Mantry

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Bob Marley-Don't worry be happy

Nový příspěvekod rosada » stř 23. črc 2014 23:26:12

Vzkaz od Meher Baby: Něměj starosti, buď štastný!
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Mooji - Shankara Karuna

Nový příspěvekod rosada » ned 27. črc 2014 23:30:10

Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Mantry

Nový příspěvekod Pelvan » pon 17. srp 2015 8:47:40

Byl jsem teď schodou okolností na dvou přednáškách o védské meditaci (védská meditace používá mantry) a tak sem posílám svoje zápisky z nich.


Védská meditace


Meditace je hluboký (2x hlubší než spánek) odpočinek (způsob zklidnění mysli) kdekoli.

K meditování stačí mít zvědavost a schopnost následovat instrukce.

Doporučuje se meditovat 2x denně (dopoledne a odpoledne) po 20 minutách.

Myšlenky poskakují v mysli jako opice, myšlenky hledají štěstí.

Meditace je způsob zkrocení opičí mysli. Opice mysli chce banán, banán mysli je štěstí - příjemný pocit.

Způsob přemýšlení (myšlenkové tempo) je pro mysl důležitější než-li samotný obsah myšlenek.

Klidnější (tižší) způsoby přemýšlení jsou pro mysl příjemnější.

Mysl zklidňuje zvuk mantry sám o sobě, je to banán pro opičí mysl.

Po nějaké době od započetí meditace mantra sama zmizí a myšlenky se mohou znovu objevit.

Je třeba znovu použít mantru a tak pořád dokola po dobu 20ti minut.

Pokud se myšlenky neobjeví, není třeba již používat mantru, mysl je čistá (prázdná).

Čistou mysl však zažívají až pokročilí meditující.

Příklad mantry: ÓM NAMA ŠIVÁJA.

Mantru lze zpívat, říkat nahlas anebo říkat v duchu, podle vlastní nálady a podle okolního prostředí při meditaci.

Oddanost je dělání něčeho s láskou. Je-li to dělání příjemné, vzniká oddanost automaticky.

Mysl a tělo fungují dohromady, obojí je buď klidné nebo rozrušené. Zklidnění mysli zklidní i tělo.

Meditace není dovednost, je to proces - hluboký odpočinek. Stačí navodit vhodné podmínky - například mantrou a proces se spustí sám automaticky.

Kvalitní odpočinek umožní provádět kvalitní životní aktivity.

Meditace nevyřeší životní problémy, ale zajistí jiný úhel pohledu na ně.

V současné době má mysl většiny lidí příliš mnoho podnětů k aktivitě a náš metabolismus funguje vlivem rozjitřené mysli příliš rychle, což zhoršuje náš odpočinek a to nám ubírá energii.

Stres je nárok na vydání energie, kterou nemám. Odpovědí na stres je boj nebo útěk. Vlivem stresové reakce se ztrácí jasné myšlení.

90% nemocí vzniká vlivem stresu.

Výzva je nárok na vydání energie, kterou mám. Je to hra a dobrodružství.

Aby se moje stresové situace změnily v životní výzvy, na to potřebuji energii.

Energie se bere z odpočinku. Kvalitní odpočinek zajistí meditace.

Meditace zvyšuje moji vnímavost na to, co je pro mne vhodné.

Štěstí lze spolehlivě nalézt pouze uvnitř sebe sama.

Nic ohledně meditace není založeno na víře či znalostech (na studiu teorie), vše je dílem spolehlivé zkušenosti (pravidelným prováděním praxe)."
Pelvan
 
Příspěvky: 832
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Mantry

Nový příspěvekod papadev » pon 17. srp 2015 9:32:59

Na dvorku mezi baráky stojí chlapeček
hlavu zdviženou...a volá:
MAMI, MAMI, MAMÍÍÍÍÍ
s touhou, láskou, odevzdáním, trpělivostí
a VÍROU, ŽE MAMINKA SE OBJEVÍ

óm namah Šivaja
...x...
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 493
Registrován: pon 06. kvě 2013 7:00:50

Zpívání mantry ÓM

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 27. kvě 2016 6:30:48Óm - symbol stvoření světa

Óm je symbolem absolutna a sjednocení všech moudrostí. Podle tradic je Óm základní zvuk, z něhož pochází celý svět. Óm je jeden sanskrtský znak, zastoupený v angličtině třemi písmeny (aum), vyslovovaný však jako jedna slabika. Zvuk Óm lze kombinovat s dalšími zvuky. Výrazy poté vytvářejí víceslabičné mantry (např. Óm mani padme hum).

Význam mantry Óm

Celé slovo i tři znaky A-U-M v sobě nesou obrovskou duchovní sílu. Její název symbolizuje veškerou trojitost: minulost, současnost i budoucnost (zrození, život i smrt). Tato mantra se považuje za objekt meditace s nejvyšší hodnotou. Grafické znázornění této mantry je možné využít na vizuální meditaci.
Óm si lze představit jako je nekonečný oceán. Jednotlivé Óm zpívané člověkem je kapkou v tomto oceánu, ta však nemůže být oddělena od oceánu a může si činit nárok na nekonečný oceán jako na svůj zcela vlastní. Když člověk zpívá Óm, dotýká se a vyvolává kosmické vibrace nejvyššího Zvuku.

Zvuk Óm používají hinduisté, buddhisté, džinisté, sikhové, bráhmani, višnuisté, šivaisté, tantrici a jógini.
Buddhisté vykládají Óm v termínech psychologie nebo prožitků z meditace. V buddhistické tantře je Óm symbol transformace kosmických sil a jevů, vytvářených myslí, které ponikají do světla transcendentálního poznání.
Jógini vidí a prožívají Óm jako stav nirvikalpa-samádhi. Samádhi je nerozlišená kosmická existence, stav kosmického vědomí, sahadža-samádhi.
Křesťané používají podobně AUM-EN (Amen).
Hinduistická tantra vysvětluje Óm jako ženskou tvořivou sílu - Šakti, matku univerza.
Muslimové používají Óm jako OM-IN (Amín), vzývají tak Aláha a uzavírají své modlitby.
Džinisté vysvětlují Óm v termínech biologie a bilogického vývoje.
V upanišadách je Óm vysvětlováno v termínech idealistického monismu.
Ve višnuismu je Óm bhakti, mystická láska a odevzdanost.
Šivaisté mluví o Óm jako o nedualitě, advaitě.

Óm několikrát opakujte nahlas, zvučně a přitom pomalu a-u-m. Každou hlásku vyslovte důrazně a předtím, než znovu zopakujete celou mantru, obzvlášť důrazně vyslovte poslední hlásku m. Všimněte si, jak zvuk postupuje přes hrdlo až k ústům a jak zároveň vzniká rezonance v oblasti břicha a prochází přes celé tělo až ke špičce hlavy. Zvuk a vibruje v oblasti břicha a zvuk u v oblasti srdce. Zvuk m vibruje nejdříve v ústech a dále vibrace pokračují mezi obočí až ke středu hlavy.

Při nádechu nosem si představíme, jak z dolní části páteře vzduch či bílý nebo zlatý pramen až k temenu hlavy, zadržíme dech při vyslovení "Óm", při výdechu necháme vzduch či pramen klesat ke spodní části páteře.

Zpíváte-li Óm hlasitě, cítíte všemohoucnost. Zpíváte-li jej jemně, cítíte blaženost. Zpíváte-li jej tiše, cítíte mír. Zvuk Óm má léčivé a zklidňující účinky, zejména po velké námaze, ale i po prodělané těžké nemoci.

http://thespiritscience.net/2015/08/20/ ... om-symbol/
http://en.wikipedia.org/wiki/Aum
http://joginka.cz/
Návštěvník
 

Re: Zpívání mantry ÓM

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 27. kvě 2016 6:39:47Óm maní padmé húm je jedno z nejkrásnějších vyjádření nejvyššího prožitku. Znamená to „zvuk ticha, diamant v lotosu“. I ticho má svůj zvuk, svou hudbu..., ačkoli se nedá slyšet běžným sluchem ani spatřit běžným zrakem.

Člověk má šest smyslů. V minulosti znal pouze pět smyslů; ten šestý byl objeven teprve nedávno. Nachází se uvnitř uší, a proto ho lidé nevnímají. Je to smysl pro rovnováhu. Když máte závrať nebo když vidíte někoho opilého, je zjevné, že došlo k narušení smyslu pro rovnováhu.

Těchto šest smyslů se využívá k vnímání vnějšího světa a stejně tak existuje i šest smyslů k vnímání vnitřního světa umožňujících ho vidět, slyšet a cítit jeho dokonalou vyváženost a krásu. Něco tako­vého dokáže vidět jen vnitřní zrak, ne ten vnější. Vnějšími smysly se ho nedotknete, ale vnitřní smysly ho vnímají naprosto dokonale.

Óm je zvuk stavu, kdy z vašeho bytí zmizí úplně všechno - nejsou v něm myšlenky, sny, projekce, očekávání, není tam jediná vlnka. Celé jezero vědomí je klidné; je jako zrcadlo. V těchto vzácných okamžicích zaslechnete zvuk ticha. Je to ten nejcennější prožitek, protože vám ukazuje nejen kvalitu vnitřní hudby, ale i to, že vnitřní svět je plný harmonie, radosti a blaženosti. Tohle vše obsahuje hudba zvuku óm.

Nemluvte o něm. Pokud o něm mluvíte, minete jeho pravou podstatu. Musíte ho slyšet, musíte být úplně klidní a tiší a náhle je všude kolem; je to velmi lehounký tanec. Jakmile ho dokážete sly­šet, začnou se vám otevírat opravdová tajemství existence. Byli jste natolik citliví, že si zasloužíte, aby vám byla odhalena všechna tajemství. Existence čeká, až budete připraveni.

Na Východě se všechna náboženství bez jediné výjimky shodují na tom, že zvuk, jenž zaznívá na nejvyšším vrcholu ticha, je podobný zvuku óm. Slovo óm se v žádném východním jazyce nevyjadřuje pomocí písmen, protože není součástí jazyka. Píše se jako znak; ten­týž symbol se používá v sanskrtu, v pálí, v prákrtu i v tibetštině - vždy je to stejný symbol, protože všichni mystici všech věků dosáhli stejného prožitku, jenž nepatří do běžného vnějšího světa; proto se nedá vyjádřit pomocí písmen. Musí mít svůj vlastní symbol, který nenáleží žádnému jazyku. Není to nic, co by bylo spojeno s myslí, ale pro váš duchovní růst to znamená velmi mnoho.

Veškerá hudba, především klasická hudba, se snaží vystihnout zvuk ticha, aby i ti, kteří dosud nevstoupili do svého nitra, mohli prožívat něco podobného. Ale podobné není stejné; je to velmi vzdá­lená ozvěna. I ten nejlepší hudebník musí používat zvuky... musí to být ale nějaké tóny, nemůže to být úplné ticho. Mezi tóny dává pauzy a celá skladba je střídáním zvuků a ticha. Ti, kteří nechápou, slyší zvuky; ti, kteří už pochopili, slyší ticho, slyší pauzu mezi dvěma zvuky.

Ta pravá hudba je v pauzách. Netvoří ji hudebník - hudebník tvoří zvuky a nechává pauzy jako kontrast, abyste mohli prožívat něco z toho, co se děje v mystikově vnitřním světě.

Om patří mezi nejvyšší prožitky toho, kdo hledá pravdu.

Tím, že budete dokola opakovat óm , vnitřní hudbu neuslyšíte. Vaše mysl při opakování tohoto zvuku funguje naplno. Možná jsem první, kdo vám to říká; po staletí lidé slýchali „opakujte stále dokola zvuk óm". Ten zážitek je ale falešný a vy budete žít v klamu a nikdy neobjevíte to, co je opravdové.

Já vám říkám, že máte být tiší a naslouchat. Jakmile se mysl zklid­ní a utichne, náhle si uvědomíte, že ve vašem bytí se začíná ozývat jakýsi tichý šepot, a to je óm. Pokud se ozve sám, má naprosto jinou kvalitu. Transformuje vás.

Tato mantra obsahuje mnohá tajemství. První „bezeslovné" slo­vo zní óm a poslední je húm. První je rozkvétání a poslední je semínko. Súfisté nepoužívají celé jméno Alláha - to je muslimské jméno Boha. Súfisté říkají Alláh Hú a postupně přecházejí z Alláh Hú k prostému Hú Hú. Zjistili, že zvuk hú působí přesně na zdroj života nacházející se pod pupkem. Pupkem jste byli spojeni se svým životem, se svou matkou. A pod pupkem je zdroj vašeho života.

Vyzkoušejte to: Když řeknete hú, zasáhne to místo pod pupkem. Právě to používáme tady při dynamické meditaci. Je to objev súfistů, ale dá se to dělat i tibetským způsobem. Místo hú - hú je dost ostrý zvuk - se používá jemnější zvuk znějící húm. Vzhledem k to­mu, že je jemnější, trvá déle, než vaše energie procitne. Je možné, že právě jemnější zvuk lépe vyhovuje danému klimatu Tibetu. K pů­sobení na zdroj života tam není třeba používat ostrý zvuk. Ale v ob­tížných podmínkách arabské pouště začali súfisté používat zvuk hú...

Húm je podnět k tomu, aby ve vás procitl zvuk óm.

Zasadíte-li semínko života do půdy, začne mizet a místo něj vy­raší výhonky a zelené listy. Mezi dvěma zvuky - óm a húm - je maní padmé. Podle mého názoru zatím nikdo nedokázal vyjádřit nejvyšší prožitek lépe než zvuky maní padmé. Musíte si to představit. Na Východě je lotos tím nejkrásnějším a největším květem. A vložíte-li do lotosového květu za svitu vycházejícího slunce diamanty, je to nádherný zážitek... diamanty v květu lotosu.

Nejvyšší prožitek se dá velmi těžko vylíčit slovy, ale tibetští mys­tici se opravdu hodně snažili. Mnohé bylo řečeno, ale nejlépe to vystihují slova „diamant v lotosu", protože je to nejúžasnější a nejkrásnější prožitek a tibetští mystici si zvolili dvě nejkrásnější věci z běžného světa. Lotos a diamant - je to obrazné vyjádření krásy, kterou vidíte ve vlastním nitru.

Mantra Óm mani padmé húm v sobě skrývá celou filozofii. Zač­něte posledním slovem znějícím húm a první se pak objeví samo. A je-li vaše nitro naplněno zvukem ticha, dostaví se úžasný zážitek, při němž spatříte lotos s diamantem ve svitu vycházejícího slunce. Diamant září. A lotos je velmi jemný, ženský, křehký - žádná jiná květinu se mu nemůže rovnat.

Pro mystiky má obrovský význam... určitě jste viděli sochy Buddhy sedícího na lotosu. Symbolizují, že dosáhl nejvyššího stavu; jeho vnitřní lotos rozkvetl. Diamant má zvláštní vlastnosti, a proto byl vybrán právě on; je to symbol věčnosti. Diamant vydrží navěky a neví, co je smrt; diamant je věčný. Je to krásný a věčný prožitek.

Slovo mantra se nedá přeložit do angličtiny ani do žádného ji­ného západního jazyka, ale mohu vám objasnit jeho smysl, jeho význam. Mantra není něco, co jen odříkáváte. Není to prozpěvo­vání. Mantra vám pomáhá nořit se hlouběji do vlastního bytí, tak jako kořeny pronikají hluboko do země. Čím hlouběji jsou kořeny v zemi, tím výš roste strom k nebi. Mantra je jako semínko proni­kající hluboko do vašeho bytí, kde zapustí kořeny sahající ke zdro­jům vašeho života a nakonec až k vesmírnému životu. Pak začnou větve s listím sahat vysoko k nebi a až nastane ta pravá chvíle a při­jde jaro, vykvetou na nich tisíce květů.

Tibetská mantra óm mani padmé húm je zhuštěnou podobou celého vnitřního putování. Říká, jak začít, co se stane, když se roz­vije květ, a jaký bude nejvyšší prožitek při objevení vnitřních po­kladů.

Východní jazyky jsou bohaté v tom, že vytvořily velmi zhuště­né výroky, které se dají dál rozvíjet v rozsáhlých textech. Mantry vznikaly proto, že nebylo žádné písmo. Lidé si museli všechno pamatovat. Pokud si mají lidé něco zapamatovat, musí to být velmi stručné a hodně zhuštěné. Jakmile se objevilo písmo, stručnost zmi­zela. Už se to dalo objasnit stránka po stránce. Napadlo vás někdy, že když dostanete dopis, vždycky platí, že čím je dopis delší, tím méně významný je jeho obsah? Ale když dostanete telegram... je to třeba jen osm slov, ale všechna mají hluboký smysl a význam.

Mantry jsou jakési telegramy. Dají se snadno zapamatovat a ge­nerace si je předávají bez obav, že se jejich význam nějak změní. Mantru nemusíte opakovat, musíte pochopit její smysl a nechat ho, aby se vnořil do hloubi vašeho nitra. Tiše sedíte, jste úplně klidní a nehýbete se. Pozorujete svou mysl. Objeví se pár myšlenek, ale jakmile se zklidníte, myšlenky zmizí a náhle kolem sebe uslyšíte podivné hučení.

Vy ten hučivý zvuk nevydáváte.

Je to samotné centrum existence.

Je to zvuk nebe, je to zvuk volného prostoru. Je to zvuk vesmíru, je to znamení jeho živosti. Vibruje tancem a hudbou. Óm je ten nejúžastnější symbol na celém světě.

Zdroj: Osho- Zázraky se dějí před snídaní, nakladatelství Beta
Návštěvník
 

Re: Zpívání mantry ÓM

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 27. kvě 2016 6:42:26

Návštěvník
 

Re: Mantry

Nový příspěvekod Dasa29 » pon 01. led 2018 23:09:40

Já můžu hodně doporučit CD K SOBĚ. Je od Zdenky Motáčkové a jsou ně něm nádherné léčivé písně, mantry, afirmace. U nás ho miluje celá rodina. Má teď nově i něco na YouTube, tak můžete poslechnout. Je to CDčko především pro ženy. Tady je moje nejoblíbenější píseň MILOVAT:

Dasa29
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 01. led 2018 23:04:44

Předchozí

Zpět na Péče o mysl

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník