zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Moderátor: Pelvan

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Pelvan » stř 15. črc 2015 10:26:57

Ahoj nope

Tohle je perfektní OT o té mrtvici, děkuji Ti za ilustrační příklad.
Chci se vrátit zpátky ke zdejšímu tématu, tj. "jak se umět starat SÁM o svoje zdraví".


Sepsal jsem základní pravidla samoúdržby svého těla a potažmo i svého ducha (V zdravém těle zdravý duch.):


Naše tělo má své základní životní potřeby a jestliže mu tyto základní potřeby poskytujeme, tak je zdravé. Tak je to jednoduché. Tělo potřebuje především zdravě dýchat, pak zdravě pít, zdravě jíst a zdravě spát a zdravě se hýbat. Tohle všechno zní jako banalita, ale žil jsem bohužel dlouhá desetiletí v mylné představě, že marodit několikrát do roka je normální. Normální je naopak být zdravý furt a pořád.


dýchání
Zdravé dýchání začíná už tím, že si svoje dýchání uvědomujeme. Na čem spočine naše pozornost, to posilujeme. Při vnímání vlastního dechu se samovolně tento dech prohloubí a zklidní, tedy zpomalí. Už jenom tohle zpomalení rytmu dechu působí na naše tělo velmi blahodárně. To však nestaší k tomu, abychom se zbavili zbytkového vzduchu v plicích, který nám jinak neustále kontaminuje čerstvý vzduch, který dýcháme. Dokonalý výdech je tedy mnohem důležitější nežli nádech. Při dokonalém výdechu nám pomůže hluboký předklon ve stoji a sedu anebo zanožení za hlavu při lehu na zádech. Já u tohoto zanožení ještě přerušovaně vydechuji slabiku HA dokud to jde, trochu to připomíná přerušovaný smích. Doporučuji tohle dělat každý den.


pití
Pít by se měla hlavně čistá odstátá voda. Do příjmu tekutin se počítá i obsah vody v čerstvém ovoci a zelenině. Optimální množství vody na osobu se pohybuje okolo 1 litru denně, pokud není příliš teplo nebo není nadměrný výdej energie spojený s pocením. Petr Velechovský doporučuje psát na nádobu s vodou pozitivní slova. Já si odstátou vodu v pet lahvi nechávám zmrazit v mrazáku a pak ji postupně piji při jejím odtávání nebo si ji uchovávám v lednici. Dobré je, když mi ta voda nezteplá, ale samozřejmě je mnohem lepší vypít zteplalou vodu než trpět žízní. Může se pít i destilovaná voda (ne ta v plastu u benzínky) při dodržení příjmu dostatku živin z čerstvých potravin - to je hlavně ovoce a zelenina.


jídlo
Zdravé jídlo je především čerstvé ovoce spíše dopoledne a čerstvá zelenina spíše odpoledne. Můžete klidně jíst i "normální" klasickou tepelně upravenou a tím umrtvenou potravu, pokud se bez ní neobejdete. Je však důležité vědět, že čerstvé ovoce se nemá příliš míchat s těmito klasickými potravinami. Je dobré zachovávat časový odstup dalšího jídla 1/2 hodiny před nebo po ovoci. Je vhodné se naučit základní principy dělené stravy, aby si člověk neustále nekazil žaludek. Zelenina se naproti tomu s jiným jídlem kombinuje bez potíží. Čerstvá zelenina s klasickým jídlem (například jako obloha) je pro tělo mnohem důležitější, nežli to jídlo samotné.


spánek a pohyb
Potřeba spánku je velice individuální záležitost. Důležité je umět rozlišit fyziologickou potřebu spánku od psychické touhy po příjemném pocitu, který při spánku zažíváme. Neméně důležité je zachování klidu v případě, když spánek nepřichází. Pro lidi žijící v neurovnaném prostředí není lehké vydržet sám se sebou dlouhé hodiny při čekání na spánek. Mně se v mládí osvědčilo se po několikahodinovém neúspěšném čekání na spánek jít na několik minut proběhnout. Zpočátku to byla spíše procházka, protože jsem víc jak cca 100 m běžet nevydržel. Uznávám, že to je o půlnoci ve městě jednodužší počin pro muže než pro ženu. Preventivně se teď snažím během dne mít tolik pohybu, abych to nemusel dohánět po nocích. Spánek je důležité vnímat spíše v delším časovém kontextu týdne nebo spíše týdnů, nežli ho chápat jako svoji potřebu v rámci jednoho dne nebo dokonce jenom jedné noci. Pokud prospím celý den, nemohu se divit, když pak večer neusnu.
Pelvan
 
Příspěvky: 833
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Pelvan » pon 03. srp 2015 8:06:54

Proč je tolik nemocných lidí, když jsou zdravá pravidla tak jednoduchá?
Protože existují a médiemi i takzvanou vědou jsou neustále živené moderní mýty o zdraví.

Moderní mýty o zdraví

dýchání (O3)
Dýchání ozónu je zdraví škodlivé a naopak pobyt ve vydýchaném prostoru je neškodný. (Dýchání navíc není podle medicíny důležité a nijak se netrénuje.)

pití (H2O)
Pití destilované vody je zdraví škodlivé a naopak chlorovaná voda je neškodná. (Jako všechno účinné se musí i pití destilky realizovat opatrně a s rozmyslem. Samočistící reakce těla bývá bouřlivá.)

jídlo
Jezení syrové zeleniny a syrového ovoce i s jádry pecek (například u meruněk) je zdraví škodlivé a naopak předvařená jídla jsou neškodná. (Platí pravidlo sníst na posezení jen tolik jader meruňek, kolik jsme najednou schopni sníst celých plodů, tj. odhadem tak maximálně 10)
Máslo a sádlo je škodlivé a naopak margaríny jsou neškodné.
Kokosový přírodní olej je škodlivý a naopak rafinované oleje jsou neškodné.

životní styl
Slunění je zdraví škodlivé a naopak rúzné dermatologické prostředky a opalovací krémy jsou neškodné. (Přitom sluněním získáváme přes kůži nezbytný vitamín D.)

Lidé těmto moderním výmyslům a dezinformacím, které jsou vytvářeny z obchodních důvodů, věří a pak se diví, když onemocní...
Podobné mýty dezinformace i lži jistě existují i v oblasti lidské psychiky a i v jiných společenských oblastech, se domnívám.

A zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 833
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 17. čer 2018 10:24:28

Návštěvník
 

Předchozí

Zpět na Pelvan

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník