Hodně zdraví

Moderátor: Pelvan

cesta zvědomění těla - metoda Feldenkrais

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 06. kvě 2015 17:24:08

další typ pro ty kdo mají problém s uvědomováním si těla a svého energetického systému

"PRINCIP FELDENKRAISOVY® METODY A SMĚRY JEJíHO PŘíSTUPU

ČíM FM JE...

■Je výchovným systémem, který rozvíjí funkční sebeuvědomění v životních podmínkách. Využívá těla jako primárního prostředku k učení se.
■Přístupem k práci s lidmi. Rozšiřuje repertoár jejich pohybů, zlepšuje funkce, zvyšuje uvědomění a umožňuje člověku vyjádřit sám sebe.
■Usnadňuje proces učení, který je nutný pro zorganizování celého já. Děje se tak uvědomováním si sebe sama prostřednictvím sekvencí konkrétních pohybů. Skrze pohyb má člověk příležitost obracet pozornost k částem sebe sama, jež jsou mimo uvědomění a nejsou zahrnuty do funkčních kroků. Funkcí rozumíme interakci jednotlivce s prostředím. Zlepšování funkčnosti je obnovou dynamického vztahu mezi jednotlivcem, gravitací a společností.
■Obnovuje schématické vzory a postupy pohybů tím, že se je snaží propojit v jiném kontextu - tj. záměrně mění jejich orientaci, prostor a načasování - a následně zautomatizovat tak, aby zůstaly funkční, tj. dokázali se ve stejné kvalitě přizpůsobit jakékoliv nové situaci.
■Pracuje s fyzickým uvědomováním si rozlišení tím, že plánovitě prohlubuje rozdíl ve vnímání pravé a levé poloviny těla. Podporuje cítění a vědomí asymetrie, aby bylo dosaženo propojené symetrie.
■Postupuje od nediferencovaného k diferenciaci. K hospodárnému provádění pohybů a nakládání s vlastní energií je nutné zažít nejprve pocit propojení, vnímat se jako celek. Když se toto uskuteční, můžeme pak začít rozpojovat, diferencovat a experimentovat s jednotlivými složkami zvlášť.
■Přistupuje k člověku jako k nezaměnitelné individualitě, které dává absolutní svobodu v pohybu, jednání a chování. Přímou úměrou k této svobodě je zodpovědnost a respekt ve vztahu k sobě samému a ostatním lidem.
■Je založena na principech fyziky, biomechaniky a empirického pochopení učení a lidského vývoje.
■Používá dva paralelní způsoby výuky: skupinovou Pohybem k sebeuvědomění (ATM - Awareness Through Movement®) a individuální Funkční integraci (FI - Functional Integration®).
■Je určena každému, kdo si přeje pohybovat se a žít s větší lehkostí a rovnováhou, každému bez omezení věku či fyzických možností, tanečníkům, hercům, hudebníkům, zpěvákům, pedagogům, sportovcům, fyzioterapeutům a profesionálům zabývajícím se pohybem, lidem s různými druhy pohybového omezení, s chronickou tenzí a bolestmi i lidem s vývojovými, psychickými a neurologickými problémy.

ČíM FM NENÍ...

■Není léčebnou, masážní, posilovací nebo terapeutickou metodou či technikou.
■Nepracuje s mechanickým, ale s funkčním opakováním pohybu.
■Nehodnotí, necenzuruje, neusiluje.
■Není metodou ve smyslu jednoho daného postupu, který by byl aplikovatelný na každého jednotlivce. Označení Feldenkraisovy výuky pojmem metoda, i když on sám si ji pod tímto označením nechal patentovat, je dodnes diskutované.
■Při jejím praktikování se nepoužívají chemické nebo mechanické pomůcky."

Cílem Feldenkraisovy® metody je obnovovat a zdokonalovat funkčnost těla. Když se nám podaří prostřednictvím zcitlivění kinestetického vnímání vědomě propojit kostru, svaly, vnitřní orgány a jejich vzájemné vztahy ve vnitřní prostorové a časové souvislosti, začne náš mozek fungovat jinak. Budeme mnohem uvolněnější a flexibilnější při jakékoli činnosti, v jakékoli situaci."

velmi vřele doporučuji :)
Návštěvník
 

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 06. kvě 2015 17:28:03

Jarda Malej píše:
k tomu co si je vědomo všech vjemů

Být schopen uvědomovat si tělo, úplně postačí.




:)


s tím postačením nesouhlasím, takto nelze uvědomění omezit ...

je to ale základ :) :) :)
Návštěvník
 

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod Jarda Malej » stř 06. kvě 2015 21:30:20

s tím postačením nesouhlasím, takto nelze uvědomění omezit
je to ale základ ...

Kdy hodláš začít s tím základem ..uvědomování?


:)
Jarda Malej
 

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 07. kvě 2015 9:12:27

Jarda Malej píše:
s tím postačením nesouhlasím, takto nelze uvědomění omezit
je to ale základ ...

Kdy hodláš začít s tím základem ..uvědomování?


:)



s uvědománím jsem, stejně jako každý, začala už u maminky v bříšku :) ono to ani jinak nejde, když je to naše podstata ;)
Návštěvník
 

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 07. kvě 2015 10:32:34

Ahoj Návštěvníku

Děkuji Ti za upoutávku na Teal Scott, neměl jsem o této zajímavé ženě potuchy.
Pokud tomu dobře rozumím, tak tu byla tento víkend v Praze. Bylo by zajímavé slyšet na ni nějaké recenze, zážitky přímých účastníků jejích seancí.
Tak alespoň mohu napsat svoje recenze na její uzemňování:

Tip č. 1. Choďte bosi po Zemi.
Chodím, když mám čas, naboso okolo trojského kanoistického kanálu. Mají tam v jednom stánku úžasnou domácí citronádu, kterou si dávám bez cukru.
Citrón je všelék, jenom mi po něm trnou zuby, a tak se jím nepřecpávám.
S tím ležením na holé zemi bych to po jaru nepřeháněl. Moje babička mne varovala před ležením na zemi na jaře, tak cca do konce května. Uvolňuje se prý ze země po zimě chlad a není to prý zdravé...

Tip č.2. Soustřeďte svou pozornost do přítomného okamžiku. Úplně do teď.
"Jeden z nejlepších způsobů je prozkoumat své tělo. Hluboce se nadechněte v pohodlné pozici v sedě a začněte vnitřně zkoumat celé tělo počínaje u prstů u nohou."
Výborný tip, soustřeďuji se na nohy často při své hodinové asáně nepodařené svíčky...

Tip č. 3. Jezte kořenovou zeleninu.
Snažím se již dlouho a chutná mi to.

Tip č. 4. – Používejte uzemňující kameny.
Musím si pořídit, nemám.
Jako beranovi mi vychází vhodné kameny hematit, onyx a rubín.

Tip č. 5. Používejte zemité vůně Vůně.
Musím si pořídit, nemám.
Našel jsem si tuto vůni: Zemní : MULADHARA - červená - u základny páteře
Vůně růže.

Tip č. 6 Pro uzemnění můžete také používat barvy.
"Nejpoužívanější barvou k uzemnění je barva červená."
Mrkev a rajčata jsou čevené, často a rád je jím.

Tip č. 7. Používejte zvuk, aby jste stimulovali svou kořenovou čakru.
Aktivně
"Kořenová čakra vibruje na velmi nízké frekvenci. Dávejte pozor na to, jaké vjemy cítíte v těle v souvislosti s daným tónem."
To pro mne znamená, že při vyslovování slabiky 1. čakry LAM musím rozvibrovat to konečné M hlubokým tónem.
Asi zpívat bych si měl více, se domnívám.
Pasivně
"Můžete si najít binaurální rytmy speciálně vytvořené k harmonizaci kořenové čakry volně ke stažení na Youtube." Moc jsem toho nenašel.
Je to dobrý nápad si sem k tomu klofání do klávesnice nějakou muziku pustit. Pokud máte někdo vhodné odkazy, můžete je sem zkopírovat. Děkuji.
Zadal jsem si na youtube "music tibets munch", ti mají nízké frkvence v oblibě, a poslouchám to od první nabídky.

Tip č. 8. Buďte často ve společnosti s uzemněnými jedinci.
Jo, chystám se dnes jít na cvičení Jana Žlábka.

Tip č. 9. Provádějte uzemňující meditace a vizualizace
"Mnoho takovýchto cvičení je běžně dostupných. Pokud tedy máte rádi řízené meditace, vyhledejte si takováto cvičení vhodná pro uzemnění, a najděte si ty, která vám vyhovují nejvíce. Moje oblíbené cvičení je představovat si sama sebe jako strom. Před touto vizualizací zvedám ruce při nádechu a vedu je zase zpátky dolů při výdechu a to vše provedu 4x. Vypadá to takto: ……. Toto udělám 4x a pak si představím svou energii, jak klesá do středu Země a vizualizuji si sama sebe, jak se stávám stromem. Moje energie klesá dolů dostatečně daleko, aby se zachytila za samotný střed Země. Pak tuto energie vytáhnu zpět, až se rozlije po celém mém těle. Dále si představím, jak se mé nohy stanou kořeny a začnou vrůstat až do středu Země a vytahují opět její energii do celého mého těla. Udržuji si tuto energii tím způsobem, že svým nádechem zemskou energii čerpám a výdechem propouštím jakékoliv bloky, které se mohou v mém těle vyskytovat. Toto velice dobrá uzemňující vizualizace."
Takže mám za domácí úkol se to naučit.

Tip č. 10. Dělejte si solné koupele.
"Mluvím o soli mořské, solární, sulfurické, Havajské nebo Himalájské soli. Toto jsou jen některé příklady."
To jsem zvědav, jak bude koupelová sůl reagovat s jedlou sodou. Zkusím to. Zatím jsem si alespoň rozsvítil solnou lampičku...

Závěrečné shrnutí Teal Scott se mi natolik líbí, že jsem ho ještě jednou zkopíroval:
"My, co jsme duchovními typy lidí, se často natolik soustředíme na svého ducha a mysl, že zapomínáme, že naše tělo je nezbytnou součástí naší duchovní praxe. Věnujte tedy svůj čas tělesnému cvičení a jezte zdravé jídlo – takto věnujete pozornost svému tělu a to vám pomůže se uzemnit zde v této 3D fyzické dimenzi. Schopnost se vědomě uzemnit je velice důležitý nástroj při vaší duchovní praxi. Protože fyzický mistr je nejen člověk, který dokáže používat své vědomí, aby mohl svou fyzickou realitu měnit, ale i člověk, který dokáže své vědomí v této fyzické realitě plně angažovat."

Zdravím

PS z jiného soudku
Koupil jsem si polštářek pod nohy a při spánku si jím nohy podkládám.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod Jarda Malej » čtv 07. kvě 2015 11:39:33

Videí s Teal Scott jsem si před časem všimnul na you tube, a některé z nich si pustil.
Témata ke kterým se vyjadřuje mají neobvykle široký záběr, a stojí určitě za pozornost.

Avšak pokud by měla někomu posloužit pouze jako vítaná náplň ke konverzaci o "hlubokých věcech,"
pak je jejich účinnost skoro nulová.









:)
Jarda Malej
 

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 07. kvě 2015 12:32:30

ahoj Ivane :)

díky za podělení tvých uzemňovacích technik. já léta už používám to soustředění na nohy, aby mi to šlo lépe, tak jsem si kdysi pořídila i náramek na nohu. chodit bosa doma a kdekoliv v přírodě mne bavilo už jako malou holku. výborné je tu moře, kdy je možnost chodit na procházky s nohama ponořenými do vody. v Chorvatsku jsme si nasbírala střední oblázky a občas je dávám do vaničky se solnou vodou a přešlapuju po nich. dají se i nahřát horkou vodou a pak nechat vychladit na příjemnou teplotu. je to taková náhradní varianta. o masážním koberečku jsi se myslím někde zmiňoval, to je taky fajn. dát si ho před umyvadlo v koupelně, zvláště po ráno to dobře nastimuluje organismus. akorát u nás vzbouřil zbytek rodiny, že nejsou fakíři a kobereček dali pryč :crazy:

kameny jsou mojí láskou už od dětství :D :D :D takže jsem je intuitivně používala a mezi mé nejoblíbenější patří dlouhodobě červený opál a český granát

Obrázek

taky mi dělá dobře vločkový obsidián a ametyst a měsíční kámen. ono tak čas od času přijde, který kámen je zrovna vhodný, když se člověk dokáže poslouchat, tak ho to navádí samo. byly doby kdy mně hodně pomáhal růženín a křišťál. z hematitu jsem svého času hodně nosila náramky, pomáhalo mi to v období chudokrevnosti. a jednu dobu jsem chodila zemitými kameny doslova ověšená :crazy: dodnes nosím v kapse solný krystal a občas si ho promnu rukama.

solné svíčky jsou skutečně super. když byla dcera menší, trpěla záchvaty migrén, tak jsme jí jednu dala i do jejího pokojíčky k posteli. šly jsme jí spolu vybrat a jí se nejvíce líbila svíčku se zabarvením zapadajícího slunce - tvrdila, že jí to pomáhá.

k té kořenové zelenině - dělá mi dobře mrkev a červená řepa. zvláště šťáva z nich po ránu na lačno je výborným začátkem dne. nebo citronová voda s lžičkou medu. a v poslední době, tedy tak od konce roku jsme se s mužem doslova zbláznili do kysaného zelí - kupujeme ho na farmářských trzích v Modřanech vážené ze sudu a moc dobře nám dělá i šťáva z něho.

a co se týká těch vůní - to jsem ani nevěděla, že i ylang-ylang je silně zemitá vůně, tak asi ne náhodou si vybírám vůně parfémů, kde je v základu. taky mi dělá dobře opium, mošus, ambra a cedr a k mému naprostému úžasu přicházím na chuť i vůni růže. dříve jsem milovala citrusové a svěží vůně, pak mýdlové a dnes jsou to tzv. arabské vůně, dokonce jsem dostala i sadu olejů.

z barev v poslední době preferuji černou a modrou, petrolejovou, starorůžovou a fialovou - ale u mně se to mění, svého času jsem hodně chodila v tzv. podzimních barvách. některé barvy ale na sobě moc nesnesu a to je červená a žlutá :what: a když tak pouze v teplé variantě a v tmavších odstínech.

barvy jsou hodně stimulační a když se to přežene barenou kombinací nebo řvavostí, tak to může sakra podráždit psychiku :)

hezký dny :)
Návštěvník
 

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 07. kvě 2015 12:43:43

jj jen taková malá poznámka, solné koupele se nedoporučují u zánětu žil :( , vysokém tlaku, onemocnění srdce, náchylnosti k embóliím. :what: tak možná zůstaň u té sody nebo si omývej plosky nohou solným mýdlem, nebo uvidíš, jak tě to povede

každopádně kdyby jsi si dělal koupel v běžné vaně, tak stačí 3 lžíce, teplota by měla být kolem 37 stupňů a ne delší než půl hodiny ...

pa
Návštěvník
 

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 07. kvě 2015 14:21:39

Pelvan píše:Snažím se to všechno (svoje příbuzné, svoji bolavou nohu, a vlastně celý tenhle bolavý svět - kde je zpravidla pravda vysmívána a lež vynášena do nebes) přijmout přes rituál přijetí Jana Havelky a k tomu navíc dělám všechno možné (dieta, cvičení, otužování, procházky a doufám v další sportování, různé zdravotní pomůcky,...), abych byl zdráv a vesel.



svého času, když se hlásily s plno silou na povrch moje "nezpracovaná témata", se mnou hodně pracovala Marta Jansen a doporučila mi jako účinnou podpůrnou metodu užívat Bachovy esence

viz

viewtopic.php?f=265&t=2833#p50817

lahvička jedné esence stojí cca 300 CZK, ale mně byla doporučena slovenská varianta Nitra za lahvičku cca 180 CZK

http://www.knihydobra.cz/prirodni-medic ... omeo-nitra

tyto esence se dají sehnat v krámku Knihkupectví Dobra nebo v jejich eshopu

Bachovy esence, stejně jako ostatní podpůrné metody harmonizace energetického systému, nejsou všespásné, ale jsou výbornými doplňkovými prostředky :)
Návštěvník
 

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 07. kvě 2015 14:31:06

tady máš k tomu úryvek z mé soukromé komunikace s Martou Jansen :)

Pokud budes bdela, muzes zpozorovat, ze kazda myslenka (netykajici se zrovna
kreativniho procesu v Tady a Ted), tedy myslenka tzv. "myslici mysli," neni
nic jineho nez STRES v nasem nervovem systemu.

Kdyz prozkoumas kazdou takovou myslenku uvidis, ze jedina motivace naseho
nervoveho systemu je, bud stale neco ziskat nebo necemu zabranit.
Jedna o se pra-strach, strach ze smrti, ktere ma kazde telo zakodovano v
sobe. Kolem tohoto jedineho tematu nas system neustale krouzi v tech
nejruznejsi variantach, jake si jen dovedeme predstavit.
Jde o boj o "vlastni existenci," strach z toho byt odmitnut, a s tim je
spojeny strach o vymazani nasi lidske existence, to jsou vsechno nase
nejvetsi traumata.

Pokud tato temata nebudou zharmonizovana, neni mozne dosahnout KONECNEHO
Klidu a Miru a PRAVEHO osvobozeni, tedy vystupu z polarity, protoze je
clovek "objeti" sveho vlastniho systemu.

V podstate si toho neni nikdo ani vedom, jak je naprogramovan a lide mluvi o
svobode kde vubec zadna neni,...kdyz se tak kolem sebe na to divam, tak se
tomu musim pousmivat


Kdyz budes mit chut, podivej se jaka myslenka vyvstava a proc, co ma system
za problem a ceho snazit dosahnout ci cemu branit. Podle prislusneho tematu
si pak vezmi potrebnou kvetinu.

Hodne radosti a jasnosti pri "sebepoznavani", tedy pri poznavani nasich
kondici.

Trva to nekdy az desitky let, dostat vse ze systemu, ktery automaticky a
naprosto podvedomne na vsechno reaguje, aniz bychom si byli toho sami vubec
vedomi.

Ale kdyz to prohlidneme a mame odvahu se na nase myslenky podivat a poradne
je prozkoumat co za nima stoji, tak jsme zase o krok dal pri zdolavani
nasich stinu. Opravdu se to "vyplati"!!!"
Návštěvník
 

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod nop » čtv 07. kvě 2015 22:16:04

Japonská léčba vodou: Chce to přesné dávkování
7. 5. 2015
Trápí vás migréna, astma, onemocnění ledvin či cukrovka? Tak přesně proti těmto nemocem bojují Japonci speciální vodní léčbou. Aplikace je jednoduchá. Připravte si skleničku, dojděte ke kohoutku a pijte vodu přesně podle tohoto návodu.

Japonská lékařská společnost potvrzuje, že když je voda správně dávkována a pije se v přesně daný čas, může zbavit lidský organismus mnoha chorob.
Chce to motivaci.

Než se pustíte do terapie vodou, rádi bychom vás upozornili, že i při této léčbě je nutné vytrvat a netoužit po výsledcích hned druhý den. Abyste si udělali představu, tady je ukázka toho, za jak dlouho vám voda s konkrétní nemocí pomůže. Někomu zmizí potíže úplně, jiným se zmírní příznaky.

• Cukrovka: 30 dní
• Vysoký tlak: 30 dní
• Zácpa: 10 dní
• Žaludeční potíže: 10 dní
• Artritida: 30 dní: Je třeba léčbu dodržovat jen tři dny v prvním týdnu, následující týden už můžete terapii nasadit na každý den.
• Rakovina: (snášení chemoterapie či jako prevence): 180 dní
• Tuberkulóza: 90 dní

Věrný přítel - toaleta
Samozřejmě je nutné si uvědomit, že s vyšším příjmem tekutin vás také čeká častější docházka na toaletu, a to vás nemine ani v noci. Možná vás pravidelnost bude chvíli obtěžovat, ale jakmile se dostaví první pozitivní výsledky, ještě rádi si na WC zajdete třeba třikrát za noc.

Dodržujte přesný postup
Jak tedy celá terapie funguje? Dle tvrzení japonských lékařů se voda musí pít pravidelně ráno, a to před čištěním zubů. Dále je nutné dodržovat tyto body:

1. Ráno vypijte 640 ml čisté vody, která neobsahuje fluorid!
2. V mnoha našich domácnostech je voda acidická, my bychom měli pít alkalickou. S tím vám pomohou filtrační konvice. Ideální voda je ta, která má pH vyšší než 7.
3. Následně si v klidu vyčistěte zuby. Dalších 45 minut nic nepijte a nejezte. Až doba uplyne, dopřejte si běžnou snídani, na kterou máte chuť.
4. Po žádném větším jídle (snídaně, oběd, večeře) dvě hodiny nic nepijte a nejezte.
Pozn.: Vypít přes půl litru vody je náročné, hlavně pro děti, nemocné či starší lidi. Klidně začínejte s menším množstvím a postupně přidávejte. Organismus si zvykne a už se vám to nebude tolik protivit. Ze všeho nejlepší je samozřejmě se o svém záměru poradit s lékaři, zda nemáte nějaké zdravotní omezení, které by bránilo pít takové množství tekutin.

Propláchněte organismus.
Voda vám vyčistí tělo od škodlivin. Zbaví vás bolesti kloubů, nemoci ledvin, obezity, dny, problémů se srdcem, tuberkulózy, nevolnosti, cukrovky, žaludečních potíží, zácpy, zánětu dělohy a dalších.

Pustit se do léčby či nikoliv?
A jak už to tak bývá, nic se nemá přehánět. To platí i o vodě. Podle lékařů si na ni můžeme vypěstovat určitou závislost, ale buďte v klidu. Jak uvedl MUDr. Jaromír Vašát pro Český rozhlas, většinou se setkává s dehydratací.
"Ve svých počátcích se dehydratace vyvíjí naprosto plíživě. Pacienti mají velmi nespecifické problémy. Mohou být více unavení, malátní, mají bolesti hlavy, může dojít ke snížení krevního tlaku, což jsou všechno příznaky, které se hodnotí jako nespecifické," upřesňuje lékař.
Zhruba třetinu vody, kterou organismus potřebuje za celý den, si zvládne tělo vyrobit samo z toho, co zkonzumujeme. Váháte-li, zda japonskou terapii vyzkoušet, pak buďte úplně klidní. Když začněte s menším množstvím vlažnější vody, nic tím nezkazíte.
Co celý den nejčastěji popíjíte vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.
zdroj: healthyfoodhouse.com, all-natural-cure.com, humansarefree.com

Zdroj článku: http://zena.centrum.cz/zdravi/clanek.phtml?id=807391
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 07. kvě 2015 22:56:32

"jak už to tak bývá, nic se nemá přehánět. To platí i o vodě."

jinak to končí otravou vodou :what:

ps. možná že se to zdá přehnané, ale není ... jde o to nejen naslouchat svému tělu, ale i ho poslouchat :)
Návštěvník
 

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod nop » čtv 07. kvě 2015 23:06:29

Návštěvník píše:tady máš k tomu úryvek z mé soukromé komunikace s Martou Jansen :)

Pokud budes bdela, muzes zpozorovat, ze kazda myslenka (netykajici se zrovna
kreativniho procesu v Tady a Ted), tedy myslenka tzv. "myslici mysli," neni
nic jineho nez STRES v nasem nervovem systemu.

Kdyz prozkoumas kazdou takovou myslenku uvidis, ze jedina motivace naseho
nervoveho systemu je, bud stale neco ziskat nebo necemu zabranit.
Jedna o se pra-strach, strach ze smrti, ktere ma kazde telo zakodovano v
sobe. ....
Jde o boj o "vlastni existenci," strach z toho byt odmitnut, a s tim je
spojeny strach o vymazani nasi lidske existence, to jsou vsechno nase
nejvetsi traumata.....

Je s podivem, kolikrát čteme jednoduchá tvrzení, omezená na dva nebo pár jednoduchých témat. ale ne vždy to vystihuje všechno.
Pocítil jsem vícekrát v sobě a vzpomínkách mnoho myšlenek, ve kterých nebyl žádný stres.
Jsou vzpomínky na milé dojmy. A jsou I takové, kde se člověk rád vrací.
Na příklad z doby, kdy jsme jako školní děti ve volném čase sáňkovali a lezli po stromech.
Můj kolega rád chodil na výlety se svými dvěma malými synovci, hráli si s vodou v potoce a stavěli na potoku malé přehrady.
Říkal: "mezi malými mi je dobře."
Dnes na návštěve u známých s pěti kočkami jsem viděl, že kocour se chce dát podrbat na krku (zase, jako jindy !!) a dopřál jsem mu to. I mně se to líbilo.
A nebyl v tom zážitek stresu ani přání se vyhýbat, uhnout, zachránit se. Ani kocour se mne nebál, a já také ne.
Nešlo o " boj o "vlastni existenci," strach z toho byt odmitnut.", kocour mne bral, neodmítal ani se nebál. Já také ne.
Naproti tomu se setkávám s dojmy, kde je neklid, napětí, bázeň nebo i zloba.
a s radami, čeho se zbavit (tohoto a pak tohoto a zase tohoto), až mám dojem, jakoby duchovní cesta byla o samém zbavování.
Ale kdy se bude budovat, stavět?
I bhavačakra uvádí tři příčiny zla. A kdy uvede příčiny dobra?
Na příklad soucitu, pomáhání, vzdělání?
nebo budování, uzdravení a krásy?
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. kvě 2015 8:15:58

to je celkem jednoduché :)

řeší se to s čím je problém ... když s ničím problém není, tak není třeba nic vyhledávat ani léčit :)
Návštěvník
 

vzpomínky všeobecně

Nový příspěvekod Pelvan » pon 11. kvě 2015 10:26:28

Ahoj nope

Dilema mezi vzpomínkami dobrými (na události příjemné) a vzpomínkami špatnými (na události nepříjemné) mi připadá nepřesně zacílené. Jistě je lepší mít více vzpomínek na události příjemné, ale v dětství jsme často ve vleku událostí ve své staré rodině a v dospělosti se mi zdá, že jsem pro změnu ve vleku událostí ve své nové rodině. Věci se mi dějí mnohdy nahodile a ty příjemné se střídají s těmi nepříjemnými v jakési neurovnané směsi.

Je patrně zbytečné se snažit myslet na ty věci příjemné a potlačovat v sobě vzpomínky na ty věci nepříjemné. Věci se dějí a vzpomínky se vrší, s tím se nedá nic dělat. Pouze Alzheimer nás těchto vzpomínek může zbavit, ale o to asi nikdo nestojí.

Nosné mi spíše připadá rozhodování se na míře svojí emoční angažovanosti v těchto vzpomínkách. Většinou se snažím zaujmout pozici svědka, který svoje vlastní vzpomínky nezúčastněně pozoruje a vnímá. (Nakonec to nejsou moje vlastní vzpomínky, vzpomínky mého vnitřního Já, jsou to vzpomínky toho panáka vybaveného mým tělem a myslí.) Pokud se mi tato pozice svědka daří, mohu snižovat svoji emoční angažovanost na svých vzpomínkách. Pokud se jedná o vzpomínky nepříjemné, je to vítaná možnost se povznést nad své tehdejší naštvání nebo zklamání či zděšení. Tyto pocity strachu nebo hněvu se pak mohou zmírnit k jakémusi smutku nebo k nostalgii nad minulostí, kterou nikdy nevrátím ani nenapravím. Napravit minulost nelze, lze však napravit PŘÍSTUP k této minulosti. Pokud se mi podaří se smířit s tím, jak minulost proběhla i se všemi jejími negativy, může se mi velmi ulevit. To je dobré. Méně výhodné se mi zdá, že při této inventuře věcí minulých se snižují i extatické pocity štěstí při vzpomínkách na věci libé a žádoucí. Každá činnost má dvě strany, když něco získám (větší emoční vyrovnanost), mohu zároveň něco ztratit (bezprostřední emoční angažovanost, ať už pozitivní nebo negativní). Ztráta té pozitivní angažovanosti může být pociťována bolestivě. Netvrdím, že se to může stávat každému, ale já ten proces emočního zklidňování vnímám takhle. Radost je jistě důležitá a je dobré ji vyhledávat alespoň občas. Rozhodování se - okamžik od okamžiku - mezi tím, co je zrovna potřeba udělat, a tím, co mi přináší radost, je věc individuální a pro někoho obtížná.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

jedna konkrétní vzpomínka

Nový příspěvekod Pelvan » pon 11. kvě 2015 10:30:14

Ahoj

Z praktického hlediska se domnívám, že myšlenky (vzpomínky), spojené s možnou realizací nějaké určité činnosti tady a teď anebo spojené s plánováním téhož do nejbližší budoucnosti, jsou pro nás ty nejcennější.

Dívám se teď úplně jinak na svoje vzpomínky z dětství, je to v důsledku mého nedávno prodělaného onemocnění zánětem žil. A také jsem ve svých názorech ovlivněn svými nově nabytými poznatky o důležitosti našeho vlastního uzemnění. Myslím tím opravdové uzemnění v technickém slova smyslu = vodivé spojení těla se zemí přes chodidla nohou.

Jako malí kluci jsme se už někdy od března občas brodili potokem Kačákem, zažil jsem to několikrát a vzpomínám na to rád. Pstruzi ani raci tam už sice nebyli, ale stejně to byl pro mě tehdy neobvyklý a silný (příjemný i když drsný) zážitek. A ta vzpomínka mi nyní pomáhá při mých nesmělých namáčecích pokusech ve Vltavě.

Trochu technického vysvětlení, proč to brodění vodou považuji za tak důležité.
Mezi nebem a zemí působí elektrostatické napětí, ve vzduchu je jeho kladný pól (s rostoucí výškou nad zemí má rostoucí potenciál) a na povrchu země je záporný pól tohoto elektrického napětí. Je to jasně vidět při bouřkách, kdy dochází k elektrickým výbojům - bleskům. Ale i při jiném počasí než jsou bouřky probíhá díky tomuto napětí neustále vzduchem stejnosměrný proud, který je navíc modulován nízkou frekvencí jednotek herzů. To znamená, že se velikost tohoto proudu během vteřiny několikrát zvětšuje a zase zmenšuje. To vše se děje stále dokola s různou intenzitou proudu podle průběhu počasí. Naše těla byla zvyklá po milióny let na to, že jimi tento modulovaný stejnosměrný elektrický proud procházel. S vynálezem bot a s používáním různých přírodních stavebních materiálů se velikost tohoto proudu procházejícího tělem sice snížila, ale stále tělem nějaký i když snížený elektrický proud procházel.
V současnosti však nosíme boty s gumovou podrážkou a stropy jsou vylepšené polystyrenovou izolací. Díky tomu se v takto izolovaných místnostech tento stejnosměrný elektrický proud prakticky nevyskytuje.
Je to situace pro naše těla zcela nová, jenom desítky let jsou ve srovnání s předchozími milióny let pouhým mžikem. O negativních zdravotních důsledcích vynulování elektrostatického proudu procházejícího naším tělem se můžeme jenom dohadovat.

Zmírnění těchto negativních civilizařních vlivů vidím v co nejčastějších procházkách do přírody v lehké obuvi nebo ještě lépe naboso. A brodění ve vodě je v důsledku zmenšení elektrického odporu mezi tělem a zemí ještě lepší varianta, než je ta chůze naboso.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Japonská léčba vodou

Nový příspěvekod Pelvan » pon 11. kvě 2015 11:03:47

Ahoj nope

Asi nezačnu okamžitě praktikovat japonskou léčbu vodou
V současné době baštím ráno a večer prášky a ty se mají něčím zajídat, nejen zapíjet. Budit se ráno cca hodinu před snídaní a nalít do sebe přes 1/2 litru vody - to nedám.
Možná někdy později, až mi dojdou prášky, to zkusím.
Měl bych více pít - hlavně po ránu. To je zatím maximum, co mohu v tomto směru udělat.

Děkuji za tip a zdravím

PS
Staré přísloví praví: "Jez do polosyta a pij do polopita, budeš žít dlouhá léta".
Asi se s tím pitím vody musí začínat opatrně a aplikovat to na sebe jen na kratší období.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Japonská léčba vodou

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. kvě 2015 11:08:47

Pelvan píše:Ahoj nope

Asi nezačnu okamžitě praktikovat japonskou léčbu vodou
V současné době baštím ráno a večer prášky a ty se mají něčím zajídat, nejen zapíjet. Budit se ráno cca hodinu před snídaní a nalít do sebe přes 1/2 litru vody - to nedám.
Možná někdy později, až mi dojdou prášky, to zkusím.
Měl bych více pít - hlavně po ránu. To je zatím maximum, co mohu v tomto směru udělat.

Děkuji za tip a zdravím

PS
Staré přísloví praví: "Jez do polosyta a pij do polopita, budeš žít dlouhá léta".
Asi se s tím pitím vody musí začínat opatrně a aplikovat to na sebe jen na kratší období.


pokud chceš zvýšit příjem tekutin, tak to chce mít u sebe pořád láhev s vodou, ne do sebe lít najednou půl litru, ale každou chvíli si loknout :)
Návštěvník
 

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod Pelvan » stř 13. kvě 2015 11:09:24

Ahoj Návštěvníku

Jistě, během dne se má voda jenom ucucávat v malých doušcích, ale po ránu je situace jiná.
Během noci cca 8 hodin naše tělo jenom vypařuje vodu bez doplnění tekutin a tak se ráno probouzíme dehydratovaní.
Snížil jsem dnes ráno nesmyslně vysoké množství vody uváděné japonskou léčbou vodou, které je přes 600 ml (možná je to oprávněně velké množství vody ke krátkodobým léčebným účelům, není to však vhodné k trvalému pitnému režimu), na cca 2OO ml, což je jeden hrnek. A dal jsem do té vody trochu (špetku) jedlé sody, abych ji alkalizoval.
Tento hrnek jsem vypil hned ráno, abych doplnil deficit vody v těle a nastartoval svůj metabolismus. Mohlo by to takhle fungovat.
Pro člověka, který má ráno dostatek času, je vhodné snídani posunout až cca o hodinu později po vypití tohoto hrnku alkalizované vody.

Jsou dvě hlavní otázky ohledně pití, které se také navzájem ovlivňují:

1) Kolik toho za den vypít?
I když to tak nevypadá, tak pití vody je velká věda. Nauku o pití vody ovšem oficiální vědci - lékaři - neuvěřitelně przní.
Jinak není možné, aby lékaři oficiálně doporučovali tak vysoké množství konzumovaných NÁPOJŮ denně. Jedná se o více jak 3 litry tekutin denně! Oni se nezmiňují o vodě, ale mluví a píší o nápojích. Nápoje jsou hlavně pivo a limonády a tím se zvyšují kšefty pro výrobce těchto jedů a prebendy pro hlasatele těchto bludů. Sodovky jsou podobné nápoje jako limonády, to není voda k pití, to je pro tělo jed. Pokud se lidé snaží dodržovat vypití těch doporučovaných 3 litrů tekutin denně, tak s údivem zjistí, že jim okolo 50 let (a mnohdy už dříve) začnou odcházet ledviny.
Naše ledviny neví nic o megalomanských plánech výrobců limonád a piva. Ledviny jsou stavěné jenom na určité rozumné množství vody, konzumované (i v jídle například v polévkách) během života den za dnem. Jedná se přibližně o něco méně než je 1 litr vody denně, to je to rozumné množství vody pro naše tělo, pokud není horké léto nebo právě neběžíme maratón. Při tomto množství vypité vody denně jsou ledviny schopny vykonávat svoji filtrační činnost přes 100 let života. Pak se filtr zanese a tělo umře na otravu, vzniklou nefunkčními ledvinami - a také na celkovou sešlost orgánů vlivem věku.
TAKŽE VĚTŠINA LIDÍ PIJE PŘÍLIŠ MNOHO TEKUTIN DENNĚ.

2a) Co vlastně nepít?
Už jsem odsoudil pití všech limonád včetně sodovky. Oxid uhličitý obsažený v sodovce se v těle váže do krve místo kyslíku. Tělo je tak přiotrávené nedostatkem kyslíku v krvi a lidé tuto přiotrávenost mylně vnímají jako mírnou euforii. Nedostatek kyslíku v těle zakyseluje organismus.
Také nedoporučuji přehnané pití piva (přehnané pití piva je více jak 1 pivo vypité denně, ať už z hlediska samotného vhodného množství tekutin, tak i z hlediska toho, že alkohol ve svém důsledku tělo dehydruje). Také je otázka, kam se posunuje zdravotní působení piva vlivem neustále se zdokonalující výrobní technologie velkých pivovarů za účelem maximalizace zisku. (Podobně optimalizují svoji výrobu velké pekárny například obchodních řetězců. U chleba mne to vedlo k tomu, že ho kupuji hlavně na trhu, pokud to jenom trochu jde.)
Různé doma natočené vody se šťávou také nejsou vhodné k pití. Jednak jsou sirupové šťávy škodlivé pro svúj vysoký obsah cukru (cukr je hlavní jed způsobující zakyslení organismu) a pak také jsou škodlivé pro chlór obsažený ve vodovodní vodě. Většina lidí pije ve spěchu a nápoj natočený z vodovodního kohoutku pijí lidé okamžitě po natočení. Chlór se však z natočené vody uvolní až po cca 1/2 hodině uplynulé po natočení!
Káva a všechny druhy melt a cikorek mi nedělaly dobře při akutním zánětu žil, žíly po konzumaci těchto nápojů více bolely. Tyto nápoje vzniklé pražením zanáší klouby a patrně i žíly v těle.

2b) Co vlastně pít?
Moc mi toho k pití nezbývá.
Voda z vodovodu není všude vhodná k pití, někde je příliš tvrdá. Pokud máte štěstí a voda z vodovodu je skutečně pitná, je vhodné ji dávat odstát minimálně na 1/2 hodiny před pitím. Můj otčím se kdysi velmi rozzuřil, když jsem mu jednou v létě vypil 1/2 litru takto odstáté vody z lednice. Až s odstupem času jeho tehdejšímu hněvu rozumím.
Poslední dobou piji přes den po doušcích tající vodu (obyčejnou odstátou vodu zmrazenou v pet lahvi), kterou mám v lednici.
Různé čaje jsou také k pití vhodné, ale neměly by být příliš silné a neměly by zcela vytlačit obyčejnou vodu z pitného režimu. Voda je na pití nenahraditelná! Sám preferuji pouhé čajové nálevy, bylinu nebo sypký čaj přelyji horkou vodou a hned zcezuji, nečekám žádné doporučované minuty louhování. Dělám jako nálev i redcafe (to je vlastně koncentrovaný roiboos).
Takhle jsem si udělal nálev i z květu kaštanu koňského a i z vlaštovičníku. Obě byliny jsou v herbářích zmiňované jako jedovaté a k vnitřnímu konzumování nevhodné. Mně se po tom vypití těchto nálevů neudělalo špatně ani v jednom případě, jenom je to natolik nedobré k pití, že to asi nejde pít soustavně. Je důležité věřit hlavně sobě a být opatrný a používat raději ředěné nápoje než nápoje koncentrované.
Naše mysl je nedočkavá a chce výsledky hned - okamžitě, včera bylo pozdě. Ale "takhle to nefunguje", říká i jeden plešatý kuchař.
Kávu piji zelenou a už jenom výjimečně, odvykám si.

A zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Hodně zdraví

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. kvě 2015 11:57:58

"Je důležité věřit hlavně sobě a být opatrný a používat raději ředěné nápoje než nápoje koncentrované."

jj :)

taky byliny neluhuju moc dlouho ...

s tím vlaštovičníkem bych byla hodně opatrná, rozšiřuje koronární cévy a když tak bych upřednostnila spíš tinkturové kapky v nižším dávkováním

Dávkování: 1-5 kapek 3 x denně, začít od jedné kapky

ale čerstvá šťáva je výborná na potírání bradavic :)
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Pelvan

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník