Rupert Spira

Rupert Spira

Nový příspěvekod Linda » ned 11. kvě 2014 18:19:10

Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Rupert Spira - Pohádka

Nový příspěvekod Linda » stř 14. kvě 2014 14:09:40

:) Inspirující návod - tady je přepis:

Pohádka

"Dítě žije doma obyčejný život a je z velmi chudé rodiny, takže všechno u nich doma je vyrobeno z levných a nekvalitních materiálů. A jednoho dne dítě objeví, že všechno je vlastně zhotovené z ryzího zlata. Všechno u nich doma, ve škole, u sousedů, celé město, všechno bylo vlastně ze zlata, ale všechno bylo pokryté a obložené tenkou vrstvou dřeva, železa, tenkého plátna, a pod tím bylo ryzí zlato a vzácné hedvábí.

Objeví to tak, že jednou seškrábne se svých šatů vrstvu levné látky, ucítí pod ní hebkost, a zjistí, že jeho šaty jsou z drahého hedvábí. Pak běží do svého pokoje, seškrábe barvu na své posteli, a zjistí, že pod tou levnou barvou je zlato. A pak chodí kolem a seškrabává a seškrabává... a to seškrabávání je zkoumání, které tady děláme. Seškrabáváme zdánlivý povrch věcí a nahlížíme, co je pod ním.

Takže to dítě v pohádce objeví, že všechno je ze zlata, a začne žít život, odpovídající tomuto poznání. S tímto poznáním se pak patřičně stará a náležitě přistupuje ke všem okolním věcem, protože jsou ze vzácného materiálu.

A co my jsme objevili, je, že svět je z nekonečně vzácnějšího materiálu než zlato! Je celý zhotovený z Nás! Té nejcennější věci! A co znamená ta Perla? (přirovnání pána z publika) Je to důvěrná blízkost našeho vlastního Bytí. Objevíme, že naše Bytí je látka, ze které se skládá svět. Co jsme kdysi považovali za vnější mrtvou, inertní věc – když z ní oškrábeme mámivý nátěr, najdeme pod ním onu Perlu.

Takže abychom toto uskutečnili v našem životě, aby se to stalo naší realitou, musíme zacházet s věcmi, se zvířaty a lidmi podle toho. Přistupovat k nim podle toho. A přitom můžeme žít obyčejný život, nikdo to na nás nemusí poznat.

Když vezmeš do rukou nůž a vidličku, nejenom víš, ale přímo cítíš, že jsou udělané jen z dotýkání (pouze z vjemu dotyku ve Vědomí, který je přímo vytvářen Vědomím), to znamená jenom z Tebe.

Myslíme si, že svět je zevní mrtvá věc, odlitá z kamene. Ale on není! Svět je tak živý, vstřícný a reagující! A jakmile začneme zacházet se ´světem´ podle tohoto poznání, ´svět´ nám poděkuje. Lidé, zvířata, a dokonce tak zvaná mrtvá hmota se k nám obrátí a první věc, kterou řekne, bude „díky, že ke mně přistupuješ jako k tomu, co doopravdy jsem“.

Ono má nekonečně způsobů, jak říci děkuji. Každý způsob je ušitý na míru každému tělu a mysli. A ať tím, nebo oním způsobem, ´svět´ ten dar vrátí. Ty ke Mně přistupuješ jak k tomu, co doopravdy jsem, a Já se k tobě budu tedy chovat jako to, co doopravdy jsem.

Na to existuje experiment, kterým si můžeš ověřit, jak to funguje, když s druhými jednáš jako se sebou (myšleno doslova). Když s někým komunikuješ, můžeš experimentovat s těmito dvěma možnostmi:

Můžeš k nim mluvit, jako bys byl odděleným já, a tím pádem jako by i oni byli oddělenými já... a pokračuj normálně ve svém vztahu ke komukoliv – v intimním vztahu, běžné interakci, obchodním jednání, jakémkoliv druhu. Dělej, JAKO byste byli oddělenými já. A potom změň ten experiment a uvědomuj si, že jsi Vědomí bez omezení, Jedno bez druhého. A komunikuj v „nich“ s tím samým Vědomím, kterým jsi sám.

Někdy světu trvá, než zareaguje, ale reakce od lidí je většinou okamžitá. Ne vždycky, ale většinou. Z přesně stejného důvodu, jako sami máme rádi, když se k nám přistupuje jako k tomu, co doopravdy jsme. Když k nám někdo přistupuje jako k tomu, co doopravdy jsme, to, co jsme, jakoby roste! Všimneme si toho, i když to nebude nijak vnějškově vyjádřeno. A to většinou není. Jak je tam ten pocit, že ten druhý opravdu respektuje a miluje, co jsme, tak to nějak zvětšuje to, co jsme. A téměř nám to velí jednat a chovat se jako to, co doopravdy jsme.

Je to nejvyšší velkorysost, absolutní velkorysost. A to opětování, které dostáváme od lidí, od světa, je skutečným potvrzením (že To žijeme).

Potvrzením není pěkně napsané pojednání o nedvojnosti, nebo teorie. Nebo nějaké zvláštní zkušenosti. Protože speciální zkušenosti jsou také jistým potvrzením, ale zanechávají v nás pochybnost. Vytříbené (duchovní) teorie nejsou potvrzením, že To žijeme. Jakým potvrzením je pouhé intelektuální pochopení? Pravé potvrzení se projeví v našem běžném životě spíš obyčejným způsobem. Intelektuální pochopení hraje svou roli, ale ono pouze dláždí cestu k mnohem větší zkušenosti: vzít To do srdce, vzít To do těla, vzít To do světa. Intelektuální pochopení může být velmi nápomocné, ale zavede nás jen do určitého místa... Po čase cítíme nedostatečnosti intelektuálního pochopení... já měl tohle jasné intelektuální pochopení celé roky, ale něco chybělo."

..................

Prostor pro diskusi je tady
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Rupert Spira

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 19. led 2016 6:02:34

Rupert Spira - Objekty nemají existenci

Návštěvník
 

Re: Rupert Spira

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 20. led 2016 15:35:38

Je Vědomí v mozku? - Rupert Spira

Otázka:
Co když je to mozek, co vytváří prázdné vědomí? Co když je vědomá přítomnost pouze mozek v poklidném stavu? Něco jako kdyby měl mozek vždy zapnutou na pozadí prázdnou obrazovku. Vědomí by pak bylo neustále přítomné, ať se děje cokoliv. Takhle by to mohlo být. Jak mohu zjistit a spatřit, zda není vědomí jen nějakým bílým zrněním nebo něčím co vyrábí mozek?

Odpověď:
Neexistuje žádný prožívaný doklad o tom, že by Vědomí (Vědomá Přítomnost) bylo umístěno v mozku nebo v mysli. Mozek a mysl se objevují ve Vědomí. Vědomí se neobjevuje v nich.

Vědomá Přítomnost není pouze myslí v klidném stavu, protože tato Přítomnost je přítomná jak v případě, kdy je mysl aktivní, tak i v případě, kdy je mysl klidná.

Jak celkem správně tvrdíš, Vědomí je přítomné, ať se děje cokoliv. Prověř to vlastní zkušeností. Zažij si pevně, že ty jsi jakožto Vědomí přítomen jakémukoliv prožitku a jevu mysli, těla a světa, nehledě na to, jak jsou tyto vjemy klidné nebo rozbouřené.

Vědomí je jako televizní obrazovka... je podstatou všech obrazů a zároveň je zcela nedotknutá tím, co se na ní děje.

Toto „pochopení" je klidem, protože je jasně viděno, že Vědomí nemůže být rozrušeno.

Je to svoboda, protože je jasně viděno, že Vědomí na sebe může vzít jakýkoliv tvar.

Je to štěstí, protože je jasně nazíráno, že Vědomí je vždy naplněno sebou samotným a nepotřebuje nebo nechce nic jiného.

Je to láska, protože je jasně viděno, že Vědomí je intimně v jednotě se všemi jevy.

Pochop (spatři), že Vědomí je jediným prvkem, který je přítomen ve všech prožitcích nezáležeje na daném charakteru prožitku a že je jedinou "věcí", která zůstává, když jevy těla, mysli a světa mizí.

http://www.zivotvpritomnosti.cz/clanky/ ... ert-spira/
Návštěvník
 

Re: Rupert Spira

Nový příspěvekod Anahaj » úte 09. úno 2016 17:47:00

Toto video od Ruperta, je, alespoň pro mne, nádherné vyjádření relativity přechodných dějů.., nestálých - neustálých pohybů v mysli, v cítění, vnímání.., každé jednotlivé entity - v tomto případě lidské bytosti. Všichni vše vnímáme pokaždé jinak. Skupinka deseti lidí se dívá na jeden strom. Dejme tomu, na břízu. Jeden v ní uvidí její běloskvoucí kůru, druhý čeření jejích jemných lístků ve větru, třetí celou břízu i s kořeny, čtvrtý břízu posazenou do březového hájemství dalších bříz, pátý v ní uvidí paprsky slunce, pableskující na jejích listech a prosvítající jimi, šestý uvidí její živoucí energii, sedmý živoucí projev vědomí- či života... etc, etc... A ještě se to může, samozřejmě míchat. :) První může uvidět, to co sedmý, devátý... v kaleidoskopu vidění..
Není fascinující vědět, nebo alespoň nějak nacítit, že všechny formy života mohou být nahlíženy miryádami rúzných způsobů vidění? Není fascinující vidět jen svým vlastním způsobem? (přeložím to, aby i ti vědomí nebyli zaskočeni :) ). Vidět jako Vědomí, svým vlastním způsobem? Svobodně, v každém okamžiku tak, jak se krasohled přesype?
Anahaj
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 09. úno 2016 14:58:37

Re: Rupert Spira

Nový příspěvekod Jana » úte 09. úno 2016 18:32:19

Anahaj, díky.

Obrázek
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Rupert Spira

Nový příspěvekod Jana » pon 22. úno 2016 16:04:07

Toto „pochopení" je klidem, protože je jasně viděno, že Vědomí nemůže být rozrušeno.

Je to svoboda, protože je jasně viděno, že Vědomí na sebe může vzít jakýkoliv tvar.

Je to štěstí, protože je jasně nazíráno, že Vědomí je vždy naplněno sebou samotným a nepotřebuje nebo nechce nic jiného.

Je to láska, protože je jasně viděno, že Vědomí je intimně v jednotě se všemi jevy.


Rupert Spira - Nemůžeme zažít absenci Vědomí




A můžete důvěřovat Vědomí, které říká samo o sobě:

"Já dle vlastní zkušenosti samo sebe, jsem všudypřítomné a neomezené a neznám žádné zrození, stárnutí nebo smrt",

a nebo jste ochotni věřit myšlence, která říká: "Vědomí přichází, odchází, narodilo se, zestárne, onemocní a zemře?"
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Rupert Spira

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 23. úno 2016 15:09:45

Rupert Spira - Tělo je z Vědomí



Rád bych zítra odjel s uspokojivějším porozuměním těla a svojí identifikace s ním. Jak moc si je to vymyšlené oddělené já jisté, že je tělem, že já jsem tělem.
A že role mysli je v tom podružná. A je to pociťováno jako velmi hutný a pevně usazený pocit:
"Já jsem toto tělo...."


RS: Tohle, co zmíním, je jeden ze způsobů. Kdykoliv budeš cítit, že jsi tělem, nejdřív si řekni sám sobě: JSEM TĚLO. A pak si jen vyměň tu frázi za: JSEM SI VĚDOM TĚLA.

A potom jdi k té zkušenosti, která ti umožňuje prohlásit: já jsem si VĚDOM těla. Jdi přímo k té zkušenosti.

Protože to můžeš odůvodněně prohlásit, že ano?
Je to pro tebe pravda.

Abys to mohl prohlásit, musí to být tvoje zkušenost - "já jsem si VĚDOM těla."

Jdi přímo k té zkušenosti, která ti to dovoluje prohlásit. A potom to zastav a znovu si řekni " já JSEM tělo".

A jdi k té vnitřní zkušenosti, která způsobuje to přesvědčení, že jsi tělem.

Zůstaň chvíli tam....A pak si řekni znovu: "jsem si VĚDOM těla" a jdi k té zkušenosti.

A pak se přesouvej tam a zpátky, abys jasně nazřel přímou zkušeností ten rozdíl, mezi módem "já jsem tělo" a módem "jsem si vědom těla".

To znamená zůstávat tímto bezbarvým transparentním Vědomím....
Návštěvník
 

Re: Rupert Spira

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 01. bře 2016 17:52:50

Rupert Spira - Čelit strachu



Dovol všemu (obsahu podvědomí) se plně projevit.

T.....a co jsem tehdy prožíval, byl pocit zvaný strach a rád bych se zeptal jestli existuje nějaká meditační technika, která by pomohla odstranit tento nepříjemný produkt Máji.

RS: Ano, ale nepotřebuje to být odstraněno. Vidíš, teď hledáš meditaci, která ti uleví a udělá dobře.
A to je přesně to, co bys neměl dělat. Je to moc dobré znamení, že to jde ven! Ve skutečnosti to jde ven právě proto, že tvá meditace je již perfektní. Kdyby tvá meditace a praxe nebyla perfektní, našel bys způsob, jak tuto paniku potlačit dlouho před tím, než by dosáhla takového stupně, jako minulou noc. Úspěšně by ses tomu vyhnul. Možná nakupování už není tvoje gusto, ale jakýkoliv způsob vyhýbání a rozptylování používáš, jakýkoliv repertoár vyhýbání a popírání máš, vybral by sis jednu z těch aktivit a úspěšně se vyhnul plnému projevení se panického strachu, tak abys ho nikdy nemusel cítit. Takže fakt, že sis dovolil sám sobě to cítit, že energii panického strachu bylo dovoleno se projevit, je právě proto, že tvá meditace je perfektní. Protože nezasahuješ, nebráníš těmto pocitům (se vyplavit).
Takže, je to starý návyk, že když se nějaký pocit stane příliš intenzivním, naskočí reakce: ok, tohle musím zvládnout! Teď s tím musím začít něco dělat!
A pro tebe už třeba pivo v lednici nebude fungovat, tak co zkusit něco jemnějšího, jako třeba nový druh meditace, který se s tím problémem vypořádá.
To je jen víc toho samého. Je to jakýsi druh duchovního vyhýbání se. Nechoď tím směrem! To, co děláš, je perfektní.

Pouze buď tím otevřeným prázdným vše-dovolujícím Prostorem.

Dovol tomu všemu (obsahu vědomí) se plně projevit a potom buď odvážný a dovol tomu strachu vyvstat až tak, jako by se tě měl úplně zmocnit, přemoci tě, jako by tě měl zabít. Nezmocní se tě a nezabije.

Jen dovol té vlně strachu projít....a možná pod ní bude další vlna, nějakého primitivnějšího, základnějšího strachu...

T: To zní slibně. :D :D :D

A nebo tam nemusí být žádná další, prostě se tebou provalí jen jedna vlna strachu, ale v každém případě to, co už děláš, je perfektní a nic k tomu nepřidávej!

Buď odvážný a milující, to je vše.
Návštěvník
 

Re: Rupert Spira

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 19. kvě 2018 5:54:33



Rupert Spira o své knize Podstata vědomí hovoří s D. Choprou
Návštěvník
 

Re: Rupert Spira

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 28. čer 2020 14:47:01

Návštěvník
 

Re: Rupert Spira

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 11. lis 2022 14:37:14



V této nejnovější epizodě Rupert Spira Podcast vede Rupert nádherně filozofický rozhovor s Oxford Psychedelic Society, který se ponoří do mnoha aspektů konceptu jednoty jako podstaty reality a ilustruje, jak ji prožíváme v našem každodenním životě.

S pochopením, že jsme všichni jedno – podstatou nedvojného porozumění, které tvoří základ všech hlavních duchovních a náboženských tradic – jak sladíme skutečnost, že sdílíme stejnou bytost se zdánlivou odděleností všech a všeho? A ve světě, kde si uvědomujeme pravdu jednoty – nebo nekonečného vědomí – jaké důsledky to má pro způsob, jakým strukturujeme společnost?

Tato hluboká a úžasně osvětlující diskuse pokrývá etiku, metafyziku, nekonečno a omezenou mysl, dobro a zlo, utrpení, lásku, sebedotazování, iluzi ega, panpsychismus, vědomí, vesmír a buddhistický pojem prázdnoty. dospějeme k nevyhnutelnému závěru, který nádherně shrnul indický mudrc Ramana Maharshi: „Vaše vlastní seberealizace je ta největší služba, kterou můžete světu poskytnout."
Návštěvník
 


Zpět na Rupert Spira

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník