O co nám jde?

Re: Zákon jednoty

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 17. úno 2020 19:42:56

Návštěvník píše:
Motivace "aby ten druhý tohle udělal" obsahuje vůli, podvědomé chtění; je v tom proto i bezděčný, neuvědomovaný nátlak.



Ano, i když při napomenutí to není bezděčné a nátlak je uvědomovaný. Při neuposlechnutí plácnutí?

:)
Návštěvník
 

Re: Zákon jednoty

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 17. úno 2020 19:48:12

Zdeněk píše:
Návštěvník píše:
Zdeněk píše:Přání mé bylo vtáhnout trojtečku do svého mentálního prostoru, aby mi případně ukázala ten svůj (to může díti se i diskuzí, kdy jeden něco tvrdí a druhý oponuje, jak už to na diskuzních fórech bývá, dobrá vůle obou je pochopitelně nezbytná). Inu, nepovedlo se, kvůli wikipedii :).


Trojtečka ti ukázala pomocí wikipedie, co je pro ni pojem "empatie", protože si zřejmě myslí, že tobě znamená pojem "empatie" něco jiného.

Vyjasnit si pojmy je pro smyslplnou diskuzi dost podstatné.

:)

Kdybys měla dost empatie věděla bys, že ta odpověď nebyla určena tobě:).


Kdybys měl dost empatie, tak bys takto nereagoval.

:)
Návštěvník
 

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » pon 17. úno 2020 20:18:03

Vari píše:Pro mě je zajímavé pozorovat, jakými různými způsoby se téma spirituality dá chápat a uchopovat. A co vlastně jako lidské bytosti mám k uchopení k dispozici. Co je společné a co je individuální. A jaká je potom šance s jistým individuální nastavením daným ... (tady je to pro mě téma k diskuzi - čím je to dáno a ovlivněno) něco skutečně pochytit.
Tedy čím se to legendární TO zachytí, pochytí, přijme, ukotví?

a teď mě napadá stěžejní otázka: Je toto všechno třeba?

Těžko říci, co je třeba k "zachycení" TOHO

Je spousta konceptů (náboženství, věrouk, technik atd.) Každá někam vede. Při důkladném jejím přijetí, praktikování může vést až k numinosnímu zážitku, který nás utvrdí v tom, že to je ono, že to je skutečné, Skutečnost, probuzení a pod.
Dokonce naše schopnost odhodlání a obětování se může vést ve spojení s nějakým konceptem a numinostním zážitkem i k odpálení se v autobuse plném dětí, k našemu obětavému boji za "svatou" věc.
Takhle to chodí a naše zkušenosti s nějakým probuzením, osvícením a podobně, je dobré důkladně zkoumat ("důvěřuj ale prověřuj") abychom se nestali jen obětí nějakého fanatismu nebo přesvědčení, že jsme dosáhli osvícení a podobně. Neskočit po tom prvním záblesku s celým svým egem (jeho motivacemi něčeho dosáhnout, něčím být, něco vědět atd.) jako slepice po flusu a přivlastnit s ho.

„Teď právě jsem odhalil zloděje, který mi krade štěstí!“, zvolal vidéžský král Džanaka, když se mu podařilo dostat se na chvíli do klidu a z tohoto klidu pozorovat své myšlenky. „Zatočím s ním energicky“, pravil radostně svému duchovnímu vůdci mudrci Aštavakrovi.

Ano, podařilo se mu dostat se na chvíli do klidu, odkud jedině možno pozorovat i pochopit pohyb. To je ten Archimédův pevný bod – klid mysli. Je to ostatně velmi příjemný a odpoutaný stav, který bývá často provázen silným pocitem blaženosti. To ovšem zase často svádí k domněnce, že už jsme se stali kdoví jak pokročilí. Na to ale pozor! Pokrok tu je, ale zdaleka ne ještě konečný. JVS nazývá ¨tento stav „prvním místem odpočinku“. On totiž skutečně přináší s sebou příjemný pocit odpočinku, který však může být méně informovaným žákem změněn snadno za konečný stav vnitřního osvobození. Žák se totiž dostal z trvalého mentálního neklidu do stavu relativního klidu a rozdíl obou zkušeností je pro necvičenou mysl příliš veliký.

(Eduard Tomáš Joga Velikého Symbolu)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3407
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Zákon jednoty

Nový příspěvekod lklknml » pon 17. úno 2020 20:20:51

Návštěvník píše:Kdybys měl dost empatie, tak bys takto nereagoval.

:)

Promiň. Neodolal jsem. :)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » úte 18. úno 2020 8:33:37

A ještě na doplnění:

Jakákoliv zkušenost – jakkoliv mystická – může hodně věcí vysvětlit, ale může se to stát krmí pro ego úplně nechutným způsobem. Tím nejhorším možným způsobem.
Ať je ten zážitek jakkoliv vysoký nebo – řekněme – univerzální, pokud nezahrnuje rovnou to, že člověk je schopný se ho vzdát v té aktuální době, kdy ho prožívá, může se stát, že začne ulpívat na prožitku Toho...
Ego si to prostě může čmajznout a udělat si z toho neprůstřelný brnění.


(Saša Hendruk)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3407
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 18. úno 2020 8:44:38

miroslav píše:A ještě na doplnění:

Jakákoliv zkušenost – jakkoliv mystická – může hodně věcí vysvětlit, ale může se to stát krmí pro ego úplně nechutným způsobem. Tím nejhorším možným způsobem.
Ať je ten zážitek jakkoliv vysoký nebo – řekněme – univerzální, pokud nezahrnuje rovnou to, že člověk je schopný se ho vzdát v té aktuální době, kdy ho prožívá, může se stát, že začne ulpívat na prožitku Toho...
Ego si to prostě může čmajznout a udělat si z toho neprůstřelný brnění.


(Saša Hendruk)




Tazatel: Co je na józe hlavní, když ne poznání? Cvičení a meditace? Proměna osobnosti?

Eduard Tomáš: Všechno dohromady. A poznání především. To rozhodně ano. Ale ne poznání, jak ho chápete vy. Krátká nahlédnutí do minulosti nebo budoucnosti tohoto střípku vesmíru je nicotnost proti poznání samé podstaty světa. Proti splynutí s touto podstatou a pochopení, že je pramenem našeho života, míru a blaženosti.

https://www.jedinak.cz/do_roku_2010/str ... tomas.html
Návštěvník
 

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Vari » úte 18. úno 2020 11:05:02

miroslav píše:A ještě na doplnění:

Jakákoliv zkušenost – jakkoliv mystická – může hodně věcí vysvětlit, ale může se to stát krmí pro ego úplně nechutným způsobem. Tím nejhorším možným způsobem.
Ať je ten zážitek jakkoliv vysoký nebo – řekněme – univerzální, pokud nezahrnuje rovnou to, že člověk je schopný se ho vzdát v té aktuální době, kdy ho prožívá, může se stát, že začne ulpívat na prožitku Toho...
Ego si to prostě může čmajznout a udělat si z toho neprůstřelný brnění.


(Saša Hendruk)


Souhlas, krásně vyjádřeno.
Jde ti tady také o to varovat před tímto ulpěním?
Máš s tím vlastní zkušenost?
Vari
 

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 18. úno 2020 14:05:50

Návštěvník píše:
miroslav píše:A ještě na doplnění:

Jakákoliv zkušenost – jakkoliv mystická – může hodně věcí vysvětlit, ale může se to stát krmí pro ego úplně nechutným způsobem. Tím nejhorším možným způsobem.
Ať je ten zážitek jakkoliv vysoký nebo – řekněme – univerzální, pokud nezahrnuje rovnou to, že člověk je schopný se ho vzdát v té aktuální době, kdy ho prožívá, může se stát, že začne ulpívat na prožitku Toho...
Ego si to prostě může čmajznout a udělat si z toho neprůstřelný brnění.


(Saša Hendruk)




Tazatel: Co je na józe hlavní, když ne poznání? Cvičení a meditace? Proměna osobnosti?

Eduard Tomáš: Všechno dohromady. A poznání především. To rozhodně ano. Ale ne poznání, jak ho chápete vy. Krátká nahlédnutí do minulosti nebo budoucnosti tohoto střípku vesmíru je nicotnost proti poznání samé podstaty světa. Proti splynutí s touto podstatou a pochopení, že je pramenem našeho života, míru a blaženosti.

https://www.jedinak.cz/do_roku_2010/str ... tomas.html


Jestli je pro někoho stěžejní hodnotou nějaká vzpomínka na nějaký duchovní zážitek a lpí na ní jako na dosažení a přitom se bojí splynutí s pramenem života, míru a blaženosti, tak se může stát štěkajícím psem v koňském žlebu.

Představa tohoto zážitku se může stát překážkou k nalezení trvalého štěstí nejen pro něj samotného, ale může překážet svými aktivitami ostatním.
Návštěvník
 

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » úte 18. úno 2020 15:42:46

Vari píše:
Jde ti tady také o to varovat před tímto ulpěním?
Máš s tím vlastní zkušenost?


Vždy jsem instinktivně cítil (asi po zkušenostech z minulosti) jako imperativ na ničem neulpívat, zejména na příjemných pocitech, chvále, ocenění a později i na jakýchkoliv duchovních zkušenostech.
To sebou přináší i schopnost neulpívání na negativních pocitech, odsuzování od druhých a podobně.

Umožňuje to pak jaksi nestranně duchovní a ostatní zkušenosti zkoumat, pochybovat, poznávat jejich zdroj, vývoj atd.

Proto, pokud bych něco měl něco hledajícím doporučit, tak hlavně pozorovat svoji tendenci ulpívat a pracovat na tom se jí zbavit. Jinak nám případný duchovní zážitek spolehlivě zahradí duchovní cestu.
Čili neulpívání je jeden z nejdůležitějších předpokladů pro zdravou duchovní cestu.
Taková je moje zkušenost a zkušenost s lidmi kolem i na webu.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3407
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Vari » úte 18. úno 2020 16:43:31

Měl jsem na mysli tvou vlastní zkušenost s ulpěním na něčem a pak prohlédnutí.
Vari
 

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » úte 18. úno 2020 21:41:52

Vari píše:Měl jsem na mysli tvou vlastní zkušenost s ulpěním na něčem a pak prohlédnutí.


To právě nemám, protože už od mládí jsem měl v sobě imperativ na ničem neulpívat.
Takže to bylo vždy ulpění a hned na to uvědomění toho ulpění a puštění. Jaksi samozřejmé, že pustit to je ta správná reakce.
A když jsem si to zrovna neuvědomil a trochu se v tom pozitivním příjemném "zatetelil" tak hned během několika minut přišla ťavka osudu, která mi tu chybu důrazně připomněla.
Když jsem něčeho dosáhl, něco se mi podařilo (i světsky) a v srdci jsem se nad tím zaradoval, zatetelil - přivlastnil si to, tak se to okamžitě v realitě změnilo v opak. To co se podařilo se najednou během několika minut zhroutilo a změnilo na prohru (fakticky). Takhle mne osud přisně vychovával a vedl k neulpívání. Na čem ulpíš,rázem ze zlata změní na popel.
Díky za to.... :yes:
Zřejmě jsem toho v minulosti hodně dobrého pro druhé dříve vykonal, že je na mne osud tak dobrý - přísný, rychlý a účinný směrem k osvobození a poznání.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3407
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » úte 18. úno 2020 21:45:34

"Vari od našeho prahu,
vari pryč, ty lstivý vrahu..."
:)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3407
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod P. En » úte 18. úno 2020 22:21:53

miroslav píše:
P. En píše:Když je někdo opit a blbne, určitě mu neřekneš že je v podstatě universálním vědomím a že je to v pořádku. V tu chvíli mu vlastně nemá smysl říkat vůbec nic. I když víš že i on je vědomím, a to co blbne je taky vědomím.. jen kapku zblblým.
Pokud máš výhrady k pojmu "čistá, čisté", pak si za něj dosaď "pravá, pravé". Mají pro mě stejný význam.


Ono to přirovnání s vodou má trochu nedostatek. Předpokládá ještě něco jiného než vodu. Aby něco vyrostlo, zkvasilo atd. nestačí jen voda.
Je tedy opravdu jen vědomí?
Pokud ano, tak otázky čistého či nečistého vědomí jsou dobrým námětem na meditaci, dobrou otázkou, na kterou se nedá odpovědět pojmy, větami, ale tu případně objevenou zkušenost se člověk může snažit druhým nějak přiblížit, na něco je upozornit právě těmi slovy a větami. A proč má tu snahu?
Buď že se chce předvádět, jak je dobrý, nebo hledá někoho na stejné vlně, nebo by rád pomohl druhým přiblížit, to co poznává, protože ty druhé má rád a rád by se podělil o své objevy, poznání a vystavil to své poznání případné kritice, upozorněním, že se třeba v něčem mýlí a pod.

P.S.
Pravé předpokládá levé. Ale na tomto faktu není nic špatně.
Špatně je opakem dobře. Utrpení je opakem štěstí. A pokud někomu nevadí utrpení, fyzická a duševní bolest, netouží po spokojenosti, zdraví a štěstí, tak ten snad může poznat, co je Vědomí.
Čisté vědomí, je dobrá (základní) zkušenost, ale možná si všimneš, že je to jen tvoje čisté vědomí, které je možné zažívat, nalézt. Jen když se vyloučí všechny ostatní formy vědomí.
Nebo je to jinak?

Třeba vědomí není konečná tedy ani počáteční "stanice"..

"Nebylo jsoucna ani nejsoucna tehdy,
nebylo vzdušného prostoru ani nebe nad ním.
Co se hýbalo? Kde? Kdo k ochraně bděl?
Byla to voda, hluboká, nesmírná?

Nebylo smrti, nesmrtelnosti v onen čas,
nebylo stopy po noci a dni.
Samo sebou jen „to" bez dechu dýchalo.
Mimo to nic nebylo jiného ...

Tma byla na počátku, pokrytá tmou,
v ní toto vše jako nerozlišená spousta vod.
Tam zárodek zahalen v prázdnotu hluchou –
to jediné povstalo mocí tvůrčího vznícení.

V něm se nejdříve zrodila touha –
to byl první výron mysli.
V srdci hledajíce rozvážně moudří
v nejsoucnu nalezli odůvodnění jsoucna.

Napříč rozpjali k měření šňůru:
bylo vůbec něco dole, bylo něco nahoře?
Oplodňující moc byla a síly:
dole prasíla, nahoře podnět.

Kdo v pravdě ví, kdo může na světě říci,
odkud vše vzniklo, odkud se vše vytvářelo.
Bozi se zrodili později s tímto světem.
Kdo tedy ví, z čeho svět povstal.

Ten, jenž toto stvořil svou mocí,
Ať sám vše vykonal nebo ne,
On, bdící nad světem v nejvyšším nebi,
Jistě to ví – nebo neví to ani on sám."

Text z Rgvédy.

Co se však vědomí a metafor týče, tak by ti líp mohlo znít přirovnaní s prostorem. Který v sobě zahrnuje všechny živly, jejich vzájemné interakce, to co z nich vzniká, zaniká, ve svém rozvíjení se dál... A prostor, stejně jako vědomí, není začátek a není to ani konec. Jestě něco niternějšího je "ohraničuje", obklopuje, je pro ně základem i zdrojem..
P. En
 

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Tara » úte 18. úno 2020 22:26:59

Miroslav je prostě pan dokonalý, uf.
Máš vůbec nějakou nectnost? Nebo jsi měl? Krom pýchy?
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2684
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Tara » úte 18. úno 2020 22:27:44

Prostě neosobní, studený čumák.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2684
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod P. En » úte 18. úno 2020 22:47:09

P.S. i prostor lze samosebou znečistit, takže je pro oko rozdíl mezi čistým a nečistým prostorem.
P. En
 

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 19. úno 2020 6:13:54

miroslav píše:
Když jsem něčeho dosáhl, něco se mi podařilo (i světsky) a v srdci jsem se nad tím zaradoval, zatetelil - přivlastnil si to, tak se to okamžitě v realitě změnilo v opak. To co se podařilo se najednou během několika minut zhroutilo a změnilo na prohru (fakticky).

Jestli rozumím, tak světsky se zatetelit znamená: "Já jsem kabrňák?"
A byla tady někdy ťafka za dobrý pocit, jen, že to je? Jen za pocit vděku a radosti, že to je?
Návštěvník
 

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » stř 19. úno 2020 7:33:38

Návštěvník píše:A byla tady někdy ťafka za dobrý pocit, jen, že to je? Jen za pocit vděku a radosti, že to je?


Ne nebyla. Pocit vděku a radosti, že to je, nemusí být přivlastněním si.

Ale i pocit vděku a radosti, že to je může být přivlastněním. Přivlastňováním si (potvrzováním si) s tímto pocitem nějakého svého božského nadhledu, který tu například provozuje Jana. Tak se mi to alespoň jeví.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3407
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » stř 19. úno 2020 7:40:24

Tara píše:Miroslav je prostě pan dokonalý, uf.
Máš vůbec nějakou nectnost? Nebo jsi měl? Krom pýchy?


Nevím o žádné nectnosti, kterou bych neměl. Nic lidského mi není cizí.
Akorát ta pýcha mne už opustila. :(
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3407
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » stř 19. úno 2020 7:46:04

P. En píše:P.S. i prostor lze samosebou znečistit, takže je pro oko rozdíl mezi čistým a nečistým prostorem.


Jo, prostor, to je pěkné přirovnání.
A z čeho je prostor, z čeho je Teď ?
:yes:
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3407
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků