O co nám jde?

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » pát 07. úno 2020 20:50:00

dodo píše:
Samozrejme, že je možné niekoho znevažovať -„zhadzovať“ v bežnom, svetskom chápaní života.

Pri nadsvetskom pochopení to už určite možné nie je, ale to neznamená, že by sa takto žijúci svätec mal preto nechávať kýmkoľvek znevažovať.

Skrátene: „ Nepleťte si svätosť s hlúposťou.“ Rámakrišna

:)

No i podle toho se pozná "svatý", že mu nevadí, že ho někdo shazuje i tím, že se nechá bez problému shazovat. Viz třeba Ježíš. Ten se dobrovolně vydal "shazování" dokonce i tělesnému ukřižování. A na kříži k tomu "shazování", zvolal "Bože odpusť jim, neb nevědí, co činí".
Tedy ne že by nenechával se kýmkoliv znevažovat. Proč?
To až nafouklá ega některých církevních funkcionářů s tím shazováním mohou mít problém.
Ty máš dojem, že je tady z přispěvatelů někdo svatý??

Jestli si to myslíš o Janě, pak jsi asi nevědomky dobře k věci zmínil Ramakrišnovo doporučení „ Nepleťte si svätosť s hlúposťou.“
:)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod dodo » pát 07. úno 2020 22:48:07

miroslav píše:
dodo píše:
Samozrejme, že je možné niekoho znevažovať -„zhadzovať“ v bežnom, svetskom chápaní života.

Pri nadsvetskom pochopení to už určite možné nie je, ale to neznamená, že by sa takto žijúci svätec mal preto nechávať kýmkoľvek znevažovať.

Skrátene: „ Nepleťte si svätosť s hlúposťou.“ Rámakrišna

:)

No i podle toho se pozná "svatý", že mu nevadí, že ho někdo shazuje i tím, že se nechá bez problému shazovat. Viz třeba Ježíš. Ten se dobrovolně vydal "shazování" dokonce i tělesnému ukřižování. A na kříži k tomu "shazování", zvolal "Bože odpusť jim, neb nevědí, co činí".
Tedy ne že by nenechával se kýmkoliv znevažovat. Proč?
To až nafouklá ega některých církevních funkcionářů s tím shazováním mohou mít problém.
Ty máš dojem, že je tady z přispěvatelů někdo svatý??

Jestli si to myslíš o Janě, pak jsi asi nevědomky dobře k věci zmínil Ramakrišnovo doporučení „ Nepleťte si svätosť s hlúposťou.“
:)


Rozumieť Ježišovi môžeš až vtedy, ak budeš mať jeho poznanie. Poznanie Christos = Mesiáš, Pomazaný, symbolizuje stav, nie osobu.
Pokiaľ toto poznanie nemáš, môžeš o Ježišovi len špekulovať, rovnako ako tie nafuknuté ega cirkevných hodnostárov o ktorých píšeš.

V Biblii je dosť príkladov toho, ako sa Ježiš nenechával kýmkoľvek bezdôvodne znevažovať. A k tomu konečnému dobrovoľnému odovzdaniu sa do rúk tým, ktorí ho ukrižovali mal iste dôvod.

Pokiaľ ide o dojmy moje, tvoje, alebo kohokoľvek iného, tak tie sú k ničomu. Pravda nie je poznateľná rozumovaním, a už vôbec nie dojmami. Len ich prekonaním môžeš vidieť veci ako neutrálny pozorovateľ.

A keďže si tu vyššie ešte niečo písal o provokácii a ako je to dobré byť ňou privedený k sebaskúmaniu, tak skús pre začiatok preskúmať, čo v tebe vyvoláva neutuchajúcu potrebu rýpať do Jany a skús to bezdojmovo.
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » sob 08. úno 2020 9:17:53

dodo píše:A keďže si tu vyššie ešte niečo písal o provokácii a ako je to dobré byť ňou privedený k sebaskúmaniu, tak skús pre začiatok preskúmať, čo v tebe vyvoláva neutuchajúcu potrebu rýpať do Jany a skús to bezdojmovo.


S Janou jsme si dříve bohatě podiskutovali. Na Janě nejvíce oceňuji, že jí to mé občasné rýpání a hlavně rýpání a obviňování od druhých nevadí. To zavání až trochu tou svatostí. Jenže samo to ke svatosti zdaleka nestačí.
Já nemám žádnou potřebu do Jany rýpat. Je to z mé strany spíše projev smyslu pro černý humor. Občas Janu (kterou jsem důkladně prozkoumal v dřívějších našich diskuzích) zmiňuji jako příklad určitého jevu. To je celé. Nic jiného za tím není - alespoň si nic jiného neuvědomuji. Pokud za tím přeci jen něco je, třeba mi to pomůžeš objevit, abych se toho mohl zbavit. :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Tara » sob 08. úno 2020 10:51:09

S Janou jsme si dříve bohatě podiskutovali. Na Janě nejvíce oceňuji, že jí to mé občasné rýpání a hlavně rýpání a obviňování od druhých nevadí. To zavání až trochu tou svatostí.

Nebo zapouzdřeností...
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » sob 08. úno 2020 12:07:16

Tara píše:
S Janou jsme si dříve bohatě podiskutovali. Na Janě nejvíce oceňuji, že jí to mé občasné rýpání a hlavně rýpání a obviňování od druhých nevadí. To zavání až trochu tou svatostí.

Nebo zapouzdřeností...

Jestliže se v Tichu srdce vše rozpustí, pak tady není nic, co by mohlo být zapouzdřeno, napíše Jana. :)

A tak skrze tento filtr formací, se kterými se identifikuje, nevidí informace, které tento filtr zpochybňují. Jsouc tak v kleci, kterou si vytvořila.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » sob 08. úno 2020 12:17:53

Zdeněk píše:
Tara píše:
S Janou jsme si dříve bohatě podiskutovali. Na Janě nejvíce oceňuji, že jí to mé občasné rýpání a hlavně rýpání a obviňování od druhých nevadí. To zavání až trochu tou svatostí.

Nebo zapouzdřeností...

Jestliže se v Tichu srdce vše rozpustí, pak tady není nic, co by mohlo být zapouzdřeno, napíše Jana. :)

A tak skrze tento filtr formací, se kterými se identifikuje, nevidí informace, které tento filtr zpochybňují. Jsouc tak v kleci, kterou si vytvořila.

Rozumím Ti, napíše Jana. Atd. :)

Abys mi (či komukoli) rozuměla, musela bys nalézt, identifikovat se, s pozicí oponenta. Což předpokládá opuštění pozice své, tedy službu druhým, napsal by Ra. Jana však naopak sebeobraně barikáduje pozici svou, neboli slouží sobě, píši já.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » sob 08. úno 2020 12:26:01

Tara píše:
S Janou jsme si dříve bohatě podiskutovali. Na Janě nejvíce oceňuji, že jí to mé občasné rýpání a hlavně rýpání a obviňování od druhých nevadí. To zavání až trochu tou svatostí.

Nebo zapouzdřeností...

No právě .
Ke svatosti je třeba být zcela zranitelný ... až už nakonec není co zranit, tedy ne být "zapouzdřený".

Výstižný ten výrok Ramakrišny „ Nepleťte si svätosť s hlúposťou.“
To není rada Janě, ale odpověď Dodovi, kterou si dokonce sám našel.
Na první pohled se to totiž může mnohým zdát velmi podobné (svatost a jistý druh hlouposti), mne nevyjímaje (viz moje první reakce na Janu).
Přesto je u Jany ta její trpělivá snaha obdivuhodná a nakonec jí to určitě pomůže. Takže ji svým způsobem obdivuji a přeji jí ze srdce jen to nejlepší. Nikomu neškodí, mnoha lidem prospívá - pomáhá. I nám tady, že provozuje poradnu. Je to její Cesta...

Co dělají ti ostatní? Jaká je jejich cesta? Nesedí náhodou jen na patníku u své Cesty a jen tak tlachají o tom co bylo a mělo by být? Co dělají opravdu dobrého?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » sob 08. úno 2020 12:37:49

Zdeněk píše:A tak skrze tento filtr formací, se kterými se identifikuje, nevidí informace, které tento filtr zpochybňují. Jsouc tak v kleci, kterou si vytvořila.


Bude to znít možná málo advaitově, začátečnicky, ale mám zkušenost, jak svoji, tak vypozorovanou z osudů druhých, že z klece nám nepomohou rady a snaha druhých, ale naše dobré skutky, "zásluhy", obětavá pomoc druhým (i když to těm druhým třeba nepomůže). To probudí či otevře Milost Boží a ta jediná nám je schopna otevřít oči a z té naší klece, kterou jsme si vybudovali, nám pomoci se dostat.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » sob 08. úno 2020 12:42:46

miroslav píše:Co dělají ti ostatní? Jaká je jejich cesta? Nesedí náhodou jen na patníku u své Cesty a jen tak tlachají o tom co bylo a mělo by být? Co dělají opravdu dobrého?

Opravdu dobré je nedělat nic.

A abychom to nemuseli snášet, vyptáváme se druhých - Děláš něco? Něco opravdu dobrého? Neděláš nic?
A navíc to vypadá pěkně, jako že užitečně povzbuzujeme druhé :).
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » sob 08. úno 2020 12:51:15

Zdeněk píše:Opravdu dobré je nedělat nic.

Tohle je dost rozšířený a oblíbený omyl.

Když tak dělat, dělat, ale nebýt konajícím.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » sob 08. úno 2020 13:09:57

miroslav píše:
Zdeněk píše:Opravdu dobré je nedělat nic.

Tohle je dost rozšířený a oblíbený omyl.

Když tak dělat, dělat, ale nebýt konajícím.

To však zkušenost nedělat nic předpokládá (a to dost zažitou zkušenost).
Jinak je to jako...
Obrázek
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » sob 08. úno 2020 13:41:33

Jana píše: Třeba to, kým skutečně jsi, žádnou službu nepotřebuje.

Dostávám se nyní ke stupni uvědomění, kde spatřuji Boha, jak kráčí v každé lidské formě
a projevuje sám sebe stejnou měrou jak skrze mudrce, tak i hříšníka, čestného, nebo
špatného člověka. Když tedy potkávám různé lidi, říkám si: „Bůh ve formě světce. Bůh ve
formě mizery. Bůh ve formě počestného, Bůh ve formě hříšníka.“

Šrí Rámakrišna

To je jen prostředeční, nikoli konečná stanice. Věř mimozemšťanům z 6D, když nevěříš mě:
"Cvičení tři. Hleďte do zrcadla. Vizte Stvořitele.
Cvičení čtyři. Hleďte na stvoření, které obklopuje komplex mysli/těla/ducha každé entity. Vizte Stvořitele."

Ra je uvádí jako prostředek zrychlení k Zákonu jednoty. Ale i oni přiznávají zkreslení, které jim nedovoluje vidět nezkresleně.

Bůh, na kterého lze ukázat, je jako obraz v zrcadle. Obraz nikdy není, co zobrazuje.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » sob 08. úno 2020 13:54:08

Zdeněk píše:Když tak dělat, dělat, ale nebýt konajícím.

To však zkušenost nedělat nic předpokládá (a to dost zažitou zkušenost).
[/quote]

Mám zkušenost, že k tomu přestat být konajícím může pomoci dělat a dělat a starat se jak nejlépe to jde a rozdávat obětovat tu svoji životní energii druhým až do úplna a najednou se objeví to, že ty nejsi tím kdo usiluje, snaží se atd. (není li to usilování zaměřeno na sebe) A uprostřed toho shonu a konání se objeví zároveň hluboký klid.
Kdo neusiluje, nedělá nic - jako třeba Vostál (si myslím), tak je nedělajícím, neusilujícím a v tom zamrzne. Z té identifikace s nedělajícím a neusilujícím se totiž tak snadno nedostane. Nedojde k tomu zázraku...
Taková je alespoň moje zkušenost.
A jakou máš ty? S tím nicneděláním?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Makak » sob 08. úno 2020 15:53:52

Jana píše:
To, co je ve mně vědomé, nepotřebuje vůbec žádnou techniku.


Ano

Jana píše:V tichu srdce je celá existence láskou, Božstvím, a to ticho srdce

...


Proto se do nulového bodu nelze dostat, pokud je tady připoutanost k představám, že je tady něco špatně, že někdo to má špatně, že to, co je, je špatně.



To, co je ve mě vědomé nebo lépe řečeno to vědomé v čem jsem, se nepotřebuje dostávat do nulového bodu. Ani nepotřebuje představu nulového bodu. Ani nic.
:D :D :D
Makak
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 04. srp 2013 12:27:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Makak » sob 08. úno 2020 16:02:42

Vraťme se k původní myšlence. O co nám jde.
O co jde mě? Mé motivace? Proč jsem zase po čase zabloudil na tyto stránky?
Snad to nevyzní z předchozího příspěvku, že jsem se sem přišel jen chechtat.
Ale vážně zajímá mě lidská psychika (Psýché = duše) na duchovní cestě. Ta moje ty vaše.
Nevím,jestli si to uvědomujete, že tu takto můžete být veřejně na pozorování tichých svědků. :-)

Jak může být zajímavá snůška lidských myšlenek o Bohu. A vlastně dalším tichým svědkem je On.
Jistě by se taky chechtal, kdyby to představa chechtajícího se boha nebyla jen představou.

A teď vidím že jsem si sem přišel právě pro to.
Děkuji :-)
Makak
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 04. srp 2013 12:27:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » sob 08. úno 2020 18:14:02

miroslav píše:
Zdeněk píše:
miroslav píše:Když tak dělat, dělat, ale nebýt konajícím.

To však zkušenost nedělat nic předpokládá (a to dost zažitou zkušenost).


Mám zkušenost, že k tomu přestat být konajícím může pomoci dělat a dělat a starat se jak nejlépe to jde a rozdávat obětovat tu svoji životní energii druhým až do úplna a najednou se objeví to, že ty nejsi tím kdo usiluje, snaží se atd. (není li to usilování zaměřeno na sebe) A uprostřed toho shonu a konání se objeví zároveň hluboký klid.
Kdo neusiluje, nedělá nic - jako třeba Vostál (si myslím), tak je nedělajícím, neusilujícím a v tom zamrzne. Z té identifikace s nedělajícím a neusilujícím se totiž tak snadno nedostane. Nedojde k tomu zázraku...
Taková je alespoň moje zkušenost.
A jakou máš ty? S tím nicneděláním?
Viz výše to video s Tollem přece (Tolle je samozřejmě mnohem zkušenější).

Když jsi psal ten svůj příspěvek, nebo teď, zřejmě jsi nezakoušel/nezakoušíš aktuálně "dělat a starat se jak nejlépe to jde a rozdávat obětovat tu svoji životní energii druhým až do úplna". Čili vzpomínáš, přemýšlíš, jak to bylo. Přítomnost (potažmo nicnedělání, "nebýt konajícím" apod.) ale není vzpomínka na ní, nejde o teorii. Proto jsem ti to video sem dával.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » sob 08. úno 2020 18:18:10

Jana píše:To, co je ve mně vědomé, nepotřebuje vůbec žádnou techniku.
To, je to něco? Jistě, jinak by to nebylo To. To něco je obrazně řečeno obraz v zrcadle. V zrcadle, kterého si nejsi vědoma, protože jsi do toho obrázku zahleděna, sníš ten obraz v zrcadle, sníš o svém pravém já.

Jana píše:V osvícené mysli není žádný problém, není v ní vůbec žádná informace, že by něco mohlo být špatně.
Tudíž v ní nemůže být ani informace, že něco je dobře. Osvícená mysl není z tohoto světa, v tomto světě tedy nemůže být pravdivě vyjádřena.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod P. En » pon 10. úno 2020 20:09:40

miroslav píše:
Zdeněk píše:Když jsi psal ten svůj příspěvek, nebo teď, zřejmě jsi nezakoušel/nezakoušíš aktuálně "dělat a starat se jak nejlépe to jde a rozdávat obětovat tu svoji životní energii druhým až do úplna". Čili vzpomínáš, přemýšlíš, jak to bylo. Přítomnost (potažmo nicnedělání, "nebýt konajícím" apod.) ale není vzpomínka na ní, nejde o teorii. Proto jsem ti to video sem dával.

To nebytí konatelem, to je přirozený základ.

Je konání, usilování, podobně jako ve filmu nebo ve snu. Vystupuje tam role konatele, usilovatele atd.

Přítomnost v sobě obsahuje minulost. I vzpomínka je vždy jen v přítomnosti. Nebo ne? Kde jinde by byla?
Minulost, zkušenosti, vzpomínky, poučení, pochopení atd. jsou v přítomnosti. Mimo přítomnost nic není. Vše, co je, je jen v přítomnosti.

Je to moc zduchovnatělé, co píšeš v tom prvním odstavci, jako když železo chytne rez.
Hele ona dokonce "přítomnost" je jen pojem. Myslíš že tzv. přítomnost je fairont? Neřek bych.
P. En
 

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » pon 10. úno 2020 21:04:18

P. En píše:Je to moc zduchovnatělé, co píšeš v tom prvním odstavci, jako když železo chytne rez.
Hele ona dokonce "přítomnost" je jen pojem. Myslíš že tzv. přítomnost je fairont? Neřek bych.


S tou zduchonatělostí jsi to napsal výstižně. Já jsem také "alergický" na tyhle zduchovnatělosti.
Na netu v duchovňáckých diskuzích skoro nikdo nic jiného neprovozuje. Já se ale přesto snažím vyjádřit svoji zkušenost a bez těch zduchovnatělých (zprofanovaných) pojmů se asi neobejdu. A třeba jo, uvidíme.

Ale sovy nemusí být čím se zdají být.
Přítomnost není jen zduchovnatělý pojem. Je také skutečností, která se pojmem přítomnost označuje. Jiní to označují slovem Bůh, Já a podobně.

Přítomnost je skutečná, zkušenost, není jen pojmem.¨

Nebo myslíš že ano? Že je jen pojem přítomnost ale žádná přítomnost není?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod P. En » úte 11. úno 2020 21:36:56

miroslav píše:
P. En píše:Je to moc zduchovnatělé, co píšeš v tom prvním odstavci, jako když železo chytne rez.
Hele ona dokonce "přítomnost" je jen pojem. Myslíš že tzv. přítomnost je fairont? Neřek bych.


S tou zduchonatělostí jsi to napsal výstižně. Já jsem také "alergický" na tyhle zduchovnatělosti.
Na netu v duchovňáckých diskuzích skoro nikdo nic jiného neprovozuje. Já se ale přesto snažím vyjádřit svoji zkušenost a bez těch zduchovnatělých (zprofanovaných) pojmů se asi neobejdu. A třeba jo, uvidíme.

Ale sovy nemusí být čím se zdají být.
Přítomnost není jen zduchovnatělý pojem. Je také skutečností, která se pojmem přítomnost označuje. Jiní to označují slovem Bůh, Já a podobně.

Přítomnost je skutečná, zkušenost, není jen pojmem.¨

Nebo myslíš že ano? Že je jen pojem přítomnost ale žádná přítomnost není?


Nejde o zprafonavost. Přítomnost přece přítomností zůstane. I když v diskuzích může znít zprofanovaně, ve slovech těch, co je mají jak zvýkačku. Ono to srdce, co chce vidět, naštěstí vidí, a ne že ne.
Mě se líbí, co říkáš, ale občas moc tlačíš.
P. En
 

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků