O co nám jde?

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod P. En » stř 12. úno 2020 14:12:05

miroslav píše:
P. En píše: Chcem poznat pravdu,
nebo jen vyzískat výhodu lehkého bytí, ala duchovnost? To je ta otázka...

Ano a to je téma tohoto vlákna - "O co nám jde"

Inu udržet téma je někdy horší než udržet moč.
P. En

Nový příspěvekod miroslav » stř 12. úno 2020 21:29:36

P. En píše:Inu udržet téma je někdy horší než udržet moč.

Zdeňku, Jano,
byli byste tak laskaví a opustili toto vlákno a povídali si o tom, o čem si povídáte na nějakém jiném vláknu?

A tím pádem byste tu nechali prostor jen pro to, čeho se téma tohoto vlákna (tématu) týká?

miroslav

Nový příspěvekod P. En » stř 12. úno 2020 22:27:39

Přítomnost pro mě znamená prostě čisté vědomí. Což znamená, že meditace je branou (uchem jehly). Projít znamená vzdát se sebe. Komplet. Jinak to nejde. Chceme tedy poznat pravdu, a dát za to tuhle oběť, dát sebe? Nebo budem pobíhat kolem brány, a snít o tom, jaké to tam je? A vymejslet si důvody a teorie...
P. En

Nový příspěvekod Zdeněk » čtv 13. úno 2020 7:12:21

miroslav píše:
P. En píše:Inu udržet téma je někdy horší než udržet moč.

Zdeňku, Jano,
byli byste tak laskaví a opustili toto vlákno a povídali si o tom, o čem si povídáte na nějakém jiném vláknu?

A tím pádem byste tu nechali prostor jen pro to, čeho se téma tohoto vlákna (tématu) týká?

Ale my jsme si s Janou povídali právě o tom, o co nám bytostně jde, tedy na co jsi se ptal.

Pokud bys v této své vylučovací aktivitě však spatřil zrcadlo... mohl bys zříti, o co ti skutečně jde.
Zdeněk

Nový příspěvekod miroslav » čtv 13. úno 2020 16:54:02

Zdeněk píše:Ale my jsme si s Janou povídali právě o tom, o co nám bytostně jde, tedy na co jsi se ptal.

Mně to tak nepřišlo. Proto jsem vás o to požádal.

A koukám, že tu vaši komunikaci jeden z vás přestěhoval jinam .
No, to je super spolupráce.
:yes:
Dík.
miroslav

Nový příspěvekod miroslav » čtv 13. úno 2020 18:01:04

P. En píše:Přítomnost pro mě znamená prostě čisté vědomí. Což znamená, že meditace je branou (uchem jehly). Projít znamená vzdát se sebe. Komplet. Jinak to nejde. Chceme tedy poznat pravdu, a dát za to tuhle oběť, dát sebe? Nebo budem pobíhat kolem brány, a snít o tom, jaké to tam je? A vymejslet si důvody a teorie...

Řekl bych, že musíme být odhodlaní obětovat sebe případně zemřít pro Pravdu. A tuto tendenci je dobré nacvičovat v obětování se pro druhé lidi.
Oblíbený pojem "čisté vědomí" jaksi implikuje nějaké nečisté vědomí, znečištěné něčím - a čím je tedy to čisté vědomí znečištěno?
miroslav

Nový příspěvekod Tara » čtv 13. úno 2020 22:09:58

Řekl bych, že musíme být odhodlaní obětovat sebe případně zemřít pro Pravdu. A tuto tendenci je dobré nacvičovat v obětování se pro druhé lidi.

Bože, Miroslave. NACVIČOVAT V OBĚTOVÁNÍ SE PRO DRUHÉ LIDI....

To je příšerné instantní, tedy umělohmotné, nepřirozené uvažování, vystupování.... chjo...
Tara

Nový příspěvekod Tara » čtv 13. úno 2020 22:10:45

Musíme být odhodláni obětovat sebe..... :confused: :confused: :confused:
Tara

Nový příspěvekod Tara » čtv 13. úno 2020 22:12:12

Instantní, suchý čumák...
Tara

Nový příspěvekod Zdeněk » pát 14. úno 2020 7:46:02

Tara píše:

Bože, Miroslave. NACVIČOVAT V OBĚTOVÁNÍ SE PRO DRUHÉ LIDI....

To je příšerné instantní, tedy umělohmotné, nepřirozené uvažování, vystupování.... chjo...

Jo, jo, vzpomínám jak jsme u něj žadonili o léčitelskou pomoc... vys*al se nám na hlavu :D .
Ale je to zajímavý, jak člověk může být mimo. Miroslav nám nastavuje zrcadlo. Člověka pak napadá - nemám to snad někde taky tak?! Škovyvoči.
Zdeněk

Nový příspěvekod miroslav » pát 14. úno 2020 8:32:58

Tara píše:Musíme být odhodláni obětovat sebe..... :confused: :confused: :confused:

No, nic nemusíme, pokud nic nechceme.
Zmíněný předpoklad je podmínkou pro ty, kdo mají namířeno k mystické smrti (skončení ega).

A to slovo nacvičovat (a podobné výrazy z dob totáče) s oblibou používám abych to co říkám, trochu odlehčil ( ale evidentně jenom těm, kteří mají smysl pro humor)
:)
miroslav

Nový příspěvekod miroslav » pát 14. úno 2020 8:40:03

Zdeněk píše:Ale je to zajímavý, jak člověk může být mimo. Miroslav nám nastavuje zrcadlo. Člověka pak napadá - nemám to snad někde taky tak?! Škovyvoči.

No, vypadá to, že ještě mimo zdaleka nejsi, ale snad někde to máš taky tak :)

P.S.
A o co jde tobě?
Abys byl zdravý, spokojený a nebyl mimo?

O co ti v tom životě v poslední době jde?
Ono se to totiž během života může měnit.
miroslav

Nový příspěvekod P. En » pát 14. úno 2020 14:03:29

miroslav píše:
P. En píše:Přítomnost pro mě znamená prostě čisté vědomí. Což znamená, že meditace je branou (uchem jehly). Projít znamená vzdát se sebe. Komplet. Jinak to nejde. Chceme tedy poznat pravdu, a dát za to tuhle oběť, dát sebe? Nebo budem pobíhat kolem brány, a snít o tom, jaké to tam je? A vymejslet si důvody a teorie...

Oblíbený pojem "čisté vědomí" jaksi implikuje nějaké nečisté vědomí, znečištěné něčím - a čím je tedy to čisté vědomí znečištěno?

Možná je ten pojem oblíbený, i když já ho tedy téměř neslýchám. Možná je i zprofamovaný, ale pro mě má stale stejný význam. Je to tedy TO, co je pokryto osobním myšlením a cítěním. A to má buď sklon, touhu, poznat co je tou půdou z které roste, z které žije, kterou "pokrývá", anebo má řadu jiných sklonů a tužeb. A té touze poznat to, říkám čistá, protože chce poznat čisté vědomí. A je pak otázkou síly toho přání, kdy osobnost zjistí, že musí "zemřít", má-li se to co přikrývá narodit v těle, v které ta osobnost přebývá. Musí tomu uvolnit, cestu. Tedy ne musí, ale chce, touží, protože pravda se pro ni stala důležitější, než osobní představy a pocity...
P. En

Nový příspěvekod miroslav » sob 15. úno 2020 18:22:15

P. En píše:
miroslav píše:

Možná je ten pojem oblíbený, i když já ho tedy téměř neslýchám. Možná je i zprofamovaný, ale pro mě má stale stejný význam. Je to tedy TO, co je pokryto osobním myšlením a cítěním. A to má buď sklon, touhu, poznat co je tou půdou z které roste, z které žije, kterou "pokrývá", anebo má řadu jiných sklonů a tužeb. A té touze poznat to, říkám čistá, protože chce poznat čisté vědomí. A je pak otázkou síly toho přání, kdy osobnost zjistí, že musí "zemřít", má-li se to co přikrývá narodit v těle, v které ta osobnost přebývá. Musí tomu uvolnit, cestu. Tedy ne musí, ale chce, touží, protože pravda se pro ni stala důležitější, než osobní představy a pocity...

Buď je vše ve vědomí, tedy nejen obsahy našeho individuálního vědomí ale i celý vesmír, druzí lidé atd. Nebo je naše vědomí a interpretace toho co existuje nezávisle na našem vědomí a vědomí je produktem (možností) toho, co existuje (materialistický pohled).
Já se přikláním k tomu, že vše, co je, je jen ve Vědomí a nic mimo Vědomí neexistuje (ale to se nedá nijak dokázat)
A v tom případě není nějaké čisté Vědomí. Může být čisté jen vědomí, tj. individuální prožitek něčeho, co můžeme nazvat "čisté vědomí". Je Vědomí a v něm jsou mimo jiné prožitky, nečistoty, závislosti, opředstavy, nevědomost, prožitky duchovní cesta, ostatní lidé, jejich cesty, vesmír atd.
miroslav

Nový příspěvekod P. En » ned 16. úno 2020 8:41:05

Buď je vše ve vědomí, tedy nejen obsahy našeho individuálního vědomí ale i celý vesmír, druzí lidé atd. Nebo je naše vědomí a interpretace toho co existuje nezávisle na našem vědomí a vědomí je produktem (možností) toho, co existuje (materialistický pohled).
Já se přikláním k tomu, že vše, co je, je jen ve Vědomí a nic mimo Vědomí neexistuje (ale to se nedá nijak dokázat)
A v tom případě není nějaké čisté Vědomí. Může být čisté jen vědomí, tj. individuální prožitek něčeho, co můžeme nazvat "čisté vědomí". Je Vědomí a v něm jsou mimo jiné prožitky, nečistoty, závislosti, opředstavy, nevědomost, prožitky duchovní cesta, ostatní lidé, jejich cesty, vesmír atd.

No a? Voda je taky pouze voda. I když má spoustu skupenství, podob... A když do ni přidáš cukr a ovoce (které by bez vody taky neexistovaly), zkvasí, opiješ se z ní, a budeš omámen. Z čisté vody vznikl opiát i ti, co se jím omámili. Takže z této "vynalézavosti" tu máme formy vody (vědomí), které ač nejsou mimo skutečnost, páč jejich existence je na skutečnosti závislá, tak zároveň nejsou, dočasně, původní (čistou) vodou - skutečností - vědomím. Jsou vědomím v určité formě. A tato forma si takto vytvořila (připravila) čas na vystřízlivění... Takže momentálně (v tomto smyslu) probíhá ve vědomí tento proces - kvašení a střízlivění. Tak to musí být, holt.
P. En

Nový příspěvekod P. En » ned 16. úno 2020 9:17:19

Když je někdo opit a blbne, určitě mu neřekneš že je v podstatě universálním vědomím a že je to v pořádku. V tu chvíli mu vlastně nemá smysl říkat vůbec nic. I když víš že i on je vědomím, a to co blbne je taky vědomím.. jen kapku zblblým.
Pokud máš výhrady k pojmu "čistá, čisté", pak si za něj dosaď "pravá, pravé". Mají pro mě stejný význam.
P. En

Nový příspěvekod miroslav » ned 16. úno 2020 18:07:11

P. En píše:Když je někdo opit a blbne, určitě mu neřekneš že je v podstatě universálním vědomím a že je to v pořádku. V tu chvíli mu vlastně nemá smysl říkat vůbec nic. I když víš že i on je vědomím, a to co blbne je taky vědomím.. jen kapku zblblým.
Pokud máš výhrady k pojmu "čistá, čisté", pak si za něj dosaď "pravá, pravé". Mají pro mě stejný význam.

Ono to přirovnání s vodou má trochu nedostatek. Předpokládá ještě něco jiného než vodu. Aby něco vyrostlo, zkvasilo atd. nestačí jen voda.
Je tedy opravdu jen vědomí?
Pokud ano, tak otázky čistého či nečistého vědomí jsou dobrým námětem na meditaci, dobrou otázkou, na kterou se nedá odpovědět pojmy, větami, ale tu případně objevenou zkušenost se člověk může snažit druhým nějak přiblížit, na něco je upozornit právě těmi slovy a větami. A proč má tu snahu?
Buď že se chce předvádět, jak je dobrý, nebo hledá někoho na stejné vlně, nebo by rád pomohl druhým přiblížit, to co poznává, protože ty druhé má rád a rád by se podělil o své objevy, poznání a vystavil to své poznání případné kritice, upozorněním, že se třeba v něčem mýlí a pod.

P.S.
Pravé předpokládá levé. Ale na tomto faktu není nic špatně.
Špatně je opakem dobře. Utrpení je opakem štěstí. A pokud někomu nevadí utrpení, fyzická a duševní bolest, netouží po spokojenosti, zdraví a štěstí, tak ten snad může poznat, co je Vědomí.
Čisté vědomí, je dobrá (základní) zkušenost, ale možná si všimneš, že je to jen tvoje čisté vědomí, které je možné zažívat, nalézt. Jen když se vyloučí všechny ostatní formy vědomí.
Nebo je to jinak?
miroslav

Nový příspěvekod Vari » ned 16. úno 2020 23:36:51

Mně se to přirovnání s vodou líbí. Chce to jistou mirtu abstrakce. Jak praví klasik: každé přirovnání kulhá.

Líbí se mi přirovnání opilosti. Pravda, opilému málokdy lze něco vysvětlit. I když právě oni nejvíc provokují k poučení vysvětlení, dávání dobrych rad. A s tou nejcennější: už nepij!, musíme zřejmě počkat na kocovinu.
Vari

Nový příspěvekod Vari » pon 17. úno 2020 13:22:26

Taky ještě přidám, o co mi tady jde. I když se tu vyskytuji jen zřídka. Nevýhodou a možná i výhodou je, že nejsem až tak úplně v obraze, co se týká dlouhodobých diskusních sporů mezi stálými členy. Ale i z těch střípků je možné si leccos poskládat.
Pro mě je zajímavé pozorovat, jakými různými způsoby se téma spirituality dá chápat a uchopovat. A co vlastně jako lidské bytosti mám k uchopení k dispozici. Co je společné a co je individuální. A jaká je potom šance s jistým individuální nastavením daným ... (tady je to pro mě téma k diskuzi - čím je to dáno a ovlivněno) něco skutečně pochytit.
Tedy čím se to legendární TO zachytí, pochytí, přijme, ukotví?

a teď mě napadá stěžejní otázka: Je toto všechno třeba?
Vari

Nový příspěvekod miroslav » pon 17. úno 2020 20:18:03

Vari píše:Pro mě je zajímavé pozorovat, jakými různými způsoby se téma spirituality dá chápat a uchopovat. A co vlastně jako lidské bytosti mám k uchopení k dispozici. Co je společné a co je individuální. A jaká je potom šance s jistým individuální nastavením daným ... (tady je to pro mě téma k diskuzi - čím je to dáno a ovlivněno) něco skutečně pochytit.
Tedy čím se to legendární TO zachytí, pochytí, přijme, ukotví?

a teď mě napadá stěžejní otázka: Je toto všechno třeba?

Těžko říci, co je třeba k "zachycení" TOHO

Je spousta konceptů (náboženství, věrouk, technik atd.) Každá někam vede. Při důkladném jejím přijetí, praktikování může vést až k numinosnímu zážitku, který nás utvrdí v tom, že to je ono, že to je skutečné, Skutečnost, probuzení a pod.
Dokonce naše schopnost odhodlání a obětování se může vést ve spojení s nějakým konceptem a numinostním zážitkem i k odpálení se v autobuse plném dětí, k našemu obětavému boji za "svatou" věc.
Takhle to chodí a naše zkušenosti s nějakým probuzením, osvícením a podobně, je dobré důkladně zkoumat ("důvěřuj ale prověřuj") abychom se nestali jen obětí nějakého fanatismu nebo přesvědčení, že jsme dosáhli osvícení a podobně. Neskočit po tom prvním záblesku s celým svým egem (jeho motivacemi něčeho dosáhnout, něčím být, něco vědět atd.) jako slepice po flusu a přivlastnit s ho.

„Teď právě jsem odhalil zloděje, který mi krade štěstí!“, zvolal vidéžský král Džanaka, když se mu podařilo dostat se na chvíli do klidu a z tohoto klidu pozorovat své myšlenky. „Zatočím s ním energicky“, pravil radostně svému duchovnímu vůdci mudrci Aštavakrovi.

Ano, podařilo se mu dostat se na chvíli do klidu, odkud jedině možno pozorovat i pochopit pohyb. To je ten Archimédův pevný bod – klid mysli. Je to ostatně velmi příjemný a odpoutaný stav, který bývá často provázen silným pocitem blaženosti. To ovšem zase často svádí k domněnce, že už jsme se stali kdoví jak pokročilí. Na to ale pozor! Pokrok tu je, ale zdaleka ne ještě konečný. JVS nazývá ¨tento stav „prvním místem odpočinku“. On totiž skutečně přináší s sebou příjemný pocit odpočinku, který však může být méně informovaným žákem změněn snadno za konečný stav vnitřního osvobození. Žák se totiž dostal z trvalého mentálního neklidu do stavu relativního klidu a rozdíl obou zkušeností je pro necvičenou mysl příliš veliký.

(Eduard Tomáš Joga Velikého Symbolu)
miroslav

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi