Peklo

Re: Peklo

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. črc 2015 9:13:50

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:Kam se to téma peklo zakutálelo.

Mě by zajímalo, kdo vlastně stvořil peklo (jestli ho vůbec někdo stvořil) a proč to udělal, jaké měl k tomu důvody a pro koho bylo určeno.
A ještě, co vlastně bylo dřív, peklo nebo člověk????


peklo, stejně jako ráj jsou stavy mysli, takže bez mysli nemůže být ani peklo ani ráj :)


o pekle, jeho nástrahách a jak z toho ven zde

viewtopic.php?f=224&t=6548&start=70#p113030
Návštěvník
 

Re: Peklo

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. črc 2015 11:01:12

peklo, stejně jako ráj jsou stavy mysli, takže bez mysli nemůže být ani peklo ani ráj :)


Jest tak, je jen na ní, jestli skrze nás udělá ze života peklo. Dá se to vůbec tomu rozumbradovi zatrhnout? Vždyť to, co soudím o světě, o druhých, nesvědčí o nich, ale taky ne o mě. Svědčí to o mysli, která si skrze mně rozehrává svůj příběh, svou směsici ráje a pekla.
A Ráj?
Přijímat co je a milovat co je. Je to myšlení? Kdo umí nemyslet? Není v módě věda? Prozkoumat, posoudit, prodiskutovat, nechat být co nevadí a pracovat na tom co vadí? Pracovat na odstraňování, předělávání, vylepšování, zdokonalování až do nejvyšší možné míry. A pak? Jak dlouho zůstane Babylón stát beze změny?

Genesis
Bůh viděl, že vše co učinil, je velmi dobré. Když vytvořil Bůh ze země všechnu polní zvěř a všechno nebeské ptactvo, přivedl je k člověku, aby viděl, jak je nazve.

To velmi dobré platí věčně nebo ne? Byla to minulost a mi nyní usilujeme o lepší budoucnost? Uznat či neuznat Boží přítomnost? Co myslíte???
Návštěvník
 

Re: Peklo

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. črc 2015 13:01:28

Návštěvník píše:
peklo, stejně jako ráj jsou stavy mysli, takže bez mysli nemůže být ani peklo ani ráj :)


Jest tak, je jen na ní, jestli skrze nás udělá ze života peklo. Dá se to vůbec tomu rozumbradovi zatrhnout? Vždyť to, co soudím o světě, o druhých, nesvědčí o nich, ale taky ne o mě. Svědčí to o mysli, která si skrze mně rozehrává svůj příběh, svou směsici ráje a pekla.
A Ráj?
Přijímat co je a milovat co je. Je to myšlení? Kdo umí nemyslet? Není v módě věda? Prozkoumat, posoudit, prodiskutovat, nechat být co nevadí a pracovat na tom co vadí? Pracovat na odstraňování, předělávání, vylepšování, zdokonalování až do nejvyšší možné míry. A pak? Jak dlouho zůstane Babylón stát beze změny?

Genesis
Bůh viděl, že vše co učinil, je velmi dobré. Když vytvořil Bůh ze země všechnu polní zvěř a všechno nebeské ptactvo, přivedl je k člověku, aby viděl, jak je nazve.

To velmi dobré platí věčně nebo ne? Byla to minulost a mi nyní usilujeme o lepší budoucnost? Uznat či neuznat Boží přítomnost? Co myslíte???


to jsi sem vnesl čerstvý vítr :) :) :)

to jsou otázky, které si každý musí zodpovědět sám za sebe ...

tak jen napíšu jeden svůj soukromý postřeh

všechny mé pokusy zatrhávat tomu rozumbradovi jeho kejkle, respektive dostat jí pod mou kontrolu ( :D :D :D , v době kdy mi jaksi nedocházelo, že jsou to jen pokusy mojí části mysli o kontrolu jejího zbytku) skončilo absolutním nezdarem :)

a ukázalo se, že je jedinou možností "dostat to pod kontrolu" je uvědomovat si co v ní probíhá a jak celý ten mechanismus funguje a nijak se proti tomu nevymezovat

toto uvědomování uvolňuje od toho, aby člověk jednal pod nadvládou jejich spekulací tj. dochází k ustávání ztotožňování s nimi. to se týká i emočních reakcí ...

a co se týká toho přijímání a milování toho co je (podle mně je to to samé), tak u mne je to o akceptaci, prostém uznání bez ztotožňování se s komentáři a k emočním reakcím, které k tomu případně nastanou, pokud nastanou ...
a tato akceptace dává otevřený prostor proto, aby tu byl prostor pro vše co se projevit potřebuje a jak se to potřebuje projevit v těle, tedy, že ustalo vyhýbání se vnímání toho co je vnímáno, naopak je to vnímáno velmi otevřeně a v tom já vidím tu zamilovanost :) ...
Návštěvník
 

Re: Peklo

Nový příspěvekod Linda » čtv 16. črc 2015 8:09:51

akceptace dává otevřený prostor proto, aby tu byl prostor pro vše co se projevit potřebuje a jak se to potřebuje projevit v těle, tedy, že ustalo vyhýbání se vnímání toho co je vnímáno, naopak je to vnímáno velmi otevřeně...

:yes: protože zmizela potřeba neustále unikat před tím, co se vnímá jako pekelné, do toho, co se vnímá jako nebeské

Prostě se vnímá, co právě je, jako u malého dítěte
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Peklo

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 16. črc 2015 8:46:27

Linda píše:
akceptace dává otevřený prostor proto, aby tu byl prostor pro vše co se projevit potřebuje a jak se to potřebuje projevit v těle, tedy, že ustalo vyhýbání se vnímání toho co je vnímáno, naopak je to vnímáno velmi otevřeně...

:yes: protože zmizela potřeba neustále unikat před tím, co se vnímá jako pekelné, do toho, co se vnímá jako nebeské

Prostě se vnímá, co právě je, jako u malého dítěte


:)
Návštěvník
 

Re: Peklo

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 16. črc 2015 8:51:30

Návštěvník
 

Re: Peklo

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 16. črc 2015 8:55:59

Pokud vpustíte jakékoliv pozitivum, budete trpět i negativem.

Je nutno osvobodit se a povznést nad jakýkoliv soud, nad jakýkoliv prožitek, ztotožnění, vytvoření "já". V podstatě, všichni utíkají k těm pozitivům... a to je ten problém. Kdo by si nelízl nektaru že? Tak ať se nediví, že nektar je sice na jazyku sladký ale v břichu se mění v palčivou věc.

Tak pracuje peklo... nabízí jen ty krásné věci... a s nimi na sebe berete závazek odžít i ty špatné věci...

A tak si vyrábíte sami pozitiva a sami i negativa.
Návštěvník
 

Re: Peklo

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 16. črc 2015 9:40:41

Návštěvník píše:
Pokud vpustíte jakékoliv pozitivum, budete trpět i negativem.

Je nutno osvobodit se a povznést nad jakýkoliv soud, nad jakýkoliv prožitek, ztotožnění, vytvoření "já". V podstatě, všichni utíkají k těm pozitivům... a to je ten problém. Kdo by si nelízl nektaru že? Tak ať se nediví, že nektar je sice na jazyku sladký ale v břichu se mění v palčivou věc.

Tak pracuje peklo... nabízí jen ty krásné věci... a s nimi na sebe berete závazek odžít i ty špatné věci...

A tak si vyrábíte sami pozitiva a sami i negativa.



:yes:
Návštěvník
 

Re: Peklo

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 16. črc 2015 10:02:14

Jana píše:
Prostě se vnímá, co právě je, jako u malého dítěte

Jenže u probuzeného to poznávání, co je, má mnohem větší hloubku.
Má to hloubku poznání nenarozeného dítěte.
Honzam může vyprávět, jakou sladkostí je dosud nenarozená duše.
Stejně jako Kristus, který se nikdy nenarodil a nikdy nezemře.

V tom, jak vnímá malé dítě, není žádná větší hloubka ani žádná sladkost. Vnímá sebe samo jako součást Celku, jen si to neuvědomuje.

Slýcháme, jak děti říkávají ty nejzvláštnější věci. Mají intuitivní chápání své neosobnosti, vyjde to najevo, když začnou mluvit. Děti o sobě mluví ve třetí osobě, říkají věci jako „Jana chce kousek cukroví.“ Neřeknou „Chci kousek cukroví.“

RB: Dítě vnímá sebe samo jako součást Celku. Později, když začne podmiňování a prohlubuje se, děcko řekne „Já něco chci“, a sebeztotožnění je úplné. Do té doby je tu intuitivní pocit neosobnosti.

Znamená to, že dítě je osvícené?

RB: Je osvícené, ale neuvědomuje si to. V jeho případě je tu osvícení plus nevědění. A nevědomost pokračuje až do chvíle, kdy se mysl obrátí dovnitř, má-li k tomu v dotyčném body-mind mechanismu dojít. Pak, když se proces dokončí, je tu osvícení plus vědění.

Takže ten proces musí proběhnout a pak se kruh uzavře. Původně tu bylo osvícení plus nevědomost. Potom je tu osvícení plus intuitivní vědění.

http://www.advaita.cz/wcd/e-knihy/ostat ... _mluvi.pdf
Návštěvník
 

Re: Peklo

Nový příspěvekod Šutr » úte 23. srp 2016 17:02:05

poutník píše:Věříte v existenci pekla kde zavržený člověk bude věčně zakoušet nepředstavitelné muka?


Peklo může být třeba vnitřní stav člověka . Nebo to může být sféra na zemi (Afganistan) . Může to být i sféra mimozemská (opravdové peklo) ... Každopádně se peklu vyhne člověk láskyplný , dobrotivý , nesobecký , moudrý , atd. ... Kapišto ? :D
Šutr
 

Re: Peklo

Nový příspěvekod nop » úte 23. srp 2016 22:24:21

Ve filosofii, náboženství a kultuře se vyskytují také omyly, jako plevel, který se sám rozrostl,
nebo vznikl omylem při přenášení pojmů jinam.

Šíření křesťanství stálo na přesvědčení židů a životních zvycích v Palestině v letech 0 až 200. Nežidé z jiných zemí nemohli pochopit toto myělení.
Ve Francii a Anglii misionáři říkali, že spása je v přijetí Krista. To znamená, že hrdinové bojovníci, kteří zemřeli dříve nemohli se dožít spasení.
Další myšlenkový skok pak znamená, že budou v pekle, což je diskriminace

Eskymáci zase namítali, proč se mají oženit s jednou ženou, když Abraham měl čtyři, a patriarcha Jákob měl dvě.

O pekle tedy vzniklo všelijaké myšlení.
V Mojžíšových knihách se o peklu nepíše. Židé ale strávili později sedmdesát let v zajetí v Babylonii, naučili se peněžnictvíí a je možné, že je ovlivnilo párské náboženství, které obsahuje dualismus.
Bůh světla je Ahura Mazda a proti němu bojuje démon Ahriman. Prorok Zarathuštra vše objasnil. Dualismus propagoval také prorok Mání v I. století a jeho stoupenci manichejští byli současníci prvních křesťanů a existovali v Evropě do XVIII. století (zbytky).
Párské náboženství v pozdější podobě jako kult hrdiny Mitry se dostalo až ke Slovanům. Staří Slované znali Bělboha a Černoboha. Čas kdy se na jaře vyhánějí ovce na pastvu je svátek a na Slovensku se dodnes říká Na Mitra.

Pokud si někdo zadělá na peklo v sobě, koncem Bráhmova dne skončí i to.
Je ale mnoho dobrých věcí, Měli bychom žít správně a vnímat správně, ať z toho něco máme.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Peklo

Nový příspěvekod Jana » stř 24. srp 2016 5:22:31

Nicméně, Nope, pokud jsme ztotožněni se žalobcem, pokud věříme tomu, co vyprodukuje žalobnická mysl, jsme odsouzeni prožívat peklo, dokud ten žalobce neshoří v ohni, jak říká Bible.

Kvůli žalobci, pro kterého si člověk osobuje poznávat, co je v dobrém Božím díle zlé, byl člověk vyhnán z ráje, a dokud člověk v sobě žalobce živí, tak se živ do ráje nevrátí.

Kdo věří žalobnické mysli, nemůže poznávat, že vše, co Bůh stvořil, je Boží láskou a neexistuje jiný stvořitel, než Bůh. Pro žalobce buď nemůže být Bůh stvořitelem všeho nebo nemůže být láskou, protože jak by mohla láska stvořit něco zlého?

A ten, pro koho existuje víc stvořitelů, nebo nedokáže milovat Boha, musí žít od Boha oddělen. A neexistuje větší peklo, než žít oddělen od Boží milosti, od lásky, žít život plný toho, co nemáš rád.

Proto Ježíš říká: "Buďte jako malé děti", protože ony ještě nic takového nevědí. Nemají žádné předsudky vůči nikomu a ničemu. Proto také Ježíš říká: "Kdybyste byli slepí, hřích byste neměli. Vy však říkáte: Vidíme. A tak zůstáváte v hříchu."

Cesta do ráje proto vede skrz největší Ježíšovo přikázání.

Učení Bible není v rozporu s tím co učí advaitoví mistři a východní guruové.

Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Peklo

Nový příspěvekod nop » stř 24. srp 2016 19:11:54

Jana píše:Nicméně, Nope, pokud jsme ztotožněni se žalobcem, pokud věříme tomu, co vyprodukuje žalobnická mysl, jsme odsouzeni prožívat peklo, dokud ten žalobce neshoří v ohni, jak říká Bible.

Kvůli žalobci, pro kterého si člověk osobuje poznávat, co je v dobrém Božím díle zlé, byl člověk vyhnán z ráje, ....

A ten, pro koho existuje víc stvořitelů, nebo nedokáže milovat Boha, musí žít od Boha oddělen. .....

Učení Bible není v rozporu s tím co učí advaitoví mistři a východní guruové.....

Ahriman je také nazývaný "Špatné smýšlení" to umožňije pochopit jeho činnost. Když jsem někoho podezíral, jsem na špatné straně barikády.
A k počtu stvořitelů. Ahriman není stvořitel, ale nebeská bytost, která chtěla uchvátit nebeskou moc. Ovlivňuje vzpurné lidi, zasévá špatné smýšlení.

Věřící má uctít Mazdu a odolávat špatnému smýšlení. Mazda ví, že Ahriman se dočká bezmocnosti, aby nemohl už škodit, ale Mazda násilím nezasahuje.

V podání proroků mohou být použitá rozličná slova, ale smyslem se neliší.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Peklo

Nový příspěvekod šutr » úte 20. zář 2016 16:09:38

nop píše:Ve filosofii, náboženství a kultuře se vyskytují také omyly, jako plevel, který se sám rozrostl,
nebo vznikl omylem při přenášení pojmů jinam.

Šíření křesťanství stálo na přesvědčení židů a životních zvycích v Palestině v letech 0 až 200. Nežidé z jiných zemí nemohli pochopit toto myělení.
Ve Francii a Anglii misionáři říkali, že spása je v přijetí Krista. To znamená, že hrdinové bojovníci, kteří zemřeli dříve nemohli se dožít spasení.
Další myšlenkový skok pak znamená, že budou v pekle, což je diskriminace

Eskymáci zase namítali, proč se mají oženit s jednou ženou, když Abraham měl čtyři, a patriarcha Jákob měl dvě.

O pekle tedy vzniklo všelijaké myšlení.
V Mojžíšových knihách se o peklu nepíše. Židé ale strávili později sedmdesát let v zajetí v Babylonii, naučili se peněžnictvíí a je možné, že je ovlivnilo párské náboženství, které obsahuje dualismus.
Bůh světla je Ahura Mazda a proti němu bojuje démon Ahriman. Prorok Zarathuštra vše objasnil. Dualismus propagoval také prorok Mání v I. století a jeho stoupenci manichejští byli současníci prvních křesťanů a existovali v Evropě do XVIII. století (zbytky).
Párské náboženství v pozdější podobě jako kult hrdiny Mitry se dostalo až ke Slovanům. Staří Slované znali Bělboha a Černoboha. Čas kdy se na jaře vyhánějí ovce na pastvu je svátek a na Slovensku se dodnes říká Na Mitra.

Pokud si někdo zadělá na peklo v sobě, koncem Bráhmova dne skončí i to.
Je ale mnoho dobrých věcí, Měli bychom žít správně a vnímat správně, ať z toho něco máme.


Hezké nop :D Vše co jsi napsal vnímám s respektem . ... Četl jsi nějaké "vyprávění" o Buddhovi ? ...Stav Buddhy je považován ( mimo sféru křesťanství) za nejvyšší dosažitelný stav v našem vesmíru ... Dle dostupných buddhistických pramenů jsou pekla reálné sféry , proti nimž jsou křesťanské představy pekla jen dětské fantasie ... Chci tím napsat , že zákon karmy je velice přísný a z našeho , lidského , hlediska neskutečně KRUTÝ ! ... Přesto , i v zatracované Bibli , jsou dostupné poučky jak se PEKLU vyhnout 8) ... Základem je mravnost :D Prý se o ní zmiňuje i Bible :phew:
šutr
 

Re: Peklo

Nový příspěvekod nop » úte 20. zář 2016 16:19:28

šutr píše:
nop píše:.....V Mojžíšových knihách se o peklu nepíše. .
.

Však se neřeší počet vtělení. Peklem symbolicky je i samsára, neví se o tom, bo vášeň je také peklo a zatmívá mozek.
Pokud si někdo zadělá na peklo v sobě, koncem Bráhmova dne skončí i to.
Je ale mnoho dobrých věcí, Měli bychom žít správně a vnímat správně, ať z toho něco máme.


Hezké nop :D ... Četl jsi nějaké "vyprávění" o Buddhovi ? ...

Ano, i něco z jeho učení.
Stav Buddhy je považován ( mimo sféru křesťanství) za nejvyšší dosažitelný stav v našem vesmíru ... Dle dostupných buddhistických pramenů jsou pekla reálné sféry , proti nimž jsou křesťanské představy pekla jen dětské fantasie ... Chci tím napsat , že zákon karmy je velice přísný a z našeho , lidského , hlediska neskutečně KRUTÝ ! ... Přesto , i v zatracované Bibli , jsou dostupné poučky jak se PEKLU vyhnout 8) ... Základem je mravnost :D Prý se o ní zmiňuje i Bible :phew:
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Peklo

Nový příspěvekod šutr » ned 25. zář 2016 17:06:24

"Peklem symbolicky je i samsára, neví se o tom, bo vášeň je také peklo a zatmívá mozek."

Některé školy považují za peklo tento svět , respektive říkají , že není většího pekla než je tento svět :D ... Samsára , peklo , je všeobecně známa , ví se o tom , a proto je doporučován návod , jak se člověk může ze samsára vyprostit :D ... To jen Nop objevuje "ameriku" minimálně 300 let zpětně 8) ... Nejen vášeň zatmívá mozek , ale i BLBOST ! :phew:
šutr
 

Re: Peklo

Nový příspěvekod nop » ned 25. zář 2016 19:12:09

šutr píše:"Peklem symbolicky je i samsára, neví se o tom, bo vášeň je také peklo a zatmívá mozek."

Některé školy považují za peklo tento svět , respektive říkají , že není většího pekla než je tento svět :D ... Samsára , peklo , je všeobecně známa , ví se o tom , a proto je doporučován návod , jak se člověk může ze samsára vyprostit :D ... To jen Nop objevuje "ameriku" minimálně 300 let zpětně 8) ... Nejen vášeň zatmívá mozek , ale i BLBOST ! :phew:

Nevím, jestli opravdu objevuji Ameriku, ale jsou i světy které se mi nezdají pochopitelné. Nejsa odborník na buddhismus, budu stručný.
=
jsou tvrzení, že samsára a nirvána jsou totéž. To mi logicky připomíná rozpor mezi během a lehem, jako "běžet vleže" a "ležet během".
=
můj kamarád citoval názor, že na Zemi je tu trestanecká kolonie pro nápravu zločinců.
=
Mandžušrí bývá zobrazovaný s meči obklopenými plameny. Na můj dotaz mi odpověděli, že pro obranu dharmy je někdy potřebný boj. To jsem zvědavý, jak někdo v roli bódhisatvy bude s plameny na mečích dodržovat ahinsu, aby nikoho nezranil.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Peklo

Nový příspěvekod šutr » pát 30. zář 2016 15:52:45

nop píše:
šutr píše:"Peklem symbolicky je i samsára, neví se o tom, bo vášeň je také peklo a zatmívá mozek."

Některé školy považují za peklo tento svět , respektive říkají , že není většího pekla než je tento svět :D ... Samsára , peklo , je všeobecně známa , ví se o tom , a proto je doporučován návod , jak se člověk může ze samsára vyprostit :D ... To jen Nop objevuje "ameriku" minimálně 300 let zpětně 8) ... Nejen vášeň zatmívá mozek , ale i BLBOST ! :phew:

Nevím, jestli opravdu objevuji Ameriku, ale jsou i světy které se mi nezdají pochopitelné. Nejsa odborník na buddhismus, budu stručný.
=
jsou tvrzení, že samsára a nirvána jsou totéž. To mi logicky připomíná rozpor mezi během a lehem, jako "běžet vleže" a "ležet během".
=
můj kamarád citoval názor, že na Zemi je tu trestanecká kolonie pro nápravu zločinců.
=
Mandžušrí bývá zobrazovaný s meči obklopenými plameny. Na můj dotaz mi odpověděli, že pro obranu dharmy je někdy potřebný boj. To jsem zvědavý, jak někdo v roli bódhisatvy bude s plameny na mečích dodržovat ahinsu, aby nikoho nezranil.


Hmm ! Samsára a nirvána nemůžou být totéž . Proč by jinak bylo doporučováno uniknout ze samsáry a dosáhnout nirnány ... K.M. kdesi píše , že samsára je vše co má tvar a naopak nirvána je prostor , "prázdnota" ... Vše co je "hmotné" a má tvar či je ve tvaru (možná i nebeské světy) je samsára ! ... Duchovní sféra , světlo bez tvaru , láska bez tvaru či představ , blaženost bez tvaru , mír bez tvaru atd. jsou asi onou nirvánou .

Tvůj kamarád je možná blízko pravdy ... V buddhismu se traduje , že tato země je sféra červené karmy a tedy učební síni ... Na této zemi nikdy nebude ráj . Přesto je země , dle K.M. považována za poměrně šťastnou sféru ... Jsou ale i názory , že naše země je tím největším peklem ve "vesmíru" .

Pro obranu dharmy je potřebný boj , ale vnitřní ! To je boj s vnitřní přírozeností jak se o ní zmiňuje např. Sv. Pavel v Bibli . Myslím , že všIchni svatí všech národů a všech náboženství musí a museli podstoupit "BOJ" se svým "lidstvím".


S tou ahinsou je to trochu jinak . Stáhni si tuhle knihu https://www.ulozto.cz/!Ph2VLrN5o/milarepa-kminarik-pdf Tam se lze dočíst , jak zdánlivě krutě a proč jednal guru (Marpa) se svým žákem Millarepou .

"...řekl lama Marpa: Když jsme všechno přesně
uvážili, nezasluhuje nikdo pokárání. Chtěl jsem zprostit Velkého
kouzelníka jeho hříchù, proto jsem ho nechal vlastnoručně stavět
domy. Kdyby to bylo pro mé sobecké účely, byl bych došel dál lichocen
ím a přátelskou domluvou. Proto ani mně nepatří pokárání.
Ale Dagmema, žena neobyčejné mateřské dobroty a slitování, nemohla
přihlížet, jak špatně nakládám s ubohým Velkým kouzeln
íkem, který se zdál být tak ochotný, poslušný a trpělivý. Kdo ji
mùže proto kárat, že mu dala onen dopis a dary, i když to bylo
nebezpečné? A ty, Ngogtön Čhödore, nemùžeš být kárán, jak jsi
sám řekl. Rád bych tě přesto poprosil, abys relikvie pro tuto pří-
ležitost přinesl zpět. Potom je dostaneš zpátky. Ty však, Velký
kouzelníku, jsi jednal úplně správně, že ses všemi prostředky sna-
žil získat náboženské pravdy. Protože jsem nevěděl nic o podvržen
ém psaní Ngogtönovi, který tě na jeho příkaz zasvětil do svatých
pravd, byl jsem oloupen o možnost tebe, Velkého kouzelníka, naplnit
zoufalstvím, jak mi to přikazovala má povinnost. Proto jsem se
rozvzteklil. I když se mùj vztek rychle utišil jako vlna na vodě, nebyl
to obyčejný světský vztek. Náboženský hnìěv je něco jiného. AŤ
se objeví v jakékoli formě, má stejný cíl: probudit lítost a tím podporovat
něčí duchovní vývoj. Kdyby kdokoli z vás zde nerozuměl
náboženským motivùm a pohoršoval se nad tím, napomínám ho,
aby svou dùvěrou a vírou nedal otřást. Kdybych byl mohl tohoto
svého duchovního syna uvrhnout devětkrát do zoufalství, byl by
býval očištěn od všech høříchù. Nebyl by se býval musel znovu zrodit,
ale jeho fyzické tělo by se bylo rozpustilo. Byl by navždy úplně
zmizel a dosáhl nirvány. Že se tak nestalo a že si ještě musí odpykat
malou část svých vin, za to vděčí špatně pochopenému soucitu
Dagmemy a jejímu nedostatečnému porozumění. Přesto však vytrp
ěl osm hlubokých bolestí, které ho očistily od jeho těžkých hříchù
a musel snést mnoho drobných trestù, které ho zbavily drobných
hříchù. Od nynějška se chci o něho starat a dát mu nauku a zasv
ěcení, které jsou mi tak drahé jako vlastní srdce. Sám ho chci
zásobovat potravou, až bude žít v ústraní, a vlastníma rukama ho
chci uzavřít na místo meditací. Proto se raduj"
šutr
 

Re: Peklo

Nový příspěvekod arikiran » sob 01. říj 2016 7:23:45

ahinsa je nikomu moc neubližovat
když hraješ střílečku na kompu, a zastřelíš tam někoho, ublížil jsi někomu?...nebo když v Člověče někoho vykopneš...ublížil jsi té figurce?
když tady nikdo není...není ani možné někomu ublížit

vybuduj si nejdřív své paradigma...bo jinak tě názory zleva či zpravy vždy konsternujou..rozhodí
... . ...
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Peklo

Nový příspěvekod šutr » pon 03. říj 2016 17:32:44

Kód: Vybrat vše
ahinsa je nikomu moc neubližovat


Otázka je , komu může být ublíženo ! Ve skutečnosti , prý , nemůže být ublíženo nikomu , protože vše je prý jen ILUZE ... Komu tedy lze ublížit ( domněle ) ? Iluzornímu JÁ ? K čemu a komu je určena ahinsa ? ... Jak je psáno v knize , odkaz výše uveden , "Millarepa" , Mistr Marpa svého žáka rituálně zbavoval iluzorního JÁ "drastickým" , zdánlivě nešetrným způsobem !!! Jednal tak Marpa proto , aby svému žáku ublížil ? Ne ! Vůbec ne ! Jednal tak z důvodu jeho (Millarepy) maximálního prospěchu ... Marpa věděl , že jen stav bez EGA , umožňuje člověku vstup nejen do nebeských světů ... I když "ubližoval" tak NEUBLIŽOVAL ! ... Ahinsa sem , ahinsa tam :)

Ahinsa ! Jak se na ten termín správně dívat a z jakého úhlu ? ... Z "nelidského" (Božského) hlediska je za ubližování (lidskému DUCHU ) bráno podporování vyhraněného JÁ ! Soutěžení , lichotky , pochlebování , neříkání pravdy , vyznamenávání , chvála , ne askeze , nestřídmost , touha po čemkoliv světském (což v důsledku znamená posilování vyhraněného JÁ ) , touha po pomstě , touha reagovat na urážku , touha prosadit svou pravdu za každou cenu , sebe přeceňování atd. atd.

Hinsa ! ... Z lidského hlediska je za ubližování brána třeba vynucená askeze , vynucená poslušnost , trest , pokoření , urážka (JÁ) , výprask atd.

Někdy je prostě "ubližování" ve skutečnosti neubližování a "neubližování" je ubližováním ... Ahinsa a hinsa :) Kdo se v tom má vyznat ?


Kód: Vybrat vše
vybuduj si nejdřív své paradigma...bo jinak tě názory zleva či zpravy vždy konsternujou..rozhodí


Jestli je ta rada určena mně pak mne zcela jistě míjí ! (Paradigma je obecně přijímané schéma, vzorec myšlení, či model )

Jsou školy kde se obecné schémata či vzorce myšlení vylučují !!! V oněch školách se naopak doporučuje získat své vlastní poznání precizní metodou , která je neotřesitelně LOGICKÁ ... Pokud někdo získá třebas jen částečné vlastní poznání , pak , troufám si tvrdit , je nerozhoditelný , nepřekvapitelný :D
šutr
 

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků