Utrpení a empatie

Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Linda » čtv 13. bře 2014 23:21:15

Jana píše:
Empatie je schopnost vnímat v sobě to, co prožívá druhý člověk.

Trpící člověk nabízí empatickým bližním utrpení.

On ho nikomu nenabízí. Prožívá utrpení, protože ho z nějakých důvodů postihlo.

Duševní a fyzická bolest mají společné jedno: prostě to bolí. Stejně jako bolest fyzická má i duševní bolest svou příčinu; ta je buď zjevná, nebo rozpoznatelná není, a člověk s tím nic nenadělá. Bolí ho to... i když by se toho moc rád zbavil.

Empatický člověk cítí, jasně vnímá, co prožívá ten druhý, ale protože sám není sám utopený v jeho bolestném stavu, který z vlastní zkušenosti dobře zná, je mu přístupný i širší pohled na jeho situaci, pohled, který může být hojivý, nápomocný - pokud o něj ten druhý projeví zájem: může umožnit, aby ten druhý postupně sám objevil eventuální východiska a řešení, kterých si pod vlivem svého stavu nedokázal všimnout.

Neválcuješ ho optimistickými doporučeními a výzvami, co by měl, protože jasně vidíš, že v jeho stavu by mu to nebylo naprosto k ničemu. Ale můžeš mu říct, že není sám, kdo prochází podobnou situací, a že vždycky se dodatečně ukázalo, že to nebylo nesmyslné utrpení. Že nás to má přimět k nějakému hlubšímu pochopení, proč to nastalo, čím jsme si to sami přitáhli... že i takovýma bolestnýma karmickýma zkušenostma nás vede k Sobě On. Přirozeně mu svitne naděje, zeptá se, co mi tehdy došlo ... ... a pak postupně ožívá, protože si svou situaci začíná uvědomovat z širšího pohledu, dochází mu, jaký to má asi smysl, co si doteď u sebe neuvědomoval, a taky že existují různé možnosti, jak teď dál...

Kolikrát pak otevřeně řekne, že bez toho trápení by si to všechno asi neuvědomil. A odchází v úplně jiném stavu, než přišel.

I mně, když jsem bývala na dně, pomáhalo setkání s někým empatickým, kdo nestlal rozumem, co bych měla a co ne, ale plně mi rozuměl, protože podobnýma zkušenostma taky sám prošel. Poznala jsem tehdy na vlastní kůži, že bez účasti empatického člověka bych se v tom byla asi topila mnohem delší dobu.

V současné době, kdy jsou celkové transformační energie mnohem silnější než kdy předtím, prochází podobnýma zkušenostma řada lidí v mém okolí. Vývoj se opravdu urychluje a díky tomu, že přibývá probouzejících se, přibývá i těch, kteří dokážou druhým podat pomocnou ruku - když je o to někdo požádá.

Je asi zbytečné dodávat, že je to něco úplně jiného než propagování duchovna podle vlastních představ. Každý člověk je jiný, každý potřebuje v dané chvíli něco trochu jiného, co by mu mohlo pootevřít cestu k pochopení, jak dál. Poznat, co to je, je možné právě jen díky hluboké, skutečné empatii.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod nop » pát 14. bře 2014 1:43:16

Linda píše:
Jana píše:
Empatie je schopnost vnímat v sobě to, co prožívá druhý člověk.

Trpící člověk nabízí empatickým bližním utrpení.

On ho nikomu nenabízí. Prožívá utrpení, protože ho z nějakých důvodů postihlo. ....

Co když tady jde čistě o nepochopení z jazykového hlediska?
Trpící člověk vyzařuje těžké pocity, podobně jako milující vyzařuje lásku. Takže oba „nabízejí“ (srší ze sebe) to, čím probublává, zněje, vyzařuje nitro. Ani to nemusejí chtít nabízet a nevědí o tom, jen se to z nich line do okolí. A empatický člověk to vycítí.
... Poznat, co to je, je možné právě jen díky hluboké, skutečné empatii.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Jarda Malej » pát 14. bře 2014 6:46:55

"Potřebuju velblouda."

..a kolotoč přání se může dát do pohybu


:D
Jarda Malej
 

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Petra » pát 14. bře 2014 7:19:06

armin píše:
Návštěvník píše:
No to je tedy tady spolek utrpení

protože jinak nezačneš něco praktikovat - cokoliv - abys našel trvalý mír.

Nemáš k tomu důvod.


Já jsem trvalý mír nehledal, neb jsem netrpěl. Praktikoval jsem z lásky k Pravdě.


Také jsem netrpěla, každopádně ne tím, co se dělo mně. Když se chápe příčina a následek, tak může být bolest, ale ego z toho už neudělá utrpení. Naštěstí jsem nezažila smrt svého dítěte (podle Ramany největší možná bolest) nebo těžké, bolestivé onemocnění dítětě. Na základě toho, že mně chybí tady osobní zkušenost, bych se nikdy nikdy neodvážila druhé, kteří touto strašlivou zkušeností procházejí, posuzovat, co dělají špatně nebo dobře. Myslím si, že kdo touto zkušeností prošel, druhým neradí, co by měli dělat...
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Alaja » pát 14. bře 2014 7:33:19

vostalpetr píše:To já každýho mohu utěšit známým faktem,
že sám zanedlouho umře, takže se zbaví všeho svého trápení se světem i se sebou...

Pravda je osvobozující.... :D

To je naprostá pravda, každý zemře. Ještě jsem nepotkala žádného nesmrtelného v hmotném těle.

Ale je podivné, že tématu smrt se lidi většinou vyhýbají jak čert kříži. Povídání o umírání a o zemřelých bývá považováno za nevhodné téma k rozhovoru. Dokonce když se zmíníš o nějakém příbuzném, který už je mrtev, tak můžeš být pokárán, že jsi se na toho mrtvého příliš upjal a že se musíš od toho, že by jsi o něm ještě někdy mluvil, osvobodit. :crazy:
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: sob 19. říj 2013 23:50:36

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Petra » pát 14. bře 2014 7:34:53

Jana píše:
Petra píše: Naštěstí jsem nezažila smrt svého dítěte (podle Ramany největší možná bolest) nebo těžké, bolestivé onemocnění dítětě. Na základě toho, že mně chybí tady osobní zkušenost, bych se nikdy nikdy neodvážila druhé, kteří touto strašlivou zkušeností procházejí, posuzovat, co dělají špatně nebo dobře. Myslím si, že kdo touto zkušeností prošel, druhým neradí, co by měli dělat...

V nemocnici jsou od toho profíci, kteří pomáhají rodičům skrz to trápení projít a najít vnitřní vyrovnanost a sílu, aby byli pro dítě oporou.


Počkám si, až někdo, kdo to prožil, to potvrdí. Osvěta mne nezajímá.
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Petra » pát 14. bře 2014 7:40:27

Jarda Malej píše: Stav empatie klíčí z pochopení utrpení.
Ne z jeho jeho prožívání.


;)



:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Alaja » pát 14. bře 2014 7:45:39

Čtyři ušlechtilé pravdy vyložil Buddha po svém probuzení a tvoří základ buddhistické nauky.

1. Ušlechtilá pravda utrpení.

2. Ušlechtilá pravda vzniku utrpení.

3. Ušlechtilá pravda ustání utrpení.

4. Ušlechtilá pravda cesty vedoucí ke konci utrpení.

Takto o čtyřech ušlechtilých pravdách a cestě vedoucí ke konci utrpení, tzv. osmidílné stezce, hovoří mnich z thajské lesní tradice a učitel meditace Adžán Sumédhó.
http://www.buddha.cz/buddhamangala/ctyr ... pravdy.pdf

Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: sob 19. říj 2013 23:50:36

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 14. bře 2014 7:47:25

Jana píše:
Jarda Malej píše:
"Potřebuju velblouda."

..a kolotoč přání se může dát do pohybu


:D

Líbilo se mi, že jí v mysli rezonovalo to pěkné, ke kterému obrátila pozornost.

Jak člověk roste a stárne, rezonují v něm postupně i pěknější věci než je vembloud.
A zjišťuje že je potřebuje.


:D
Návštěvník
 

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Jarda Malej » pát 14. bře 2014 7:56:32

Jarda koukám zapomněl vyplnit kolonku.


:-)
Jarda Malej
 

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod nop » pát 14. bře 2014 8:05:10

Petra píše:
Jana píše:
Petra píše: Naštěstí jsem nezažila .... Myslím si, že kdo touto zkušeností prošel, druhým neradí, co by měli dělat...

V nemocnici jsou od toho profíci, kteří pomáhají rodičům skrz to trápení projít a najít vnitřní vyrovnanost a sílu, aby byli pro dítě oporou.

Počkám si, až někdo, kdo to prožil, to potvrdí. Osvěta mne nezajímá.

Myslíš, že pomoc je osvěta?
S traumaty v sobě pomáhá třeba terapeut Nejedlý. www.karelnejedly.cz
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Jarda Malej » pát 14. bře 2014 8:53:25

vostalpetr píše:
Jarda Malej píše:Jarda koukám zapomněl vyplnit kolonku.


:-)


Ha, nebdělost nebo skleroza ???

Většinou to tu bývá úmysl.


:D
Jarda Malej
 

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 14. bře 2014 11:10:57

Návštěvník píše: Jak člověk roste a stárne, rezonují v něm postupně i pěknější věci než je vembloud.
A zjišťuje že je potřebuje.


:D

:D :D :D
Ještě pěknější je, když zjišťuje, že plno věcí už nepotřebuje.

:D
Návštěvník
 

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Alaja » pát 14. bře 2014 11:26:58

Velbloud, to ještě jde. U nás si vnouče přálo celý hrad, nějakého koně a zbroj, včetně meče a luku se šípy, přestože se u mnoha pohádek rozplakalo nad tím, kolik v nich bylo utrpení. Nejspíš si vnouče chtělo hrát na hrdinného prince, který zachrání všechny, co to potřebují... :D
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: sob 19. říj 2013 23:50:36

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Linda » pát 14. bře 2014 12:05:12

Jana píše:Nicméně empatii nevidím v tom, aby rodiče s trpícím dítětem trpěli.

Jarda Malej píše: Stav empatie klíčí z pochopení utrpení.
Ne z jeho prožívání.

Kdo s tím má zkušenost, toho nenapadne, že by empatie mohla být prožíváním utrpení druhého člověka. Protože dokud člověk trpí - ať kvůli sobě, nebo kvůli druhému - trpí a je tím utrpením pohlcený. Jsou oba dva stejně nemohoucí.

Empatie má v sobě vnitřní klid a současně hlubokou citlivost k druhému člověku, vnímavost k tomu, co prožívá a co cítí.
Empatie znamená plnou účast a současně naprostou neosobnost. Jen proto je tak účinná.

I dospělý člověk vycítí, jestli mu ten druhý svým přístupem dává najevo "trpíš a to je špatně, vzmuž se, udělej s tím něco!", nebo jestli ho přijímá takového, jaký právě je.

Dcera mé kamarádky propadla gamblerství a zadlužila dům, ve kterém bydlí její rodiče; když to její matka to zjistila, zoufala si. Přišla za mnou a plakala a plakala... Jen jsem s ní tiše byla. To, že jsem ji chápala a nesnažila jsem se ji mentorovat, v nejlepším úmyslu ji přimět, aby se vzchopila a konečně s tím něco udělala, jí dodalo sílu - cítila, že v tom není sama. Po nějaké chvíli se mě sama začala ptát, co by se dalo v takové situaci udělat, hledaly jsme, na koho se obrátit ... a díky informacím, které si pak seřadila podle toho, jakou mají pro ni a pro její rodinu důležitost a jaké jsou v jejich možnostech, si zvolila řešení, ke kterému sama vnitřně došla.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod hmla » pát 14. bře 2014 14:54:59

Utrpení je jídlem soucitu,
až ho všechno spořádá,
umře hladem a lehne na záda.
hmla
 

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Malý Vlk » sob 15. bře 2014 12:29:59

Jana píše:Výbornými terapeuty jsou Bastien:

a Dimísek:


Jano, máš můj respekt.
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Malý Vlk » sob 15. bře 2014 12:52:30

Jana píše: :)


:)
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Malý Vlk » sob 15. bře 2014 12:59:12

Někde jsem četl dobré vyjádření - utrpení je názor na bolest.
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Re: Utrpení a empatie

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 15. bře 2014 13:02:36

Malý Vlk píše:Někde jsem četl dobré vyjádření - utrpení je názor na bolest.

Když se dítě zraní a teče mu krev, nebolí ho to, netrpí. Má názor na bolest.
Návštěvník
 

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků