Co je nenávist?

Co je nenávist?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 05. úno 2014 17:50:32

Návštěvník píše:Co je nenávist??

rosada píše:
Nenávist je dlouhodobá intenzivní emoce zaměřená proti určitému objektu. Často jí předchází silný impuls, otřes, zlom v životě člověka a je udržována při životě bolestí či hněvem.[1] Velmi výrazně ovlivňuje myšlení a jednání jedince. Objektem nenávisti se může stát jednotlivá osoba, určitá skupina osob, lidstvo, existence nebo i např. celý svět. Nenávist může vyústit do extrémního jednání - může skončit pomstou, násilím, vraždou nebo válkou.
V Senecově tragickém dramatu Médeia se tato žena střetává se zradou svého manžela Iásóna a své utrpení přiživuje, drásá si své rány a pálí veškeré mosty a pouta. Před jeho očima popraví děti, které spolu měli a zatímco on se hroutí, ona triumfuje. Podle francouzského filosofa A. Glucksmanna je to symbolicky jeden z důkazů, že nenávist je silnější než láska, neboť láska je závislá, vztahuje se k něčemu, kdežto nenávist procházející fází bolesti nic nedrží a na ničem jí nezáleží.[2]
Nenávist je tedy opačným pólem lásky. Ten, kdo nenávidí se neuspokojí s tím, aby nenáviděného ignoroval. Svou energii věnuje tomu, aby vymýšlel strategie, jak nenáviděnému ublížit. Nenávist je, podobně jako zamilovanost, stav, ve kterém jedinec podřídí veškeré činnosti a věnuje je jedinému cíli: v tomto případě poškodit či zničit objekt své nenávisti a to i za cenu sebedestrukce.
Jednou z příčin nenávisti je i strach. Jedinec se bojí toho, co nezná a má strach, že ho to omezí a obere o kvality a hodnoty, které zastává.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Nen%C3%A1vist

Návštěvník píše:Nenávist a zaútočení mu umožňuje, aby nemusel prožívat strach. Je to základní biologická reakce útěk-útok, kterou mají všichni savci. Chvíli couvají, a když se cítí zahnaní do kouta, zaútočí.

Jak tyhle reakce u sebe rozpoznat a nenechat se jimi ovládat: http://www.jitrnizeme.cz/view.php?nazev ... 2009110032

Návštěvník píše:Není náhodou strach tím, co spouští sebeobranu, která vyvrcholí nenávistí a útokem?
Návštěvník
 

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 05. úno 2014 19:17:36

Že by strach byl tou základní příčinou?
Návštěvník
 

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 06. úno 2014 9:48:03

http://cs.wikipedia.org/wiki/Nen%C3%A1vist

Nenávist je dlouhodobá intenzivní emoce zaměřená proti určitému objektu. Často jí předchází silný impuls, otřes, zlom v životě člověka a je udržována při životě bolestí či hněvem.[1] Velmi výrazně ovlivňuje myšlení a jednání jedince. Objektem nenávisti se může stát jednotlivá osoba, určitá skupina osob, lidstvo, existence nebo i např. celý svět. Nenávist může vyústit do extrémního jednání - může skončit pomstou, násilím, vraždou nebo válkou.

Jednou z příčin nenávisti je i strach. Jedinec se bojí toho, co nezná a má strach, že ho to omezí a obere o kvality a hodnoty, které zastává.
Návštěvník
 

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 06. úno 2014 10:39:25

Jednou z příčin nenávisti je i strach. Jedinec se bojí toho, co nezná a má strach, že ho to omezí a obere o kvality a hodnoty, které zastává.

Pak asi je dobré se zabývat nejdřív tím strachem. Protože když se člověk bojí, že ho něco omezí, třeba tím, že ho někdo poníží a on bude pak vypadat jako hlupák, vyrazí do útoku a zareaguje způsobem, který by ho jindy nenapadnul.

Možná je příliš silné tady mluvit o nenávisti, v diskusích to bývá spíš obrana útokem, snaha toho druhého slovně převálcovat a ukázat mu, že ten trouba je on.
Návštěvník
 

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod nop » čtv 06. úno 2014 11:36:57

Návštěvník píše:
rosada píše:...Jednou z příčin nenávisti je i strach. Jedinec se bojí toho, co nezná a má strach, že ho to omezí a obere o kvality a hodnoty, které zastává.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Nen%C3%A1vist
Návštěvník píše:Nenávist a zaútočení mu umožňuje, aby nemusel prožívat strach. Je to základní biologická reakce útěk-útok, kterou mají všichni savci. Chvíli couvají, a když se cítí zahnaní do kouta, zaútočí.
Návštěvník píše:Není náhodou strach tím, co spouští sebeobranu, která vyvrcholí nenávistí a útokem?

U mne se vyskytují chvíle, které se vymykají těmto schématům "útěk nebo útok“, nebo "strach, že o něco přijdu".
Je to zaměřené proti materiálu. Když se u hardwaru vyskytují zmatky, přístroj "nejde rozchodit", nebo "se zasekl" a neznám způsob co s tím, vzniká někdy jakési pohrdání k tomu stroji. A také když se něco podobného stane se softwarem. Vede to náznakem až k tendenci cítit nenávist.
Vím, že nějak by to mělo jít. Ale nevím jak to udělat a nejsem dost kvalifikovaný, abych problém odstranil.
Jako když padá lavina, kterou lyžař nezpůsobil. Jako když na cestě chybí poklop na kanalizaci, včas to neuvidím, nevyhnu se, kolo zapadne a poškodí se náprava.
Když mi neživá "hromada šroubků a drátků" oznamuje, že něco není v pořádku, ale já vím, že to je v pořádku, jen "ty nitě" jsou zamotané. Když to nejde, musím vyčkat na člověka, který to umí.
Má známá dostala servisní popis doplňku k počítači, který je upravený pro slabě vidící. Namáhala se spustit to podle příručky a ono to stále nešlo. Pak zavolala osobu, servisního technika, který pracuje pro Unii slabozrakých, ten přišel a našel příčinu - a nyní dávejte pozor: celá záležitost spočívala v tom, aby se stisklo tlačítko NUM LOCK. Takže jí nešla čísla. Na štěstí nemá moji povahu (asi tu cholerickou), která je schopná naštvat se kvůli tomu, že neživá součástka něco nedělá, nebo to dělá jinak.
Víte, že i na šlapacím šicím stroji se dá šít pozpátku, od sebe? Stačí vyhmátnout v rytmu šlapání pořadí tlaků chodidel na kyvný rošt dole, aby se kolo začalo točit opačně.
Jednou jsem telefonoval na nádraží z mincovního automatu manželce, a automat mi hlasem oznámil, že zvolené číslo neexistuje. Praštil jsem sluchátkem, číslo existovalo, bylo domů. Vedle stál vnuk a sledoval mne. Začal se smát. Prý jsem s tím praštil tak vztekle, že takovou reakci ještě neviděl.
Stejně tak mne vytáčí, když mne napadne chřipka, ztrácím dny (někdy drahocenné, když se blíží limit vykonání pracovního úkolu) a já nemohu nic dělat. Utíkají dny a já jsem plný zplodin z metabolismu virusů, jsem tkanivo prosáklé odpadem z virusů, dokud se jich nezbavím. A ty látky z nich omezují u mne jasné myšlení. Proto při viróze se nemají řídit stroje, jen se hřát a nečinně přihlížet jak ubíhá čas.
Už jsem se ptával sám sebe: je možné cítit nenávist k mikrobům? Kdyby bylo nejasno, při mně je to možné, já jsem ten případ.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 06. úno 2014 11:42:49

Návštěvník píše:Jednou z příčin nenávisti je i strach. Jedinec se bojí toho, co nezná a má strach, že ho to omezí a obere o kvality a hodnoty, které zastává.

Možná je příliš silné tady mluvit o nenávisti, v diskusích to bývá spíš obrana útokem, snaha toho druhého slovně převálcovat a ukázat mu, že ten trouba je on.

Naštěstí se občas objeví chvíle, kdy tohle ustoupí do pozadí. I když - všeználkové, kteří mají na všechno zaručený recept, jsou taky někdy dost únavní. Holt se musíme učit to všechno brát jako součást životního prostředí. V přírodě taky není všude jasný výhled a ničím nerušená pohoda.
Návštěvník
 

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 06. úno 2014 18:13:12

U mne se vyskytují chvíle, které se vymykají těmto schématům "útěk nebo útok“

To, co popisuješ, do nich taky spadá.

Základní biologická reakce útěk-útok neznamená jen že buď vezmeme nohy na ramena, nebo se na někoho vrhneme. Obsahuje i daleko jemnější projevy, například lehounkou obavu, kdy člověk bezděčně před něčím vnitřně couvne - to spadá do reakce "útěk", nebo když pocítí i jen slabé rozhořčení, což spadá do reakce "útok". A nemusí se to vůbec v jeho chování projevit.

Jde o pojmenování základní charakteristiky emoční sebeobranné energie všech savců, člověka nevyjímaje. Rozdíl mezi námi a zvířaty je v tom, že u zvířat se to okamžitě projeví i v jejich chování, kdežto u člověka to často zůstane jen hnutím mysli, které si vůbec nemusí uvědomit.
Návštěvník
 

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 07. úno 2014 0:31:08

Základní biologická reakce útěk-útok neznamená jen že buď vezmeme nohy na ramena, nebo se na někoho vrhneme. Obsahuje i daleko jemnější projevy, například lehounkou obavu, kdy člověk bezděčně před něčím vnitřně couvne - to spadá do reakce "útěk", nebo když pocítí i jen slabé rozhořčení, což spadá do reakce "útok". A nemusí se to vůbec v jeho chování projevit.
Jde o pojmenování základní charakteristiky emoční sebeobranné energie všech savců, člověka nevyjímaje. Rozdíl mezi námi a zvířaty je v tom, že u zvířat se to okamžitě projeví i v jejich chování, kdežto u člověka to často zůstane jen hnutím mysli, které si vůbec nemusí uvědomit.

To jsou základní poznatky, praxí ověřené, je na nich založené léčení řady emocionálních poruch, ale přirozeně je nikdo nemusí brát v úvahu, pokud v tom oboru náhodou nepracuje.
Návštěvník
 

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod Alaja » pát 07. úno 2014 0:38:49

A kam řadíte přátelství, kamarádství, lásku....také do obrany nebo útočení ?


Nějak se v tom nevyznám.... :what:
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: sob 19. říj 2013 23:50:36

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 07. úno 2014 5:45:27

To snad ne, copak máme jen tu primitivní zvířecí část mozku?
Návštěvník
 

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 25. dub 2015 9:38:54

Nenávist je dlouhodobá intenzivní emoce zaměřená proti určitému objektu... Ten, kdo nenávidí se neuspokojí s tím, aby nenáviděného ignoroval. Svou energii věnuje tomu, aby vymýšlel strategie, jak nenáviděnému ublížit. Nenávist je, podobně jako zamilovanost, stav, ve kterém jedinec podřídí veškeré činnosti a věnuje je jedinému cíli: v tomto případě poškodit či zničit objekt své nenávisti a to i za cenu sebedestrukce.

když se člověk bojí, že ho něco omezí, třeba tím, že ho někdo poníží a on bude pak vypadat jako hlupák, vyrazí do útoku

Hm :(
Návštěvník
 

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod .Petra » sob 25. dub 2015 12:40:44

Alaja píše:A kam řadíte přátelství, kamarádství, lásku....také do obrany nebo útočení ?


Nějak se v tom nevyznám.... :what:


Pro někoho je nenávist důležité téma, protože to je jeho vlastní téma - téma, které se ho osobně týká. Tak at se v tom babrá.
:)
.Petra
 

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod nop » sob 25. dub 2015 23:28:14

Návštěvník píše:
Základní biologická reakce útěk-útok neznamená jen že buď vezmeme nohy na ramena, nebo se na někoho vrhneme. ....

To jsou základní poznatky, praxí ověřené, je na nich založené léčení řady emocionálních poruch, ale přirozeně je nikdo nemusí brát v úvahu, pokud v tom oboru náhodou nepracuje.

Alaja píše pát 07. úno 2014 1:38:49:
A kam řadíte přátelství, kamarádství, lásku....také do obrany nebo útočení ?

=
a po pěti hodinách píše ráno Návštěvník
Re: Co je nenávist? » pát 07. úno 2014 6:45:27
To snad ne, copak máme jen tu primitivní zvířecí část mozku?

=
K tomu píši: někdo je přesvědčený, že máme jen tu primitivní zvířecí část mozku,

byli to marxisté, podle Lenina je mozek jenom nejsložitěji organizovaná hmota,

byl to Freud, místo lásky věděl jen o sexualitě,

a Jung k tomu přidal archetypy z dávného vývoje lidstva, zděděné po našich předcích,
ale u zvířat je to méně složité, působí instinkty zděděné po jejich předcích.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 26. dub 2015 8:04:09

když se člověk bojí, že ho něco omezí, třeba tím, že ho někdo poníží a on bude pak vypadat jako hlupák, vyrazí do útoku a zareaguje způsobem, který by ho jindy nenapadnul.

Podobné zkušenosti má z dětství kdekdo. Záleží spíš na tom, jestli takové situace zažíval opakovaně i později a kolik jich bylo. V takovém případě člověk začne být přecitlivělý i na pouhý nesouhlas a může si pak navyknout zaútočit rovnou v jakékoliv situaci, aby ponižováním ostatních předešel možnosti, že někdo poníží jeho. Vnímá život jen z hlediska útok - útěk.
Návštěvník
 

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 26. dub 2015 8:41:47

může si pak navyknout zaútočit rovnou v jakékoliv situaci, aby ponižováním ostatních předešel možnosti, že někdo poníží jeho. Vnímá život jen z hlediska útok - útěk.

To ho může v příštích životech čekat docela dobrodružné prostředí, až se narodí ve zvířecí říši.

Doporučuje se vybrat si včas, jako co se chce narodit, protože i ta iluzorní svobodná vůle, kterou máme v lidské podobě, pak zmizí. Hrozí proto reálné nebezpečí, že nebude tygrem nebo lvem, ale jen nějakou pištící útočnou ještěrkou. Ta taky dost šikovná, nejmrštnějším druhem je ještěrka hladká, menší kořist polyká rovnou. Samečkové jsou silně teritoriální a na jaře mezi sebou svádějí drsné boje, při kterých ztrácejí ostražitost a nechají se snadno polapit. Páří se v květnu. Nevýhodou takového zrození je, že ještěrka v zimě hibernuje a nemůže si užívat života. Navíc ji může kdykoliv sežrat užovka.
Návštěvník
 

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 27. dub 2015 8:38:48

Nenávist a zaútočení mu umožňuje, aby nemusel prožívat strach. Je to základní biologická reakce útěk-útok, kterou mají všichni savci. Chvíli couvají, a když se cítí zahnaní do kouta, zaútočí.

Zátěžové situace, agresivita a agrese
http://www.studium-psychologie.cz/socia ... grese.html
Návštěvník
 

Agresivita v diskusi: když si člověk neví rady, zaútočí.

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 09. črc 2016 16:18:21

Návštěvník píše:
může si pak navyknout zaútočit rovnou v jakékoliv situaci, aby ponižováním ostatních předešel možnosti, že někdo poníží jeho. Vnímá život jen z hlediska útok - útěk.

To ho může v příštích životech čekat docela dobrodružné prostředí, až se narodí ve zvířecí říši.

Doporučuje se vybrat si včas, jako co se chce narodit, protože i ta iluzorní svobodná vůle, kterou máme v lidské podobě, pak zmizí. Hrozí proto reálné nebezpečí, že nebude tygrem nebo lvem, ale jen nějakou pištící útočnou ještěrkou. Ta taky dost šikovná, nejmrštnějším druhem je ještěrka hladká, menší kořist polyká rovnou. Samečkové jsou silně teritoriální a na jaře mezi sebou svádějí drsné boje, při kterých ztrácejí ostražitost a nechají se snadno polapit. Páří se v květnu. Nevýhodou takového zrození je, že ještěrka v zimě hibernuje a nemůže si užívat života. Navíc ji může kdykoliv sežrat užovka.


:)
Návštěvník
 

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod arikiran » sob 09. črc 2016 18:49:18

Prilis mnoho teorie, jako obvykle...a velmi malo takovych, co by sli s kuzi na trh....akorat nop ...
A mi de to tema do rany, bo vcera jsem od plic vynadal bohu...
Dneska uz sem se uklidnil, takze na nejakej dlouhodobe nenavistnej vztah to neni
Ale neco se zmenilo
Potreba chovat se tak, aby me laskave vzal na milost
Furt se hlidat,'abych byl bohumily..
Stale ve mne byl cenzor, ktery kontroloval me chovani dle bozich pozadavku...
Nemusim byt zlej, ale nemusim byt ani dobrej...
... ... ...
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod Jana » ned 10. črc 2016 5:00:54

arikiran píše:Prilis mnoho teorie, jako obvykle...a velmi malo takovych, co by sli s kuzi na trh....akorat nop ...
A mi de to tema do rany, bo vcera jsem od plic vynadal bohu...
Dneska uz sem se uklidnil, takze na nejakej dlouhodobe nenavistnej vztah to neni
Ale neco se zmenilo
Potreba chovat se tak, aby me laskave vzal na milost
Furt se hlidat,'abych byl bohumily..
Stale ve mne byl cenzor, ktery kontroloval me chovani dle bozich pozadavku...
Nemusim byt zlej, ale nemusim byt ani dobrej...
... ... ...


Možná je dobré si uvědomit, že Bůh je láska, tudíž je nesmysl aby Tě láska vzala na milost, ona Tě miluje a naprosto bezpodmínečně.

To, že se nám jeví, že jsme Bohem nemilovaní, že nám Bůh dělá to nejhorší, není proto, že nejsme takoví, jací máme správně být, ale protože jsme se před láskou uzavřeli, nepřijímáme ji.

Tedy jinými slovy, Bůh od nás nežádá, abychom si Boží lásku a přízeň zasloužili, ale abychom milovali.

Ono se to teď, Péťo, může jevit jako nepřízeň osudu, jako neláska Boha, jako trest za něco, ale mám zkušenost, že to nejhorší, co mě nezaslouženě potkalo (fakt jsem v té inkarnační historii nenašla žádnou zásluhu a ani vinu) bylo ve finále tím nejlepším, co mi otevíralo bránu dál.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Co je nenávist?

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 10. črc 2016 10:09:31

Nenávist je dlouhodobá intenzivní emoce zaměřená proti určitému objektu... Ten, kdo nenávidí se neuspokojí s tím, aby nenáviděného ignoroval. Svou energii věnuje tomu, aby vymýšlel strategie, jak nenáviděnému ublížit. Nenávist je, podobně jako zamilovanost, stav, ve kterém jedinec podřídí veškeré činnosti a věnuje je jedinému cíli: v tomto případě poškodit či zničit objekt své nenávisti a to i za cenu sebedestrukce.

když se člověk bojí, že ho něco omezí, třeba tím, že ho někdo poníží a on bude pak vypadat jako hlupák, vyrazí do útoku
Návštěvník
 

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků