A ještě k manipulacím...

A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Linda » pon 03. úno 2014 22:53:17

Často v naší lidské komunikaci zažíváme to, že se nás někdo snaží manipulovat.. myslím teď především v osobních vztazích. Manipulativní jednání je projevem člověka, který si není jistý sám sebou, který necítí pevnou půdu pod nohama, má problém být pružný a pokorný… snaží se za každou cenu dosáhnout svého, je zaslepený v postoji k určité situaci, zcela se uzavře všem argumentům, které vyjadřují odlišný názor od jeho. Vnímá odlišné názory a postoje jako ohrožení, jako útok na sebe… protože se cítí nedostatečně, začne manipulovat …. manipulace může někdy zdánlivě vypadat jako projev lásky, jindy může jít o zřetelnou agresi, vyhrožování… cílem je dosáhnout prostě svého svého.

Jak na to reagovat?

Za prvé, být bdělý a manipulaci umět rozeznat, potom zůstat klidný, uvědomit si, že to vlastně se mnou vůbec nesouvisí, že to je projevení toho, kdo chce manipulovat. Nedoporučuji když manipulaci rozeznám prohlásit: chceš mě manipulovat…. to jen přileje olej do již tak rozpáleného hrnce.. nejlépe je se ukotvit sám v sobě, pořádně dýchat, počkat a poslouchat manipulátora, neskákat mu do řeči… když skončí, klidně mu oznámit, díky za tvůj názor, budu o tom přemýšlet a buďto odejít, nebo stočit řeč na něco neutrálního….

http://www.nasandel.cz/category/cesty-ke-stesti/

PRAKTIKY MANIPULANTOVY

l. Nejasný kontext sdělení.
Manipulátor nechce podávat jasné a srozumitelné myšlenky, protože pro manipulaci je výhodnější používat jakousi „mlhu“, pomocí které lze kdykoliv kohokoliv tlačit do pozice „ty moje myšlenky nechápeš“. S tím bývá často spojeno jakési „skromné povznesení se nad věc“, kterým manipulátor dává skrytě najevo, že má převahu, že jeho myšlenky zůstávají u některých lidí nepochopené, dává najevo, že to přece není jeho vina.

2. Uhýbání přímým otázkám.
Manipulátor nemůže a nechce odpovídat na přímé otázky přímými odpověďmi, protože to mu ubírá prostor pro manipulaci a byl by nucen říct konkrétní věci, které by mohly projevit rozporuplnost jeho sdělení. Manipulátor totiž používá sdělení účelově a není pro něj důležité, co říká,ale jakého výsledku dosáhne, tudíž tvrdí to, co se mu právě hodí, ale nikdo nesmí poznat, že jsou v tom rozpory, proto na přímé otázky neodpovídá.

3. Práce s emocemi.
Manipulátor se bojí racia, protože dobře tuší, že tam by mohl být odhalen. Nabádá ostatní, aby věřili svému srdci a svým pocitům, a zároveň si získává sympatie svých objektů zájmu a tím si pojišťuje, že mu bude věřeno proto, že ho „lidé mají rádi“.
Na potvrzení svých dobráckých úmyslů často přichází s citacemi či příběhy o kladných hrdinech, přičemž všem posluchačům musí být zcela jasné, že on je minimálně stejně dokonalý, jako onen kladný hrdina. V případě, že s příběhem přijde někdo jiný, nezapomene přijít se svojí trochou do mlýna, přidat nějakou tu pochvalou a upozornit tak na sebe. Účel je tentýž. Nikdo nesmí zůstat na pochybách o jeho ušlechtilých motivacích.

4. Odvádění pozornosti.
V diskusi s manipulátorem zjistíte, že manipulátor od některých témat zběhne a přesměruje vaší pozornost nenápadně na téma zcela jiné. Otázky nechá nezodpovězené a pokud se k nim chcete vracet, označí je jako nedůležité a vyzve k diskusi na jim nově nastolené téma, „které je přece mnohem důležitější“.

5.Podsouvání.
Manipulátor vám podsune nějakou myšlenku, která se vás osobně týká, a když pátráte po tom, proč vám ji sděluje, začne vám vysvětlovat, že pouze reaguje na vaše postoje, že to, co vám říká, není z jeho hlavy, ale jen reakce na to, co jste sdělili. Typickým sdělením manipulátora je to, že on jen odráží vaše pocity a sdělení, a to, co na něm vidíte negativního, je vlastně váš problém (ona myšlenka zrcadlení také pochází ze starého Řecka, v mnoha směrech je pravdivá a užitečná, ale manipulátor ji využívá účelově a vždy ve svůj prospěch).

6. Využívání vyšší autority.
Manipulátor používá vyšší autority jako je „Bůh“, „veřejné mínění“, „všeobecně známá pravda“ apod., aby dal přesvědčivost svým myšlenkám. Svoje myšlenky prezentuje jako objektivní fakta a diví se, nebo se blahosklonně usmívá tomu, že to prostě jen nechápete.

Co je cílem manipulátora? To je různé. Někdy je to potřeba ovládat ostatní, někdy jsou to peníze, někdy pocit moci, nepřijímání názoru, apod., vždy to však maskuje pod nějaké jiné motivy, které se zdají být dobré a ušlechtilé. Využívá vaší sympatie k tomu, aby vám zabránil racionálně rozebrat jeho chování."

"Jak rozpoznat psychického vyděrače

Nejčastějším symptomem toho, že jste se ocitli v sociální hře, je fakt, že se cítíte nesví. Jako byste ztratili vnitřní rovnováhu. Může vám to být příjemné i nepříjemné. Manipulační techniky slouží k tomu, aby manipulátor získal to, co chce, aniž by byl označen za manipulátora. Pokud myslíte, že na prvním místě jde o peníze, výkonnou moc či výhodnou pozici, nemylte se. Spoustě lidí nejde o dobývání druhých, ale o ochranu před domnělým nebezpečím, a většina jejich manévrů funguje spíš jako bariéra před intimitou a strašidelnou blízkostí. Emoční manipulace někdy může nabrat patologické rozměry. K tomu, abyste poznali schopného emočního manipulátora, potřebujete dvě věci: čas a zdravý rozum. Čas proto, že ti nejšikovnější manipulátoři jsou děsně nenápadní....

Pokud ve vás slovo manipulátor vzbuzuje představu terminátora či predátora, rychle na to zapomeňte. Nekráčejí světem jako obhroublé tanky, spíš nám připomínají chirurga-zabijáka. Jejich kroky jsou jemné, přesné a nedají se dokázat, protože se jeví jako něco jiného, než čím jsou. Zdravý rozum potřebujete proto, že se zkušenými psychickými vyděrači jsou mnohé situace postavené na hlavu. Nikdy nedosáhnete svého, zatímco on vždy. Na povrchu to však vypadá přesně naopak - vy jste sobecké zrůdy a oni trpěliví hodňousi. O jejich zákeřnosti svědčí i fakt, že lidé, kteří žijí s patologickými manipulátory, si to často uvědomí až na pokraji nervového zhroucení (svého samozřejmě).

Zručný manipulátor mívá okolí na své straně, zatímco o jeho oběti se šušká, že je hysterická nebo přichází o rozum, chudinka. Základním předpokladem úspěšné manipulace totiž je, že jste někým jiným doma a někým jiným mezi lidmi. Tato dvojtvářnost přispívá rovněž k tomu, že oběť je zmatená a po mnoho let je utvrzována nebo se sama utěšuje tím, že stinná stránka partnera je jen představou její morbidní fantazie.

Základní techniky manipulátora

•Vybuzení pocitu viny je jednou z nejoblíbenějších manipulačních zbraní. Budete obviněni za přecitlivělost nebo necitlivost. Za péči nebo za její nedostatek. K tomu, aby vás mohl emoční manipulátor obvinit za cokoli, si vhodně předpřipraví pole: nikdy vám jasně neřekne, co si přeje a po čem touží.

•Mezi základní pravidla života s emočním manipulátorem je, že nikdy nevíte, na čem jste. Jediné, co víte je, že to není to, čím se to zdá být. Tato nekončící nejistota každou normální povahu dříve či později přivede k prahu nejbližší psychiatrické léčebny.

Psychický manipulátor bývá často ochoten udělat pro vás, oč jste jej požádali - pokud se už před tím sám nenabídl. Jen co řeknete „Tak jo, díky“, uslyšíte od něj spoustu utrápených vzdechů, ze kterých vám vyplývá, že se mu do slíbeného nechce. Jen co se přeptáte, jestli to OPRAVDU chce pro vás udělat, vyvalí na vás ujišťující oči a vehementně vás přesvědčuje, že to SAMOZŘEJMĚ udělá rád. Protože nechcete nikoho otravovat, uděláte si to radši sami, což je moment, kdy jste „prohráli“ bitvu. Jen co to dokončíte, objeví se manipulátor za vámi s výčitkou, proč jste mu sebrali tu radost udělat to pro vás.

•Další mocnou emocí, které manipulátoři někdy zneužívají, je lítost. Přijdete-li s bolestí hlavy, manipulátor má infarkt. Pozice chudáčka jim zajišťuje vaše sympatie, brnká na předprogramování většiny lidí „pomáhej slabším“ a navíc mu poskytuje plášť nenápadnosti. Skuteční manipulátoři-kabrňáci to zařídí tak, aby vás o pomoc NIKDY nemuseli požádat přímo (to by byla půjčka, ne almužna). A až jejich práci dokončíte, uslyšíte „Já bych od tebe nikdy neočekával, abys pro mě něco takového udělala“.

Jedním z raných signálů, které ve vás mohou zapnout alarm, je podezřele brzké odhalování intimních detailů ze života. Seznámilli jste se právě s pohledným mužem či ženou, kteří vám během čtvrthodinky začnou vyprávět o hlubokých ranách, jež mu způsobilo matčino či otcovo chování v dětství, zadržte na chvíli. Pokud jste jej užuž chtěli zasunout do šuplíku „citlivost, otevřenost a zranitelnost“, nechte si pootevřenou ještě jinou přihrádku: „Emoční manipulátor.“

•Emoční manipulátor nikdy nepřebírá zodpovědnost za to, co se v jeho životě děje. Z jeho vyprávění máte pocit, že nebýt těch hlupáků kolem, byl by již prohlášen za svatého. Nezpozdil by se, nebýt sekretářky, která nevypracovala správně výroční zprávu, a NĚKDO to zkrátka musel předělat (po dvou měsících se náhodou dozvíte, že sekretářka vypracovala špatně výroční zprávu, protože dostala špatné zadání - hádejte od koho).

•Nejvýhodnějším stavem, v jakém vás manipulátor může zastihnout, je vaše nízké sebevědomí. Nejvýhodnějším pro něj samozřejmě. Jeho sarkasmy, urážky a ponižování budou nenápadné stejně jako blecha v posteli - že na vás celou noc řádila, poznáte až ráno z mnoha kousanců. Kousance psychické manipulace se projevují tím, že cítíte sebezpochybňování, nedůvěru ve vlastní schopnosti a strach se projevit. Pokud vás něčí přítomnost zanechává s těmito pocity, zavětřete. Chyba zřejmě není jen ve vašem přijímači."

http://prolevaky.cz/index.php?id=74

.....................................................................................................................


Manipulace tedy není jednání podle vlastního rozhodnutí (i když "manus" znamená ruku a původně to asi tenhle význam mělo). Obecně se jako manipulace chápe jako dovednost, kterou přimějete druhého k určité konkrétní reakci, docela nenápadným způsobem, který ten druhý nerozpozná.

Manipulace je opak bezelstnosti.

Vzpomínám si na jeden pěkný příklad: podomní obchodník zazvoní, otevře mu starší paní, a on jí začne nabízet různé druhy vysavačů. Paní se po celou tu dobu tváří dost neurčitě, skoro to vypadá, že řekne "No já nevím, musela bych se zeptat manžela, co on na to..." V té chvíli se obchodník uchýlí k manipulaci a řekne: "Jistě, tyhle kvalitnější typy jsou dražší, na to nejspíš nebudete mít." Paní na to: "A zrovna ten si vezmu!"

Kdyby věděla něco o tom, čemu se říká manipulace, podívala by se na něj a klidně by řekla: "To máte pravdu, je to pro nás zbytečně drahé" a zavřela by dveře.

Zajímalo by mě, jaký důvod má člověk k tomu, aby se pokoušel nenápadně manipulovat druhé. Vzniká to bezděčně a většinou si to ani neuvědomujeme. Můžeme být i přesvědčení, že to děláme v nejlepším úmyslu, aby to druhému v něčem pomohlo. Jenže průvodním jevem každé manipulace je získání převahy. Nebo je to naopak její hlavní příčinou?
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. úno 2014 11:17:55

Jeroným Klimeš:

"Jak poznáme, že naše vlastní jednání je manipulativní?

- Když máme tendenci maskovat naše skutečné úmysly. Kdykoli usilujeme o něco, za co se sami tak trochu stydíme, a máme pocit, že kdyby vyšly najevo naše skutečné úmysly, tak bychom se strašně znemožnili.

- Když nejsme schopni vyjádřit své skutečné přání či potřebu a máme sklon vymýšlet jiné pseudoargumenty nebo důvody, které jsou pro nás samotné druhotné až bezvýznamné. Pokud sami cítíme, že tzv. mlžíme.

- Když máme překvapivě silné pocity zoufalství či odmítnutí, když nám nevyjde nějaká zdánlivě bezvýznamná věc (pozvání do kina ap.).

- Když si nemůžeme vzpomenout, kdy jsme naposledy pociťovali vděk vůči někomu, ale naopak často se přistihneme, že někomu něco závidíme.

- Když naše jednání vůči cizím lidem je mnohem příjemnější a vstřícnější než vůči našim blízkým.

- Když nedokážeme někoho pochválit za "samozřejmosti", například za to, že dobře plní své povinnosti.

- Když negativní emoce (Vypadáš jak leklá ryba.) vyjadřujeme snadno, ale pozitivní emoce (Dneska jsi opravdu krásná.) nevyjadřujeme buď vůbec nebo jen vyjímečně a s obtížemi.

- Když máme pocit, že víme předem téměř vše, co náš partner udělá.

- Když máme dojem, že víme mnohem lépe než druzí, co je pro ně dobré a co ne.

- Když nechceme, aby nás druzí lidé nahlas pochválili, ale spíše, aby si tak tiše pro sebe řekli, že jsme dobří.

- Když přestáváme být zamilování v okamžiku, kdy se do nás náš protějšek taky zamiluje (viz Formanův Valmont).

- Když míváme sklon si ověřit, zda druzí udělají to, co chceme, zejména něco, co je pro ně nepříjemné.

Jak překonat své vlastní sklony k manipulacím?

Jestliže sami na sobě pozorujeme sklony k manipulacím, zkusme k sobě zaujmout vlídný postoj. Touha manipulativně ovládat prostředí je jen dětsky nevyzrálá touha po jistotě, bezpečí a lásce, kterou všichni potřebujeme. Bylo by tedy krátkozraké v sobě potlačovat tuto potřebu, musíme jen změnit způsob jejího uspokojování:

1) Zkusme si poctivě přiznat své skutečné důvody alespoň sami před sebou a bezdůvodně se za ně nezatracujme.

2) Buďme ochotní přiznat je i před druhým, pokud je odhalí.

3) Zkusme najít takový způsob uspokojení svých potřeb, který by byl příjemný a lákavý i pro druhého člověka, na který by sám dobrovolně a ochotně přistoupil. Dávejme přednost pro druhého příjemným a lákavým nabídkám před nepříjemnými nátlakovými metodami, jako je moralizování, výčitky, vyvolávání hádek ap.

4) Připravme se i na eventualitu, že druhý naši nabídku odmítne, smiřme se s tím, že taková možnost existuje, a přejme druhému svobodnou volbu.

5) Nacvičme si takovou nabídku, která netlačí druhého do rozhodnutí."

http://klimes.mysteria.cz/clanky/psycho ... anipul.htm
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. úno 2014 12:46:40

Manipulace je opak bezelstnosti

Ale ne naivní, hloupé bezelstnosti. Tu bezelstnost vidím spíš jako ochotu vidět, co je, takové, jaké to je, a brát to se všemi riziky. Pak se nebojím, že to nedopadne tak, jak potřebuju, nevzniká snaha si to nějak šikovně pojistit způsobem, jakým s okolím jednám.

Je ale hrozně těžké tyhle nenápadné podtexty u sebe rozpoznat. S šéfem člověk mluví jiným tónem než s příbuzným, se kterým jsou věčně nějaké potíže.
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. úno 2014 12:56:36

Návštěvník píše:
Manipulace je opak bezelstnosti

Ale ne naivní, hloupé bezelstnosti. Tu bezelstnost vidím spíš jako ochotu vidět, co je, takové, jaké to je, a brát to se všemi riziky. Pak se nebojím, že to nedopadne tak, jak potřebuju, nevzniká snaha si to nějak šikovně pojistit způsobem, jakým s okolím jednám.

Je ale hrozně těžké tyhle nenápadné podtexty u sebe rozpoznat. S šéfem člověk mluví jiným tónem než s příbuzným, se kterým jsou věčně nějaké potíže.

V obou případech chybí úcta. V tom prvním se místo přirozené úcty, jakou člověk běžně cítí, do mě vkrádá nenápadná obava, co by, kdyby... a dávám si sakra pozor, aby to co říkám znělo "uctivě". A druhém případě je ze mě znát tichá netrpělivost, se kterou se snažím držet na uzdě svoje oprávněné výhrady.
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. úno 2014 13:20:35

"Touha manipulativně ovládat prostředí je jen dětsky nevyzrálá touha po jistotě, bezpečí a lásce, kterou všichni potřebujeme. Bylo by tedy krátkozraké v sobě potlačovat tuto potřebu, musíme jen změnit způsob jejího uspokojování"

na tom je hodně pravdy :yes:
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. úno 2014 15:46:03

Je lichocení manipulace?

no tak my muži... narozdíl od holek... máme rádi víc lichotek za den... lichotky ... spíš bys mu měla pochválit učes. oblečení... nebo třeba motorku... srovnávat ho se svým andělem.. a tak.. :D

http://www.zpovednice.cz/detail.php?statusik=61629
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. úno 2014 16:48:10

Návštěvník píše:Je lichocení manipulace?

no tak my muži... narozdíl od holek... máme rádi víc lichotek za den... lichotky ... spíš bys mu měla pochválit učes. oblečení... nebo třeba motorku... srovnávat ho se svým andělem.. a tak.. :D

http://www.zpovednice.cz/detail.php?statusik=61629


lichotka může být prostředkem manipulace, pokud je v ní snaha zavděčit se za určitým účelem, který chceme dosáhnout

narozdíl od upřimné pochvaly nebo vyjádření uznání či ocenění

jinak jak jsem procházela tu diskuzi na zpovědnici, tak mi napadlo, jak jsme už tolik navyklí, že když nás někdo pochválí, že v tom hledáme co má za lubem, co od nás bude chtít apod.

doprovázeli jsme dceru na maturitní ples a mně tam několik jejich spolužáků a známých řeklo, že mi to moc sluší, až jsem nabyla podezření, že jim dcera řekla, aby mi to říkali, ať je nějaká legrace :crazy:

a prostý fakt, že mi to řekli protože mne ještě nikdy neviděli ve společenském oblečení a úpravě, mi došel až později :what:

jako představitelka starší generace jsem prošla negativním způsobem výchovy - příkazy, zákazy a kritika, chválení a povzbuzování se bralo jako rozmazlování či vlezdoprdelování

takové různé předpojatosti, pak nedovolují vyjadřovat se svobodně ve shodně s tím jak to člověk cítí a vnímá, tedy žít autenticky a upřímně a jak to máme v sobě nastavené, tak to předpokládáme i u druhého, zrcadlíme si to v něm
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. úno 2014 16:49:27

Upřímný obdiv je podle mě něco docela jiného než lichocení
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. úno 2014 16:53:42

Návštěvník píše:Upřímný obdiv je podle mě něco docela jiného než lichocení



to podle mně taky

ale kdo jede pod diktátem předpojatosti, to těžko rozlišuje :what:
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. úno 2014 16:58:14

otázka zněla je lichocení manipulace ?

na příkladu

"Ty máš teda svaly !"

věta stejná

může jít o lichotku s cílem manipulovat teda lichocení
může to být upřímné vyjádření obdivu bez záměru manipulovat
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. úno 2014 17:06:12

Lichocení vzniká ze snahy někoho získat (pro sebe, na svou stranu), nebo z potřeby ho uklidnit, aby nevyváděl.

Lichocení je podbízivé zvyšování hodnoty druhého člověka založené na polopravdě nebo lži, pochlebování

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.p ... /lichoceni

A proč to děláme, to si většinou vůbec neuvědomíme. Stejně jako když nás něco vevnitř pudí druhého ponižovat.
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. úno 2014 17:07:29

Návštěvník píše:otázka zněla je lichocení manipulace ?

na příkladu

"Ty máš teda svaly !"

věta stejná

může jít o lichotku s cílem manipulovat teda lichocení
může to být upřímné vyjádření obdivu bez záměru manipulovat

Ano, rozhoduje důvod, proč to uděláme.
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod nop » stř 05. úno 2014 11:20:32

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:otázka zněla je lichocení manipulace ?
na příkladu "Ty máš teda svaly !"
věta stejná,
může jít o lichotku s cílem manipulovat teda lichocení
může to být upřímné vyjádření obdivu bez záměru manipulovat

Ano, rozhoduje důvod, proč to uděláme.

U mne jde často o to udělat někomu radost nebo jej povzbudit (dítě), čili dobrou věc (již tak dobrou) osladit, okořenit, zhodnotit,
a také lidi potěšit, neboli "přidat vyšší hodnotu" (nadhodnotu podle Marxe).
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 05. úno 2014 16:32:00

Jestliže sami na sobě pozorujeme sklony k manipulacím, zkusme k sobě zaujmout vlídný postoj. Touha manipulativně ovládat prostředí je jen dětsky nevyzrálá touha po jistotě, bezpečí a lásce, kterou všichni potřebujeme.

Ale ono přijmout sám sebe je hrozně těžké. V mládí nám říkali, co všechno děláme špatně, a do nás to během doby proniklo tak silně, že jsme teď pořád sebekritičtí. A samozřejmě i kritičtí k těm kolem, když nedělají něco tak, jak si myslíme, že by měli.

Vůlí se přimět a všimnout si, že zas něco v sobě nebo v druhých kritizujeme, to nefunguje. Odmítání je v nás někde schované, vyskočí a zase zmizí, a kdyby si člověk kritizování prostě zakázal, vlastně by se tím ještě posílilo. Už zas kritizuješ, fuj!
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 05. úno 2014 20:12:22

Co vám v nejvíc pomohlo nebo pomáhá k sebepřijetí?

Tím nemyslím omlouvání něčeho, jako že za to vlastně nemůžu, ale prostě ochotu bez posuzování se přátelsky přijímat takový, jaký jsem.
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod irulan » stř 05. úno 2014 22:26:00

Návštěvník píše:Co vám v nejvíc pomohlo nebo pomáhá k sebepřijetí?

Tím nemyslím omlouvání něčeho, jako že za to vlastně nemůžu, ale prostě ochotu bez posuzování se přátelsky přijímat takový, jaký jsem.

Únava..vzdala jsem se touhy po dokonalosti. Tohle neni v me moci. Jsem jaka jsem a nejake chteni vylepšovat je křečí, je to na úkor přirozenosti. Jsem originál, ty jsi originál, on je originál..
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 05. úno 2014 22:36:01

A je v tom úcta k těm originálům... Mně se to stává, když si uvědomím, jaká inteligence v tom je, jak originálním sledem zkušeností to každého z nás vede... žádný výukový program není úplně stejný jako u toho vedle ... ty naše cesty návratu Domů - bezpočet variant, a přitom ve všech jde prakticky o totéž...
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 06. úno 2014 10:31:38

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:otázka zněla je lichocení manipulace ?

na příkladu

"Ty máš teda svaly !"

věta stejná

může jít o lichotku s cílem manipulovat teda lichocení
může to být upřímné vyjádření obdivu bez záměru manipulovat

Ano, rozhoduje důvod, proč to uděláme.

Jenže nás ve škole nenaučili si všímat, proč máme potřebu na něco zareagovat právě takhle. Kdybychom byli zvyklí vnímat nejen co chceme říct, ale i proč to chceme říct, možná bychom to nakonec ani neřekli.
Návštěvník
 

Re: A ještě k manipulacím...

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 06. úno 2014 14:29:01

Nikdy není pozdě to zkusit :D
Návštěvník
 


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků