Spontánní úcta

Re: Spontánní úcta

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 06. úno 2014 11:11:24

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Ale sebeúcta není hrdost na to, jak jsem dobrý.

V čem se liší?

Hrdost = moje zásluha, že jsem, jaký jsem.
Sebeúcta = vděčnost za to, že jsem.

:yes:
Návštěvník
 

Re: Spontánní úcta

Nový příspěvekod respekt » čtv 06. úno 2014 11:21:20

úctu chápu jako srdečné věnování pozornosti čemukoli,co se dostane do mého hlediska..pozorně,laskavě,soucitně...kéž bych takto přistupoval ke všemu,a nikoli to či to ledabyle a ofoukle odbyl

sebeúctou to asi začíná,věnovat si pozornost--i s nebezpečím,že uvidím divný ba hnusný věci--a navzdory tomu všemu si sebe zamilovat,což neznamená,že mi to tak stačí,klidně mohu preferovat změny,mám-li chut se měnit

.x.
respekt
 

Re: Spontánní úcta

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 06. úno 2014 13:54:56

Možná že úcta i sebeúcta jsou projevem úcty k životu.

Každý tvar je jiný, fyzicky i duševně,
a místo aby nám to vadilo, vnímáme v té různosti originalitu každého jednotlivého projevu tvůrčího potenciálu vesmíru... :)
Návštěvník
 

Re: Spontánní úcta

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 06. úno 2014 13:58:54

Návštěvník píše:Možná že úcta i sebeúcta jsou projevem úcty k životu.

Každý tvar je jiný, fyzicky i duševně,
a místo aby nám to vadilo, vnímáme v té různosti originalitu každého jednotlivého projevu tvůrčího potenciálu vesmíru... :)


:) :yes:
Návštěvník
 

Re: Spontánní úcta

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 27. dub 2015 13:50:14

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Ale sebeúcta není hrdost na to, jak jsem dobrý.

V čem se liší?

Hrdost = moje zásluha, že jsem, jaký jsem.
Sebeúcta = vděčnost za to, že jsem.

Hrdost souvisí s pocitem vlastní převahy. Jenže když je člověk plně zaujatý svou argumentací, neuvědomuje si ho.
Návštěvník
 

Re: Spontánní úcta

Nový příspěvekod irulan » pon 27. dub 2015 16:43:47

No :) , muzu byt hrdý na svoji dokonalost
a nebo akceptuju nedokonalost : "Vsechny květy jsou dokonalé" (Katsumoto- Last samurai)
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Spontánní úcta

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 27. dub 2015 18:30:18

Nebo na své perfektní partnerství.
Návštěvník
 

Re: Spontánní úcta

Nový příspěvekod šutr » pon 19. zář 2016 17:49:14

Linda píše:
malpan píše:
Návštěvník píše:Ta úcta nebo neúcta se objevuje, aniž to můžeme ovlivnit, a o nás to vypovídá víc, než tušíme

nemůžeme to ovlivnit nyní, ale je to naše práce - přesto souhlasím s tím, že ta výpověď je přesahující


Čím úcta vzniká? Co jí brání? Z čeho pramení neúcta k druhým a nedostatek sebeúcty?

Teorií je o tom asi hodně. Zajímá mě spíš, jaké s tím má kdo zkušenosti...


Úctu máme k něčemu nebo k někomu , co nebo kdo nás přesahuje svou kvalitou ! Neúcta zřejmě pramení z poznání , že "objekt" je horší kvality než subjekt , tedy "JÁ " ! Nedostatek sebeúcty možná pramení z poznání , že subjekt nedosahuje kvalit IDEÁLU ! ... Pomůže pokora , touha po dokonalosti , touha po odstranění "temnoty" ; modlitba , touha vzhůru (sursum corda) , zbožnost .
šutr
 

Re: Spontánní úcta

Nový příspěvekod šutr » pon 19. zář 2016 17:50:37

Linda píše:
malpan píše:
Návštěvník píše:Ta úcta nebo neúcta se objevuje, aniž to můžeme ovlivnit, a o nás to vypovídá víc, než tušíme

nemůžeme to ovlivnit nyní, ale je to naše práce - přesto souhlasím s tím, že ta výpověď je přesahující


Čím úcta vzniká? Co jí brání? Z čeho pramení neúcta k druhým a nedostatek sebeúcty?

Teorií je o tom asi hodně. Zajímá mě spíš, jaké s tím má kdo zkušenosti...


Úctu máme k něčemu nebo k někomu , co nebo kdo nás přesahuje svou kvalitou ! Neúcta zřejmě pramení z poznání , že "objekt" je horší kvality než subjekt , tedy "JÁ " ! Nedostatek sebeúcty možná pramení z poznání , že subjekt nedosahuje kvalit IDEÁLU ! ... Pomůže pokora , touha po dokonalosti , touha po odstranění "temnoty" ; modlitba , touha vzhůru (sursum corda) , zbožnost , mravnost :D
šutr
 

Re: Spontánní úcta

Nový příspěvekod happy » pon 19. zář 2016 19:48:46

Úctu máme k něčemu nebo k někomu , co nebo kdo nás přesahuje svou kvalitou ! Neúcta zřejmě pramení z poznání , že "objekt" je horší kvality než subjekt , tedy "JÁ " ! Nedostatek sebeúcty možná pramení z poznání , že subjekt nedosahuje kvalit IDEÁLU ! ... Pomůže pokora , touha po dokonalosti , touha po odstranění "temnoty" ; modlitba , touha vzhůru (sursum corda) , zbožnost , mravnost :D

Možná nebo zřejmě?
happy
 

Re: Spontánní úcta

Nový příspěvekod arikiran » pon 19. zář 2016 20:07:13

U sebe jsem vypozoroval, ze kdyz se stupnuje Stres, Chaos a Tlaky ruzne...tak prestavam jednat Laskave a s Uctou...a rostou Agresivni prvky v mem chovani....

Jaky je na to lek?
1- bud vyhnout se stresu
2- nebo se pokusit udrzet Laskavost I v mene priznivych podminkach

Kazdodenni zivot je priznivym prostredim cviceni techto zalezitosti.

Kdyz me rano vytoci tricko do bela...protoze...ho nemohu najit...obleknu naruby...a znova naruby...tak kdysi...jeste pred nedavnem...jsem mel pokazeny den a byl nevrly a nelaskavy
Ted uz je tomtrochu lepsi...zaplatpambu
Mistri ovsem take neleni a pripravuji dalsi a dalsibcvicebni ukoly

Cilem asi je zocelit se a zachovat uslechtile jednani za vsech okolnosti...k cemuz nam vsem mnoho stesti a sily
......
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Spontánní úcta

Nový příspěvekod šutr » úte 20. zář 2016 15:50:04

arikiran píše:U sebe jsem vypozoroval, ze kdyz se stupnuje Stres, Chaos a Tlaky ruzne...tak prestavam jednat Laskave a s Uctou...a rostou Agresivni prvky v mem chovani....

Jaky je na to lek?
1- bud vyhnout se stresu
2- nebo se pokusit udrzet Laskavost I v mene priznivych podminkach

Kazdodenni zivot je priznivym prostredim cviceni techto zalezitosti.

Kdyz me rano vytoci tricko do bela...protoze...ho nemohu najit...obleknu naruby...a znova naruby...tak kdysi...jeste pred nedavnem...jsem mel pokazeny den a byl nevrly a nelaskavy
Ted uz je tomtrochu lepsi...zaplatpambu
Mistri ovsem take neleni a pripravuji dalsi a dalsibcvicebni ukoly

Cilem asi je zocelit se a zachovat uslechtile jednani za vsech okolnosti...k cemuz nam vsem mnoho stesti a sily
......



"Stres , chaos a tlaky " ; ... V Minařikově škole jsou na tyhle problémy osvědčené "pomůcky" . Nejlepší léčba nervů je pozorování nohou či pozorování celého těla (uzemnění duševnosti ) ... Vychází se z živlových podstat ... Symbol země - hmota těla , Symbol vody - city , Symbol ohně - energie , Symbol vzduchu - prostor , Symbol etéru - duch .

Jak kdesi píše K.M. - 99% celého duchovního snažení je cvičení "země" , tedy uvědomování si povrchu těla za všech okolností (něco podobného je i v buddhismu) . Toto cvičení slouží k zastavení těkavosti mysli , ke zklidnění nervů , k rozšíření vědomí , k zvýšení inteligence ... Dle Gustava Meyrinka je toto cvičení (bdělost) zárukou , že i po smrti člověk naváže na svou duchovní cestu z minulého života a zrodí se jako "génius" ( "Bílý dominikán" , "Zelená tvář" , "Golem" , "Valpuržina noc" )
šutr
 

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků