Otázky na uvědomění neexistence já/uvědomění si skutečného

Otázky na uvědomění neexistence já/uvědomění si skutečného

Nový příspěvekod Andrew » čtv 07. lis 2013 2:52:14

Před dvěma lety jsem zkoušel projít s Gorovou pomocí technikou dotazování se... vedoucího ke zjištění neexistence já. To se nakonec zcela nepovedlo a i když jsem se pokusil touto technikou projít i na původním zahraničním fóru... nepovedlo se.
Vždy to skončilo tím, že jsem nemohl nic najít... přitom pocit existence já zůstal a nic se nezměnilo.

Přesto výjmečně potkávám různé otázky, nebo moudra vyprávějící třeba, že veškeré starosti nejsou naše, ale že jsou toho fiktivního já.
Vede mě to třeba tak, že skutečně na moment jakobych podzvedl (tíhu) svých starostí z mých beder... no ale... nevím jak je odložit nadobro.

Goro když popisoval co se stalo po jeho skutečném uvědomění si, že "jeho" starosti a já není on sám psal toto:
Zjistil jsem, že kolem konceptu já se točil celý můj dosavadní život. Většinu času jsem trávil sněním o tom, jaké to bude, až budu mít x, nebo budu konečně x. Jak budu výjimečný, spokojený, jak skvělé to bude. Zbytek času jsem trávil pochybami o tom, jestli jsem takový, jak bych chtěl, jestli tohle či tamto můžu, jaký to bude mít vliv na můj image, jak to bude vnímáno okolím, přehrávání si scén, ve kterých jsem vystupoval, co jsem řekl správně a co špatně atd. Strach z budoucnosti, výčitky z minulosti. Tohle všechno najednou odpadlo. Bylo to břímě, které jsem táhl celý život, a jeho odhozením přišla neskutečná úleva.


Upřímně bych si také z celého srdce uvědomil, že nejsem tohle myšlenkové já.

Já se vás táži jestli máte nějaké otázky, nebo uvědomění, které by umožnilo uvidět praktickou neexistenci, nebo úplně by stačilo prokazatelnou od-identifikaci s myšlenkovým já. Kde bych si prostě uvědomil, že to není moje... ty starosti a tak, že mi nepatří. Ono k tomuto jsem asi nejblíž, aspoň to tak cítím. Někdy stačí jenom jedno malé pošťouchnutí.
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: pon 05. zář 2011 0:32:46
Bydliště: ^ ^

Re: Otázky na uvědomění neexistence já/uvědomění si skutečné

Nový příspěvekod Petra » čtv 07. lis 2013 11:08:20

Andrew píše:
Goro když popisoval co se stalo po jeho skutečném uvědomění si, že "jeho" starosti a já není on sám psal toto:
Zjistil jsem, že kolem konceptu já se točil celý můj dosavadní život. Většinu času jsem trávil sněním o tom, jaké to bude, až budu mít x, nebo budu konečně x. Jak budu výjimečný, spokojený, jak skvělé to bude. Zbytek času jsem trávil pochybami o tom, jestli jsem takový, jak bych chtěl, jestli tohle či tamto můžu, jaký to bude mít vliv na můj image, jak to bude vnímáno okolím, přehrávání si scén, ve kterých jsem vystupoval, co jsem řekl správně a co špatně atd. Strach z budoucnosti, výčitky z minulosti. Tohle všechno najednou odpadlo. Bylo to břímě, které jsem táhl celý život, a jeho odhozením přišla neskutečná úleva.




Nikdy jsem takovéto břímě s sebou netáhla, takže se sebou = "já jsem já" :) jsem nikdy žádný problém neměla.
Moje kamarádka mi vyprávěla, že když je v nějaké tížívé situaci, tak si představuje, že stojí na jevišti a že se ta celá situace odehrává na jevišti. Prý jí to pomáhá, získává tím jakýsi odstup.
Nikdy se nezabývala nějakou duchovní teorií. Když mi o tom vyprávěla, také jsem ještě nic o teoretickém duchovnu nevěděla. Dneska bych její počínání nazvala, že se přemístuje vědomím do pozorovatele. Tedy že (nevědomky) dělá to, co doporučuje Nisargadatta:
Budte svědkem myšlenek. Zůstante pozorovatelem.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Otázky na uvědomění neexistence já/uvědomění si skutečné

Nový příspěvekod rosada » čtv 07. lis 2013 11:43:07

Andrew píše:Upřímně bych si také z celého srdce uvědomil, že nejsem tohle myšlenkové já.

Já se vás táži jestli máte nějaké otázky...


Tak zkus otázku, kdo jsem na druhou, tj. vem, co Tebe fakt trápí nebo zajímá nebo znepokojuje.
píšeš: Upřímně bych si také z celého srdce uvědomil, že nejsem tohle myšlenkové já.

V tom je velké zaujetí., takže následující otázka by mohla mít patřičnou sílu.
Kdo si chce uvědomit neexistenci já?
Jen tu otázku nech v sobě rozeznít, nehledej odpověď rozumově, nech té otázce prostor uvidíš, co se bude dít.
Zlom vaz :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Otázky na uvědomění neexistence já/uvědomění si skutečné

Nový příspěvekod Petra » čtv 07. lis 2013 11:57:05

rosada píše:
Andrew píše:Upřímně bych si také z celého srdce uvědomil, že nejsem tohle myšlenkové já.

Já se vás táži jestli máte nějaké otázky...


Tak zkus otázku, kdo jsem na druhou, tj. vem, co Tebe fakt trápí nebo zajímá nebo znepokojuje.
píšeš: Upřímně bych si také z celého srdce uvědomil, že nejsem tohle myšlenkové já.

V tom je velké zaujetí., takže následující otázka by mohla mít patřičnou sílu.
Kdo si chce uvědomit neexistenci já?
Jen tu otázku nech v sobě rozeznít, nehledej odpověď rozumově, nech té otázce prostor uvidíš, co se bude dít.
Zlom vaz :)


Nisargadattovi se objevila odpověď za několik let několikahodinového denního soustředění. Podle něho tedy velmi rychle.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Otázky na uvědomění neexistence já/uvědomění si skutečné

Nový příspěvekod rosada » čtv 07. lis 2013 12:03:55

Petra píše:Nisargadattovi se objevila odpověď za několik let několikahodinového denního soustředění. Podle něho tedy velmi rychle.
:)

Nevím, jestli to má být povzbuzení nebo útěcha...

Tak ze mě povzbuzení:
Nicméně Mooji říká, den kdy se to stane bude čtvrtek jako je dnes.
...
Dnes je ten vhodný den!
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Otázky na uvědomění neexistence já/uvědomění si skutečné

Nový příspěvekod rosada » čtv 07. lis 2013 12:06:28

Ještě něco Andrew pro Tebe, pro inspiraci
http://www.ustream.tv/recorded/36859525

Mě nejvíc zaujal ten první chlapec a pak tam na cca 56 minutě, ale celý ten den byl plný inspirace, aspirace a probuzení
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Otázky na uvědomění neexistence já/uvědomění si skutečné

Nový příspěvekod rafael » čtv 07. lis 2013 19:50:09

Andrew píše:Před dvěma lety jsem zkoušel projít s Gorovou pomocí technikou dotazování se... vedoucího ke zjištění neexistence já. To se nakonec zcela nepovedlo a i když jsem se pokusil touto technikou projít i na původním zahraničním fóru... nepovedlo se.
Vždy to skončilo tím, že jsem nemohl nic najít... přitom pocit existence já zůstal a nic se nezměnilo.

Přesto výjmečně potkávám různé otázky, nebo moudra vyprávějící třeba, že veškeré starosti nejsou naše, ale že jsou toho fiktivního já.
Vede mě to třeba tak, že skutečně na moment jakobych podzvedl (tíhu) svých starostí z mých beder... no ale... nevím jak je odložit nadobro.

Goro když popisoval co se stalo po jeho skutečném uvědomění si, že "jeho" starosti a já není on sám psal toto:
Zjistil jsem, že kolem konceptu já se točil celý můj dosavadní život. Většinu času jsem trávil sněním o tom, jaké to bude, až budu mít x, nebo budu konečně x. Jak budu výjimečný, spokojený, jak skvělé to bude. Zbytek času jsem trávil pochybami o tom, jestli jsem takový, jak bych chtěl, jestli tohle či tamto můžu, jaký to bude mít vliv na můj image, jak to bude vnímáno okolím, přehrávání si scén, ve kterých jsem vystupoval, co jsem řekl správně a co špatně atd. Strach z budoucnosti, výčitky z minulosti. Tohle všechno najednou odpadlo. Bylo to břímě, které jsem táhl celý život, a jeho odhozením přišla neskutečná úleva.


Upřímně bych si také z celého srdce uvědomil, že nejsem tohle myšlenkové já.

Já se vás táži jestli máte nějaké otázky, nebo uvědomění, které by umožnilo uvidět praktickou neexistenci, nebo úplně by stačilo prokazatelnou od-identifikaci s myšlenkovým já. Kde bych si prostě uvědomil, že to není moje... ty starosti a tak, že mi nepatří. Ono k tomuto jsem asi nejblíž, aspoň to tak cítím. Někdy stačí jenom jedno malé pošťouchnutí.


děláš chybu když po dotazování něco hledáš..není co najít, pokud se dotazuješ nemůžeš po měsící chtít, že nebudeš vnímat existenci připoutanosti k já egu.. v prvé řadě pokud se chceš dotazovat musíš obrátit svou pozornost do nitra.. na to je velmi jednoduchá metoda atmavičáry a zřejmě bude podobná jako ta tvoje, atmavičára neboli dotazování se po já ale funguje naprosto spolehlivě..

ptej se "kdo jsem já? " mysl nezná odpověd a pokud ti nějaká naskočí ptej se čí jsou to myšlenky.. mysl se ti zastaví a pomalu postupně se pbrátí do nitra.. je to ale postupně a nejde to hned.. musíš být vytrvalý a pokud nepolevíš výsledky se dostaví, nesmíš ale přemýšlet nad odpovědí, žádná není.. jen používáš vlastní zbraně ega proti němu samému.. ego se pak zastaví stejně jako myšlenky..

odstranění pocitu já, nebo ztotožnění s egem, tělem je ale zdlouhavejší, protože je to uvnitř každého velmi zakořeněno.. tohle dokáže odstranit pouze tvé vnitřní božské JÁ, protože dotazování nemá takovou sílu a navíc dotazování je myšlenkový pochod mysli, ale božské JÁ je bez mysli..
pokud ti mysl stojí a nemáš žádné myšlenky ptej se "kdo to prožívá" protože ikdyž mysl stojí, pořád je tu ego mysl kdo vnímá ten klid a ticho.. to praktikování je velmi jednoduché a vyžaduje ale vytrvalost.. pokud nepolevíš výsledky se velmi brzo dostaví
pocit exstence je projevem mysli a ega.a pokud chceš být v neexistenci, máš jedinou volbu a to ego odstranit.. jiná rada na to není a jinak se ta do neexistence dostat nemůžeš..

omezit že starosti jsou tvoje může zase vlastní zbraní ega když se budeš dotazovat "čí jsou to starosti", "kdo ty starosti prožívá" ego tě stahuje ven k mysli ale ty ji musíš vracet zpátky do nitra..pak se mysl zastaví a přestaneš mít postupně pocit že ty starosti jsou tvoje, protože nejsou
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: Otázky na uvědomění neexistence já/uvědomění si skutečné

Nový příspěvekod šelma » čtv 07. lis 2013 20:30:34

Andrew píše:Já se vás táži jestli máte nějaké otázky, nebo uvědomění, které by umožnilo uvidět praktickou neexistenci, nebo úplně by stačilo prokazatelnou od-identifikaci s myšlenkovým já. Kde bych si prostě uvědomil, že to není moje... ty starosti a tak, že mi nepatří. Ono k tomuto jsem asi nejblíž, aspoň to tak cítím. Někdy stačí jenom jedno malé pošťouchnutí.


Prakticky si to jde snadno uvědomovat, když někomu pomáháš s jeho starostmi, když z někoho druhého nějaké jeho břímě snímáš. Není při tom třeba se složitě dotazovat a mučit mysl. Automaticky vidíš, že to nejsou tvoje starosti.
Pak už jen při svých starostech stačí vidět ustaraného sebe jako toho druhého. :)
„Žena musí být povýšena na stolec panovnický vedle muže, ne aby soudila, ne aby trestala, ale co anděl míru mezi ním a světem.“ - Božena Němcová
Uživatelský avatar
šelma
 
Příspěvky: 144
Registrován: pát 24. kvě 2013 20:02:03

Re: Otázky na uvědomění neexistence já/uvědomění si skutečné

Nový příspěvekod roman » pát 08. lis 2013 15:16:36

Před dvěma lety jsem zkoušel projít s Gorovou pomocí technikou dotazování se... vedoucího ke zjištění neexistence já. To se nakonec zcela nepovedlo a i když jsem se pokusil touto technikou projít i na původním zahraničním fóru... nepovedlo se.
    Upřímně bych si také z celého srdce uvědomil, že nejsem tohle myšlenkové já.
      No řekl bych, že plně uvědoměno to může být pouze v realizaci Já, kde je ta vazba s myšlenkovým já zcela zbořena a nic se tě již nedotýká, tak jako dříve. Ta realizace Já nenastane díky náké konkrétní radě, nebo návodu, může to nastat kdykoliv a nemusí to nastat ani když budeš celej život u nohou mistra.
      Teprve v realizaci ono imaginarní centrum malého já zcela zmizí a nastává uvědomění života ve své plnosti bez omezení a bez hranic. Dokud tu zůstává ztotožnění s tělem, pořád to imaginární centrum nějakým způsobem funguje a více či méně bude generovat ony pocity starostí, nepohody, apod., tedy negativní pocity.
        Ta Gorova metoda uvidění neexistence já je podle mě pouze negací, vpodstatě metodou neti-neti, kdy s dojmem, že jsem nenalezl žádnou pevnou entitu já uvnitř těla, tak pouze tímto neuviděním objevím skutečnou pravdu a osvobodím se od oněch pocitů co popisuješ. To ovšem není pravda, ztotožnění s tělem zůstává dál, vásany nás dál vytrhávájí z klidu, dále se střídají pocity se znaménkem + s pocity opačnými, prostě mince duality nebyla zcela odhozena. Ta metoda samo může mít své opodstatnění a může pomoci ulevit a jistá břemena odhodit, ale není to ono deklarované osvobození, osvícení, zpřetrhání vazeb s pocity já a moje.
          Skutečné existencionální zažití neexistence já není negací něčeho dílčího, nýbrž realizací Celku(pracovní názvy jsou Já, nadjá, brahman, sahadža, apod.), teprve realizací Já OPRAVDU zažiješ neexistenci já(myšlenkového konceptu)- je to simultánní proces(jedno zmizí a Jedno se objeví), který úplně zmení perspektivu vnímaní, bytí.
          Tuto od-identifikaci ,jak píšeš, nelze samo žádným způsobem prokázat, dokázat, podrobit vědeckému zkoumání, apod. A ani jí žádným cíleným způsobem provést, vyvolat, urychlit, upraktikovat, prostě jednoho dne sama od sebe nastane.
            A k těm "tvým" starostem, ony ty starosti a "malé já" prostě patří k sobě, dokonce se nejedná o 2 různé věci - já + mé starosti, ale je to jedna jediná myšlenková konstrukce. Když je tu snaha to nák oddělovat, tedy malé já od problémů a starostí, tak se to nejspíše ještě zhorší, vznikne totiž vnitřní konflikt, kdy malé ja se snaží vypořádat s problémy, které ono samo vytváří a bez něhož by nemohli existovat :) . "Malé já" a "starosti" tedy nejsou nepřátelé, naopak jsou to nerozluční partneři, proto platí ono - žádné já, žádný problém.
              roman
               
              Příspěvky: 265
              Registrován: pon 07. lis 2011 13:56:02

              Re: Otázky na uvědomění neexistence já/uvědomění si skutečné

              Nový příspěvekod Andrew » sob 09. lis 2013 1:50:45

              rosada píše:Ještě něco Andrew pro Tebe, pro inspiraci
              http://www.ustream.tv/recorded/36859525

              Mě nejvíc zaujal ten první chlapec a pak tam na cca 56 minutě, ale celý ten den byl plný inspirace, aspirace a probuzení

              Tak shlédl jsem toho prvního chlapce jak si psala. To koukám! Musím se na to podívat ještě jednou : )
              Uživatelský avatar
              Andrew
               
              Příspěvky: 197
              Registrován: pon 05. zář 2011 0:32:46
              Bydliště: ^ ^

              Re: Otázky na uvědomění neexistence já/uvědomění si skutečné

              Nový příspěvekod Andrew » sob 09. lis 2013 2:00:31

              roman píše:malé ja se snaží vypořádat s problémy, které ono samo vytváří a bez něhož by nemohli existovat :) . "Malé já" a "starosti" tedy nejsou nepřátelé, naopak jsou to nerozluční partneři, proto platí ono - žádné já, žádný problém.

                Zažil jsem nadzvihnutí, jakoby na moment, se přestaly problémy mě týkat. Celá tíha zotpovědnosti, starosti,... prostě vůbec jakoby se mě to netýkalo. Bylo to jakoby vedle mě. Ale já jsem byl od toho volný. Ted si uvědomuji že jsem přitom uvnitř vnímal docela světla.
                Tady já chodím kolem nějakého "odlepení", jakoby se přerušila vázanost mě jako já. Tedy chci říct, že jsem na moment odložil "já". Na moment mě vůbec neohrožovala, nedotýkala se.
                *hmmm tak už vím co chci na vánoce! hehehe*
                Uživatelský avatar
                Andrew
                 
                Příspěvky: 197
                Registrován: pon 05. zář 2011 0:32:46
                Bydliště: ^ ^

                Re: Otázky na uvědomění neexistence já/uvědomění si skutečné

                Nový příspěvekod papadev » sob 09. lis 2013 6:50:39

                1- sem Svedkem,Pozorovatelem,nic se me nedotyka...
                a zaroven,chci-li
                2- sem Tvurcem toho,co pozoruji,vcetne sebe
                a zaroven mohu
                3-byt Prozivetelem libovolne casti,co sem Vytvoril a kterou Pozoruji
                a zaroven
                4- sem Pametnikem tech udalosti
                a zaroven-v triliardach kombinaci,sem
                5- Vychutnavatelem toho vseho
                .
                .
                atd
                ( pokud vubec sem...)
                ... ... ...f
                EXIMALULUFE
                ŠTAVISSIKRAŠTA
                POSOGRAMA
                HAHOAD
                Díky Mistři
                ...
                (2-5-3-3)
                ...
                papadev
                 
                Příspěvky: 447
                Registrován: pon 06. kvě 2013 7:00:50


                Zpět na Otázky a odpovědi

                Kdo je online

                Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků