Úcta v Zenu

Úcta v Zenu

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. led 2013 19:24:28

Jaký význam má, když zenový učitel vyžaduje maximální úctu k sobě, podřízenost žáků a sám nemá zájem o mezilidskou přátelskost?
Byl takový i Buddha? Choval se i Dogen povýšeně? Jaké úspěšnosti dosahují takové školy?

Pokud někomu chybí úcta k ostatním, chybí mu i úcta k sobě?
Návštěvník
 

Re: Úcta v Zenu

Nový příspěvekod teonik » úte 15. led 2013 19:38:48

pro mě je japonský styl života dívný,ale zajímavě divný...
asi by to chtělo tam pár let pobývat
já pouze studoval literaturu

můj syn ve věku 3-5 let se velmi zajímal o japonsko,ačkoli se menuje Lukáš,říkal si Ito a četli sme si v šogunovi...

......................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Úcta v Zenu

Nový příspěvekod ryunin » úte 15. led 2013 21:17:15

vostalpetr píše:
ale říct si jasně, co si o sobě myslíme.


No to ti mohu klidně říct, vůbec nerozumíš budhismu.... :D


No přesně, tohle si o sobě myslíme ,takže proč se o tom dál dohadovat, že.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Úcta v Zenu

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. led 2013 21:30:54

Co je arogance:

wiki: Arogance nebo arrogance (franc. arrogance) je povahová vlastnost lidí, kteří mají nadměrně silné ego, nadměrné sebevědomí. Projevuje se jako naduté, domýšlivé, pyšné či pohrdavé vystupováním vůči druhým lidem.

Francouzské arrogance je odvozeno z lat. arrogantia, od ad-rogans, ten kdo si svévolně osobuje a přisvojuje postavení, práva či nároky. Na rozdíl od pýchy, která je o své nadřazenosti upřímně přesvědčena, arogance charakterizuje vnější chování a vystupování osoby, která si nárokuje a osobuje víc než jí přísluší, ač si toho zpravidla je více méně vědoma. K aroganci patří také pohrdavé, nezdvořilé až hrubé vystupování vůči druhým. Hranice mezi pýchou a arogancí však není ostrá, arogance může být jedním z vnějších projevů pýchy. Arogance však i často zakrývá vnitřní pocit méněcennosti, jež si dotyčný kompenzuje namyšleným vystupováním navenek.
Návštěvník
 

Re: Úcta v Zenu

Nový příspěvekod ryunin » úte 15. led 2013 21:32:25

vostalpetr píše:
proč se o tom dál dohadovat, že.


No tomu se říká prostě diskuze, to bohužel ale není škola kde je učitel a žáci


Ty vole, když už ty hlavo dutá pochopíš, že já se s tebou bavit nechci? Je na světě asi tak milion lidí, s kterými je dialog užitečnější než s tebou.

Dělej si v životě co chceš, třeba věnuj celý život mé osobě a pořád komentuj na jednom webu, co jsem kdy napsal, ale mě do toho nepleť, já mám jiný životní program, než parazitovat na nějakém internetovém pisálkovi.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Úcta v Zenu

Nový příspěvekod ryunin » úte 15. led 2013 21:44:47

vostalpetr píše:
Ty vole, když už ty hlavo dutá pochopíš, že já se s tebou bavit nechci?


No já to chápu,
ale nechápu proč se se mnou ted tedy bavíš ???

Dělej si v životě co chceš, třeba věnuj celý život mé osobě a pořád komentuj na jednom webu, co jsem kdy napsal, ale mě do toho nepleť, já mám jiný životní program, než parazitovat na nějakém internetovém pisálkovi.


Dobrej nápad...

Hele a čteš to ?


Tvoje komentáře k mýám článkům jsem samozřejmě nejdřív četl celé, postupně jsem je začal přehlížet, přestal jsem je považovat za zajímavý nebo nějak inspirující. Nakonec už mi přišly jako mušky, co pořád lítaj a nejsou k ničemu.

Ale jako člověka tě naprosto neznám a netuším, jaký máš SKUTEČNY kvality a co vůbec činíš. Na internetu poznáš, kdo má na co jakej názor, pokud je upřímnej, ale nepoznáš, že se někdo třeba vzorně stará o nemocnou, postiženou matku, ačkoliv na netu je to sprosťák a troll. I takový jsou případy. Kvalitu člověka poznáš až když s ním žiješ nebo pracuješ. Tady leda tak naše názory na náboženství.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Úcta v Zenu

Nový příspěvekod rafael » úte 15. led 2013 21:56:51

Návštěvník píše:Jaký význam má, když zenový učitel vyžaduje maximální úctu k sobě, podřízenost žáků a sám nemá zájem o mezilidskou přátelskost?
Byl takový i Buddha? Choval se i Dogen povýšeně? Jaké úspěšnosti dosahují takové školy?

Pokud někomu chybí úcta k ostatním, chybí mu i úcta k sobě?


žádný realizovaný guru nemá zájem o mezilidskou přátelskost v klasickém slova smyslu jak ji známe mezi lidmi.. je to tím že není k ničemu a k nikomu připoutaný, minulý rok jsem byl na malém soukromém satsangu guru srí brahmama, kde jsem měl jedinečnou možnost položit mu své osobní otázky, nepočítaje jeho silnou energii božského JÁ, jelikož realizovaný (osvícený člověk) nemá žádné emoce, nevyjadřuje žádné city ke komukoliv, city jsou připoutanost mysli, city jsou mysl, mysl je ego.. hovořil ke mě asi půl hodiny, odpovídal na mé dotazy, pak jak rozhovor skončil, řekl že se uvidíme na satsangu a ihned vstal a odešel bez ničeho a bez čehokoliv.. je to stejné jako když potkáš cizího člověka na ulici, on se tě na něco zeptá a ty mu odpovíš a po té ihned otočíš a jdeš dál a ten člověk pro tebe nic neznamá, je jen člověk kterému jsi poradil.. nepřipoutal jsi se k němu..

takže takovéto chování skutečných guruů je v pořádku.. přátelskost je připoutanost mysli..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: Úcta v Zenu

Nový příspěvekod ryunin » úte 15. led 2013 22:40:41

rafael píše:
Návštěvník píše:Jaký význam má, když zenový učitel vyžaduje maximální úctu k sobě, podřízenost žáků a sám nemá zájem o mezilidskou přátelskost?
Byl takový i Buddha? Choval se i Dogen povýšeně? Jaké úspěšnosti dosahují takové školy?

Pokud někomu chybí úcta k ostatním, chybí mu i úcta k sobě?


žádný realizovaný guru nemá zájem o mezilidskou přátelskost v klasickém slova smyslu jak ji známe mezi lidmi.. je to tím že není k ničemu a k nikomu připoutaný, minulý rok jsem byl na malém soukromém satsangu guru srí brahmama, kde jsem měl jedinečnou možnost položit mu své osobní otázky, nepočítaje jeho silnou energii božského JÁ, jelikož realizovaný (osvícený člověk) nemá žádné emoce, nevyjadřuje žádné city ke komukoliv, city jsou připoutanost mysli, city jsou mysl, mysl je ego.. hovořil ke mě asi půl hodiny, odpovídal na mé dotazy, pak jak rozhovor skončil, řekl že se uvidíme na satsangu a ihned vstal a odešel bez ničeho a bez čehokoliv.. je to stejné jako když potkáš cizího člověka na ulici, on se tě na něco zeptá a ty mu odpovíš a po té ihned otočíš a jdeš dál a ten člověk pro tebe nic neznamá, je jen člověk kterému jsi poradil.. nepřipoutal jsi se k němu..

takže takovéto chování skutečných guruů je v pořádku.. přátelskost je připoutanost mysli..


hmm, to je sice možný, ale v buddhismu to tak nefunguje

jsou sice zmínky v historii a literatuře o takových surových typech, ale jsou tam taky svědectví o verších, slzách, touze, lásce k ženám, prostě city jako blázen...

volně cituju verše realizovaného buddhy Ryokana

Celou noc
čtu spisy mistra Dogena
slzy dojetí
zmáčely mé rukávy


nebo Ikkyu

Všechny špatné věci, které dělám,

rozplynou se jako kouř

a s nimi i já




Nebo : můj velký tvrdý pyj
je zase v ní

Buddhismus - nesnáším ty kecy o ničem



Takže v buddhismu je to s city a vášněmi poněkud jinak. Realizovaní lidé se tu vracejí do obyčejného života, prožívají lásky, sex, smějou se, milují, hádají se... ovšem pokud jsou to ty typy, co ani před osvícením nic moc nerozházelo, pokud maj tuhle povahu, tak po osvícení už je tuplem nic nerozhází - nejde tedy o buddhismus, ale o povahu toho kterýho člověka.

Obecně vzato -realizace v buddhismu podrthne charakter toho, kdo realizoval. Citlivý člověčk je ještě citlivější, veselý veselejší, pruďas je ještě prudčí atd. Proto tolik různých charakterů v historii zenu. Od necitlivých dřev až po plačící básníky.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Úcta v Zenu

Nový příspěvekod ryunin » úte 15. led 2013 22:46:44

Jana píše:
ryunin píše:Nerozumíme si. Tobě nedochází, že intelektuální chápání není buddhismus. Že sis něco prošla, není vůbec to, o co jde. To bys musela něco cvičit a studovat pod vedením učitele. Bez toho není žádný buddhismus. Takže buddhismu nemůžeš rozumět a vytvářet tu nějaké definice, a soudy, kdo je a není buddhista.

Takže tedy nenalézáš vůbec žádné citace, kde by se projevovala má arogance tím, že bych rozhodovala o tom, kdo je a kdo není buddhista. Pouze jsi sám rozhodl, že buddhismu nemůžu vůbec rozumět, ano ?

A jestli si vážíš křesťanů, zřejmě to je stejný jako s tvým přístupem k buddhismu. Nemáš ponětí, co to je být křesťanem. Vaříš z vody. Nech si svoje hinduistický názory a nepleť se do věcí, kterým nerozumíš, já se taky nepletu do hinduistů a křesťanů.

Takže nikde nenacházíš citace, ve kterých bych arogantně psala, že křesťané jsou hlupáčci, co nic nepochopili, pouze mi tady dáváš najevo, že jsem hlupáček a nic jsem nepochopila ?

:)


copak jsme u soudu? Kdybych se několik dní probíral, co jsi kdy napsala, tak bych něco takového našel.

Ale nejsme u soudu a i kdybys nic takového nenapsala, ten dojem z tebe mám neustále. A když jsme se osobně setkali, byl to tentýž dojem. Mám snad právo nemít z tebe dobrý pocit, ne? naše názory na buddhismus, osvícení, pravdu, realitu, jsou diametrálně odlišné. A navíc nemusíme být všichni přátelé, snad. Nemusí si všichni rozumět a souhlasit se vším. Buďme rádi, že snad v osobním životě a v práci děláme dobré věci a nenalhávejme si tady, že si rozumíme ve věcech duchovních. Nemám opravdu zájem tohle dál řešit.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Úcta v Zenu

Nový příspěvekod ryunin » úte 15. led 2013 23:11:21

Jana píše: :D Romane, promiň. :D
Moje dvouletá vnučka by řekla, že to je hlína.

O co Ti jde ? Na Tvoje fórum Ti nepíšu, tak můžeš být v pohodě, ne ?
Nebo bys rád, abych nepsala ani sem ?

Co Tě doopravdy štve ? Já ? To, co si myslíš, že si myslím ? Nebo to, co si myslím doopravdy ?

Není to jedno, co si kdo myslíme ?

Musíme si něco myslet ?

Není Ti fajn, když si nic nemyslíš ?


V lednici mám sýr.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků