Co je krása?

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod šutr » úte 23. srp 2016 16:50:54

Návštěvník píše:Jak poznáváte krásu?



Krása je blbost 8) Stejně jako dobro a zlo , den a noc , láska a neláska , atd. :) ... Neutralita , nad protiklady , absolutno , čisté vědomí (ničím nezaujaté) , Átman , Bůh pozorovatel :P ... Nerozlišování , dokonalost , Mír ...
šutr
 

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod šutr » pon 19. zář 2016 15:41:38

šutr píše:
Návštěvník píše:Jak poznáváte krásu?



Krása je blbost 8) Stejně jako dobro a zlo , den a noc , láska a neláska , atd. :) ... Neutralita , nad protiklady , absolutno , čisté vědomí (ničím nezaujaté) , Átman , Bůh pozorovatel :P ... Nerozlišování , dokonalost , Mír ...



To jsem trochu přehnal . Kdyby tu byl smajlík červenání se , tak bych ho sem vložil :-( ... Myslím , že pocit krásy , vnímání krásy je relativní a není konstantní . Z mých zkušeností mohu napsat , že kdysi se mi líbila příroda . Květiny , motýli , modrá obloha , západ slunce . lesy , palouky plné rostlin , zpěv ptáků , vůně přírody (jaro,léto,podzim,zima) , ženy :D , kouzlo vánoc , kouzlo velikonoc atd. atd. ... Jakmile jsem začal s praxí buddhismu , během času jsem se více a více nořil do svého nitra , tak jsem s odstupem let zjistil , že to co kdysi ve mně vzbuzovalo pocit krásy nyní ve mně nevyvolává vůbec žádnou reakci . Přesto jsem ale spokojený a "šťastný" a nic mi nechybí . Moje spokojenost , naplněnost , pramení z nitra :) Vnímání vnější (iluzorní) krásy nepotřebuji a přesto jsem spokojen.

Jak poznáte krásu ? ... Hmm ! Asi tak , že to NĚCO na vás působí dobře :)
šutr
 

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod happy » pon 19. zář 2016 20:09:20

šutr píše:
šutr píše:
Návštěvník píše:Jak poznáváte krásu?



Krása je blbost 8) Stejně jako dobro a zlo , den a noc , láska a neláska , atd. :) ... Neutralita , nad protiklady , absolutno , čisté vědomí (ničím nezaujaté) , Átman , Bůh pozorovatel :P ... Nerozlišování , dokonalost , Mír ...



To jsem trochu přehnal . Kdyby tu byl smajlík červenání se , tak bych ho sem vložil :-( ... Myslím , že pocit krásy , vnímání krásy je relativní a není konstantní . Z mých zkušeností mohu napsat , že kdysi se mi líbila příroda . Květiny , motýli , modrá obloha , západ slunce . lesy , palouky plné rostlin , zpěv ptáků , vůně přírody (jaro,léto,podzim,zima) , ženy :D , kouzlo vánoc , kouzlo velikonoc atd. atd. ... Jakmile jsem začal s praxí buddhismu , během času jsem se více a více nořil do svého nitra , tak jsem s odstupem let zjistil , že to co kdysi ve mně vzbuzovalo pocit krásy nyní ve mně nevyvolává vůbec žádnou reakci . Přesto jsem ale spokojený a "šťastný" a nic mi nechybí . Moje spokojenost , naplněnost , pramení z nitra :) Vnímání vnější (iluzorní) krásy nepotřebuji a přesto jsem spokojen.

Jak poznáte krásu ? ... Hmm ! Asi tak , že to NĚCO na vás působí dobře :)

Odkud pak asi pramení to, co je "venku" Šutře?
happy
 

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. zář 2016 15:29:39

Jak poznáte krásu ? ... Hmm ! Asi tak , že to NĚCO na vás působí dobře :)
Odkud pak asi pramení to, co je "venku" Šutře?


V pravdě není nic co je "venku" :D ... Prapůvod všeho je v "Prázdnotě" , v neprojevené Inteligenci , ve stavu spícího BOHA
Návštěvník
 

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod rafael » pát 23. zář 2016 20:55:06

co je krása?? stav mysli která hodnotí co je krásné a co není krásné.. pokud mysl zastavíme přestane pojem "co je krása" existovat..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod nop » pát 23. zář 2016 21:56:04

rafael píše:co je krása?? stav mysli která hodnotí co je krásné a co není krásné.. pokud mysl zastavíme přestane pojem "co je krása" existovat..

není to smutné, kdyby krása přestala ?
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod šutr » ned 25. zář 2016 16:44:41

"není to smutné, kdyby krása přestala ?"

Ne není ! :D ... Člověk dokáže být blažený , štastný , i bez krásy :D Stačí vědět jak na to 8)

Vnější krása je nutný stimul pro světského člověka ! Ale Duchovní člověk nepotřebuje krásu k radosti , ke skutečnému štěstí , k pohodě , ke spokojenosti , k božskému klidu či míru :) ... Nope ! Měj vždy na paměti , že Bůh , Božská existence , nepotřebuje k své existenci "krásu" :D ... Nope ! Jsi dosud člověk nebo jsi již realizoval Boha :D

Dle tvého stesku ; "není to smutné, kdyby krása přestala ?" - jsi jen primitivní člověk 8)
šutr
 

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod nop » ned 25. zář 2016 19:37:37

šutr píše:"není to smutné, kdyby krása přestala ?"

Ne není ! :D ... Člověk dokáže být blažený , štastný , i bez krásy :D Stačí vědět jak na to 8)

Vnější krása je nutný stimul pro světského člověka ! Ale Duchovní člověk nepotřebuje krásu k radosti , ke skutečnému štěstí , k pohodě , ke spokojenosti , k božskému klidu či míru :) ... Nope ! Měj vždy na paměti , že Bůh , Božská existence , nepotřebuje k své existenci "krásu" :D ... Nope ! Jsi dosud člověk nebo jsi již realizoval Boha :D

Dle tvého stesku ; "není to smutné, kdyby krása přestala ?" - jsi jen primitivní člověk 8)

1/ napřed odbočím: v době, kdy nastalo v dějinách vzbouření proti římské církvi, čili reformace, se také odhodily způsoby předtím zavedené, včetně výzdoby kostelů, a používání barev oděvu podle doby v roce. Nekatolické kostely byly čistě vybílené bez ozdob. Husité a další používali od té doby jen černá roucha.
Připadáš mi také jako reformační kostel,
..Božská existence , nepotřebuje k své existenci "krásu"
, ale my ji potřebujeme,

2/ návrat k tématu:
zdá se, že existují rozdílné postoje k umění mezi jižními buddhisty a buddhisty v severnějších zemích.
Píše o tom mnich Anagárika Góvinda v knize Cesta bílých oblaků.
Putoval po Tibetu ještě v posledních desetiletích jeho nezávislosti. Shromažďoval obrazy maleb jakoby vycítil, že později by to už nebylo možné.

3/ v jedné knize o počátcích sanghy jsem se dočetl, že obec přijala bohoslužbu k Višnovi, ne že by to bylo nutné, ale "protože je krásná a povznáší srdce".
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod šutr » pát 30. zář 2016 16:13:50

nop píše:
šutr píše:"není to smutné, kdyby krása přestala ?"

Ne není ! :D ... Člověk dokáže být blažený , štastný , i bez krásy :D Stačí vědět jak na to 8)

Vnější krása je nutný stimul pro světského člověka ! Ale Duchovní člověk nepotřebuje krásu k radosti , ke skutečnému štěstí , k pohodě , ke spokojenosti , k božskému klidu či míru :) ... Nope ! Měj vždy na paměti , že Bůh , Božská existence , nepotřebuje k své existenci "krásu" :D ... Nope ! Jsi dosud člověk nebo jsi již realizoval Boha :D

Dle tvého stesku ; "není to smutné, kdyby krása přestala ?" - jsi jen primitivní člověk 8)

1/ napřed odbočím: v době, kdy nastalo v dějinách vzbouření proti římské církvi, čili reformace, se také odhodily způsoby předtím zavedené, včetně výzdoby kostelů, a používání barev oděvu podle doby v roce. Nekatolické kostely byly čistě vybílené bez ozdob. Husité a další používali od té doby jen černá roucha.
Připadáš mi také jako reformační kostel,
..Božská existence , nepotřebuje k své existenci "krásu"
, ale my ji potřebujeme,

2/ návrat k tématu:
zdá se, že existují rozdílné postoje k umění mezi jižními buddhisty a buddhisty v severnějších zemích.


Píše o tom mnich Anagárika Góvinda v knize Cesta bílých oblaků.
Putoval po Tibetu ještě v posledních desetiletích jeho nezávislosti. Shromažďoval obrazy maleb jakoby vycítil, že později by to už nebylo možné.

3/ v jedné knize o počátcích sanghy jsem se dočetl, že obec přijala bohoslužbu k Višnovi, ne že by to bylo nutné, ale "protože je krásná a povznáší srdce".



No tak napřed tě musím pochválit (ale prosím , nezpychni :) ) ... Asi opravdu máš onoho anděla míru . Já tě urazil a ty přesto nereaguješ :) To je pěkné ! Jsi jako Jana (poslal bych ti kytku ale takový smajlík tu Jana nemá )

K tématu ;

"Připadáš mi také jako reformační kostel..Božská existence , nepotřebuje k své existenci "krásu" , ale my ji potřebujeme" ... Ano ! Člověk si musí zachovat to co ho povznáší , jinak by upadl do deprese (tamasu) a to by bylo zlé . Krása je nutná , je odleskem Boha !!! ... To co já subjektivně píši o kráse , to je čistě můj "příběh" , příběh buddhisty... Život v harmonii , v kráse , ve štěstí , v míru , v pohodě , v lásce ; toť život božských bytostí ... Jsou však i bytosti unavené vším , i krásou , a ty chtějí dosáhnout nirvány .
šutr
 

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod nop » čtv 06. říj 2016 6:36:11

šutr píše:
nop píše:
šutr píše:"není to smutné, kdyby krása přestala ?"----

... Asi opravdu máš onoho anděla míru . ----a ty přesto nereaguješ :) To je pěkné ! Jsi jako Jana (poslal bych ti kytku ale takový smajlík tu Jana nemá ).....

Asi platí "důležté je neunáhlit se."
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod arikiran » čtv 06. říj 2016 8:07:17

Božská existence , nepotřebuje k své existenci "krásu"...


no to je zase bonmot...
o sobě nevím nic, ale o čemkoli jiném včetně božské a nadbožské Inteligence mohu fundovaně rozprávět roky...jojo... . ...
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod nop » čtv 06. říj 2016 14:23:13

nop píše:
šutr píše:
nop píše:".....není to smutné, kdyby krása přestala ?"----

... Asi opravdu ... :) To je pěkné ! Jsi jako Jana (poslal bych ti kytku ale takový smajlík tu Jana nemá ).....

Asi platí "důležité je neunáhlit se."

Pro šutra.
Chtěl jsem Ti poslat soukromou zprávu, ale to lze jen registrovaným členům.
Šutr se neregistroval, proto mu to nemohu poslat.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod rafael » čtv 06. říj 2016 18:58:05

pokud se ponoříme do svého srdce a zastavíme mysl, najdeme "pomyslnou krásu" duše..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod šutr » ned 09. říj 2016 7:09:44

Pro šutra.
Chtěl jsem Ti poslat soukromou zprávu, ale to lze jen registrovaným členům.
Šutr se neregistroval, proto mu to nemohu poslat.


Už jsem se registroval
šutr
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 09. říj 2016 7:07:48

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod nop » ned 09. říj 2016 12:48:16

šutr píše:
Pro šutra.
Chtěl jsem Ti poslat soukromou zprávu, ale to lze jen registrovaným členům.
Šutr se neregistroval, proto mu to nemohu poslat.


Už jsem se registroval

Děkuji, zaslal jsem pár písmen.
Nop
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod Vlčka » pon 29. led 2018 8:09:08

Třeba z lidí. Kolikrát se mi stalo že jsem se seznámila s někým novým a byl to pro mě tak čistý a příjemný člověk a ta krása vnitřní z něj vyzařovala.
Vlčka
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 09. pro 2015 9:46:41

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 29. led 2018 18:09:34

rafael píše:co je krása?? stav mysli která hodnotí co je krásné a co není krásné.. pokud mysl zastavíme přestane pojem "co je krása" existovat..

Obdobně je tomu ve stavu, kdy mysl hodnotí a vnímá něco jako "štěstí", nebo jako opak toho žádoucího, jako "nešťastnost"...
Když se mysl zastaví a je tu jen čiré vnímání, je to zcela naplňující - nic nechybí a nic nepřebývá...
Návštěvník
 

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod Jana » pon 29. led 2018 18:34:59

Návštěvník píše:
rafael píše:co je krása?? stav mysli která hodnotí co je krásné a co není krásné.. pokud mysl zastavíme přestane pojem "co je krása" existovat..

Obdobně je tomu ve stavu, kdy mysl hodnotí a vnímá něco jako "štěstí", nebo jako opak toho žádoucího, jako "nešťastnost"...
Když se mysl zastaví a je tu jen čiré vnímání, je to zcela naplňující - nic nechybí a nic nepřebývá...


Může tady být zcela jiná zkušenost, kterou popisuje například Eduard Tomáš, Púndža, Spira a všichni další Probuzení.

Krása je, když vnímající a vnímané se do sebe navzájem zhroutí. Je to stav Jednoty všeho.

"Krása je pravda, pravda krása – to jest vše
Vše, co víš na zemi, a vše co vědět potřebuješ."

"Když myšlení ustane, jeho zjevně objektivní část (myšlenka) zmizí, ale jeho podstata, Vědomí, přetrvává. V tomto nadčasovém momentu (nadčasovém, jelikož mysl zde není přítomna) se Vědomí může poznat takové, jaké je, nepoznamenané zdánlivou objektivitou myšlenky. Tento prožitek se nazývá Porozumění.

Když ustane cítění, jeho zdánlivě objektivní část (pocit či část těla) zmizí, nicméně jeho podstata, Vědomí, přetrvává a vnímá sebe sama jako Lásku a Štěstí.

A když ustane vnímání, jeho předmět, druhý či svět zmizí, ale jejich podstata, Vědomí, přetrvává, nezahaleno předměty. To je prožitek nazývaný Krása.

Jinými slovy, Porozumění, Láska, Štěstí a Krása jsou jinými jmény pro jeden a ten samý prožitek, přítomnost Vědomí, vnímání našeho Bytí."

Vědomí toho, kým skutečně JSI, je tou největší krásou, jaká se dá zažít.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6877
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 29. led 2018 18:48:41

Vědomí, přetrvává, nezahaleno předměty

ani potřebou je pozitivně hodnotit.

Proč se každým pozitivním ohodnocením zaktivuje jeden z iluzorních pólů duality? Podrobněji to vysvětluje Mistr Balsekar ve své knize "Vědomí mluví":

"Všechny protiklady jsou bipolární. Žádný z obou protikladů nemůže existovat bez svého opaku.

Lao Tse to opravdu dobře vysvětlil: „Mluvíte-li o kráse, už je tu ošklivost, mluvíte-li o dobru, už je tady zlo.“

A tak budete-li to mít na paměti, začne vám být zřejmé, že všechno je vzájemně propojeno, že neexistuje nic, co by bylo úplně odděleno od svého opaku. Uvažujete-li o něčem, nezapomínejte na opak předmětu svých úvah. Pak poznáte, že ve světě neexistuje nic, co by mohlo existovat samo o sobě.

Jinak řečeno tato sútra upozorňuje na skutečnost, že všechny protiklady jsou vzájemně provázané, že všechny protiklady jsou bipolární a že nic nemůže existovat bez svého protikladu. Sútra to říká, aby vás na to upozornila. Jinými slovy – přemýšlíte-li o kráse a toužíte-li neustále po kráse, je tu i ošklivost. A v průběhu neustálých změn jednou existuje krása a podruhé ošklivost."

http://www.advaita.cz/wcd/e-knihy/ostat ... _mluvi.pdf

:)
Návštěvník
 

Re: Co je krása?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 29. led 2018 18:52:15

A Balsekar dál upozorňuje:

"Není možné, aby existovala pouze samotná krása. V tom okamžiku, kdy zmíníte krásu, je tu i ošklivost. Ve chvíli, kdy promluvíte o dobru, je tu i zlo. Jak můžete hovořit o kráse, není-li tu i ošklivost? Nu a lidská bytost chce prožívat jen jedno z toho a to druhé ne. To nejde."
Návštěvník
 

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků