co vlastně chci?

Moderátor: lama

Pravidla fóra
Moderuje tu Lama
Každý tady může psát co chce.
Změny mohou nastat. Heslo Lamy: "Nikdy neříkám nikdy"

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 07. črc 2014 7:12:46

Proč asi na konci Nisargadatta doporučoval, aby žáci jeho slova, jeho učení zapomnělí?

Protože forma je ..prázdnota.
Podstatná je prezence probuzeného/realizovaného..

Proto se prezentuje také slovy, která
..když je opakuje někdo jiný, jsou k ničemu.

Proto také soudím, že
..bude vždycky záležet na úsudku toho, komu jsou slova určena,
nakolik je pro něho to které sdělení podstatné,

jak je "na příjmu."




:)
Jarda Malej
 

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod .Petra » pon 07. črc 2014 7:50:30

Jarda Malej píše:
Petra:
Proč asi na konci Nisargadatta doporučoval, aby žáci jeho slova, jeho učení zapomnělí?



Protože....


Protože jsou jen hračkou pro mysl. Proto by býval Ramana nejraději "učil" tichem. V tichu je totiž to, co chce guru předat žákovi, nejintenzivnější. "Odpovědi" se pak objevují v žákovi samy - a to beze slov.

:)
.Petra
 

Hračky pro mysl

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 07. črc 2014 8:09:06

Aha!
Tak to já už budu zticha.


:(
Jarda Malej
 

Re: Hračky pro mysl

Nový příspěvekod .Petra » pon 07. črc 2014 8:22:13

Jarda Malej píše:Aha!
Tak to já už budu zticha.


:(


:D

Mysl si klidně může hrát...
:)
.Petra
 

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod irulan » pon 07. črc 2014 8:55:25

malpan píše:...je potřeba v sobě nejdřív udělat prostor - dokud máš plný hrnek kafe, čaj do něj nedostaneš ...

dík :) tos´ řekl výstižně
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. črc 2014 9:34:30

..bude vždycky záležet na úsudku toho, komu jsou slova určena,
nakolik je pro něho to které sdělení podstatné,


jak je "na příjmu."


Úsudek jako jedna z vlnových délek rádia svoboda.
Návštěvník
 

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. črc 2014 10:06:03

irulan píše:
malpan píše:...je potřeba v sobě nejdřív udělat prostor - dokud máš plný hrnek kafe, čaj do něj nedostaneš ...

dík :) tos´ řekl výstižně


dovolím si k tomu ještě jeden postřeh

možná má, stejně jako já, někdo z lidí zde píšících zkušenost, jak to pak vypadá, když "kdosi neb cosi" do našeho hrnku plnýho kafe začne, aniž by se ptal co my na to, lít horký čaj :D a nebo když to kafe rovnou vyleje :D
Návštěvník
 

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. črc 2014 10:35:16

Návštěvník píše:
irulan píše:
malpan píše:...je potřeba v sobě nejdřív udělat prostor - dokud máš plný hrnek kafe, čaj do něj nedostaneš ...

dík :) tos´ řekl výstižně


dovolím si k tomu ještě jeden postřeh

možná má, stejně jako já, někdo z lidí zde píšících zkušenost, jak to pak vypadá, když "kdosi neb cosi" do našeho hrnku plnýho kafe začne, aniž by se ptal co my na to, lít horký čaj :D a nebo když to kafe rovnou vyleje :D

Je to tvůj hrnek a bez tvého svolení ti do něj neucvrnkne ani kapička (představa).
Návštěvník
 

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. črc 2014 12:18:57

Návštěvník píše:Je to tvůj hrnek a bez tvého svolení ti do něj neucvrnkne ani kapička (představa).


to záleží na tom z jakého úhlu pohledu se to vnímá ...

jako jednotlivec na to nemám žádný vliv :)
Návštěvník
 

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. črc 2014 12:29:08

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Je to tvůj hrnek a bez tvého svolení ti do něj neucvrnkne ani kapička (představa).


to záleží na tom z jakého úhlu pohledu se to vnímá ...

jako jednotlivec na to nemám žádný vliv :)

Opravdu? Jako jednotlivec nemáš možnost uhnout svým šálkem, nebo jej přikrýt, když si myslíš že ti doň chce někdo něco nevyžádaného nalévat?
Návštěvník
 

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. črc 2014 12:38:22

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Je to tvůj hrnek a bez tvého svolení ti do něj neucvrnkne ani kapička (představa).


to záleží na tom z jakého úhlu pohledu se to vnímá ...

jako jednotlivec na to nemám žádný vliv :)

Opravdu? Jako jednotlivec nemáš možnost uhnout svým šálkem, nebo jej přikrýt, když si myslíš že ti doň chce někdo něco nevyžádaného nalévat?


vypadá to tak, že jo viď :)

ale jako jednotlivec můžu mít záměr jak svým hrnkem uhnu nebo ho přikryju a pak se ani nenaděju a někdo mi ho shodí třeba na zem a mám po kafi, nebo přijde zemětřesení a vyleje se mi do něj konvice s čajem :D nebo mě někdo násilím přinutí vypít kakao se škraloupem ... brrrr ... místo hrnku čaje (to se mi pravidelně dělo v MŠ)

tobě se to nikdy nestalo ?
Návštěvník
 

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. črc 2014 12:58:03

Přinutil tě to vypít, nebo jsi nakonec souhlasila? Máš možnost to ovlivnit nebo ne, pokud zrovna jednou za století není zemětřesení?
Návštěvník
 

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. črc 2014 13:07:51

Návštěvník píše:Přinutil tě to vypít, nebo jsi nakonec souhlasila? Máš možnost to ovlivnit nebo ne, pokud zrovna jednou za století není zemětřesení?


zeptej se lidí co prošli různými záležitostmi, kterých se byli nuceni účastnit, aniž to chtěli ? jak moc to s jejich souhlasem bylo a jak moc ten jejich souhlas byl dobrovolný :D :what:

zvlášt u malých dětí :)
Návštěvník
 

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. črc 2014 16:19:31

Návštěvník píše:Přinutil tě to vypít, nebo jsi nakonec souhlasila? Máš možnost to ovlivnit nebo ne, pokud zrovna jednou za století není zemětřesení?


jednou za století příjde zemětřesení :D :D :D

zemětřesení jsem zažila ve svém životě několikrát
poprvé v Praze jako dítě, kdy nám padaly hrnky z vitrín a voda se šťávou se vyhrkla z hrnku co jsme měli na stole
pak jsem zemětřesení zažila v Chorvatsku, sklenička s vínem co jsem měla postavenou na ledničce v pokoji spadla a rozbila se
a letos na návštěvě v Chlumu sv. Máří přišlo zemětřesení a kamarádce rozlilo kafe co měla v hrnku :D

brát ty vlivy co rozhodně žádný jednotlivec nemá pod kontrolou se samozřejmě netýká pouze zemětřesení, ale všech různých naprosto nepředvídatelných a tudíž neovlivnitelných vlivů

proto říkat, že jednotlivec to má pod svou kontrolou, neodpovídá životní realitě :)
Návštěvník
 

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod malpan » pon 07. črc 2014 16:39:41

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Je to tvůj hrnek a bez tvého svolení ti do něj neucvrnkne ani kapička (představa).


to záleží na tom z jakého úhlu pohledu se to vnímá ...

jako jednotlivec na to nemám žádný vliv :)

pokud se na to díváš jako:
- jedinec: s hrnkem uhneš
- neosobní vědomí: žádnej hrnek nemáš

není co řešit
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. črc 2014 18:00:16

malpan píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Je to tvůj hrnek a bez tvého svolení ti do něj neucvrnkne ani kapička (představa).


to záleží na tom z jakého úhlu pohledu se to vnímá ...

jako jednotlivec na to nemám žádný vliv :)

pokud se na to díváš jako:
- jedinec: s hrnkem uhneš
- neosobní vědomí: žádnej hrnek nemáš

není co řešit


a tím jsme v podstatě začali že jo

že záleží na tom z jakého úhlu pohledu se to vnímá

akorát s tím uhnutím - dovedu si představit že zrovna neuhnu :)
Návštěvník
 

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod malpan » pon 07. črc 2014 21:11:47

vostalpetr píše: bůh přece také odešel do předčasného důchodu... :D

vidíš, to mě zatím nikdy nenapadlo :D
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod nop » pon 07. črc 2014 22:00:11

vostalpetr píše:On tomu taky neříká moderně předčasný důchod,
ale po staru odpočinutí...
Než ovšem odešel do odpočinutí, prohlasíl :
VŠE JE DOBRÉ !
Což je dobrý začátek, jak odejít do předčasného důchodu..

Mýlíte se, Bůh je dosud činný. Píše to i Minařík a Jan v kap. 5.
U rybníka Bethesda, kde se stávala zázračná uzdravení byl jednou Ježíš mezi nemocnými:
5 I byl tu člověk jeden, kterýž osm a třidceti let nemocen byl.
6 Toho uzřev Ježíš ležícího, a poznav, že jest již dávno [nemocen,] dí jemu: Chceš-li zdráv býti?...
..8 Dí jemu Ježíš: Vstaň, vezmi lože své a choď.
9 A hned zdráv jest učiněn člověk ten, a vzav lože své, i chodil.
vsuvka historika : lože bylo přenosné, vynález z doby kočování. Bylo ze dvou materiálu: vnější obal kožený, uvnitř prostěradlo. Rozbalovalo se a kladlo kůží na zem. Uživatel ležel na čistém vnitřku. „vzav lože“ znamená, že je svinul a odnesl pod paždí.
Ale nastal malér:
9 …Byla pak sobota v ten den.
10 Tedy řekli Židé tomu uzdravenému: Sobota jest, nesluší tobě lože nositi.
11 Odpověděl jim: Ten, kterýž mne uzdravil, on mi řekl: Vezmi lože své a choď.
…. 16 A protož protivili se Židé Ježíšovi, a hledali ho zabiti, že to učinil v sobotu.
17 Ježíš pak odpověděl jim: Otec můj až dosavad dělá, i já dělám (Bible Kralická).
Současný „Překlad 21. století“ má výraz:
17 Ježíš jim odpověděl: "Můj Otec pracuje i dnes; proto pracuji i já."
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. črc 2014 22:00:22

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Přinutil tě to vypít, nebo jsi nakonec souhlasila? Máš možnost to ovlivnit nebo ne, pokud zrovna jednou za století není zemětřesení?


zeptej se lidí co prošli různými záležitostmi, kterých se byli nuceni účastnit, aniž to chtěli ? jak moc to s jejich souhlasem bylo a jak moc ten jejich souhlas byl dobrovolný :D :what:

zvlášt u malých dětí :)


Koumám, proč do toho mícháš přírodní katastrofy a malé děti, ale nemůžu na nic přijít. Řeč je přece kupříkladu o tom, že když ti do piva přistává moucha, tak zda máš možnost jí odehnat.. A když se to nepodaří, zdali máš možnost jí z toho piva vylovit.. A když se to nepodaří, jestli máš možnost to pivo nevypít a objednat si nové. Fakt jako jedinec nemáš k dispozici tyhle a další možnosti? Já ano, tak mě jen zajímá, kde mezi námi jedinci je zakopaný pes.

Chápal bych to, kdybys zde o sobě mluvila nikoliv jako o jedinci, ale jako o naprosto odosobněné bytosti. Jako taková bys opravdu marně hledala (svou) schopnost volby. Ale proč bys to pak dělala, žejo?
Návštěvník
 

Re: co vlastně chci?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 08. črc 2014 9:36:53

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Přinutil tě to vypít, nebo jsi nakonec souhlasila? Máš možnost to ovlivnit nebo ne, pokud zrovna jednou za století není zemětřesení?


zeptej se lidí co prošli různými záležitostmi, kterých se byli nuceni účastnit, aniž to chtěli ? jak moc to s jejich souhlasem bylo a jak moc ten jejich souhlas byl dobrovolný :D :what:

zvlášt u malých dětí :)


Koumám, proč do toho mícháš přírodní katastrofy a malé děti, ale nemůžu na nic přijít. Řeč je přece kupříkladu o tom, že když ti do piva přistává moucha, tak zda máš možnost jí odehnat.. A když se to nepodaří, zdali máš možnost jí z toho piva vylovit.. A když se to nepodaří, jestli máš možnost to pivo nevypít a objednat si nové. Fakt jako jedinec nemáš k dispozici tyhle a další možnosti? Já ano, tak mě jen zajímá, kde mezi námi jedinci je zakopaný pes.

Chápal bych to, kdybys zde o sobě mluvila nikoliv jako o jedinci, ale jako o naprosto odosobněné bytosti. Jako taková bys opravdu marně hledala (svou) schopnost volby. Ale proč bys to pak dělala, žejo?


to míchání bylo jako příklad, že jako jedinec jsi součástí přírodních dějů a to včetně reakcí u jedince vyvstalých
volba se uskuteční, tak jak systém dotyčného vyhodnotí co je nejlepší v té situaci udělat
jedincem je následně uvědomováno co vyvstalo
na to už přišla i moderní neurologie, že je tam časová prodleva mezi reakcí a jejím uvědoměním

takže jak z odosobnění, tak z hlediska jedince je celkem zbytečné se dohadovat, jak to má jedinec pod kontrolou a rozhoduje se svobodně a nezávisle dle své vůle - pod kontrolou má leda kulový, i když si to může tisícíkrát myslet a věřit tomu, tak nepřestává platit to co lidstvu zamořeného pocitem osobního konatelství JÁ TO DĚLÁM a všech následných frustracích z toho, že

"věci se dějí, činnosti jsou konány, není tady nikdo kdo by to dělal"

stejně jako se nelze donutit, aby chutnalo jídlo, které nechutná, tak se nelze donutit k tomu, aby někdo myslel jinak než myslí a jednal jinak než jedná
každý udělá přesně to co udělat musí, protože člověk není konatelem, nýbrž nástrojem konání a je uvědomovatelem, proto Mistr řekne jsi vědomím
stejně jako mozek není nástrojem, který vytváří myšlenky, ale přijímačem, který myšlenky zachycuje a intrepretuje je

po trpělivém zaměření pozornost k prostému uvědomovacímu principu se toto samovolně a přirozeně vyjasní

dál má smysl odbourávat zajeté programy povstalé z frustrací a stresů, aby centrální nervový systém nevyvolával automatické a podmíněné reakce, které jedinci a jemu okolí komplikují život :)

mně nepřestává fascinovat fakt, že nikdo z lidí se nepovažuje za osobního autora například krevní srážlivosti nebo trávícího procesu, ale svého myslícího a rozhodovacího procesu ano :) přitom se jedná o ten samý přirozený a samovolný děj, který je prostě a jednoduše dán přírodními zákony
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník