Gangaji

Gangaji

Nový příspěvekod konec zvonec » pon 05. srp 2013 11:09:00

konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: Gangaji

Nový příspěvekod konec zvonec » pon 05. srp 2013 12:07:17

Zkoušeli jsme všechno, abychom se zbavili utrpení.
Byli jsme všude možně, abychom se zbavili utrpení.
Koupili jsme všechno možné, abychom se zbavili utrpení.
Spolykali jsme všechno možné, abychom se zbavili utrpení.

Nakonec, kdy už jsme zkoušeli všechno, je zde příležitost duchovně dozrát a ukončit tuto marnou snahu.

Namísto toho můžeme konečně svolit a doopravdy utrpení prožít.
v tom významném okamžiku, kdy to opravdu uděláme,
dojde k uvědomění toho co je za utrpením,
toho co utrpením není dotčeno,
dojde k uvědomění toho, co doopravdy jsme.

~ Gangaji

http://jenomto.blogspot.cz/
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: Gangaji

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 31. bře 2017 5:29:44



Past utrpení
Návštěvník
 

Re: Gangaji

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 03. dub 2017 13:04:49

Návštěvník
 

Re: Gangaji

Nový příspěvekod Jana » pon 03. dub 2017 19:04:14

Gangaji: "Jedinou překážkou v možnosti uvědomit si pravdu, kdo jste, je přemýšlet o tom, kdo jste."

Ano, jakmile o sobě nebo o druhých přemýšlíme, nejsme schopni si uvědomovat pravdu.

Jakmile sebe nebo druhé posuzujeme, soudíme, kritizujeme, porovnáváme,
nevychází naše poznání z pravdy,
ale pramení z iluze, snu, představ,
které nejsou skutečností.

Je to asi jako kdybychom chtěli posuzovat, soudit, kritizovat nebo porovnávat Boha, Lásku.

Zajímavé je, že vůbec nevadí zcela upřímně velebit, chválit oslavovat Boha jako zdroj života, jako zdroj všeho, co existuje.

Je to to, co nás k pravdě přibližuje, co nás navrací k celistvosti, poznávání Boží dokonalosti.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Gangaji

Nový příspěvekod nop » úte 04. dub 2017 3:31:33

Jana píše:Gangaji: "Jedinou překážkou v možnosti uvědomit si pravdu, kdo jste, je přemýšlet o tom, kdo jste."

Ano, jakmile o sobě nebo o druhých přemýšlíme, nejsme schopni si uvědomovat pravdu.---- :)

A co potom mají dělat ti, kterým se dává rada:"ptej se "kdo jsem já" "-
někteří to dělají léta a potom na satsangu dostanou odpoveď: "ukaž mi, kdo se ptá".

Mně by se hodilo zachytit odpověď na "co mám udělat?"
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Gangaji

Nový příspěvekod Jana » úte 04. dub 2017 4:37:20

nop píše:
Jana píše:Gangaji: "Jedinou překážkou v možnosti uvědomit si pravdu, kdo jste, je přemýšlet o tom, kdo jste."

Ano, jakmile o sobě nebo o druhých přemýšlíme, nejsme schopni si uvědomovat pravdu.---- :)

A co potom mají dělat ti, kterým se dává rada:"ptej se "kdo jsem já" "-
někteří to dělají léta a potom na satsangu dostanou odpoveď: "ukaž mi, kdo se ptá".

Mně by se hodilo zachytit odpověď na "co mám udělat?"


Díky, Nope, tohle je úplně zásadní postřeh vysvětlující tu jedinou překážku, proč odpověď na tuhle otázku nalezl Maharadž Nisargadatta po intenzivním ptaní se až po dvou letech, vysvětluje to i to, proč naprostou většinu lidí, kteří jsou zvyklí hledat odpovědi na otázky v mysli, tahle otázka nevede k cíli.

Naše mysl totiž nezná odpověď na otázku: "Kdo jsem" . Dokáže nám dát spoustu odpovědí, kterým můžeme věřit, ale ani jedna z těch odpovědí není pravdivá. Proto o tom, kdo jsme, máme-li poznat pravdu, nemůžeme přemýšlet.

Ale je potřeba si jenom uvědomovat: "Kdo jsem". Rozpoznat myšlenku, která se objeví a zmizí, od toho ticha v nitru, které nemizí.

Nezůstávat jen na povrchu a spokojit se s povrchní odpovědí. Dotýkat se toho ticha, které za těmi všemi odpověďmi mysli je, které je i za tím vším vím, nevím... a ochutnávat ho. To ticho se z povrchního pohledu mysli jeví jako nudné, mysl nabízí spoustu zábavy, spoustu možností, řešení jiných důležitějších věcí.

Ale to ticho, když se začne ochutnávat s láskou, je osvobozující, krásné, věčné, bezstarostné, radostné a život žitý z tohoto ticha je přesně takový, je krásný, radostný, bezstarostný, svobodný, šťastný, jednoduchý.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Gangaji

Nový příspěvekod nop » úte 04. dub 2017 8:24:10

Jana píše:
nop píše:
Jana píše:Gangaji: "Jedinou překážkou v možnosti uvědomit si pravdu, kdo jste, je přemýšlet o tom, kdo jste."

Ano, jakmile o sobě nebo o druhých přemýšlíme, nejsme schopni si uvědomovat pravdu.---- :)

A co potom mají dělat ti, kterým se dává rada:"ptej se "kdo jsem já" "-
někteří to dělají léta a potom na satsangu dostanou odpoveď: "ukaž mi, kdo se ptá".

Mně by se hodilo zachytit odpověď na "co mám udělat?"


Díky, Nope, tohle je úplně zásadní postřeh vysvětlující tu jedinou překážku, proč odpověď na tuhle otázku nalezl Maharadž Nisargadatta po intenzivním ptaní se až po dvou letech, vysvětluje to i to, proč naprostou většinu lidí, kteří jsou zvyklí hledat odpovědi na otázky v mysli, tahle otázka nevede k cíli.

Naše mysl totiž nezná odpověď na otázku: "Kdo jsem" . Dokáže nám dát spoustu odpovědí, kterým můžeme věřit, ale ani jedna z těch odpovědí není pravdivá. Proto o tom, kdo jsme, máme-li poznat pravdu, nemůžeme přemýšlet. ..... :)

Opakuji mé tvrzení:
Mně by se hodilo zachytit odpověď na "co mám udělat?"

Místo let vyptávání stejně nezodpovězeného říci: co teď? Lepší je skromně se zlepšovat po kouskách, než hluchá odpověď.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Gangaji

Nový příspěvekod Jana » úte 04. dub 2017 10:02:57

nop píše:Opakuji mé tvrzení:
Mně by se hodilo zachytit odpověď na "co mám udělat?"

Místo let vyptávání stejně nezodpovězeného říci: co teď? Lepší je skromně se zlepšovat po kouskách, než hluchá odpověď.


Pravda není něco, co se dá zlepšovat. Zlepšovat se dá jen poznání pravdy.

To jediné, co máš udělat, je uvěřit, že to dotazování v nitru Tě dovede ke skutečnému poznání pravdy, kdo jsi.

To, co umožňuje nalezení toho, po čem toužíme, je naděje, víra a láska.

Pokud opravdu toužíš poznat pravdu o sobě samém, tak některý z těchhle stupňů můžeš použít. Nejsilnější a nejúčinnější je však láska.

Ale může tady být strach poznat pravdu o sobě samém. Může tu být strach zjistit, že ta naše osoba, která hrála dosud v našem životě hlavní roli, není v porovnání se skutečností vůbec nic důležitého, podstatného, významného, užitečného, hodnotného, jak jsme se původně domnívali. Může tu být tendence alespoň trochu tu osobní hodnotu skromně po kouskách před odhalením pravdy vylepšit. Případně je možné i skromně po kouskách tu pravdu odhalovat.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Gangaji

Nový příspěvekod nop » úte 04. dub 2017 12:37:47

Jana píše:......Lepší je skromně se zlepšovat po kouskách, než hluchá odpověď.

...... Může tu být tendence alespoň trochu tu osobní hodnotu skromně po kouskách před odhalením pravdy vylepšit. Případně je možné i skromně po kouskách tu pravdu odhalovat.

Kousek po kousku.....metoda Kaisen.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Gangaji

Nový příspěvekod Jana » úte 04. dub 2017 14:42:02

Může tady být krátká cesta: kdy se přímé poznávání JSEM, KTERÝ JSEM v podobě klidu, radosti a hluboké všezahrnující lásky stávají naším přirozeným stavem



a může tady být dlouhá cesta, kdy se realizace JSEM, KTERÝ JSEM v podobě klidu, radosti a hluboké všezahrnující lásky stávají naším přirozeným stavem.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Gangaji

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 07. dub 2017 5:26:06

Návštěvník
 

Re: Gangaji

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 11. dub 2017 8:04:39

Návštěvník
 

Re: Gangaji

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 11. kvě 2017 19:34:13

Návštěvník
 

Re: Gangaji

Nový příspěvekod .Petra » pát 12. kvě 2017 7:13:57

Kdo utrpení neprožívá, ten s ním nemá a nemůže mít problém. Akorát ten, kdo ho prožívá, se mu chce obvykle vyhnout nebo ho aspon zkrátit - prožívá ho a chce, aby to nepříjemné prožívání skončilo.
Délka utrpení je dána - nedá se měnit. Kdo se s tím nedokáže smiřit (což je samozřejmě taky dáno nebo nedáno) si prožívá navíc utrpení z nesmíření - tak říkajíc trpí navíc tím, že musí trpět. Utrpení mu připadá obvykle nefér a tím je pocit utrpení znásoben. Ale na vybranou stejně nemá (i když mu může připadat, že má.) To je žívot. :)
.Petra
 

Re: Gangaji

Nový příspěvekod Jana » pát 12. kvě 2017 10:11:57

V dharmě jsou v zásadě možné tři cesty:

1. ODŘÍKÁNÍ

- vzdávání se negativity, negativních myšlenek, emocí.
Učíme se je kontrolovat a zříkat se jich, to je cesta sútry.

Metafora s jedovatou rostlinou - běžný člověk ji nemůže pozřít, když to udělá, zemře. Snaží se tedy tomu vyhnout, zříkáme se, odhodíme tu rostlinu. dáme ji někam, kde na ni nedosáhnou děti, kde neublíží.

2. TRANSFORMACE

- cesta tantry.
V principu není nutné se zříkat věcí, pěti jedů a nevědomosti. tantra se snaží spíše s jedy pracovat a přeměňovat je v pět moudrostí.

Metafora s jedovatou rostlinou - lékař jedovatou rostlinu promění v lék, přidá další bylinu a vytvoří lék, který vyléčí nemoc.

3. CESTA OSVOBOZENÍ - CESTA DZOGČHENU

-na této cestě se nezříkáme pěti jedů nebo negativních emocí, ani je nepřeměňujeme, necháváme je tak, jak jsou. Nenásledujeme je, nerozebíráme, necháme je být.
Když tyto emoce necháme být takové, jaké jsou, nemají vlastní sílu na to, aby trvaly. A tak se samy osvobodí.
To se nazývá samoosvobozením.

Metafora s jedovatou rostlinou - páv se jedem živí. nemusí se jí zříkat, ani se nesnaží přeměnit jed. Jed ještě zvýrazní jeho krásu a barvy.

Všechny tři cesty jsou stejně důležité.

Dzogčhen ‹ Úvod
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Gangaji

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 02. čer 2017 5:34:20

Návštěvník
 

Re: Gangaji

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 08. čer 2017 5:15:16

Návštěvník
 

Re: Gangaji

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 18. čer 2017 5:44:33

Návštěvník
 

Re: Gangaji

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 28. čer 2017 16:27:49

Obrázek

Recenze:

Gangaji – Démant ve vaší kapse

Podle řeky Gangy obdržela duchovní učitelka Gangaji své jméno od Srí Poonjajiho (Papajiho), který ji „milostivě odhalil záři ukrytou v nitru“. Knížka Démant ve vaší kapse byla sestavena z jejích veřejných promluv a předmluvou ji opatřil Eckhart Tolle. Vydavatel v následné předmluvě velmi přesně vystihl témata vycházející ze čtyř kapitol, kterým se Gangaji věnuje: zasvěcení do tajů objevení sebe sama přímou cestou (kdo ve skutečnosti jsme), zkoumání našich představ a pocitů (usvědčení ega/superega ze lži), hledání skrytých příčin našeho utrpení a popis života v duchu klidu žití ve vědomém souladu s vlastní pravou podstatou.

I v tomto učení přestaneme hledat sami sebe v mylných představách, otevřeme se, zastavíme svou mysl a pouze spočineme v ryzí přítomnosti tady a teď.

Jsme pravda, jsme vědomí.

Gangaji připomíná iluzi, ve které se považujeme za někoho jiného, než kým ve skutečnosti jsme, a radí objevit naší pravou bytostnou podstatu pomocí nejdůležitější životní otázky: Kdo jsem? (používaná také v meditační technice sebedotazování, která je považována za metodu přímé stezky; Šrí Ramana Maharši). „Sebezpytování není žádná cesta, která vás někam dovede. Je to cesta, která vás zastaví tam, kde jste, a vy tak zjistíte, kdo vlastně jste“.

Gangaji užívá termín „legendy“ pro příběh našeho života, kterými jsme svazováni. Pravda o nás samých je zakryta až do chvíle, kdy od osobní legendy upustíme a přestaneme si ji „hýčkat a spřádat“ s pocitem, že jsme to přeci „my“. I zde můžeme použít metodu sebezpytování v duchu otázek: „Co se děje? Co si o tom myslím? Čemu z toho věřím? Je to skutečné? Je to pravda?“, které odkryjí podstatu legendy, jež je sestavena výhradně z myšlenek vydělujících nás „od všudypřítomného oceánu“ naší pravé podstaty. Gangaji upozorňuje na úskalí, kdy zejména ve spirituálních kruzích lidé osobní legendu místo jejího prozkoumání potlačili. Pokud jste nespočinuli v klidu, v pravdě a i nadále trpíte, vaše legenda stále trvá. Přestaňme hledat a vzdejme se snahy vše chápat a přesvědčení, „že myšlenky a představy jsou realita“, což ale neznamená touhy po pravdě se vzdát. Myšlenky není třeba potlačovat či se jim bránit, ale pouze jejich tok dále nesledovat. Uvolňující je také naše ochota „smířit se s pomíjivostí všeho“, neboť tak může být ukončeno naše lpění a odmítání.

Gangaji popisuje strategii superega, jež se snaží zbavit ega a „získat neomezenou vládu“: „Superego je vaše vnitřní autorita, která vznikne vydělením z ega a nazve se Bohem či Matkou či Otcem či Guruem“.

Emoce většinou potlačujeme nebo ventilujeme, Gangaji však radí: „Naplno prožít“ (poddat se jim, neschovávat se, neanalyzovat je), což umožní negativním emocím zmizet a emocím pozitivním vzrůst a stát se nekonečnými. Znamená to však tyto emoce prožívat bez legendy, a tak objevit, „co se pod každou z nich skrývá“. Pokud stejným způsobem zažijeme bolest, zjistíme, „že v jádru bolesti je vědomí, jas, radost, klid – stejné jako při štěstí!“ Můžeme tak zažít dokonce bolest celého vesmíru a přestaneme se vyhýbat utrpení a všem bolestem budoucím v otevření se a přijetí.

Trpíme také proto, neboť se vysilujeme touhou mít věci pod kontrolou. Dle Gangaji však existuje jedna sféra, kterou pod kontrolou máme: „můžeme rozhodovat o tom, čemu budeme věnovat pozornost“. Lpění na očekávaných výsledcích konání nás vysiluje, neboť se snažíme „dostat pod kontrolu něco, co ovládnout nejde“. Pokud si uvědomíme, že se snažíme získat a zachovat pomíjivé, uvolníme v sobě množství energie, kterou můžeme použít k sebezkoumání vedoucímu k věčnému životu v přítomnosti a vědomí svobody.

Gangaji popisuje stav vědomé nevinnosti: „Nevinnost je otevřenost, ochota dívat se a důvěřovat, dokonce i tomu, co se navenek jeví jako zcela nedůvěryhodné. Opravdová nevinnost není naivita ani blud. Přesto zahrnuje jistou zranitelnost“. Nechceme, aby někdo zranil naše city, bojíme se otevřít životu, smrti i lásce. „Nechť vám celý svět láme srdce v každičkém okamžiku po zbytek celého života. Tehdy lze totiž žít ve službě lásce. Neznamená to však nechat se využívat ve vztazích. Znamená to pouze po pravdě přijímat, co k vám vždy v pravdě přichází, a to je láska“. Láska je v nás a jsme jí my sami.

S Démantem ve vaší kapse se můžete těšit a otvírat jeho moudrost na kterékoli stránce knížky. Slovy vydavatele Šantiho Einolandera: „Kéž dohlédnete tam, kam ukazuje Gangaji, a uvidíte to, co zůstává za všech okolností ve vašem životě neměnné. Toto bezmračné nebe nekonečného vědomí, to je vaše pravé útočiště; je to sama láska a volá právě teď z nejhlubší hloubi vašeho srdce. Poslechněte to volání!“

Ilona Kafková
Návštěvník
 

Další

Zpět na Gangaji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník