Gangaji

Gangaji

Nový příspěvekod konec zvonec » pon 05. srp 2013 11:09:00

konec zvonec

Re: Gangaji

Nový příspěvekod konec zvonec » pon 05. srp 2013 12:07:17

Zkoušeli jsme všechno, abychom se zbavili utrpení.
Byli jsme všude možně, abychom se zbavili utrpení.
Koupili jsme všechno možné, abychom se zbavili utrpení.
Spolykali jsme všechno možné, abychom se zbavili utrpení.

Nakonec, kdy už jsme zkoušeli všechno, je zde příležitost duchovně dozrát a ukončit tuto marnou snahu.

Namísto toho můžeme konečně svolit a doopravdy utrpení prožít.
v tom významném okamžiku, kdy to opravdu uděláme,
dojde k uvědomění toho co je za utrpením,
toho co utrpením není dotčeno,
dojde k uvědomění toho, co doopravdy jsme.

~ Gangaji

http://jenomto.blogspot.cz/
konec zvonec

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 31. bře 2017 5:29:44

Past utrpení
Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 03. dub 2017 13:04:49

Návštěvník

Nový příspěvekod Jana » pon 03. dub 2017 19:04:14

Gangaji: "Jedinou překážkou v možnosti uvědomit si pravdu, kdo jste, je přemýšlet o tom, kdo jste."

Ano, jakmile o sobě nebo o druhých přemýšlíme, nejsme schopni si uvědomovat pravdu.

Jakmile sebe nebo druhé posuzujeme, soudíme, kritizujeme, porovnáváme,
nevychází naše poznání z pravdy,
ale pramení z iluze, snu, představ,
které nejsou skutečností.

Je to asi jako kdybychom chtěli posuzovat, soudit, kritizovat nebo porovnávat Boha, Lásku.

Zajímavé je, že vůbec nevadí zcela upřímně velebit, chválit oslavovat Boha jako zdroj života, jako zdroj všeho, co existuje.

Je to to, co nás k pravdě přibližuje, co nás navrací k celistvosti, poznávání Boží dokonalosti.

:)
Jana
moderátor

Nový příspěvekod nop » úte 04. dub 2017 3:31:33

Jana píše:Gangaji: "Jedinou překážkou v možnosti uvědomit si pravdu, kdo jste, je přemýšlet o tom, kdo jste."

Ano, jakmile o sobě nebo o druhých přemýšlíme, nejsme schopni si uvědomovat pravdu.---- :)

A co potom mají dělat ti, kterým se dává rada:"ptej se "kdo jsem já" "-
někteří to dělají léta a potom na satsangu dostanou odpoveď: "ukaž mi, kdo se ptá".

Mně by se hodilo zachytit odpověď na "co mám udělat?"
nop

Nový příspěvekod Jana » úte 04. dub 2017 4:37:20

nop píše:
Jana píše:Gangaji: "Jedinou překážkou v možnosti uvědomit si pravdu, kdo jste, je přemýšlet o tom, kdo jste."

Ano, jakmile o sobě nebo o druhých přemýšlíme, nejsme schopni si uvědomovat pravdu.---- :)

někteří to dělají léta a potom na satsangu dostanou odpoveď: "ukaž mi, kdo se ptá".

Díky, Nope, tohle je úplně zásadní postřeh vysvětlující tu jedinou překážku, proč odpověď na tuhle otázku nalezl Maharadž Nisargadatta po intenzivním ptaní se až po dvou letech, vysvětluje to i to, proč naprostou většinu lidí, kteří jsou zvyklí hledat odpovědi na otázky v mysli, tahle otázka nevede k cíli.

Naše mysl totiž nezná odpověď na otázku: "Kdo jsem" . Dokáže nám dát spoustu odpovědí, kterým můžeme věřit, ale ani jedna z těch odpovědí není pravdivá. Proto o tom, kdo jsme, máme-li poznat pravdu, nemůžeme přemýšlet.

Ale je potřeba si jenom uvědomovat: "Kdo jsem". Rozpoznat myšlenku, která se objeví a zmizí, od toho ticha v nitru, které nemizí.

Nezůstávat jen na povrchu a spokojit se s povrchní odpovědí. Dotýkat se toho ticha, které za těmi všemi odpověďmi mysli je, které je i za tím vším vím, nevím... a ochutnávat ho. To ticho se z povrchního pohledu mysli jeví jako nudné, mysl nabízí spoustu zábavy, spoustu možností, řešení jiných důležitějších věcí.

Ale to ticho, když se začne ochutnávat s láskou, je osvobozující, krásné, věčné, bezstarostné, radostné a život žitý z tohoto ticha je přesně takový, je krásný, radostný, bezstarostný, svobodný, šťastný, jednoduchý.

:)
Jana
moderátor

Nový příspěvekod nop » úte 04. dub 2017 8:24:10

Jana píše:
nop píše:

Díky, Nope, tohle je úplně zásadní postřeh vysvětlující tu jedinou překážku, proč odpověď na tuhle otázku nalezl Maharadž Nisargadatta po intenzivním ptaní se až po dvou letech, vysvětluje to i to, proč naprostou většinu lidí, kteří jsou zvyklí hledat odpovědi na otázky v mysli, tahle otázka nevede k cíli.

Naše mysl totiž nezná odpověď na otázku: "Kdo jsem" . Dokáže nám dát spoustu odpovědí, kterým můžeme věřit, ale ani jedna z těch odpovědí není pravdivá. Proto o tom, kdo jsme, máme-li poznat pravdu, nemůžeme přemýšlet. ..... :)

Opakuji mé tvrzení:

Místo let vyptávání stejně nezodpovězeného říci: co teď? Lepší je skromně se zlepšovat po kouskách, než hluchá odpověď.
nop

Nový příspěvekod Jana » úte 04. dub 2017 10:02:57

nop píše:Opakuji mé tvrzení:

Místo let vyptávání stejně nezodpovězeného říci: co teď? Lepší je skromně se zlepšovat po kouskách, než hluchá odpověď.

Pravda není něco, co se dá zlepšovat. Zlepšovat se dá jen poznání pravdy.

To jediné, co máš udělat, je uvěřit, že to dotazování v nitru Tě dovede ke skutečnému poznání pravdy, kdo jsi.

To, co umožňuje nalezení toho, po čem toužíme, je naděje, víra a láska.

Pokud opravdu toužíš poznat pravdu o sobě samém, tak některý z těchhle stupňů můžeš použít. Nejsilnější a nejúčinnější je však láska.

Ale může tady být strach poznat pravdu o sobě samém. Může tu být strach zjistit, že ta naše osoba, která hrála dosud v našem životě hlavní roli, není v porovnání se skutečností vůbec nic důležitého, podstatného, významného, užitečného, hodnotného, jak jsme se původně domnívali. Může tu být tendence alespoň trochu tu osobní hodnotu skromně po kouskách před odhalením pravdy vylepšit. Případně je možné i skromně po kouskách tu pravdu odhalovat.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod nop » úte 04. dub 2017 12:37:47

Jana píše:......Lepší je skromně se zlepšovat po kouskách, než hluchá odpověď.

...... Může tu být tendence alespoň trochu tu osobní hodnotu skromně po kouskách před odhalením pravdy vylepšit. Případně je možné i skromně po kouskách tu pravdu odhalovat.

Kousek po kousku.....metoda Kaisen.
nop

Další

Zpět na Gangaji