Zenové příběhy

Moderátor: Tara

Re: Zenové příběhy

Nový příspěvekod Tara » stř 13. kvě 2015 21:47:02

Doko, buddhistický filozof a přívrženec vidžňaptimátrá (vyučovací formy absolutního idealismu), se zvedl z množství mnichů a zeptal se zenového mistra: "Jaké musí být mé já, aby mohlo hledat pravdu?" Mistr odpověděl: "Není žádné já, a tak ani nemůžeš způsobit, aby se dostalo do určitého stavu. A není žádná pravda, kterou bys mohl hledat." Doko řekl: "Jestliže není ani já, které se má vychovávat, ani pravda, která se má hledat, proč se tedy kolem tebe shromažďují všichni tito mniši a chtějí studovat zen?" Mistr se rozhlédl a řekl: "Nikoho nevidím." Doko se touto otázkou nenechal zmást a ptal se dále: "Co je učíš?" Mistr odvětil: "Nemám jazyk, jak bych mohl něco učit?" Nato Doko rozhněvaně zvolal: "Jak mi můžeš říci do tváře takovou lež?" "Nemám-li jazyk, abych jiné vyučoval, jak bych mohl vyslovit lež?" opáčil mistr jemně. Nato vykřikl Doko zoufale: "Nedokážu tvou řeč sledovat." Mistr řekl klidně: "Já sám sobě také pramálo rozumím."
Tara

Nový příspěvekod Tara » pát 26. čer 2015 14:22:17

Mistr Hogen žil v malém klášteře na čínském venkově. Jenoho dne se objevili čtyři putující mniši a požádali ho, zda si mohou na dvoře udělat oheň a ohřát se.

Po celou dobu, kdy rozdělávali oheň, Hogen slyšel, jak diskutují o subjektivním a objektivním. Vyšel ven a řekl:

"Vidíte támhleten veliký kámen? A myslíte, že je ve vaší mysli nebo mimo ni?"

Jeden z mnichů mu odpověděl: "Z hlediska buddhismu je všechno tvarem mysli, řekl bych tedy, že ten kámen je v mé mysli."

"Musíte mít pořádně těžkou hlavu," poznamenal Hogen, "když nosíte v mysli takový těžký kámen."
Tara

Nový příspěvekod Tara » čtv 05. lis 2015 11:46:46

Přišel jednou žák k Učiteli a ptal se:

– Čím se liší člověk chytrý od hloupého?

Bylo tiché slunečné ráno, Učitel zrovna popíjel zelený čaj a oddával se úvahám o podstatě věčnosti. Ale kvůli svému žáku nechal piálu s čajem stát, nechal přemýšlení a vyšel s ním ven. Zavedl ho k vysokému kopci, na jehož svahu leželo množství kamenů různé velikosti. Učitel nařídil žákovi, aby všechny kameny vynesl na vrchol kopce. Kamenů bylo opravdu hodně a žák se s nimi dřel celý den. Učitel zatím seděl ve stínu košatého stromu a četl si pojednání velikého Ta Nu o podstatných rozdílech v tlesknutí levou a pravou dlaní.

Žák byl velmi unaven, ale se západem slunce byl se svou prací hotov – přetahal na kopec všechny kameny. Přišel k Učiteli naplněn hrdostí nad dobře splněným úkolem a ptal se:

– Mohu teď, Mistře, znát odpověď na svou otázku?

– Ne, — zavrtěl Učitel hlavou, — ještě nejsi hotov.

– Tak proč jsem měl tahat všechny ty kameny? – durdil se žák.

– To je ono, — zvedl Učitel ukazováček, — moudrý člověk by se nejdřív právě takhle zeptal, než by je začal tahat nahoru.
Tara

Nový příspěvekod Tara » čtv 26. lis 2015 15:11:18

Jednoho stárnoucího učitele hinduismu už unavovaly věčné nářky jeho žáka, a tak ho jednou ráno poslal pro sůl. Když se žák vrátil, nařídil mistr tomu nešťastnému mládenci, aby nasypal hrst soli do sklenice s vodou a vypil ji.
"Jakou to má chuť?" zeptal se učitel.
"Slanou," vyplivl ze sebe žák.
Mistr se zasmál a pak požádal mladíka, aby stejnou hrst soli hodil do jezera. Oba šli mlčky k blízkému jezeru, a jakmile učedník zamíchal sůl do vody, starý muž mu řekl: "A nyní se napij vody z jezera."
Mladíkovi stékaly kapky vody po bradě a stařec se ho zeptal: "Jakou má chuť?"
"Svěží," odpověděl učedník.
"Cítíš chuť soli?" ptal se mistr dál.
"Ne," odvětil mladík.
Mistr si sedl vedle toho vážného mládence, který mu tolik připomínal jeho samého, vzal ho za ruce a řekl: "Bolest života je čistá sůl, nic víc ani nic méně. Ale množství hořkosti, kterou ochutnáme, záleží na nádobě, do níž tuto bolest vložíme. Proto, když tě něco bolí, jediné, co můžeš udělat, je rozšířit své vnímání věcí... Nebuď sklenicí. Staň se jezerem."

MARK NEPO - úryvek z Knihy probuzení
Tara

Nový příspěvekod Tara » pát 01. led 2016 19:05:47

Kdysi dávno jeden čínský císař vyslovil slavnostní přísahu:
„Podrobím si všechny své nepřátele a zničím je.“
Po nějaké době ho překvapení poddaní uviděli, jak se prochází po zahradách se svými úhlavními nepřáteli a klidně si s nimi povídá a směje se.
„Copak jsi nepřísahal, že zničíš všechny své nepřátele?“ ptal se udiveně jeden z dvořanů.
„Vždyť jsem je také zničil,“ odpověděl císař. „Všechny jsem učinil svými přáteli.“
Přílohy
10295810_733815943419265_4036390698041029478_n.jpg
10295810_733815943419265_4036390698041029478_n.jpg (29.13 KiB) Zobrazeno 365 krát
Tara

Nový příspěvekod Tara » úte 25. črc 2017 15:35:27

Jednou se Mistr zeptal: "Co je podle vás nejdůležitější náboženská otázka?" Dostalo se mu mnoho odpovědí: "Existuje Bůh?"
"Kudy vede cesta k Bohu?"
"Existuje život po smrti?"
"Ne," řekl Mistr. Nejdůležitější otázka je: "Kdo jsem?"

Jistý kazatel ale pořád nesouhlasil.

Mistr se ho tedy zeptal: "Takže podle tebe, až umřeš, bude tvá duše v
nebi."
Kazatel: "Ano."
Mistr: "A tělo bude v hrobě?"
Kazatel: "Ano."
Mistr: "A kde, smím-li se ptát, budeš TY?"
Tara

Nový příspěvekod Tara » pát 13. črc 2018 10:54:00

- Co je to pomíjivost?

- Podívej se kolem, za sto let budeme všichni mrtví.
Tara

Předchozí

Zpět na Tara