K zamyšlení

Moderátor: Tara

Re: K zamyšlení

Nový příspěvekod Tara » stř 07. pro 2016 15:22:39

.
Přílohy
15420812_10205998761608102_4770241124761788388_n.jpg
Tara

Nový příspěvekod Tara » pon 12. pro 2016 21:54:32

Touha po nových a nových zkušenostech poukazuje na vnitřní chudobu. Domníváme se, že díky jim unikneme sami sobě, ale všechny zkušenosti jsou podmíněny tím, co už jsme. Je-li vaše mysl malicherná, žárlivá, plná strachu, můžete sáhnout po nejrafinovanější droze, ale spatříte jen její vlastní malé výtvory a bezvýznamné projekce sebe sama.Většina z nás by chtěla určitou trvalou a plně uspokojivou zkušenost, kterou by nemohla rozrušit žádná myšlenka. Velké uspokojení je nesmírně útěšné. Čím déle trvá a čím je náš zážitek širší a hlubší, tím větší potěšení přináší. A tak nám potěšení diktuje nejen druh vytoužené zkušenosti, ale je i kritérium, podle něhož ji pak budeme poměřovat.

Všechno měřitelné se však nachází v hranicích myšlení a má tendenci vytvářet iluze. Lze mít nejúžasnější zkušenosti, a přece může běžet o klam. Všechny vaše vize budou nutně odpovídat tomu, čím jste podmíněni, ať už se vám zjeví Kristus, Buddha či cokoliv jiného, v co shodou okolností věříte. A čím silněji věříte, tím silnější budou zakoušené vize – projekce vašich žádostí a tužeb. Takže při hledání něčeho základního – například pravdy – je vašim měřítkem potěšení, které určuje, jak vlastně má vaše zkušenost vypadat. Z toho důvodu je každá už předem bezcenná.

Objevili jsme tedy základní pravdu, že mysl, která hledá a touží po širších a hlubších zkušenostech, je velmi povrchní a hloupá, protože neustále žije v pouhých vzpomínkách.

Krishnamurti
Přílohy
15356687_1823936764486803_2646026855756137661_n.jpg
Tara

Nový příspěvekod Tara » čtv 15. pro 2016 18:44:22

O služkách, princeznách a královnách

Kdo jste? Jste ještě princezna, nebo už královna?

Služky sní o dobré víle, princezny o krásném princi. Královny nesní. Jednají.

Služky věří, že zázraky se dějí. S princeznami se opravdu dějí. Královny je tvoří samy.

Služky jsou slabé, ale zdají se být silné. Princezny jsou silné, ale zdají se slabé. Královny se obejdou bez masky.

Služky přicházejí dříve, princezny později, královny chodí včas.

Služky ze všeho obviňují sebe. Princezny ty druhé. Královny dělají závěry.

Služky neumějí vyhrávat, princezny prohrávat. Královny nesoutěží.

služky nemají draci zájem. Princezny žerou. S královnami se kamarádí.

Služky se o draky nezajímají. Princezny se jich bojí. Královny je krotí.

Služky si můžeme nevšimnout, princezny si nemůžeme nevšimnout. Královny si nemůžeme nevšimnout, pokud se jí to hodí.

Služky jsou pokorné, princezny svéhlavé a královny disciplinované.

Služky chtějí pochvalu, princezny pozornost, královny zkušenost.

Služky snesou ponížení, princezny se za ně mstí. Královnu nelze ponížit.

Služky všechno chápou a strpí, princezny chápou pouze to, co chtějí a královny všechno chápou a odcházejí.

Služky neumějí žádat, princezny čekat. Královny vědí, že všechno má svůj čas.

Služky nechtějí dospět, princezny zestárnout, královny vědí, že všechno má svůj čas.

Služky svět vidí černě, princezny růžově a královny ve všech barvách duhy.

Se služkami je to snadné, s princeznami těžké, s královnami přinejmenším zajímavé.

Být služkou je těžké. Být princeznou je snadné. Být královnou má aspoň smysl.

Služkou se staneš, když tě najmou, princeznou se musíš narodit a královnu z princezny udělá těžká práce a neuvěřitelné štěstí.

Služka sní, jak nechá práce a potká prince, princezna sní, jak se zbaví dozoru a o krásném kavalírovi, královna sní o mládí a o tom, že jí dají všichni pokoj.

http://www.pronaladu.cz/o-sluzkach-prin ... ralovnach/
Tara

Nový příspěvekod Tara » pon 23. led 2017 16:41:17

Cesta není ve skutečnosti cestou. Je hlubinou.
Není vzdáleností. Je prohlubováním se do klidu, klesáním do nepohybu.
Není to cesta, po které by se chodilo. Cesty jsou pro tělo, ego a mysl.
Ale naslouchání vás zavede hlouběji do blaženosti nepoznatelného.
Žijte dostatečně hluboko a poznáte jen jeden směr.

Mooji
Tara

Nový příspěvekod Tara » úte 24. led 2017 21:48:23

Dokud zůstává touha po prožívání, hledání Pravdy je oddalováno. Mysl hledajícího je rozdělena a příležitost ke splynutí se Srdcem je promeškána.

Přijde čas, kdy se člověk stane unavený sám sebou. Není to mysl, která řekne "Jsem unavena." Je to Bytí, které se unaví myslí. Teprve potom se probudí opravdové hledání Pravdy...

~ Mooji
Tara

Nový příspěvekod Tara » ned 12. bře 2017 0:21:09

Jestli si myslíš, že je duchovnější, jezdit na kole nebo hromadnou dopravou a potom soudíš ty, co jezdí autem......spadl jsi do pasti ega.
Jestli si myslíš, že je duchovnější, přestat sledovat Televizi, protože to ruší mozek a potom soudíš ty, kteří ji sledují.....spadl jsi do pasti ega.
Jestli si myslíš, že je duchovnější, nečíst noviny a bulvární časopisy a potom soudíš ty, kteří je čtou......spadl jsi do pasti ega.
Jestli si myslíš, že je duchovnější, poslouchat klasickou hudbu, nebo zvuky přírody, ale potom soudíš ty kteří poslouchají komerční hudbu.....spadl jsi do pasti ega.
Jestli si myslíš, že je duchovnější, jíst vegetariánskou stravu, kupovat bio potraviny, cvičit jógu nebo meditovat a potom soudíš ty kteří tyto věci nedělají.....spadl jsi do pasti ega.
Ve skutečnost nejdůležitějším vodítkem je pochopit, že jsme neustále vystavováni pasti ega.
Ego se důmyslně skrývá ve vznešených myšlenkách, jako je vegetariánská strava, jóga, používání kola.
A potom se transformuje do pocitu nadřazenosti, vůči těm, kteří nenásledují stejnou duchovní cestu.

~ Mooji
Tara

Nový příspěvekod Tara » pát 14. dub 2017 22:38:53

"Jako dítě jsem se cítil osamělý a jsem takový ještě dnes, neboť vím a musím naznačovat věci, o nichž jiní zdánlivě nevědí a většinou ani vůbec vědět nechtějí. Osamělost nevzniká tím, že by člověk kolem sebe neměl lidi, nýbrž spíše tím, že jim nemůže sdělit věci, které se mu jeví jako důležité, nebo že zastává pohled, který jiní považují za nepřípustný."
~ Carl Gustav Jung
Tara

Nový příspěvekod Tara » stř 26. dub 2017 14:27:44

JIDDU KRISHNAMURTI:
Ve všem, co prožíváme, je vždy přítomen ten, kdo prožívá - pozorovatel, jenž si pro sebe zabírá stále víc a víc nebo sám sebe popírá. Dokud něco prožívám, dokud se něčím stávám, musí existovat ten, kdo myslí, a to, co je myšleno - působí tedy dva oddělené procesy. Sjednocení nastane tak, že si celý ten falešný proces uvědomím a nahlédnu, že existuje pouze stav, ve kterém je myslící to, co je myšlené. Já jsem chtivý. Já a ta chtivost, to nejsou dva různe stavy. Existuje tu jen jedna věc, a sice chtivost. Kdyby existovala jen chtivost, a to sama o sobě, a ne nějaké "já", jež manipuluje s chtivostí, když ta chtivost jsem já, co se pak stane? Nepochybně začne působit úplně jiný proces a vzniká zcela jiný problém. A právě tento problém je pak tvůrčí. Pokud chceme být tvůrčí, musíme se dostat do tohoto stavu, kde není nikdo, kdo by se snažil, kdo by usiloval. To pochopit však vyžaduje nesmírné porozumění, bdělost. Vidět, jak se mysl rozděluje na vysoké a nízké - to, co je vysoké, představuje bezpečí a trvalé jsoucno, ale přitom zůstává v procesu myšlení, a tudíž v čase. Jestliže dokážeme tuto věc poznat jako přímou zkušenost, potom uvidíme, jak vznikají zcela jiné síly.

JEFF FOSTER:
Pokoj nie je miesto, kam sa máš dostať, je to neprítomnosť toho, kto ten pokoj hľadá.

MILAN CALÁBEK:
Čím víc zápasím s utrpením, tím víc trpím.
Slovo já - subjekt, jehož protikladem je něco, co nejsem já, ne-já - objekt a jestliže subjekt já, je jen protikladnou myšlenkou, neskutečnou iluzí, ani objekt není ničím jiným.
Prakticky to znamená, že mé radosti a má utrpení nezávisí na objektu, to jest situaci, na ostatních lidech a ani na mém postoji k nim, protože celá táto situace já versus oni, já proti ne-já existuje jen v mém myšlení, který pak dál hodnotí jako dobrou nebo špatnou, podle svého naprogramování.
Ale ve skutečnosti jsem vždy celou touto situaci, to jest situaci Vesmíru, která je taková jaká je, prázdná od myšlenek, Božská... Emotikona heart
Tara

Nový příspěvekod Tara » pát 05. kvě 2017 13:55:37

Poslouchejte tak, že sami pro sebe vidíte, co je pravdivé a co mylné. Znamená to, že nic nepřijímáte ani neodmítáte. Neznamená to, že by mysl měla být otevřená podobným způsobem jako síto, kterým všechno projde a nic na něm nezůstane. Naopak, když posloucháte, jste citliví, a tím i velmi kritičtí. Vaše kritika však nevychází z vašeho názoru, který je v opozici k názoru jinému. To by byl proces myšlení. Poslouchejte prosím tak, jak slyšíte ty vrány, bez přemýšlení, jestli se vám jejich hlasy líbí nebo nelíbí. Bez rozladění, bez ztráty pozornosti. Budete-li poslouchat takto úplně, zjistíte, že nic dalšího již na práci nemáte. Pouze člověk, který stojí na břehu řeky, uvažuje o tom, jak musí být krásné být v proudu. Když opustí břeh a je v proudu, není zde již žádné uvažování, není zde žádné myšlení. Je zde pouze pohyb.

~ Jiddu Krishnamurti
Přílohy
18268545_1883632735183872_947187815561108526_n.jpg
18268545_1883632735183872_947187815561108526_n.jpg (12.98 KiB) Zobrazeno 288 krát
Tara

Nový příspěvekod Tara » ned 07. kvě 2017 15:38:29

Na celém světě je málo těch, kteří stojí o svobodu.
Jěště méně je těch, které touha po svobode spaluje.
Těch, kdo touží jen po vysvobození, je jěště méně.
Těch, kdo se již nevrátí k potěšení smyslů, je ještě mnohem méně.
Ještě méně je těch, kteří jdou až na ostří žiletky
a ještě méně těch, kteří z toho ostří nespadnou.
Těch, kteří uskuteční Já, je tak málo!

~ Papaji
Přílohy
18402931_1884355451778267_330620007939309266_n.jpg
Tara

PředchozíDalší

Zpět na Tara