Diskuse k Lamí józe

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. črc 2014 14:39:33

Jana píše: Zmizí hledající, zmizí ztotožnění s osobou. Není tady nikdo, kdo by si toho mohl být vědom, ale vědomé to je, jinak by to nebylo blažené.

Ve vědomí si je vědomí sebe samo vědomo,...

:yes:

Přesně tak, to je o čem mluvím.


jj je to tak :yes: to je pořád opěvování sebe si vědomé existence :) což rozhodně není stav probuzení, ale jen další milník na cestě sebepoznání ... neboť i toto je shledáno jako prvotní představou :D


"Jednota je to, co jsem já. Ale tato jednota, totožnost, celistvost, nemůže znát samu sebe, neboť v ní neexistuje žádný subjekt, jenž by byl oddělen od objektu - neexistuje tedy prostor nutný k uskutečňování pozorování, poznávání, vědění.

Jinými slovy, v původním stavu jednoty neboli celistvosti neexistuje žádný prostředek nebo nástroj, jehož prostřednictvím může nastat ,vědění‘."

Bytí-Vědomí-Klid (Sat-Čit-Ánanda) je kvalita vědomí (´Já jsem´). Jedná se stále o objekt.

Avšak ten, kdo je bez poznání, je čiré Absolutno, ParamátmanL "
Návštěvník
 

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. črc 2014 14:43:07

tady máš nastíněné od Maharadže jak to postupuje ...

"Když jste, tak prostě jen buďte. To je první krok - přebývat ve vědomí, ve kterém jste, beze slov - to je čiré poznání.

Hledající, který pochopí to, co mu Guru sdělil, odhodí všechny koncepty, což je první krok, následuje spočívání a prohlubování v Já jsem, v čirém bytí.

Nyní, když se hledající noří do meditace, toto poznání sebe sama přechází do stavu nevědění (zapomnění sebe sama). Toto je ten nejvyšší stav v posloupnosti, kdy je tu aspekt těla, protože toto poznání sebe sama a stav nevědění jsou aspekty těla, a tělo znamená vědomí a v oblasti vědomí existují i tyto dva stavy. (poznání sebe sama a nevědění)

Absolutno transcenduje stav poznání sebe sama i stav nevědění.

Proto, stav nevědění je nejvyšším stavem v duchovní posloupnosti, ale cílem je transcedence obou těchto stavů."
Návštěvník
 

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Alaja. » pon 21. črc 2014 14:43:56

Linda píše:Když to nastane, není tam nikdo, kdo by pak o tom mohl mluvit.


:) No jo, když je Pozorovatel vyhoštěn za dveře, tak pak není nikdo, kdo by podal svědectví o tom, jaké to je, když to nastane....
Alaja.
 

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Linda » pon 21. črc 2014 14:44:46

Když to nastane, není tam nikdo, kdo by pak o tom mohl mluvit.

Proto Probuzení nemluví o této zkušenosti jako o něčem, co zažili a čeho dosáhli. Když se jich na to někdo zeptá, popisují naprosto neosobně, co může za určitých okolností nastat.

Když tohle začne někdo popisovat jako zkušenost, kterou má nebo měl, mluví o tom jako o něčem, co sám zažil, a tím si to přivlastnilo osobní já.

Návštěvník píše:
Ve vědomí si je vědomí sebe samo vědomo...

Přesně tak, to je o čem mluvím

...to je pořád opěvování sebe si vědomé existence :)
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. črc 2014 14:47:11

Linda píše:Když to nastane, není tam nikdo, kdo by pak o tom mohl mluvit.


:)

"Parabrahman nezná Sebe samo. Když dojdeme k závěru, že nejste, že já nejsem, co zbývá, je označováno jako Parabrahman, ale co to je Parabrahman? Nemůžete to popsat, a tak jste tiše. Já jsem také tiše. Parabrahman nelze srovnat s ničím."
Návštěvník
 

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Alaja. » pon 21. črc 2014 14:55:29

Linda píše:
Když to nastane, není tam nikdo, kdo by pak o tom mohl mluvit.

Proto Probuzení nemluví o této zkušenosti jako o něčem, co zažili a čeho dosáhli. Když se jich na to někdo zeptá, popisují naprosto neosobně, co může za určitých okolností nastat.

Když tohle začne někdo popisovat jako zkušenost, kterou má nebo měl, mluví o tom jako o něčem, co sám zažil, a tím si to přivlastnilo osobní já.

Návštěvník píše: ... to je pořád opěvování sebe si vědomé existence :)


Takže když mistr popíše, co se může za určitých okolností stát, tak to popisuje naprosto neosobně.
Když popíšu já, co se může za určitých okolností stát, tak to popisuji osobně....
Tak jo...každý si holt popisuje ten kousek Univerza, ke kterému se za určitých okolností zrovna přichomýtl...někdo neosobně, jiný osobně, podle toho, jak to sdělení o jejich zkoumání Univerza ohodnotí posluchači a čtenáři... :)
Alaja.
 

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Linda » pon 21. črc 2014 14:56:08

jednota, totožnost, celistvost, nemůže znát samu sebe, neboť v ní neexistuje žádný subjekt, jenž by byl oddělen od objektu - neexistuje tedy prostor nutný k uskutečňování pozorování, poznávání, vědění.

Jinými slovy, v původním stavu jednoty neboli celistvosti neexistuje žádný prostředek nebo nástroj, jehož prostřednictvím může nastat ,vědění‘."


:yes:
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. črc 2014 14:57:37

Alaja. píše:
Linda píše:Když to nastane, není tam nikdo, kdo by pak o tom mohl mluvit.


:) No jo, když je Pozorovatel vyhoštěn za dveře, tak pak není nikdo, kdo by podal svědectví o tom, jaké to je, když to nastane....


no právě :) dokud je tam ještě přítomen svědek, který je si vědom toho co vnímá - například blaženosti nebo vjemu prázdnoty, tak je tam pořád někdo co vnímání něco - napřiklad blaženost

sat-čit-ananda je braná pouze jako kvalita vědomí Já jsem :) toto Já jsem je prvotním uvědoměním sebe sama, jakožto blažené existence a je základem ke ztotožnění já jsem něco ... jedná se o prvotní představu :) Absolutna :)

a jakožto takové je nakonec shledáno poslední představou ...
Návštěvník
 

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Linda » pon 21. črc 2014 15:01:52

Popisovat ten stav může dodatečně jen "snová osoba", která po návratu zpět do snu říká okolním snovým osobám,
jaké to bylo, když se ona probudila ze sna :D

Jenže - skutečné probuzení rovná se zmizení snové osoby.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. črc 2014 15:05:36

Alaja. píše:Takže když mistr popíše, co se může za určitých okolností stát, tak to popisuje naprosto neosobně.
Když popíšu já, co se může za určitých okolností stát, tak to popisuji osobně....
Tak jo...každý si holt popisuje ten kousek Univerza, ke kterému se za určitých okolností zrovna přichomýtl...někdo neosobně, jiný osobně, podle toho, jak to sdělení o jejich zkoumání Univerza ohodnotí posluchači a čtenáři... :)


TO co je před vědomím nelze popsat ani osobně ani neosobně a TO je Zdroj - Základ všeho a je to i podstatou lidského tvora ...

proto TO žádný Mistr nepopisuje ...

jinak to co každý z nás popisuje je skutečně částí projeveného Univerza včetně prvotního uvědomění existence- na kterém je to celé postaveno :) toto prvotní uvědomění sebe sama je blažené, protože je naprosto celistvé a uspokojené - než postupně dojde ke ztotožnění se s tím co je a oddělením se od toho co není ... :)
Návštěvník
 

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Alaja. » pon 21. črc 2014 15:08:25

Návštěvník píše:no právě dokud je tam ještě přítomen svědek, který je si vědom toho co vnímá - například blaženosti nebo vjemu prázdnoty, tak je tam pořád někdo co vnímání něco - napřiklad blaženost

sat-čit-ananda je braná pouze jako kvalita vědomí Já jsem toto Já jsem je prvotním uvědoměním sebe sama, jakožto blažené existence a je základem ke ztotožnění já jsem něco ...

jedná se o prvotní představu Absolutna

a jakožto takové je nakonec shledáno poslední představou ...


:D

Moje poslední představa je a nadále bude taková, jak mi ji ono samo ukázalo, že naše Absolutno si visí v temnotě jako obrovský svítící podivný živočich a rozhlíží se, jestli není v okolí něco takového jako je ono ...
Alaja.
 

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. črc 2014 15:11:30

"To, co je před Vědomím, nelze nikdy slovy popsat. Bytí-Vědomí-Klid (Sat-Čit-Ánanda) je kvalita vědomí (´Já jsem´). Jedná se stále o objekt.

Znalec toho je Átman.

Avšak ten, kdo je bez poznání, je čiré Absolutno, Paramátman."


NM
Návštěvník
 

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Linda » pon 21. črc 2014 15:11:51

Popisovat ten stav může dodatečně jen "snová osoba", která po návratu zpět do snu říká okolním snovým osobám,
jaké to bylo, když se ona probudila ze sna :D

Jenže - skutečné probuzení rovná se zmizení snové osoby.

Kdysi jsem četla, jak Ramana Mahariši reagoval na okolí po zkušenosti nedvojného Bytí. Nedokázal o sobě mluvit jako o osobě, a v dopise na rozloučenou, který napsal své rodině, než odešel k Arunačále, je požádal, aby ho nehledali. Mluvil o své osobě slovy "není třeba vynakládat prostředky na vyhledání toho."
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Linda » pon 21. črc 2014 15:15:33

Kdo a komu popisuje to, co momentálně vnímá jako nejvyšší level, který ho plně uspokojuje? Odkud se bere potřeba to neustále dělat? A proč?
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. črc 2014 15:16:52

Alaja. píše:
Moje poslední představa je a nadále bude taková, jak mi ji ono samo ukázalo, že naše Absolutno si visí v temnotě jako obrovský svítící podivný živočich a rozhlíží se, jestli není v okolí něco takového jako je ono ...


jj světlo vychází z temného zdroje :)
Návštěvník
 

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Pavel » pon 21. črc 2014 15:18:23

SPEKULACE MUDRLANTOVA

To, co si samo sebe uvědomuje,
mluví o tom, co si sebe samo neuvědomuje jako o své podstatě,
která neví, že si sebe sama uvědomuje
jako to, co si sebe samo neuvědomuje.
Pavel
 

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Linda » pon 21. črc 2014 15:30:17

Jana píše:
Linda píše:Kdo a komu popisuje to, co momentálně vnímá jako nejvyšší level, který ho plně uspokojuje?

Bez ztotožnění s tělem a myslí někoho takového najdi.

Právě. Není tu nikdo, kdo by takovou potřebu měl. Nevzniká vlastní iniciativa a potřeba něco říkat, když se nikdo na nic neptal.
Není pak žádný důvod něco prohlašovat, opakovat ... je tu vnitřní tichost.

Aštavakragíta: "„To“ je čirá subjektivita bez stopy objektivity, je to prázdnota, ticho, čirost, všudypřítomnost."

Balsekar: "Když tu není žádné „já“ a nic, co by po nějakou dobu trvalo, je to současný okamžik, věčný okamžik. Nějakou zkušenost „máme“, jen když o tom zakoušení mluvíme. Mluvíme-li o zkušenosti, týká se to určité doby, po kterou to trvalo. To je vždycky v minulosti. Když na zkušenost myslíme, a jedině tehdy, když na ni myslíme, objeví se jako minulá událost. Kdykoliv je tu současné prožívání, není tu žádný prožívající."
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. črc 2014 15:32:02

Jana píše:
Linda píše:
Popisovat ten stav může dodatečně jen "snová osoba", která po návratu zpět do snu říká okolním snovým osobám,
jaké to bylo, když se ona probudila ze sna :D

Jenže - skutečné probuzení rovná se zmizení snové osoby.

Kdysi jsem četla, jak Ramana Mahariši reagoval na okolí po zkušenosti nedvojného Bytí. Nedokázal o sobě mluvit jako o osobě, a v dopise na rozloučenou, který napsal své rodině, než odešel k Arunačále, je požádal, aby ho nehledali. Mluvil o své osobě slovy "není třeba vynakládat prostředky na vyhledání toho."


Řekla bych, že i Vinnetou byl takhle podobně osvícený, jelikož mluvil o sobě ve třetí osobě.

:D


no protože indiáni byli více sjednocení s Velkým duchem ...

malé děti taky, než se individualizují, o sobě hovoří ve třetí osobě :) než uvěří že Pepíček nebo Mařenka jsou ony, tak obvykle říkávají Pepíček má hlad, Mařenka se bojí - další krok dál je (kolem druhého až třetího roku) že začnou říkat - já mám hlad, já se bojím ... :)
Návštěvník
 

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. črc 2014 15:46:22

Pavel píše:SPEKULACE MUDRLANTOVA

To, co si samo sebe uvědomuje,
mluví o tom, co si sebe samo neuvědomuje jako o své podstatě,
která neví, že si sebe sama uvědomuje
jako to, co si sebe samo neuvědomuje.


nemusí se o tom mudrlovat

stačí když se tomu dává pozornost :)

uvědomovat si jen ten čirý vjem bytí každou volnou chvíli co to jde, bez přemýšlení o tom
a nechat to, aby se to začalo vyjevovat samo
Návštěvník
 

Re: Diskuse k Lamí józe

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. črc 2014 16:39:05

No, vidíš, že to vidím správně... tak to konečně pochop!!!


:D :D :D
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Archiv z FJZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník