Lamí jóga

Re: Lama

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. lis 2013 12:44:30

přidám odkaz přímo k lamovi :)

http://www.ulamy.ic.cz/
Návštěvník
 

Re: Lama

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. lis 2013 13:27:40

Lamí jóga pro mne znamená "uvolnění" a to do slova a do písmene.

"Tři roviny relaxace

Je smutnou skutečností, že člověk nechápe, jakou důležitost má v jeho každodenním životě relaxace. Už samotné to slovo vzbuzuje představu jakéhosi druhu disciplíny, jako je např. jóga nebo něco podobného, co se musí provádět v pevně stanovené denní době. Relaxace je ve skutečnosti trojího druhu: fyzická, mentální a transcendentní – a ani jedno z toho nevyžaduje nějakou systematičnost.

Fyzická relaxace prostě znamená záměrně povolit, uvolnit napětí, které se během dne jaksi vkradlo do těla. Na příklad i pouhé sezení v zubařském křesle vyvolává napětí. Zubař by proto měl říci pacientovi, aby se uvolnil. To jediné, co je v takovém případě skutečně nutné, je vědomě a současně uvolnit všechny svaly. To je ve skutečnosti základní princip známé šavasany. Lehnete si a ze všech tělesných svalů necháte vědomě odplynout veškeré napětí. Někdy se doporučuje postupovat z jednoho konce těla na druhý a postupně uvolňovat svaly jednotlivých částí těla. Ale mnoho lidí má zkušenost, že jasný příkaz svalům celého těla, aby se uvolnily, funguje velmi dobře. "Povolte", musel zvolat jeden zubař na pacienta, aby se pacient uvolnil.
Skutečný přínos relaxace nespočívá v provádění šavasany, která vyžaduje polohu vleže; ať děláte cokoliv, na chvilku se zastavte, vědomě uvolněte celé tělo, a když jste se takto uvolnili, pokračujte ve své činnosti. Anebo mezi dvěma úkoly se na jednu nebo dvě minuty zastavte a zůstaňte vědomě uvolnění. Brzy zjistíte, že jste si zvykli dělat svou obvyklou práci bez jakéhokoliv druhu napětí a že k uvolnění není zapotřebí nic víc než jemná připomínka.

V lidské bytosti existuje unikátní vestavěný mechanismus relaxace: člověk je jediný tvor, který se směje, který se dokáže srdečně zasmát. Smích, i záměrně navozený, přináší nejen emocionální uspokojení, ale i relaxaci, která organismu výrazně prospívá. Smích začíná hlubokým nadechnutím, po němž následuje rytmické vydechování, kterého se účastní především bránice – veliká spousta svalů, oddělující hrudní dutinu od dutiny břišní. To napomáhá vyrovnávání tlaků v obou těchto dutinách a kromě toho, že je tím podporován tok krve v žilách, dochází i k masáži vnitřních orgánů. Lékaři popisují čtyři typy smíchu, které mohou působit blahodárně (lidé, kteří mají problémy se srdcem, s páteří, nebo mají vysoký krevní tlak, by měli postupovat opatrně):

a) smích odpovídající etiketě začíná pousmáním a pokračuje mírným zasmáním se, nadechování nevyžaduje žádnou zvláštní pozornost.
b) u ´holubího smíchu´ je nadechnutí hlubší, ústa zůstávají zavřená a při smíchu člověk vydává zvuky připomínající holubí vrkání. Je to jakýsi vnitřní smích a má své výhody
c) Krajně nesnadné je naučit se ´neslyšnému smíchu´, je ale velmi působivý. Je třeba velmi hluboce se nadechnout a pak se začít smát s otevřenými ústy a vyplazeným jazykem – ale bez jediného zvuku! Po nádechu můžete vydechovat tak dlouho, jak je to možné, s rytmickými záškuby bránice; tento ´vnitřní jogging´ je energický a značně vyčerpávající.
d) ´Břišní smích´ se podobá neslyšnému smíchu, ale můžete se dát do hlasitého smíchu, dokonce se i svíjet nebo válet se po zemi. Musíte se opakovaně nadechovat a celé to může trvat tak dlouho, jak je vám libo.

Mentální relaxace je úplně jiného druhu, jelikož ve svém důsledku znamená absenci myšlení, absenci vědomého fyzického uvolňování. Taková mentální relaxace vás osvobozuje od podmíněnosti. Můžete se snadno ocitnout mimo své ´já´, jelikož mezi dvěma myšlenkami existuje interval ticha, který s myšlenkovým procesem nijak nesouvisí. Jelikož tento interval, interval ticha, nesouvisí s časem, přináší skutečně obrovské uvolnění, kdykoliv si ho uvědomíte. Na tento interval je možné se zaměřit v kterékoliv situaci běžného života, třeba jen na krátkou chvilku. Soustředění na interval mezi dvěma myšlenkami, které se objevuje během dne, mohou guruové vyučující meditaci odpírat označení ´meditace´; dokážete-li se ale koncentrovat na tento interval mezi myšlenkami v průběhu svého pracovního dne, na sklonku dne najednou zjistíte, že jste méně unavení a že máte pro zbytek večera k dispozici podstatně víc energie.

V těchto intervalech mezi myšlenkami dochází ve skutečnosti k tomu, že mysl ´zmlkne´: vyprázdní se ode všech svých obsahů a je tudíž ´prázdná´ či ´tichá´ a intenzivně si uvědomuje, co v daném okamžiku Je. Neznamená to, že by si utišená mysl neuvědomovala proud myšlenek, protékající vědomou myslí; ale neúčastní se myšlení: nedělá rozdíly mezi myšlenkami, nevytváří úsudky – neposuzuje, jestli jsou správné nebo špatné, a nehodnotí jejich důležitost. Bezprostředním důsledkem tichosti mysli v každodenním životě je změna náhledu na psychologické problémy: vnímají se jako naprosto nepodstatné a mnohé z nich prostě zmizí. Ještě důležitější může být fakt, že utišená mysl otevírá zcela volný prostor tvořivým schopnostem a intuici a to má za následek nejen zmizení psychologických problémů, ale objeví se i řešení intelektuálních a dokonce i praktických problémů.

Existuje ještě další druh relaxace; není to relaxace fyzická ani mentální a nelze jí dosáhnout; může k ní pouze dojít. Je důsledkem nejhlubšího možného pochopení, že žádná individuální entita coby ´já´ protikladné k ´druhým´ ve skutečnosti neexistuje. Objeví se jasné chápání, že bezpočet lidských bytostí nemá při svém rozhodování a jednání žádnou vlastní vůli ani možnost volby, že jsou pouze specificky naprogramovanými nástroji, jejichž prostřednictvím jedná Zdroj či Bůh, Vědomí, prvotní Energie. Ta podnítí takový chod událostí, k němuž má dojít podle toho, co označujeme jako zákonitost Přírody nebo jako zákonitost Vesmíru. Bezvýhradné přijetí tohoto konceptu, které může člověk prověřovat v ohni své každodenní zkušenosti, vyústí v plné přijetí toho, co Je, jako záměru vesmírného Bytí, což má za následek naprosté uvolnění psychosomatického organismu, vedoucí k osvícení či Sebe-poznání: fiktivní jednající ego-entita shledá, že se zcela vzdala transcendentnímu Zdroji. Mohlo by se to označit jako transcendentní relaxace."


Ukázka z knihy Raméše Balsekara

Peace and Harmony in Daily Living (Mír a harmonie v každodenním životě)
viz http://www.jitrnizeme.cz/view.php?nazev ... 2010030009

poznámka lamy:

"O uvolnění je lamí joga primárně.

Uvolnění můžeme vysvětlit třeba jako ztrátu pout - odpoutání, vyvázání se.

Je to tak jednoduché, že to zná každý."
:)
Návštěvník
 

Lamí jóga - dodatek 1 - Pozornost

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:14:52

od lama » ned 15. čer 2008 10:43:24

Pozornost

Pozornost je poměně důležitý princip. Klasická joga se o pojmu pozornost nijak zvlášť nezmiňuje a lze říci, že pozornost je součástí soustředění.
K tomu, abyste něco „vědomě“ dělali potřebujete soustředění. Pozornost je soustředění v uvolnění. Uvolníte se a sledujete co se děje. Přicházejí různé myšlenky a jiné vjemy. Pokud se dostatečně uvolníte, dojde k odpoutání od těla i mysli a pozornost se ustálí, stane se pevnou.
Důležitý princip pozornosti je, že probíhá pouze v reálném čase - v tomto okamžiku, v přítomnosti. To je to k čemu Vás nabádají Mistři a učitelé. Pokud jste v přítomném okamžiku, je tu ostrá pozornost. Je to i test Vaší pozornosti.
Pozornost by měla vyvěrat zevnitř. Pokud chcete vnímat „pohyb světa“, Jednotu, Boha (říkejme tomu jak chete) kompletně, je nutné následovat pozornost zevnitř.
Vyzkoušejte si to. Pokud budete vnímat „venkovní svět“ a jakoby z venkovního světa vnitřní svět, dojde k jakoby „rozdělení vědomí“, vidličnaté vědomí. Je to docela jednoduché na pochopení i logikou. To co vidíme „venku“(pro představu alegoricky molekuly) jsou velké celky. Zatímco „uvnitř“ jsou „malé celky“(pro představu alegoricky atomy). To znamená, že z molekul nemůžeme poskládat atom.(všechno prosím alegoricky)
Zkusme to tedy obráceně. Krz vnitřní sledujme vnější. Kromě toho, že se nám otevře něco jako další smysl (pro znalce 6 čakra – třetí oko) , dochází k poznávání nebo spíše poskládávání „velkých“ vnějších částí z „malých“ vnitřních částí. To znamená, že náš pohled z vnitřku ven je kontinuální a poznáváme to co máme vevnitř ve věcech venku. Rozdíl mezi vnitřním a vnějším je smazán. Podstatu sama sebe(vnitřní) vnímáme ve všech věcech okolo. Tím vzniká „dojem“ jednoty. Něco jako „Všechno se skládá ze mne – z mých částí“. Na cokoliv se potom podíváte "zevnitř", jste Vy. Sledováním zevnitř nenajdete nic, co by z Vaších vnitřních částí nebylo(poskládáno).
To je výsledek pozornosti. :D
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Lamí jóga dodatek II – vlastnosti které se hodí

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:16:25

od lama » stř 25. čer 2008 21:19:47

Pokud jsme na cestě k sebepoznání možná se nám budou hodit některé lidské vlastnosti. Každá vlastnost se dá nějakým způsobem posílit nebo vypěstovat.
Nebudu mluvit o morálních předpisech, toho si každý může najít dost a dost jinde. Je to pohled spíše z "věcné stránky".

Opravdovost – pokud chceme čehokoliv dosáhnout, potřebujeme se tomu věnovat. Znamená to posunout to, čeho chceme dosáhnout na nejvyšší stupínky životních priorit. Pokud chceme v životě dosáhnout hlavně poznání sama sebe a pak teprve máte vše ostatní, budeme se snažit vše podřizovat tomuto směru. Samozřejmě, že to nepůjde úplně vždy a všude, ale pokud bude možnost volby, tak zvolíme sebepoznání.
Trpělivost - x let jsme nějak žili. Pravděpodobně se to ze dne na den nezmění.
Odvaha – musíme mít v sobě odvahu vyzkoušet nové věci. Není to jen tak. V určité fázi budeme muset mít odvahu kroku do prázdna nad propastí. Budeme muset zahodit všechno co známe a hlavně sama sebe
Optimismus – pokud se dostaneme do meditačních stavů, bude se nám hodit radostivost, optimismus. Může se stát, že pronikneme do nemateriálních světů a pokud nebudeme při tom optimisticky naladěni,to co tam potkáte nás nemusí potěšit a může se stát, že filmové horory nám pak budou připadat jako červená knihovna. Pokud máme „vedení“ tak se tomu snadno vyhneme – vytvořením optimistických stavů.
Důvěra – Důvěra ve vedení, ať už je „vnitřní“ nebo „vnější“. Pokud něco děláme, je dobré nemít pochybnosti. Půjde to potom mnohem snáze. Pokud nebudeme mít důvěru, uděláme to jen napůl. Necháme si otevřená zadní vrátka. Jenže my musíme ty kroky udělat komplet celí a zavřít za sebou dveře a otevřít ty další. Jen tak se stane to co je potřeba.
Láskyplnost – Pomůže nám tam, kde rozum nebude fungovat. Pěstujme to. Prostě milujme cokoliv na co se podíváme.
Uvědomme si jaká je síla v kombinaci těchto vlastností. Pokud budeme milovat svého Mistra (třeba vnitřního), najdeme k němu důvěru a sebereme odvahu k zásadním krokům.

Samozřejmě užitečných vlastností je mnoho. Toto je pouze speciální výběr pro Lamí jogu…
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Lamí jóga - dodatek III - Pojmy a dojmy

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:17:45

od lama » čtv 26. čer 2008 22:52:38

Začněme uvědoměním si o co nám jde. Co je naším cílem, co vlastně vědomě děláme a kam vědomě kráčíme.
Na začátku nám jde o příjemné pocity. O pocit štěstí.
Zkušenosti nám ukáží, že vše, k čemu se připoutáváme, nám občas, sem tam, vytvoří pocity nepříjemné. To znamená, že směr našeho snažení se obrací ke svobodě, k odpoutání a uvolnění všeho, od čeho se odpoutat můžeme, co nejsme. Jakoby oklikou se dostáváme k sebepoznávání. To co nejsme odhazujeme, uvolňujeme, vzdáváme se toho a tak nahlížíme na vnitřnější a vnitřnější vrstvy své osobnosti. Zjišťujeme, že to nejlepší co můžeme udělat je „být ve svém já“, „být“, „být já“. To vnímáme jako jediné skutečné naplnění.

Rekapituluji důležité pojmy, cíle snažení, základní motivace:
- Štěstí
- Svoboda
- Sebepoznání

Tak a co tedy znamenají ostatní slova jako je "jednota", "vesmír", "nirvána", "láska", "blaženost", "Bůh", "prázdnota", „bytí“, „vědomí“, „probuzení“, „přítomný okamžik“, „životní princip“ atd.
Tato slova mají jen zástupnou funkci. Vyjadřují nějaké stavy, případně metody, odvozené od výše uvedených cílů. Můžeme se zaobírat různými směry(joga, buddhismus atd.), různými technikami(meditace atd.), ale pořád nám jde o stejné cíle. A na to prosím nezapomínejme.
Můžeme TO jednou zažít a už si myslíme, že to je to ono a prostě se ten stav snažíme znovu navodit. To je dobrá technika. Až na to, že časem se ztrácí skutečný prožitek a začne pracovat mysl. Velmi snadno se totiž některé z těch líbivých slovíček za cíl zamění. Protože nevíme pořádně o co jde, tak si o tom vytvoříme v mysli představu a za tou směle kráčíme.
Zapomínáme na skutečný cíl, kterým není jednota, nirvána nebo vědomí.
Cílem je štěstí, svoboda, sebepoznání.

Slovíčka jako jednota, prázdnota, nirvána vznikla z důvodu částečného popisu konečného prožitku. Zdůrazňují vždy jen určitý vymezený aspekt(při troše štěstí několik aspektů) a nemohou zachytit komplexnost prožitku svobody a sebepoznání.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Lamí jóga - dodatek IV - Vůle

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:21:05

od lama » úte 15. črc 2008 20:27:57

Promluvme o systémech, které vyžadují - alespoň z počátku - jistou kázeň nebo ve kterých je kázeň výhodou. To platí například o joze, o buddhismu, o bojovém umění a podobně. V souvislosti s tímto způsobem cesty můžeme často slyšet o pevné vůli. Někteří lidé si stěžují, že nemají pevnou vůli a proto jim to „nejde“. Nejsou schopni denně na sobě pracovat, a dodržovat poloformální praxi(viz lamí joga) ve formě cvičení nebo meditací, či neformální praxi (provádění v běžném životě)
Co to ta pevná vůle vlastně je a jak si ji vybudovat?
Není v tom nic převratného. Naše vůle cokoliv dělat odpovídá motivaci a z motivace nastavené prioritě. Znamená to, že pokud nemáme dostatečnou motivaci, nejsme schopni si nastavit praxi na nejvyšší příčky životních priorit a tomu odpovídá i naše vůle k praxi. Takže podívejme se na to střízlivýma očima. Jaké jsou naše priority v životě?
Ještě to upřesněme – dlouhodobé priority?
Zkusme zapomenout na co bychom jako vysoké priority rádi viděli a pravdivě si odpovězme podle toho co skutečně celý den děláme. Dejme tomu, že máme zaměstnání – to je vysoká priorita. Dejme tomu, že máme rodinu, o kterou se nějakým způsobem staráme. Můžeme mít domácnost. A takě je tu volný čas.
A teď skutečně střízlivě zhodnoťme, kolik času věnujeme práci na sobě. Kolik času se soustředíme, cvičíme, dýcháme, milujeme Boha, odevzdáváme se, uvolňujeme se?
Jakou prioritu ze všech běžných činností a ve všech běžných činnostech to má?
Máme dostatečnou motivaci k tomu, abychom prováděli některé ze „cvičení“ i během dne?
Co je naší motivací? Co nás táhne k tomu se nějakou „cestou“ zaobírat?
Přemýšlejme o tom.

Z jistého pohledu není ani tak důležité jaký nám z toho vyjde výsledek. Důležitý je ten proces, který jsme tímto nastartovali. A to je poznání sama sebe. Poznání svých motivací, poznání svých priorit. Snadno může dojít k vyplavení věcí z podvědomí, o kterých ani nevíme. Dojde k uvědomění si jich na úrovních mysli i těla. Nebraňme se tomu. Uvolněme se do toho. Takoví jsme. To je naše skutečnost. Vstřebejme to, nechme to projít a transformovat přes naši soustavu těla a mysli s láskou.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Lamí jóga II - Zkratky a bleskovky

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:23:10

od lama » čtv 31. črc 2008 11:47:31

Co to zkratka vlastně je. Především musím napsat, že to neznamená „zkrácená a rychlá duchovní cesta“.
Zkratka je velmi významná pro člověka, který již zažil alespoň částečné a dočasné sebepoznání, probuzení, osvobození. Tento „stav“ ale pro něj není trvalý, nýbrž je možné jej navodit vzpomínkou nebo případně „krátkou technikou“, „bleskovkou“, vedoucí k uvolněné jednobodovosti.
Neznamená to, že pro člověka, který tento „stav“ nezažil je to zapovězeno. Naopak. Tyto bleskovky jsou vhodné pro běžný život, pro „neformální praxi“ a každý je s úspěchem může kdykoliv použít i při praxi formální či poloformální.

První bleskovkou je
Vzpomínka na událost, stav, vjem, pocit.
Druhá „bleskovka“ je tak samozřejmá, že ani bleskovkou není. Je to základní součástí života člověka, který se věnuje joze, buddhismu, křesťanství či jinému směru vnitřního vývoje.
Subham astu sarvadžagatam (Šťastny ať jsou všechny bytosti)
- Láska ke všemu a ke všem – včetně sebe
- Soucit – souvisí s jednotou

Dále popisuji:
Tady a teď
- Mezera mezi myšlenkami
- Vnímání zastavení dechu mezi nádechem a výdechem a mezi výdechem a nádechem.
- Vnímání nejmenšího časového intervalu.
- Neexistence minulosti a budoucnosti.
Kdo jsem
- Otočení pozornosti dovnitř proti proudu myšlenek, pocitů a vjemů obecně
- Otočení pozornosti na pozornost samotnou
- Vědomí
- Vzpomínka na Mistra – souvisí s láskou
Prázdnota
- Vyprázdnění od myšlenek a pocitů
- Setrvání v Tichu, Klidu
Bože Tvá vůle
- Úplné odevzdání do vyšší moci
- Odstup od veškerého dění
Jednota
- Vnímání propojenosti všech „entit“
- Vnímání základní pralátky a prapodstaty všeho
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Lamí jóga II. - zkratky a bleskovky

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:26:11

od lama » čtv 31. črc 2008 21:21:09

Jen upřesním.
Podle Lamích zkušeností se tyhle bleskovky objevují a využívají do určité chvíle. Pak již se jedná spíše o stav(nemám lepší název), který všechny tyto bleskovky zahrnuje a dovolím si napsat lehce přesahuje o tu část, které se běžně říká milost.
Jinými slovy bleskovky jsou návody jak se uvést do žádoucího stavu. Pokud se tento stav projevuje spontálně, jsou bleskovky poznány pouze jako "ukazatele na měsíc".
:D
Musím ještě dodat, že funkční ukazatelé. :D
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Lamí jóga II - Advaita technicky

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:27:10

od lama » čtv 07. srp 2008 11:59:23

Advaita znamená nedvojnost.
V poslední době se Advaita vyděluje jako samostatný filosofický směr, ale podívejme se na ní z pohledu Lamí jogy a s trochou logiky.
Advaita je více než samostatná filosofie stav – zjednodušeně řečeno - naší mysli.
Advaita je výsledek uvolněného a otevřeného jednobodového soustředění.
Toho lze dosáhnout „vůlí“ nebo odstraněním „rušivých vlivů“.
Použití vůle znamená, že vůlí nasměrujeme pozornost k jednomu bodu uvnitř sebe a pak se uvolníme a otevřeme. Nebo je možné nasměrovat rovnou uvolněnou a zároveň otevřenou pozornost dovnitř k jednomu bodu. V této technice je nutné v určité chvíli uvolnit svoji vůli tak, aby nepřekážela samotné transformaci „mysli“ do stavu nedvojnosti.

Odstranění rušivých vlivů znamená odstranit z mysli všechny oblasti, které nám jednobodové otevřené soustředění znemožňují, rozmělňují. Znamená to, že všechny opory mysli jsou odstraňovány, dokud nezůstane jednobodovost a otevřenost bez opory, bez konceptu. Naše „mysl“ je v podstatě „jednobodová a otevřená“ a pokud jí sebereme hračky, které ji „vyrušují“, sama se vrátí tam kam má.

Zatímco u jednobodového otevřeného soustředění vůlí je popis „techniky“ jasný a lze jej zobecnit, u „odstraňování rušivých vlivů“ je situace komplikovanější, protože každá „mysl“ využívá jiné opory, koncepty, rušivé vlivy a tudíž nelze postupy zobecnit. Také je patrný rozdíl v tom, že zatímco techniku jednobodového otevřeného soustředění může provádět adept sám, k "odstraňování rušivých vlivů" je nutné zrcadlo, které nám tyto vlivy zobrazí. Na druhou stranu soustředění může být pro mnoho lidí technikou "nesnesitelnou" a na úrovni mysli mohou zůstat z důvodu nedostatečného "odevzdání a uvolnění" zbytky konceptů a opor, které nedovolí projít transformací mysli. Z toho vyplývá, že ideální je používat oba způsoby:
- jak uvolněné a otevřené jednobodové soustředění(viz např Lamí joga 2 - Zkratky a bleskovky),
- tak kontrolu "čistoty mysli" "zrcadlem"(viz Lamí joga I - dodatek VI Vedení, Guru, Mistr)
Výsledkem je tedy jednobodovost a otevřenost neboli přirozenost mysli, která se projevuje:
- prozření osobnosti, oddělenosti jako snové
- prozření neexistence času
- prozření neexistence světa,odstup od dění světa, uvolnění v prázdnotě mysli(v tichu, klidu atd)
- jemnou blažeností, spojení s prazákladem, spojení s Bohem
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Lamí joga II - Některé stavy/nestavy mysli

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:28:44

od lama » čtv 04. zář 2008 8:09:40

Mysl začátečníka(Suzuki) – Všimněme si, že když něco děláme poprvé a jakoby to „neumíme“, velmi se na to soustředíme. Naše mysl je otevřená a očekává podněty ze všech stran.
Je bez zábran. Je možné říci, že je svobodná – od konceptů a šablon.
Pokud půjdeme dělat něco, co již známe, dělali jsme, má naše mysl vytvořené „šablony“ pro tuto činost. Už není tolik otevřená, už nesleduje všechny informace z okolí, není „čerstvá“.
Zkusme ke všemu co děláme přistupovat otevřeně, vstřícně, svobodně – s myslí začátečníka.
Mysl nevím(Song Sahn) – Pokud máme mysl plnou konceptů a víme co jak je, jsme uzavřeni tomu co k nám může přijít. Jsme uzavřeni všemu novému, co nás může obohatit a co se může objevit. Proč bychom měli něco vědět? Pokud jsme v tomto okamžiku, můžeme vnímat jak přicházejí změny.
Jak to, co platilo, již neplatí. Můžeme vnímat, jak čerstvý je zážitek skutečnosti, pokud zahodíme všechny vědomosti a znalosti a ponoříme se teď tady v prosté nevím.
Okno – určitě se to každému stane, že se usilovně v mysli soustředí a najednou je mysl prázdná. Všimněte si co se v nás děje. Nastává panika. Ztratili jsme vědomí sebe, své oddělenosti. A co hned uděláme? Vší silou se začneme soustředit a čekáme, kdy k nám ona „spásná a zapomenutá“ myšlenka dorazí, abychom mohli potvrdit svoji oddělenost, svoji mysl, svoji výjimečnost. Stává se to specielně ve chvílích, kdy naši mysl nejvíce potřebujeme, kdy na ní spoléháme. A ona nás takto „podrazí“. Nepřipadá Vám to schválně?
A co se stane, když prostě necháme naši mysl ať zůstane prázdná ve chvíli kdy máme okno? Prostě přijmeme tuto hru a užijeme si krásu prázdnoty mysli.
Zkusme to vnímat – to ticho, kdy "mysl nemluví“.

Naše mysl má představu, že ona je řídícím činitelem. Pokud ale tuto představu „vypneme“, zjistíme, že jsou tu mnohem silnější činitelé, kterým se někdy říká intuice nebo ještě lépe přirozenost.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Lamí jóga II. - Alegorie Duše aneb o meditaci

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:30:03

od lama » sob 20. zář 2008 20:44:58

Zkusíme si to trochu přiblížit na „duši“ jak jí známe z bicyklu.
Máme tu poměrně tenký obal, roztažitelný a v něm máme vzduch. I okolo duše(zvenku ) je vzduch. Naše vnímání v běžném životě sedí na obalu duše a sleduje co se děje venku. Je tam spousta zajímavých věcí, co se hýbou, ale vzduch samotný, který je tam také a všechno prostupuje, naše senzory nejsou schopny zpočátku (alespoň u většiny lidí) rozeznat. Protože je tam spousta věcí co se hýbe a jsou mnohem snadněji pozorovatelné než samotný vzduch. Co se stane, když otočíme svoje senzory dovnitř duše. Najednou všechny ty hýbající se předměty zmizí a není tam nic. Tedy nic z pohlednu naladění našich senzorů. Byly jsme zvyklí vnímat velké pohyblivé předměty a ty tady nejsou.
„Tam je ale nuda“, řekneme si a obrátíme se zase ven.
Jenže někteří tvrdí, že tam něco je, že je tam „vzduch“. Nedá nám to a zkusíme tam prostě zůstat v té „nudě“ a tichu. A jak tam tak sedíme a zíráme na ten vzduch co ho nevidíme, najednou můžeme vnímat, že ono to ticho a klid má něco do sebe. Hezky se tam všechno uvolní, senzory se uklidní a stresy přejdou …..
Prostě není to tak špatné jak se zdálo ……
A tak nějak nenápadně se nám ty naše senzory přizpůsobí a začnou vnímat i ten vzduch. A když se pak vrátíme zpátky a vnímáme i to co je venku, najednou vidíme, že ten vzduch je všude, jen naše senzory jej dříve neregistrovaly.
Takže pokud nevěříme, že všude je „vzduch“ je to správně. Nevěřme tomu co nám kdo nakecá. Ale můžeme se na to podívat z „vědeckého“ hlediska, Tedy pokud nás to samozřejmě zajímá.
Můžeme to prostě zkusit. Jasně že to nepůjde hned, musíme dát našim „senzorům“ čas, aby se přizpůsobily.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

komunikace o emocích

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:32:00

od lama » úte 03. úno 2009 20:48:25

Zkopírováno a vytaženo z jiného vlákna, protože emoce jsou důležitou složkou/funkcí systému tělo-mysl. Toto je jen lehký dotek tématu emocí.

Lama
Vnímám to tady na FJZ jako "emoční pračku". Spousta věcí, co se tu děje, vyvolává emoce (např. nesouhlas, pocit amorálnosti, pocit souznění, výrazný souhlas apod). Je úplně pochopitelné, že ne vždy je to příjemné. Vidím v tom výhodnou možnost naučit se s tím pracovat. Tedy pracovat se svými emocemi. Nejenom zápornými, ale i kladnými. Právě u těch kladných můžeme začít mnohem snáze.
Proč u kladných - příjemných. Některé emoce mohou být tak silné, že nám mohou překrýt "zdravý rozum" a zůstat v takovém případě v roli pozorovatele, sledujícího je - alespoň zpočátku - úkol nadlidský.

Ani není důležité jaká událost tu emoci vytvořila jako to, jaké pocity v nás potom - na závěr - zůstávají. Můžeme mít pocit, že někdo doplnil nějakou komunikaci nějakou emocí. Reakcí na tuto energii v nás vzniká emoce.
Je dobré vědět, že i když v nás vznikne nějaká emoce, není to vždy špatně. Nejde o to stát se bezemočním, ale vědět o tom co se děje(vzniká emoce) a výsledek emoce dokázat zpracovat. Je to na nás to zpracování. Na nikom jiném.


Lída
Ano, v rozpoznání třeba i slabých emocionálních podtextů svých myšlenkek a reakcí vidím klíč ke všemu dalšímu. Co se nevnímá, nejde pozorováním transformovat v Energii.

Na druhé straně: pro nás zajisté není důležité, jaká událost tu naši emoci vytvořila; jiná věc ovšem je, že i dobře míněné veřejné aktivity mohou v sobě nést jistou energii například výlučnosti, která je na webu vnímaná velmi citlivě. A když vyvolává reakce i u těch, kdo obvykle emocionálně nereagují, je čas se podívat, proč.


Lama
Toto co píše Lída je potřeba zdůraznit. Pokud jsou tu výrazné části, které nejsou "známé", pravděpodobně nedojde k úplné(nevratné) tranformaci.
(píšu to schválně opatrně - viz slova výrazné části, pravděpodobně)
Když dosáhne vnímání určité, zřejmě většinové části osobnosti(mysl, tělo) dochází k zážitku dočasné transformace(jaká musí být ta část nejsem schopen definovat). Ten první může být velmi silný právě z pohledu energetického.
Musím ale také zdůraznit, že ona zmiňovaná nevratná transformace nenastává oním pozorováním ale naopak úplným přijetím, uvolněním a odevzdáním.Ovšem musí se "vědět" co přijmout, co uvolnit a co odevzdat.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Emoce a spol obecně

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:33:09

od lama » sob 07. úno 2009 20:29:44

Obecné schéma emocí a zpracování vjemů
Obrázek
Pole energie/informace je „společné", komplexní, nerozdělené.
Tok informací stále probíhá, takže jeden balík, souhrn informací probíhá systémem tělo - mysl několikrát( řekněme pro představu 100 x) . Vždy po proběhnutí jednoho kolečka (informace- vnímání - interpretace -reakce - informace ) dochází k mírnému pozměnění balíku informací který se vrací zpět do tohoto kolečka.
Můžeme mluvit i o jistém časovém zpoždění tohoto kolečka. Vzniklá energie/informace není ihned vnímána - takto např. můžeme vysvětlovat karmanový zákon nebo informace přicházející jakoby z minulých životů.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Emoce ještě jednou

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:34:06

od lama » sob 07. úno 2009 21:27:54

Aneb pohled blíže, možná na první pohled komplikovanější
Obrázek
1.Vnímání
Z prostoru dochází k neustálému proudu energií. Energie jsou zachycovány smysly těla (zrak, sluch, čich, hmat, chuť) i smysly, které zachycují podstatně jemnější energie(např. aura, empatie apod) Tato energie je přeměněna našimi senzory na informace, které putují do centrální nervové soustavy, kde dochází k interpretaci
2. Interpretace
Sada informací získaných vnímáním je interpretována v závislosti na: - momentálním tělesném a psychickém stavu(add 10 psychicko-fyzický stav).
- paměti a zkušenostech (add 9 Paměť). Zde je možné mluvit o biologických - původních a společenských vlivech. Některé původně přírodou nám dané interpretace jsou nyní již neúčinné a naopak jsou v rozporu s interpretacemi, které požaduje sociální život. Zde mohou být např. rozpory mezi požadavky výchovy(podrobení se sociálnímu řádu) a přirozeným cítěním/chováním. Podle některých průzkumů jsou původní interpretace nezávislé na jednotlivých kulturách (štěstí, smutek, odpor, překvapení)
- na stavu a nasměrování pozornosti(add 11 Pozornost). Interpretované informace mohou být vědomé nebo nevědomé. Z toho pramení i jistá možnost ovlivnění interpretace informací. Zde může být počátek ovládání emocí.
3. Emoce, vzrušení
Emoce znamená vzrušení(z lat.emovere). Každá informace projde centrální nervovou soustavou (podle MacLeana se emoce ukládají do limbického systému - thalamus,hipokampus,amygdala) podle pravidel interpretace a vytvoří emoci s různým dopadem na tělo-mysl. Některý vliv může být hůře pozorovatelný, ale to neznamená že žádný není. Obecně se má za to, že z interpretace může vzniknout emoce nebo pocit. Ale i samotný pocit má svůj odraz v těle a mysli, takže se od emoce liší pouze intenzitou a to může být položka značně subjektivní.
Základní emoce jsou radost, smutek, strach, zlost, stud, odpor, překvapení
Vliv emocí
- Předmět s vyšší emotivní hodnotou je jasnější a lépe se pamatuje
- Silné emoce (afekty) deorganizují, hrozí ztráta vědomé kontroly nad jednáním
- Emoce jsou základem pro motivaci
4. Tělesná složka
Emoce má vliv na tělo a tělesné funkce.
Např. tep, tlak, vodivost kůže, dech, napětí svalů.
Každá interpretace na emoci obsahuje i přenastavení chemismu těla. Dochází například k vyplavování hormonů a dalších látek podle konkrétní interpretace. Původně byly tyto změny podloženy biologickými potřebami. To znamená, že např. strach vypustí mimo jiné adrenalin, který je použit při útěku. Pokud se ale strach objeví v sociálním kontextu, je jeho tělesný projev potlačen a tím může dojít k stavům, se kterými se tělo nedokáže jednoduše vyrovnat a dochází z nerovnováze a narušení zdraví.
5. Výrazová složka
Emoce má vliv na chování, na venkovní projevy.
Obsahuje mimiku, gestiku, postoje a může záviset na kulturních pravidlech.
6.energie
Emoce vyzařují energii, která je při určité citlivosti postřehnutelná. Většinou ale v okolí není vědomě vnímána i když je podvědomě na tuto energii reagováno.
7. Pocit
To je jakási zpětná vazba, která všechny vjemy z emocí spojí do jednoho celku, který je pak uložen do paměti(add 9) společně s „nastavením" interpretace(vazba add2 - add9). Vliv informací na pocity lze zkoumat introspekcí, pozorováním(add11).
8. Motivace
Na základě pocitů(add7) je spuštěna motivace. Vzniká napětí, nepříjemný pocit z důvodu nespokojenosti. Nespokojenost vzniká z pocitu přebytku, nedostatku, z potřeby něčeho.
Pokud nelze dosáhnout spokojenosti vzniká frustrace
Vědomá motivace - víme co děláme(přes psychicko-fyzický stav add10 do pozornosti add11)
Nevědomá motivace - skutečné příčiny chování jsou jiné, než si myslíme, naše pozornost není dostatečná, má jiné priority.
Motivace má vliv na psychicko-fyzický stav(add10)
9. Paměť
V paměti máme uložené jednotlivé informace a k nim interpretace(add2) a následné pocity(add 7). Ukládání do paměti je možné ovlivnit podložením silné emocí - silného pocitu k určité informaci
10.psychicko-fyzický stav
Z momentálního stavu systému tělo-mysl vyplývá zvýšená nebo snížená citlivost na přicházející informace. Stav těla a mysli si můžeme ale nemusíme uvědomovat(add 11 Pozornost). Můžeme hovořit o únavě, aktivitě, roztěkanosti, soustředěnosti atd.
11 Pozornost
Nasměrování pozornosti může ovlivnit intenzitu interpretace(add2). Pozornost sleduje pocity(add7) a psychicko fyzický stav(add10)
12.Impuls ke změně
Následkem pozornosti(add11) a zkušeností uložených v paměti(add9) může dojít k potřebě změny interpretace(add2). Nelze též pominout vliv motivace(add8), která je pozorována(add11) přes momentální psychicko fyzický stav(add10). Změna interpretace probíhá přesměrováním nebo spíše doplněním informace k interpretaci.
- Vliv na zdraví:
Např. impulsu, který standardně v nás rozbíhá kolečko hněvu, doplníme interpretaci na tuto událost informací o soucitu a porozumění. Zatímco první impuls hněvu již proběhl, následná interpretace zavádí doplnění o kladné pocity a přehazuje výhybku cesty neuronovým polem v mozku jiným směrem. Tím se podstatným způsobem mění cesta (interpretace) neuronovou sítí. Pokud na stejnou informaci z vnímání takto zareagujeme vícekrát, posílíme tím neuronovou cestu a vytvoříme tak jinou interpretaci pro tento soubor informací. Je potřeba ale vytvořit doplňkovou informaci k interpretaci citlivě. Pokud např. k hněvu zašleme informaci o zastavení výrazové složky, dojde k přesunu energie do tělesné složky a tím může dojít k narušení rovnováhy tělo-mysl. Projevem takové nerovnováhy mohou být zdravotní potíže. - - Uvolněně a citlivě: Je vhodné s úpravou zpracování emocí pracovat citlivě a postupně, tedy v tendencích Lamí jogy.
- Uvědomování pouze proběhlých reakcí
Z grafu si můžeme uvědomit, že první reakce již probíhá a naše pozornost jej vnímá až dodatečně na základě vzniklých pocitů. Na základě zaznamenání pocitů naší pozorností teprve může dojít k potřebě změny.
- Biologické interpretace
Je také třeba si uvědomit, že ne všechny interpretace lze jednoduše sebeovládáním změnit(biologický vliv) a úspěšnost záleží na více okolnostech(viz závislosti interpretací).

Jedná se o jemnou, cizelérskou práci, které předchází pozornost.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Co je to emoční inteligence

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:35:17

od lama » sob 07. úno 2009 21:31:05

Co je to emoční inteligence - tedy EQ
Na základě upozornění v následných komentářích doplňuji, že se jedná a pohled praktické psychologie na EQ. Popis EQ je zde tedy kvůli doplnění informací. O IQ je toho známo poměrně dost, o EQ nikoliv. Na rozdíl od IQ, které je v podstatě danné, lze na EQ pracovat a zvyšovat je vědomě

- Sebeovládání - zvládání a kontrola citů, je spojováno s úspěchem
- Sebeuvědomění - znalost svých emocí
- Motivace - využití emočního potenciálu k dosažení cílů
- Sociální dovednosti - společenské vztahy
- Empatie - vnímání emocí druhých
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

emoce - příklad s tulipány

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:36:26

od lama » ned 08. úno 2009 11:38:17

Příklad s tulipány
Základní nastavení : mladá žena
Dostala od přítele kytici rudých tulipánů s poděkováním za včerejší skvělou večeři.
Add1 vnímání vůně, barvy i citů přítele.
Add2 interpretace - vytažení z paměti vzpomínek na stav "obdržení daru", stav "květiny", stav "komunikace s milovaným člověkem".
Add4 Tělesná složka - vyplavování endorfinů (hormony štěstí), uvolnění
Add5 Výrazová složka - úsměv
Add6 Energie - "záření stěstím"
Add7 Pocit - intenzivní štěstí
Add8 Motivace - za dobrou večeři a za něžný přístup dostanu dárek a bude na mne partner milý
Add9 Uložení do paměti - dar, přítel,květiny = intenzivní pocit štěstí + vyplavení endorfinů, uvolnění, záření štěstím, vytvoření úsměvu)
Add10 v příjemném rozpoložení následně s vtipem(bez negativních emocí) přejde situaci, kdy jí přítel omylem upustí na dlažbu v kuchyni oblíbený hrnek na kávu
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Proč pracovat s emocí

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:37:42

od lama » pon 09. úno 2009 12:02:06

Aneb jak se k tomu staví Lamí joga

Co je dobré vědět:
- Tělo zde působí jako akumulátor a do jisté míry i paměť emocí(tedy nejen mozek). Negativní, nevyřešené emoce se mohou ukládat v těle, můžeme si představit např. ve formě energií a nebo chemických látek. To se v určitý moment vyplaví do vědomí například ve formě nemoci nebo fyzických potíží a žádá si řešení.

- Emoce a informace patří do sféry systému tělo-mysl. Znamená to, že ovládání emocí je nutné, ale pouze do určité míry a doby. Ve chvíli, kdy je rozeznána relativnost systému tělo-mysl, ztrácí se význam ovládání informací a emocí. Nitro člověka prochází transformací a stává se na systému tělo - mysl nezávislé(svobodné).
Pak je vše poznáváno jako na správném místě a není zde žádná vnitřní pochybnost o správnosti momentálního dění, tedy včetně vlastních i cizích emocí.
I tak zde může docházet ke změnám interpretací emocí, ovšem už nikoliv jako produkt "vlastního chtění" ale jako přirozený vývoj aniž by byl rozeznán kdokoliv, kdo by na tento vývoj měl nějaký vliv.

- Důležitější než samotné emoce, je uvědomění si, že dochází k interpretaci. To znamená, že emoce a všechno co vnímáme nemá reálný podklad. Naše vnímání skutečnosti je závislé na tom, jak si jednoduché informace např. ve formě elektrických pulsů z oka interpretuje náš mozek. Tedy na základě vlastních zkušeností a momentálního stavu mysli a těla dodáme k došlému elektrickému impulsu(spíše pracujeme s balíkem impulsů z různých senzorů) prioritu na zpracování, impulsy jak má reagovat tělo, jaký "druh" energie vyzáříme a jak se budeme chovat, jak se budem cítit. Ale to všechno je velmi pofidérní záležitost. Někteří lidé, dokáží interpretaci v jiných lidech změnit(hypnoza), takže nám "namluví" že místo do cibule koušeme do jablka a my se tak budete i chovat, budete to cítit atd ..... Svět pro nás existuje pouze takový jaký jej "vnímáme po interpretaci". To ale nic nevypovídá o skutečnosti. Uvědomění si toho pak může vést k poznání, že realita tak jak ji vnímáme je pouze námi sněný(interpretovaný) sen.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Základní hybná síla projeveného života

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:40:24

od lama » stř 11. úno 2009 20:28:14

Pravděpodobně nedojde k žádnému překvapení, pokud zde budou napsány myšlenky vycházející z klasiků psychologie. V tomto konkrétním případě nelze pominout podobnost s teoriemi C.C. Junga
Základní hybnou silou systému tělo-mysl je přežití rodu.
Není to žádná převratná myšlenka je ale vhodné o ní vědět a z tohoto pohledu můžeme vnímat dění ve světě a porozumět tomu co kdo a proč dělá včetně sama sebe. Na této síle není nic špatného. Byli jsme jí vybaveni „přírodou“, je to naše samozřejmá součást. Příroda to zařídila tak, že jsme za podporu(naplnění) této síly odměňováni příjemnými stavy. A naopak při „neúspěchu“ pocity nepříjemnými.

Tuto hybnou sílu můžeme rozdělit:
Přežití vlastního systému tělo mysl
- uspokojení základních životních potřeb - vzduch, voda, potrava, teplo, ochrana před povětrnostními a ostatními vlivy.
- zdraví – ochrana vlastního zdraví. Problém, který by mohl poškodit vlastní zdraví je řešen s vysokou prioritou

Rozmnožovací pud
Pravděpodobně ze sociálních důvodů je rozmnožovací pud často transformován do jiných aktivit. Lze jej snadno nalézt za některými činnostmi např.
- kariéra. Můžeme si uvědomit, že zde v naší společnosti je opravdu minimum lidí, kteří nemají uspokojené základní životní potřeby. Všechno navíc je jen kvůli tomu stát se atraktivním pro druhé pohlaví
- soutěže, potřeba zvítězit. Je možné si uvědomit proč máme potřebu vyhrávat, co nás k tomu vede snadno v případech, kdy materiální výhra je vcelku zanedbatelná. Co a komu tím dokazujeme.
- Vývoj nových technologií
Takových příkladů můžeme nalézt opravdu mnoho. Nakonec bych rád upozornil, že i Lamí joga vznikla jako důsledek této síly. Nelze z toho nic vyjmout.

Morální pravidla přijatá našimi předky odsoudila pohlavní rozmnožovací sílu již před staletími jako morálně nevhodnou záležitost. Docházelo k jejímu potlačování a k odmítání. Můžeme si ale uvědomit, že to je motor našeho života a tomu jsme podřízeni. Máme to tak dáno od přírody. Naše pocity rozlišující příjemné a nepříjemné jsou odvozeny z této síly. My se můžeme s touto silou naučit pracovat, transformovat ji správným – chtěným směrem ale nikoliv ji od základu potlačit.

O směrování této síly hovoří mystika i joga. Základem je nenechat zbytečně tuto sílu „vyzářit“ nevhodnou transformací, ale nasměrovat ji svojí pozorností do ( alespoň předpokládaného) středu sama sebe a vytvořit tak v sobě „energetické perpetum mobile“.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Lamí jóga - o meditaci - teorie

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:42:10

od lama » sob 21. úno 2009 22:02:58

Pod pojmem meditace můžeme nalézt mnoho technik, které mohou být pro naše chápání i ve vzájemném rozporu. Např. dynamická meditace versus klasická meditace vsedě. Klasická joga to, čemu se dnes běžně říká meditace rozděluje na 3 části.
- Dháraná - překládáno jako soustředění, pozornost
- Dhjána - překládáno jako meditace
- Samádhi - překládáno jako kontemplace

U dhjány a samádhi není řečeno jak je provádět. Je pouze řečeno, jak provádět dháranu, aby bylo dosaženo dhjány a samádhi. Dhjána a samádhi tedy nejsou v joze praktiky, nýbrž výsledné stavy.
Tomuto komplexu (dháraná, dhjána, samádhi) se v joze říká samjama (samjama joga).

--------------------------------------------------------------------------------
Dháraná
V praxi znamená, že zaměříme pozornost.
- můžeme ji zaměřit na objekt venkovního, projeveného světa. Např na plamen svíčky(trátak), na svoje břicho, na svoje nohy, na tečku namalovanou na zdi, na jantru.
- můžeme ji zaměřit na objekty vnitřní - myšlenky, pocity, speciální vnitřní vjemy,(atmavičara, náda joga, kundaliní joga)
- můžeme upravovat stávající myšlenky nebo pocity(mantra joga, džapa, sankalpa).

Dhjána
Dhjána znamená, že pozorovaný předmět je natolik pevně zakotven v našem uvědomování, že je nalezena jeho skutečná podstata.

Samádhi
Samádhi znamená, že je vnímána pouze skutečná podstata.
--------------------------------------------------------------------------------

Závěr
Z uvedeného vyplývá, že pokud mluvíme o meditaci jako o procesu, mluvíme z pohledu jogy o Dháraně(soustředění, pozornosti).

Jogasutra
o tom hovoří takto(jeden z možných překladů)
- Dháraná je upnutí mysli na jediný objekt.
- Dhjána je nepřerušované spojení mezi myslí a objektem.
- Samádhi je takový druh osvícení, ve kterém vnímání procesu spojení mizí a v mysli zůstává pouze vjemová podstata objektu.
- Tyto tři dohromady (pozornost, spojení a osvícení) utvářejí koncentraci (Samjama).
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Pokud s "meditací" začínáme.

Nový příspěvekod Linda » čtv 17. črc 2014 21:43:15

od lama » ned 22. úno 2009 15:56:31

Velmi důležité je uvolnění
Fyzicky - zvolením vhodné polohy, zvolením vhodného času vzhledem ke stravovacímu režimu (úplně plné a úplně prázdné bříško nás pravděpodobně bude rušit) i vzhledem běžnému režimu. Výhodné je provádět večer nebo ráno v místnosti, kde nebudeme rušeni.
Vnitřně - Dháraně předchází prathjahára - odtažení pozornosti od smyslů, které nepotřebujeme k vlastní dháraně. Pokusíme se uvolnit vnitřní napětí či zbytky stresů a negativních i výrazně pozitivních emocí tak, aby nás nerušily.

Naladit se na „příjemnou vlnu".
Je vhodné vědět, že joga je zesilovač. To znamená, že pokud cvičíme doma sami(poloformálně), velmi pravděpodobně dojde k zesílení současného stavu mysli. To u Dhárany platí více než v jakémkoliv jiném cvičení.
Proto je výhodné pracovat s morálními předpisy a vytvářet radostivost a optimismus.

Přirozená "meditace"
Před soumrakem si sedneme na chvilku ven na zahradu, na louku, k lesu. Můžeme sledovat co se děje v přírodě. Všechno se uklidňuje. Zpěv ptáků utichá i větřík ustává. S celkovým zklidněním přírody se zklidňuje a vyprazdňuje i naše mysl..
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Další

Zpět na Archiv z FJZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků