Mezisklad

Moderátor: nop

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod Jana » pon 09. led 2017 8:32:08

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod nop » ned 22. led 2017 7:57:01

hlavolamy

tak mne po ránu napadlo, zda vedoucí osoba (kouč, trenér, rádce) snese být zranitelná.
Dnes se chválí schopnost vcítit se (empatie, ba až soucit), ale co se stane, když rádce chce být také zranitelný? možná zažije krásné chvíle s druhým, který je také zranitelný.
Neměli by se ale zraňovat, bylo by to vhod?
Nezraňujme zranitelného!, ale můžeme být jemní ku křehkému.

Proč se zabývám názvoslovím? To aby nás roztodivný smysl slov nemátl, neodváděl jinam k rozkolům.
Slova mají vést k vyjádření myšlenek, ale mohou být rozličně pochopena.

Mne znepokojují dvě slova: dráždění a zranitelnost.
Fyziologie používá slovo dráždění místo slova podnět nebo stimul. Dráždění přišlo s dílem I. P. Pavlova, buňka reagovala na podněty nějakou reakcí, taktéž naučený pes vypouštěl sliny, když se v laboratoři rozsvítila žárovka.
Na druhé straně oceánu se používala dvojice slov stimulusbehaviour, přeloženo podnět – chování,
u nás dráždění – reakce.
Dráždění je tedy stimul= podnět.

A co když se na někoho usměji a odpoví mi také úsměvem?
Je to podráždění a reakce v pavlovském názvosloví a je to podnět a chování v americkém názvosloví.
Při setkání v restauraci Potrefená husa v lednu jsme se všichni usmívali, to značí, přijímali a vysílali jsme obousměrně úsměvy, tedy jsme se všichni dráždili a reagovali.
I ta husa v názvu má pojem reakce a stimulu.
=
Podobně cítím jako neforemný pojem zranitelnost.
Nemělo by se používat něco méně nebezpečného? Co vnímavost, citlivost, křehkost?
Napadlo mne:
voják by neměl být zranitelný, boj by byl problematický. Proto bývalo brnění. Dnes je neúčinné a tak se armáda chrání manévrováním.
A co je zvláštní: psychologové chválí novodobé slovo „zranitelný“, ale sami jsou nezranitelní.
Už jste viděli psychologa plačícího dojetím?
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod Jana » ned 22. led 2017 8:45:31

Moc hezká úvaha, Nope.

To, z čeho se mi jeví, jako nejlepší možnost vycházet, je biblické: "Miluj bližního svého jako sebe sama."

Tohle, bych řekla, řeší tu Tvou otázku ohledně zraňování.

Můžeš úmyslně a záměrně zraňovat toho, koho miluješ jako sebe sama?

Pokud však v nás není láska, pak můžeme ubližovat nejen svým bližním, ale především sami sobě.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod nop » ned 22. led 2017 11:35:24

Jana píše:Moc hezká úvaha, Nope.

To, z čeho se mi jeví, jako nejlepší možnost vycházet, je biblické: "Miluj bližního svého jako sebe sama."

Tohle, bych řekla, řeší tu Tvou otázku ohledně zraňování.

Můžeš úmyslně a záměrně zraňovat toho, koho miluješ jako sebe sama?

Pokud však v nás není láska, pak můžeme ubližovat nejen svým bližním, ale především sami sobě.

To je hezké,
ale "zranitelnost" je vydávaná za něco co by měl a co je positivní. Přichází to ze Západu. Z Východu ne.
Snad to znamená "nemít okoralé srdce". Snad v původní podobě to je "vulnerability". Jistě to znamená měco žádoucího, ale problém je najít správné slovo české, moravské, slovenské.
Co ta "zranitelnost" se vlastně myslí? Snad bezbrannost? To je pasivní. Měl by to být výraz s kladným efektem.

A ne jako u G.Meyrinka, který v jedné povídce napsal, že v kavárně seděla (sama) dáma, srdce obrněné stoliberním špekem. (libra = cca 0,48 kg).
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod Jana » ned 22. led 2017 12:00:27

nop píše:tak mne po ránu napadlo, zda vedoucí osoba (kouč, trenér, rádce) snese být zranitelná.
Dnes se chválí schopnost vcítit se (empatie, ba až soucit), ale co se stane, když rádce chce být také zranitelný? možná zažije krásné chvíle s druhým, který je také zranitelný.


nop píše: ..."zranitelnost" je vydávaná za něco co by měl a co je positivní.


Něco jako v duchu:

"Plačte s plačícími?"
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod nop » ned 22. led 2017 12:12:05

Jistě, schopnost plakat s tím, kdo pláče je to také. Ale ta zranitelnost je i něco navíc. Nevím, co se tím myslí v anglické jazykové oblasi, ale doplním něco.

sotva jsem napsal něco o slově „zranitelný", našel jsem něco v článku o herečce Emmě Stoneové.

„Podobně o mladé herečce mluví Tate Taylor, režisér oscarového dramatu Černobílý svět. „Emma umí spojit sarkastický humor s vlastní zranitelností. To jen dokazuje, že je duchaplná, zábavná, kultivovaná, vzdělaná, ochotná hrát pokornou postavu. Když pak ukáže svůj komediální talent, je nemožné ji nevnímat.“
O pár vět výše se chválí opak zranitelnosti “mít kůži“:

„Ani dnes mi ale úplně nedochází, jak šílený to byl risk odejít ze střední (školy) do tvrdého showbyznysu (v 15 letech věku). Ale věřila jsem svému instinktu.
Vypěstovala jsem si hroší kůži a dobrou pracovní morálku a přežila jsem to,“ zavzpomíná.

zdroj: https://www.novinky.cz/zena/styl/426138 ... vatil.html

Mimo Emmu si pamatuji na podobný výrok. Novináři v Německu hledali každoročně nejznamenitější výrok veřejných osobností. Jednou to vyhrál výrok spolkového kancléře Konráda Adenauera:
„Taková hroší kůže, to je boží dar“.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod nop » ned 22. led 2017 12:27:32

Je asi vhod mít oba druhy schopností (vlastností). Nezranitelnou kůži a něžné srdce.
Ježíš děl: Matouš 10: 16 Aj, já posílám vás jako ovce mezi vlky; protož buďte opatrní jako hadové, a prostí jako holubice.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod Jana » ned 22. led 2017 12:33:18

Takže ta zranitelnost, o které je tady řeč, by měla být opakem hroší kůže? Něco jako citlivost? Empatie?

Umět se vcítit do pocitů toho druhého? Být s ním "na jedné lodi"?

Něco třeba jako tady?




Když se na tu citlivost podíváme z pohledu Bible, tak jak se projevovala Ježíšova empatie vůči těm, kteří ho milovali, například vůči matce Marii, když přijal svůj kříž, nechal se chytit a ukřižovat?

Na druhé straně empatie věřících vůči Ježíšovi může mít smysl.

A jak vypadá empatie probuzených vůči neprobuzeným, kteří sní si svůj těžký sen?

Určitě nebude mít valnou hodnotu, když lékař nebo Mudrc bude přímo prožívat s hledajícím jeho depresi, strachy, pocity ublíženosti, křivdy, závislosti, nešťastnosti.

Ale obráceně, když se hledající vcítí, vžije, do láskyplné nezranitelnosti toho, který zakouší Pravdu, tak to může být osvobozující.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Mezisklad, zranitelnost

Nový příspěvekod nop » pon 23. led 2017 17:01:07

Vidím, že pojem „zranitelnost“ se udržuje frekventovaný i v poradně.
v příspěvku
Re: Nejste svou vlastní myslí od Návštěvník » pon 23. led 2017 17:34:01
se píše:
„...Jakmile se jednou vzdáte, přestanete potřebovat falešné masky ega. Stanete se velice prostými a velice skutečnými lidmi. „To je nebezpečné,“ říká vaše ego. „Něco se ti stane. Budeš zranitelný.“

Ego však neví, že skutečnou nezranitelnost objevíte jedině tehdy, když se vzdáte rezistence a když se stanete „zranitelnými“.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mezisklad, zranitelnost

Nový příspěvekod nop » stř 25. led 2017 0:26:39

Co je zranitelnost? Je to slovo, které sem přichází v duchovních knihách a to směrem od Západu. Nesetkal jsem se s tím v oblasti pravoslavné ani ruské, a v češtině má záhadný, nejasný význam.

Zanechám uvažování z jazykové stránky a popíši jednu situaci.

Seděl jsem u stolu s počítačem a naše děvčátko si lehlo napůl pod židli na bok a řeklo: „jsem štěnátko – ňaf – ňaf,“ .
Potom mne napadlo vyzkoumat jaký je to pocit. Lehl jsem si také na bok a řekl jsem „ňaf“. Docela se mi to zdálo hezké.
Jednou později jsem o tom vyprávěl dospělé ženě při procházce po ulici a dokončil jsem: „a víš, že jsem se při tom cítil docela dobře?“
Nedaleko nás přitom šla neznámá žena a všeho si všimla. Ženy jsou mistryně nenápadného odposlechu. Ale prozradil ji nenápadný úsměv. Jí se líbilo, když mužovi bylo dobře cítit se štěnětem. Ten by nemohl ani ublížit. Myslím, že po vyslechnutí „cítil docela dobře“ možná také něco odpustila mužskému pokolení.

Takže: týká se to zranitelnosti ?
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod Jana » stř 25. led 2017 5:28:55

Možná by se dalo namísto slova: "zranitelnost" použít výstižnější slovo: "bezbrannost".

Není v něm obsažena vize zraňování, ale důvěřivosti, odevzdanosti, uvolněnosti, nevinnosti.

A nevinnost je prostá jakéhokoliv vinění kohokoliv, sebe i druhých.

Je čistá, proto je v jejích očích vše čisté.

Bezbranné mládě učí lásce mnohem snáze, než ten nejsečtělejší učenec.

Proto také Ježíš říká:

"Nevstoupíte do Božího království jinak, než jako děti..."
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod nop » pon 30. led 2017 21:22:26

Orientální bál

Vážení přátelé,

zveme vás ještě na Orientální bál v sob 4. 2. 2017, , hotel Belveder na Letné, ul. Milady Horákové Praha od 17:30 hod.
Nabízíme nejen bálové zatančení, ale také bohatý program. Ukázky z minulých let najdete na:


V tombole budou např. kalendáře Centra tradiční čínské medicíny s čínským horoskopem a spoustou rad pro zdraví.
Vstupné pouze 250,-, studenti, členové Česko-čínské společnosti a důchodci dokonce jen 150,-!

Když se rozhodnete rychle, je ještě pár stolů v přízemí u parketu!
Na druhou stranu v prvním patře je velmi dobrý výhled!

Lístky se objednávají u dr. Jany Matoušové: Matousova@lib.cas.cz, rezervace platí 3 dny.
Lze je zaplatit při převzetí (po domluvě s dr. Matoušovou: AV ČR Praha, Národní tř. 3), nebo na účet 107662637/0300 (do poznámky napište bál, počet lístků a své jméno), poté budou vstupenky připraveny u vstupu na bál.

Těšíme se na setkání.

Předsednictvo Česko-čínské společnosti
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mezisklad a narkomani

Nový příspěvekod nop » stř 01. úno 2017 21:55:10

Jednou byl na poradně dotaz na pomoc mladému muži při odvykání od drog, kdo pomůže.

Teď jsem našel seminář. Ale nemohu k tomu příspěvku odepsat, protože to nemohu najít. Nevím jaké slovo vytáhnout.
Nenašel jsem to pod narkoman* ani pod drog*.

Proto píši sem (mezisklad všecko snese).
=

z akcí nadačního fondu Credo (info@credonadacnifond.cz):
11. února 2017, Olomouc
P. Marián Kuffa: LÁSKA BEZ HRANIC
Jednodenní duchovní obnova se známým a oblíbeným knězem, který svou nezištnou službou bližním ukazuje milosrdenství v praxi. Na východním Slovensku se stará o lidi na okraji společnosti – bývalé vězně, Romy, bezdomovce, prostitutky. V promluvách oslovuje především osobitými příběhy ze života. Přes svou náročnou službu neztrácí smysl pro humor a je schopen opravdové lásky a odpuštění bližním.
Více informací najdete zde.
http://www.credonadacnifond.cz/2016/11/ ... em-kuffou/,
(kousek z té stránky: Seminář se uskuteční v sobotu 11. února v Olomouci. Kapacita sálu je již naplněna!

Otec Kuffa působí ve východoslovenských Žakovcích, kde se stará o lidi na okraji společnosti – bývalé vězně, prostitutky a další, které my většinou odmítáme a nedokážeme je milovat. Je znám svou bezpodmínečnou láskou k těmto lidem, kteří tak i skrze ni poznávají Boží milosrdenství. Využijte příležitost k setkání s tímto velmi oslovujícím knězem, který nás vyzývá, abychom nemilovali lidi podle velikosti jejich zásluh, ale podle velikosti jejich potřeb....)
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mezisklad levitace

Nový příspěvekod nop » pát 03. úno 2017 0:19:44

Levitace.

V Indii a vůbec v orientu není vznášení překvapivé, ale v Evropě se stává málo často.
Někdy se při meditaci vznášel Gérard Majella, který také chodil po vodě, jindy Josef Kopertinský a mnoho případů se neví...

z wikipedie:
Svatý Josef Kopertinský (někdy též Kupertinský), vlastním jménem Josef Desa (17. června 1603 Copertino v Itálii – 18. září 1663 Osimo) byl františkánský mnich (minorita), známý svou údajnou schopností levitovat; je patronem pilotů, letců, cestujících letadlem, kosmonautů, parašutistů a také špatných studentů a studentů skládajících zkoušku.
Prožil 14 let v Assisi (místě působení svatého Františka); 28. března 1628 byl vysvěcen na kněze. Byl znám jako „létající světec“ a mystik. Upadal do extáze, kdykoli viděl obraz Ježíše, Panny Marie, Svatého Františka z Assisi – vydal ze sebe výkřik a pak se vznášel ve vzduchu hodinu až tři hodiny. Jeho levitace se často opakovaly. Věřící se sbíhali v údivu, zatímco lékaři a vědci ho podrobovali kontrolám, aby mohli pochopit, jak je to možné.
Jeho lety vzduchem přitahovaly velké zástupy. Svaté oficium (inkvizice) dostalo anonymní dopis: „Zde v Puglii je jeden 33letý fráter, který ze sebe dělá mesiáše a táhne za sebou davy.“ Přestože nikdy ze sebe mesiáše nedělal, stanul Josef před tribunálem, ale nikdo se ho neodvážil odsoudit, protože se vznášel i před zraky papeže a shromážděných kardinálů. Když preláti viděli tento zázrak na vlastní oči, stali se jeho obdivovateli. Až do smrti byl pod dohledem inkvizice držen v izolaci a nuceném vyhnanství.

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Kopertinsk%C3%BD
Je hodno povšimnutí, jak se zachovaly špičky církve, tedy organizace, která má lidi vést k výšinám: měli obdiv a současně se báli: „...Až do smrti byl pod dohledem inkvizice držen v izolaci a nuceném vyhnanství.“
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod nop » pon 06. úno 2017 20:39:57

setkání v únoru

Ve vzpomínce na milé štěbetání U potrefené husy v lednu se nedávno mezi třemi lidmi vyvinula možnost povídání od dnes za týden jako původně malá schůzka. Ale kdo by chtěl, může se přidat. Spojení na Nopa: 608 528 157.

vaří tam dobře a pivo je laciné, 0,5 l od 31,-Kč a 0,3 od 20,-.
viz http://www.restaurace-ukotvy.cz/napojovy-listek.html

Vše je nastíněno v obrázku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod Jana » úte 07. úno 2017 16:25:09

Nope, díky za pozvání, moc ráda bych se setkala, ale ve všední den v pondělí se mi přijet do Prahy nepodaří, viděla bych to na březen někdy v sobotu, optimálně 19. 3.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod nop » úte 07. úno 2017 17:27:37

Jana píše:Nope, díky za pozvání, moc ráda bych se setkala, ale ve všední den v pondělí se mi přijet do Prahy nepodaří, viděla bych to na březen někdy v sobotu, optimálně 19. 3.

Jano, vznik byl tím,
že Pelvanovi poštou došla zásilka analytické jedlé sódy, ve které mám půlku.
Domluvili jsme si tudíž k předání schůzku.
Jelikož naše Věra chtěla vidět Pelvana i Rošádu, zkombinoval jsem schůzku pro oba, ale hodina nesedí oběma dohromady,
ale je tu hozená do prostoru možnost, aby potenciální zájemci o štěbetání měli možnost a věděli, že se holubi sletí.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod nop » sob 04. bře 2017 11:19:17

soucit u býka
Co se přihodilo u toreadora.

Tato jedinečná fotka zachycuje konec kariéry toreadora jménem Alvaro Munera. V polovině souboje se najednou zhroutil a uvědomil si, jak je tato hra krutá. "Najednou jsem se na něj podíval a v očích měl tolik nevinnosti a volání po spravedlnosti a soucitu, které se mne hluboce dotklo. Pochopil jsem to jako modlitbu - protože když jeden zpytuje své svědomí, věří, že mu bude odpuštěno. Cítil jsem se v tu chvíli jako nejhorší bytost na zemi." Zvíře na toreadora ani v jeho slabé chvilce nezaútočilo a to ani přes těžká zranění, které mu předtím způsobil. Od té doby je Alvaro velkým odpůrcem býčích zápasů.
3. březen 2013

Fotka uživatele Hana Zelenková.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mezisklad

Nový příspěvekod nop » stř 29. bře 2017 5:53:01

Ukázka kterak se mění smysl výpovědi, jestliže se "šetří se slovy".
V současných zprávách se objevila následující s názvem:
Vědci našli v Austrálii stopy 21 druhů dinosaurů. Největší měří 1,7 metru.

Z názvu jsem došel k dojmu, že v Austrálii se vyvinuly jen malé formy těch dinosaurů.
Text oznamoval, že byl zkoumaný velký pás pobřeží, kde se zachovaly stopy a ta největší měla délku 1,7 metru.
Tu délku má stopa, ne dinosaurus, následek omylu je fantastický.

Zmatku by předešlo doplnění o jedno slovo.
"Největší [objekt] měří 1,7 metru."
"Největší [předmět věty] měří 1,7 metru."

při čemž předmětem věty je stopa. Když nebylo napsané co bylo dlouhé 1,7 metru, doplnil jsem si neexistenci větného předmětu slovy "z druhů dinosaurů". A omyl je na světě.
Nepomáhá ani to, že chybí čas slovesa, který by ukazoval rod - ten dinosaurus - ta stopa / měřil - měřila.
"... stopy 21 druhů dinosaurů. Největší měřil 1,7 metru" proti "největší měřila".

Šetřením slovy vznikají neúplné výrazy a také myšlenky, ze kterých může bez pomoci bolet hlava, na př.

Nirvána je nic (způsobitelného k vyjádření).
Vesmír je prázdný (od vlastního obsahu).
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mezisklad buddhismus

Nový příspěvekod nop » sob 08. dub 2017 1:24:43

jeden postoj
buddhismus.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Mezisklad

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků