O Zenu bez zámků

Pouze pro registrované členy, je zde psaní bez jakýchkoliv pravidel a bez mazání příspěvků.

O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod armin » pát 31. kvě 2019 7:16:25

Ryunin si svá vlákna o Zenu zamknul.
Tak jsem založil toto vlákno, aby bylo možno na jeho příspěvky a výklad Zenu někde reagovat.
Ryunin píše:
"Na druhou stranu Buddha pochopil, že smyslem není asketická praxe.."
Ano asketická praxe není smyslem. Nevede k cíli, ale je základním předpokladem, výcvikem. Schopnost odolávat pokušením zábavy, strachu, pýchy, slepé víry a podobně.
Jinak propadneme v "rozhovorech" s Márou či jeho krásnými dcerami a naše duchovní cesta se stane sebeklamem...
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod lklknml » pát 31. kvě 2019 9:40:03

Tak já bych Ryunina teď raději nechal na pokoji...

Doufejme, že situaci zvládne a stane se tak velkým učitelem a zachrání mnohé bytosti před utrpením (snad i včetně mě) :).
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod armin » pon 24. čer 2019 20:07:43

ryunin píše:

Schopnost odolávat pokušení... to je čí kritérium, v které knize to psali, nebo to armin nějak sám vydedukoval na základě četby? Tím chci říct, že realita zenu a knížky a myšlenky jsou dvě naprosto, ale naprosto rozdílně věci. Nepochopit zen a psát o tom, co je v zenu důležité - jak moudré! Lidé jako armin si něco přečtou, případně jednou na týden na zenové odosobnění, a už jsou probuzení a vědí, co mají lidem o zenu říkat.

Já nepíši o zenu, ale o duchovní cestě, o cestě k Pravdě, pravdivosti, osvobození. O zkušenostech s tím spojených. Zen je pro mne jenom jedením z prostředků, metod. Není to doufám (v tvém pojetí) samoúčelná záležitost.
Zen pro zen.
Nic než zen!
(neb já jsem jeho zasloužilým učitelem)
a pod.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod ryunin » pon 24. čer 2019 21:41:11

armin píše:ryunin píše:

Schopnost odolávat pokušení... to je čí kritérium, v které knize to psali, nebo to armin nějak sám vydedukoval na základě četby? Tím chci říct, že realita zenu a knížky a myšlenky jsou dvě naprosto, ale naprosto rozdílně věci. Nepochopit zen a psát o tom, co je v zenu důležité - jak moudré! Lidé jako armin si něco přečtou, případně jednou na týden na zenové odosobnění, a už jsou probuzení a vědí, co mají lidem o zenu říkat.

Já nepíši o zenu, ale o duchovní cestě, o cestě k Pravdě, pravdivosti, osvobození. O zkušenostech s tím spojených. Zen je pro mne jenom jedením z prostředků, metod. Není to doufám (v tvém pojetí) samoúčelná záležitost.
Zen pro zen.
Nic než zen!
(neb já jsem jeho zasloužilým učitelem)
a pod.


A ty ses, armine, věnoval někdy celý život nějaký duchovní cestě a pochopil jí opravdu do hloubky a našel v té cestě vysvobození? Pokud ne, tak co tu rozumuješ? Znám lidi, kteří to udělali, kteří se vydali na dlouhou duchovní cestu plnou překážek a dosáhli hloubky a autenticity - ti lidi by nikdy, nikdy nekecali do toho, jak co v zenu cvičíme a děláme. Já taky nekecám křesťanům do toho, jaký si mají udělat vztah k sexu a rodině, to je jejich věc a jejich cesta. Zen má svoje vlastní prostředky. Mám velmi dobré přátele mezi křesťany a já respektuju jejich hodnoty a oni respektujou hodnoty zenu. To jsou moudří lidé. Pravda jedna, cesty různé a ty cesty mají dost odlišné podmínky a vlastnosti. To chápe snad i školák.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod lklknml » úte 25. čer 2019 6:34:39

Zen nelze uzamknout, tak jako nelze uzamknout svobodu. Tudíž oddělovat "hodnoty zenu" od "hodnoty křesťanů" je nepochopením jeho smyslu - Ježíš z Nazaretu byl jeden z největších Zenových mistrů, co kdy po Zemi chodil (jeho život sám byl zenový koan, který židé vyřešit nedokázali).

Tudíž zamknout (přivlastnit či nárokovat), můžeš nikoli Zen, Ryunine, ale sám sebe do svých fikcí, do svého vězení. A stát se tak, nejen sobě, ale jako učitel i druhým, kamenem úrazu.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod armin » úte 25. čer 2019 13:54:58

ryunin píše:
A ty ses, armine, věnoval někdy celý život nějaký duchovní cestě a pochopil jí opravdu do hloubky a našel v té cestě vysvobození?


Ano. Nejen věnoval, ale i věnuji
ryunin píše:Mám velmi dobré přátele mezi křesťany a já respektuju jejich hodnoty a oni respektujou hodnoty zenu.


Hodnoty křesťanů nebo zenových praktikantů vyznávají začátečníci a mírně pokročilí. Je to berlička, o kterou se potřebují opírat, neboť ještě nedokáží chodit po svých bez opory. Proto pro ně ta berlička představuje takovou hodnotou, jistotu a vyžaduje respekt.
Myslel jsem, že ty už nejsi jen mírně pokročilý a že ti tedy nebude vadit, když někdo přinese pohled na zen i z jiných praxí, který není zatížený jednostranností pohledu a praxe jedné cesty.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod ryunin » úte 25. čer 2019 14:10:36

Vy dva kluci pitomí. Teče vám mlíko po bradě, nemáte zatím za sebou nic a jen blábolíte, co vyprodukuje vaše zmatená mysl. Rozumíte všemu a v podstatě ničemu. Až na těch vašich mnohocestách někam dorazíte, dejte vědět. A ty Zdeňku se snažíš pochopit buddhismus cestou theravády. Tak se tý cesty drž a zatím moudře mlč. Zatím opravdu nechápeš nic.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod armin » úte 25. čer 2019 14:48:08

ryunin píše:Vy dva kluci pitomí. Teče vám mlíko po bradě, nemáte zatím za sebou nic a jen blábolíte, co vyprodukuje vaše zmatená mysl. Rozumíte všemu a v podstatě ničemu. Až na těch vašich mnohocestách někam dorazíte, dejte vědět.


Dík za zpětnou vazbu. Vypovídá o tvém pojetí zenu, o tobě a nejvíce o úrovni tvého osvobození mnohem více než ty dlouhé proslovy o zenu předtím.

:)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod lklknml » čtv 27. čer 2019 8:28:37

Tak zajímavý případ, Ryunin. Co jsem vyhledal na netu tak vypadá docela sympaticky, ani v IQ by problém být neměl. Věřím, že jako kolegové v práci bychom vycházeli dobře. Tak jak je možné, že se zde chová jako malé děcko, kterému sebrali hračku? Ba co daleko hůř, on to není schopen nikterak reflektovat (zřejmě to považuje za asertivní chování zenového mistra :-).

Někde jsem četl zajímavé pojednání o nášlapných minách v lidské mysli běžného člověka. Který se chová naprosto standardně, ale v určitých oblastech je jeho chování afektivní, zcela nerozumné. Může to být třeba téma pes u pejskařů. Člověk se může s nimi přes toto téma velmi rychle sblížit, ale i naopak, pokud má odlišný názor. Čím větší ulpění, tím horší možný výbuch (např. sdělení zamilovanému mladíkovi, jak to s jeho milovanou popravdě je). A jak to tedy s Ryuninovým zenem popravdě je? Objevil jsem tohle video z Ryuninovy linie mistrů - prezentovaný názor na zenové koany je absurdní. Gudo Nishijima Roshi zjevně není kompetentní dělat učitele, natož mistra (v jeho linii je mistr cosi jako živoucí Buddha). Nu a právě tento mistr ustanovil Ryuninova učitele. A ten Ryunina. To už je srozumitelnější, dobrý strom nedává špatné ovoce a špatný strom nedává dobré ovoce, praví biblista.

A že já tedy rozhodně nejsem Ryunin, že se mi to co jemu stát nemůže? Možná ne v tak extrémní podobě, ale jak praví Jan z Kříže, nezáleží, je-li skřivan připoután řetězem nebo nití: nevzlétne.
:)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod vostalpetr » pát 28. čer 2019 20:54:52

Zdeněk píše:Zen nelze uzamknout, tak jako nelze uzamknout svobodu. Tudíž oddělovat "hodnoty zenu" od "hodnoty křesťanů" je nepochopením jeho smyslu - Ježíš z Nazaretu byl jeden z největších Zenových mistrů, co kdy po Zemi chodil (jeho život sám byl zenový koan, který židé vyřešit nedokázali).

Tudíž zamknout (přivlastnit či nárokovat), můžeš nikoli Zen, Ryunine, ale sám sebe do svých fikcí, do svého vězení. A stát se tak, nejen sobě, ale jako učitel i druhým, kamenem úrazu.



Ježíš zemřel páč si myslel, že tím přivolá boží království

Už si tu bibli aspon přečti a použij u toho mozek...

Křestanství je pro tamasický lidi,

zatímco zen je spíše pro lidi satvický,

takže

asi nákej rozdíl mezi nití a řetězem nejspíš bude....
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod vostalpetr » pát 28. čer 2019 21:09:09

Ryunin si svá vlákna o Zenu zamknul.


To bude asi tím, že je stejnej školoprd jak ta Lída,

ale bud rád,

to jiní ještě navíc mažou a banujou,

když jim přišlápneš duchovní ego...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod Jana » sob 29. čer 2019 5:02:24

vostalpetr píše:

Ježíš zemřel páč si myslel, že tím přivolá boží království

Už si tu bibli aspon přečti a použij u toho mozek...

....


? ? ?

„Království Boží nepřichází tak, abyste to mohli vypozorovat;
ani se nedá říci: ‚Hle, je tu‘ nebo ‚je tam‘! Vždyť království Boží je mezi vámi!
http://www.biblenet.cz/b/Luke/17
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 29. čer 2019 7:00:26

Pitomý kecy plynoucí z nepochopení Ježíše,

proč jinak by asi vysílal svý vlezprdelníky aby kázali, že se boží království přiblížilo ???

Protože podobně jako židáci maj utkvělou představou vyvolenýho božího národa,

měl Ježíš stejně nablblou představu že on je mesiáš,

a zařídí příchod království,

takovejhle pitomců v jeho době běhalo na tisíce,

a ještě dnes se podobných pablbů najde dostatek,

co maj "poslání" a považujou se za bohem vyvolený...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 29. čer 2019 7:03:59

Navíc,

nevidím sebemenšího důvodu,

proč bych se měl zaobírat nákou pitomou knihou zvanou Bible ???

To už bych taky se mohl voblbovat Marxovou sračkou "Kapitál" nebo Hitlovým "Můj boj"



To že pár milionů pitomců začne věřit náký hovadině,

není žádným důvodem k tomu, abych tý snůšce pitomin věřil i já...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod Jana » sob 29. čer 2019 7:45:57

vostalpetr píše:Pitomý kecy plynoucí z nepochopení Ježíše,

proč jinak by asi vysílal aby kázali, že se boží království přiblížilo ???


Trošku jinak. S poznáním, že sat-čit-ánanda (Boží království) je ve své podstatě tím vším a vlastně jediným, co existuje, je jasné, že tohle je jediná skutečná realita. Tudíž představa, že by se něčeho takového mělo dosáhnout někdy v budoucnu, je nesmysl.

JENŽE - realitou je i prožívání čehokoliv jiného, co je prožíváno. To znamená, že klidně může být prožívána realita, že sat-čit-ánanda tady není a může jí být dosaženo někdy v budoucnu.

Pro bytost, která skrz filtr mysli prožívá iluzi oddělenosti od Bytí, od života, který by měl být tím pravým Životem (bez šrámů z minulosti a bez strachu z budoucnosti), je nepřítomnost sat-čit-ánandy realitou.
A Ježíšovo učedníci učili to samé, co ostatní Probuzení, učili osvobozovat se od připoutanosti k tělu a mysli. Učili nalézt to, co je věčné a všudypřítomné.

Díky nepřipoutanosti k iluzi oddělenosti si například Maharadž nedělal hlavu se svou rakovinou a byl šťastný až do posledního nádechu.

Podobně si většinou nedělal hlavu Ježíš se svým ukřižováním.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod Jana » sob 29. čer 2019 8:06:03

vostalpetr píše:nevidím sebemenšího důvodu,

proč bych se měl zaobírat nákou pitomou knihou zvanou Bible ???



To je v pořádku. Jestli Tě něco takového neoslovuje, tak je nesmysl, abys to četl, aby ses tím zabýval, abys něco takového rozebíral, hodnotil. O něčem takovém, co Tě nezajímá, cos nečetl, nemusíš ani vést zasvěcené rozhovory.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 29. čer 2019 8:36:56

Já to četl,

takže na rozdíl vod tebe vím vo čem to je,

a o co Ježíšovi šlo,

přečti si otčenáš,

budeš to vědět taky,


a nebudeš hlásat voloviny...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod Jana » sob 29. čer 2019 8:48:19

vostalpetr píše:Já to četl,

takže na rozdíl vod tebe vím vo čem to je,

a o co Ježíšovi šlo,

přečti si otčenáš,

budeš to vědět taky,


a nebudeš hlásat voloviny...


:D

díky za info

Hele, já to taky četla mnohokrát a pokaždé se objevila jiná vrstva poznání, která naprosto neodpovídala tomu, co jsem si dřív myslela, že vím, takže dneska jen vím, že to je o všem možném a že je to možné vykládat různě.

Podobně jako je možné různě vidět Hawkinsnova tuláka

Asi nejpravdivější je, že nevím a je to jedno.

Jediné podstatné z toho je uvědomění, že Bůh, který je vším, je Láskou.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod armin » sob 29. čer 2019 9:21:36

vostalpetr píše:Křestanství je pro tamasický lidi,

zatímco zen je spíše pro lidi satvický,



Když už to chceš dělit podle gun, tak křesťanství je hlavně pro radžastický lidi ("Ora et labora").

Tvůj přístup mi naopak přijde hodně pod vlivem tamasu. Proto vidíš všude a ve všem tamas.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod nop » sob 29. čer 2019 13:15:10

Jana píše:
vostalpetr píše:nevidím sebemenšího důvodu,

proč bych se měl zaobírat nákou pitomou knihou zvanou Bible ???


To je v pořádku. Jestli Tě něco takového neoslovuje, tak je nesmysl, abys to četl, aby ses tím zabýval, abys něco takového rozebíral, hodnotil. O něčem takovém, co Tě nezajímá, cos nečetl, nemusíš ani vést zasvěcené rozhovory.

Kniha popisuje směs :

- o Bohu
- o národu
- příběhy národa a lidí
- výroky jako filosofické sentence
-o lásce duchovní k Bohu
-o lásce personální ( Šalamounova Píseň )
- jak se chovat k lidem
-náboženské předpisy
-pořekadla
a slova moudrosti.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Další

Zpět na OTEVŘENÝ PROSTOR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků