Pravdu má každý

Pouze pro registrované členy, je zde psaní bez jakýchkoliv pravidel a bez mazání příspěvků.

Pravdu má každý

Nový příspěvekod ryunin » čtv 14. črc 2016 1:28:58

Někde jsem narazil na myšlenku, že ryunin tvrdí, že on jediný rozumí buddhismu a že jedině buddhismus podle ryunina vede k poznání pravdy a podobně.

To bych rád uvedl na pravou míru.

Začal bych tím, co se bude asi líbit skoro všem, ale co myslím naprosto Vážně. Pravda není jakkoliv omezená lidmi a jejich filozofií nebo náboženstvím, tedy chci říct, že lidé nemůžou zabít pravdu pomocí slov nebo klacků, můžou zakládat různá náboženství a hádat se do krve, kdo má pravdu nebo kdo poznal pravdu, ale pravda tu je tak jako tak, a neutrálně přihlíží těmto zmatkům.

Takže žijeme uprostřed Pravdy, všichni. No jo, ale někteří z nás se začali v mládí pídit po tom, co to je Pravda a kde ji nalézt. S tím asi taky budete souhlasit.

Nedávno jsem byl na přednášce jednoho katolického kněze u nás v práci. Mluvil mi z duše, ale paradoxně nesouhlasil s mým nadšením - já mu říkal, já vám tak rozumím, tohle řešíme i my v buddhismu...

No to bylo tak, ten kněz vysvětloval, že Nový zákon překonal Starý zákon a že křesťané jsou Bohu blíže než muslimové nebo judaisté. To už se vám asi moc nelíbí. On říkal, že tu je "eminence", křesťanství, že křesťanství je nadřazeno ostatním náboženstvím a že tvrzení, že je jedno, jaké náboženství vyznáváme, je relativismus.


A já mu na to řekl, ano, ano, přesně vás chápu, někteří učitelé v buddhismu mají také takové náhled na určité učení a považují ho za nadřazené nebo jediné správné, to je v pořádku, naprosto vás chápu, jak jinak, samozřejmě že křesťanství je vyvolené, nadřazené. Kdybych byl křesťan, tak buddhisty považuju za takové tak nějak zbloudilé duše, s kterými má Bůh vlastní plány, do kterých my smrtelníci nevidíme.


No jo, ale on mi ten kněz řekl, že to, že říkám, že i křesťanství je nadřazené, ale i můj buddhismus, má škola buddhismu je nadřazená, že jsem tedy také relativista. Ale já netvrdím, že jsou si všechna náboženství rovna, já jen tvrdím, že pokud chceme proniknout k pravdě, musíme věřit, že naše cesta je nadřazená ostatním - ne, to není ten správný výraz - že je to ta jediná cesta, že to je cesta, kterou jdu a jiná mě nezajímá. A učitel musí o této cestě mluvit jasně a nepochybovat o ní - takže může občas klidně říct, že je nejlepší. Takže ten kněz mě nepochopil, já chválil jeho přístup, chápu, že pro něho je křesťanství nejvíc a Kristus je nikoliv jen buddha, který prostě pochopil pravdu, Kristus je bez hříchu, není tedy tak obyčejný jako buddha. Opět, být křesťanem, tak mě moc buddha nenadchne.

Ale ten kněz si myslel, že stavím buddhismus a křesťanství na jednu rovinu, to ale není pravda. Pravda je jedna a cesta k ní musí být jasná a rovná. Když řekneme, že je to jedno, která cesta, tak shazujeme tu zář pravé cesty, po které jdeme. Vybrali jsme si cestu, a abychom po ní odhodlaně kráčeli, musíme věřit, že je správná, a není na škodu pochybovat o tom, že ostatní cesty vedou k pravdě. Neměli bychom pochybovat o naší cestě. Tak je dobře, že ten kněz nepochybuje o Kristu a pochybuje o buddhistech, já bych chtěl učitele, který věří naprosto ve smysl a pravdivost vlastní cesty. To ale neznamená, že budeme arogantní k druhým, kteří mají jinou víru. Nepřemlouvám křesťany, aby se stali buddhisty - a naopak budu jak budu moct podporovat křesťany - rád bych se někdy zúčastnil nějakého mezináboženského dialogu, kde bych všem říkal, nemějte pochybnosti o své cestě, věřte jí sto procent. Nenechte se zblbnout.

Ovšem, kdo se ještě jasně nerozhodl, může nějakou dobu bloudit mezi tím či oním náboženstvím. Mezi tím či oním učitelem, ale jednou by toho bloudění měl nechat a pustit se do práce.

NO a znovu opakuju, je nebezpečné házet všechny křesťany nebo všechny buddhisty do jednoho pytle a tvrdit, že mezi nimi nejsou podstatné rozdíly. I když by křesťané určitě rádi byli všichni zajedno, evidentně nejsou, jak vidíme ve světě. Mezi buddhistickými školami jsou velké rozdíly, někdy tak velké, že je otázka, jestli jde ještě o buddhismus, nebo nějakou zbloudilou, slepou větev. Občas vznikají ze základu křesťanství sekty, o těch snad není třeba mluvit pozitivně. Jsou tu obrovské rozdíly - to by nám nemělo bránit komunikovat mezi sebou slušně, laskavě, fair, ale nemá smysl si nalhávat, že máme všichni stejnou filozofii nebo stejnou víru.

Znovu říkám - možná máme všichni víru v Pravdu, ale už ne všichni si Pravdu spojujeme s Bohem, atd. Takže můžeme říct, všechny nás stvořil Bůh a Pravda je tu ať chceme nebo ne. Jak ji ale poznat, jak se k ní dostat - od toho tu jsou probuzení učitelé - a ti často, aniž by to znamenalo jejich povýšenost nebo hrubost - naznačují nebo přímo vyhlašují, že jejich Cesta je přímá nebo pravdivá nebo pravá nebo autentická. A to má velký smysl a opodstatnění - protože je těžké následovat někoho, kdo si není jistý autentičností nebo krystalickou čistotou jeho cesty.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Pravdu má každý

Nový příspěvekod Pelvan » ned 16. črc 2017 12:14:30

ryunin píše: Neměli bychom pochybovat o naší cestě.

ryunin píše:-rád bych se někdy zúčastnil nějakého mezináboženského dialogu, kde bych všem říkal, nemějte pochybnosti o své cestě, věřte jí sto procent.

ryunin píše:Ovšem, kdo se ještě jasně nerozhodl, může nějakou dobu bloudit mezi tím či oním náboženstvím. Mezi tím či oním učitelem, ale jednou by toho bloudění měl nechat a pustit se do práce.

ryunin píše:...je těžké následovat někoho, kdo si není jistý autentičností nebo krystalickou čistotou jeho cesty.


Ahoj ryunine

Jsem v klidu a pochybuji si o všem a o všech, zvykl jsem si. Nehledám mistry, hledám kolegy, kteří také hledají na své cestě jako já hledám na té své.
Pro mne je rozhodující osobní zkušenost a ta se neustále mění a vyvíjí. To co dělám za rituál dneska mi zítra nemusí vyhovovat a tak ten rituál změním.

Žádný problém v tom neustálém vývinu svého pohledu na Boha, na sebe i na celý svět nevidím a zdravím.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Pravdu má každý

Nový příspěvekod miroslav » úte 18. črc 2017 18:55:00

Pravdu nikdo nemá. Pravdu nelze vlastnit. To je dobré si uvědomit. To, co nás napadá, jsou jen pokusy (marné) verbalizovat Pravdu.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3404
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pravdu má každý

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 20. črc 2017 8:28:59

Ahoj Miroslave, kde ses toulal?

Pro každého je pravda to, čemu on věří. To se samozřejmě vyvíjí a jsou lidé, kteří nevěří ničemu a nikomu.
Že by to byl i Tvůj případ?

A nejde mi o jen verbalizování svého přesvědčení. Je důležité se podle svého přesvědčení i řídit v praktickém životě. Jinak je to jako v tom biblickém případě: "Vodu káže a víno pije."
Vím, že je tohle fórum hlavně taková žvanírna a každý si tu může pindat co chce, ale je dobré přinejmenším občas nebo lépe pravidelně něco z toho žvanění také prakticky vyzkoušet.

Se domnívám a zdravím.


PS pro ryunina

ryunin píše:...je těžké následovat někoho, kdo si není jistý autentičností nebo krystalickou čistotou jeho cesty.


Autentičnost se mi líbí a u lidí ji oceňuji, naproti tomu krystalická čistota je pro mne jenom nějaký teoretický konstrukt.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Pravdu má každý

Nový příspěvekod miroslav » čtv 20. črc 2017 10:31:18

Pelvan píše:
Pro každého je pravda to, čemu on věří.

To máš pravdu :-)

Je dobré vědět, že je taková každého pravda jen názor, nikoliv objektivní (absolutní) - na subjektu nezávislá pravda.
Názor, v lepším případě hypotéza - podložená praxi, experimenty a pod.

Rčení že "každý má svou pravdu" trochu demotivuje hledání pravdy, potažmo Pravdy.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3404
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pravdu má každý

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 20. črc 2017 15:19:31

miroslav píše:Rčení že "každý má svou pravdu" trochu demotivuje hledání pravdy, potažmo Pravdy.


Ahoj Miroslave

Mě to hledání mé pravdy zatím docela baví. Připadá mi to napínavé jako detektivka.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Pravdu má každý

Nový příspěvekod miroslav » čtv 20. črc 2017 16:34:46

Pelvan píše:
miroslav píše:Rčení že "každý má svou pravdu" trochu demotivuje hledání pravdy, potažmo Pravdy.


Ahoj Miroslave

Mě to hledání mé pravdy zatím docela baví. Připadá mi to napínavé jako detektivka.

Zdravím


Tak to je dobře :-)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3404
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24


Zpět na OTEVŘENÝ PROSTOR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků