Přirozený budhismus

Pouze pro registrované členy, je zde psaní bez jakýchkoliv pravidel a bez mazání příspěvků.

Přirozený budhismus

Nový příspěvekod vostalpetr » úte 24. lis 2015 9:17:37

Od Armin Frey z věže :

Cože tedy budhismus především praví ???

První vznešená pravda : Svět je plný utrpení.

Nesouhlasím, to je toliko bolestínský povšechný žvást,
kdyby bylo na světě více utrpení než příjemného, dávno bych zcela rozumně udělal bilanční sebevraždu a nezdržoval bych se oklikou přes nirvánu.

Druhá vznešená pravda : Hlavní příčinou utrpení jsou nenaplněné žádosti.

Souhlasím,že na tom něco je, ale domnívám se, že větší význam to má u nezdrženlivých osob, kteréž též bývají řazeny mezi "nezdrženlivé psychopaty", je v tom jakási přežívající infantilita, snížený intelekt a zvýšená emotivita.
Nevím nic o tom, že by inteligentní lidé měli problémy s "nenaplněnými žádostmi".
Dokonce mám dojem, že žádosti se u rozuného člověka samovolně vyvíjejí a upravují přirozeně realitě např. jeho věku apd.
Žádosti rozumného člověka odpovídají jeho možnostem, jinak je magor

Tím se dostáváme k třetí Budhově vznešené pravdě :

Proti utrpení z nenaplněných žádostí je třeba bojovat omezováním těchto žádostí.

Vždyt to už jsem řekl o pár řádků výše také.
Ale přesto myslím, je zde rozdíl. Rozumný člověk jaksi mimoděk a trvale kontroluje své žádosti, aniž k nějakému zjevnému konfliktu dochází, aniž - je-li normální - musí si dělat nějaké zjevné násilí,
kdežto vyhlašovat svým žádostem otevřený programový boj páchne primitivním fanatismem.

Spousta lidských přání jsou čistě emotivní, konsumní či společensko-prstižní záležitosti čili nepodstatné hlouposti...

...Budha experimentoval i s krajním asketismem, ale pak jej jako nesmyslný odložil a pak je již stále zobrazován jako jako spokojeně buclatý,pohodlně sedící či ležící. Zdá se, že tedy tu nirvánu, kdy zbavením se svých potřeb nehnal nijak do krajnosti, spokojeně se stravoval a bezpracně si žil.
Stoupenců takovéto nirvány je ovšem habaděj.
I náš tlustý a líný pes také už jen žere, spí, a jinak je mu všechno nirvánicky putna.
A já se mu velice podobám :
nejlépe upadnu do nirvány, když se pořádně najím a pak ulehnu.
Tu mne opustí všechny mé žádosti, strasti, starosti, pochybnosti, přesně tak jak to má v nirváně být.
na lačno to jde ovšem těžko - inu on zapomněl Budha dodat,
že nejlépe své žádosti potlačíme, když je důkladně uspokojíme, až toho máme podsad.
Vždyt i žádost tak silnou jako je sex daleko snáze potlačíme velmi intenzivním uspokojením, než nějakým potlačováním silou mysli, jak se o to marně pokoušelo křestansví po dva tisíce let

Další Budhovou zásadou byla povšechná dobrotivost,

ono je to i pohodlnější, kdežto být zlý vede k neklidu a různým námahám a konliktům....


...Prý mu to trvalo desítky let, než toho po velkém úsilí dosáhnul.
To já se dostávám do nirvány bez tréninku i několikrát denně.
Sotva si lehnu, téměř hned jsem v úplně jiném nebeském světě : nic mě nevadí, vše je, jak já chci, celý svět je zřejmě mně zcela k dispozici.
Na elektroencefalogramu mně s překvapením zjistili spánkové theta vlny jakmile lehnu a zavřu oči (leckdy mám dojem, že je mívám i v bdělém stavu)

Kdo má dobrý útlum, nepotřebuje budhismus, ani žádného boha,
s kterým by si ukracoval nespavost mudrováním, ani žádného psychoanalytika ba ani žádné sedativa a hypnotika.
A co vy, úzkostlivé nespavci, kteří denně v bezesné temnotě obracíte mysl k bohům či jiným nadpozemským hodnotám v naději, že vám bude pomoženo ???

Co kdyby jste si zkusili místo toho dát před spením jedno pivo a jednu soulož nebo alespon masturbaci ?
Pokud nejste vyslovení cvoci, pomůže vám to víc než nejhlubší a nejdelší meditace..
.
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod jaosiva1 » úte 24. lis 2015 16:07:00

Nerozumim mnoha slovum tady...ale souhlasim...intuitivne...
...x...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod ryunin » ned 29. kvě 2016 20:31:44

ten tlustý buddha nebyl Gautama z Indie, ale Čínský zenový mistr Hotei, jehož podoba se stala předlohou pro výrobu nesčetných sošek a suvenýrů. Proč byl Hotei obtloustlý nevím, ale v číském zenu nebyla střídmost v jezení asi zase tak důležitá, pokud bylo co jíst. Přidejme k tomu přirozené předpoklady některých lidí tloustnout ač nejedí víc než já hubený jedlík, a máme tu Hotei... neboli Budai. ... veselý, kulatý Buddha.


https://en.wikipedia.org/wiki/Budai
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod nop » pon 30. kvě 2016 4:35:35

ryunin píše:ten tlustý buddha nebyl Gautama z Indie, ale Čínský zenový mistr Hotei, jehož podoba se stala předlohou pro výrobu nesčetných sošek a suvenýrů. Proč byl Hotei obtloustlý nevím, ale v číském zenu nebyla střídmost v jezení asi zase tak důležitá, pokud bylo co jíst. Přidejme k tomu přirozené předpoklady některých lidí tloustnout ač nejedí víc než já hubený jedlík, a máme tu Hotei... neboli Budai. ... veselý, kulatý Buddha.

https://en.wikipedia.org/wiki/Budai

To se ovšem nedoví kdo spoléhá na knížku:


Jak se stát buddhou v pěti týdnech
Giulio Cesare Giacobbe

(knihovnická informace říká:) Praktická příručka přináší buddhistický návod na dosažení duševní rovnováhy a seberealizace během pěti týdnů.

To jsem nevěděl, že nejde o Gautamu v interpretaci sochaře.
=*
Jsou i jiné případy desinterpretace jako: "nirvána je Nic (nicota)", "buddhismus je pesimismus" aj.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod vostalpetr » pon 30. kvě 2016 7:09:51

Von stejně nikdo neví, jak vypadal Budha nebo Hotei,

jejich podobizny jsou víceméně jakési archetypální pravzory,

jenž mají vystihnout u jednoho klid a u druhého dobrosrdečnost,

a pak se tyhle pravzory sekaj asi tak jako flašky od coca coly...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod ryunin » pon 30. kvě 2016 8:10:19

Tak když už se bavíme o Buddhovi a soškách buddhy, tak je dobré vědět, kde se ta soška vzala a že nejde o Šákjamuního. Zatímco Šákjamuní nic nepsal a nezachovaly se ani obrazy nebo kresby z doby, kdy žil, co se týká čínských zenových mistrů z osmího nebo devátého století našeho letopočtu, už máme různé podobizny a záznamy toho, co řekli a podobně, takže je dost nepravděpodobné, že by Hotei byl vymyšlená postava, a že by byl hubený, čili chci říctg, že skoro na sto procent Hotei byl kulatý a veselý chlapík a že podle něho vznikaly ty sošky, možná tehdy jejich autoři ani ve snu nezamýšleli vytvořit sošku Buddhy, ale později se nějak omylem stalo, že se tyhle sošky začaly považovat za Buddhu a už to tak zůstalo. K základnímu vzdělání by ale mělo patrřit, že střídmý a původně asketický Buddha opravdu sotva byl ten veselý obtloustlý Číňan, a je taky známo, že Indové nevypadají jako Číňani.

A Buddha, ať už Gautama nebo Hotei nebyli hinduisté. Buddha si vzal z dosavadní filozofie především praxi zazenu, sezení v lotosové pozici, ale založil zcela novou filozofii a nový pohled na svět. A tak mu začali říkat Buddha, probuzený.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod arikiran » pon 30. kvě 2016 14:00:14

Budsdha na hrad!!!
Tlustý nebo hubený,
snad jenom Probuzený
by doved rozptýlit
té politiky smrad!!!
..................................
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod nop » úte 31. kvě 2016 9:20:31

ryunin píše:... o Buddhovi a soškách buddhy, ... nejde o Šákjamuního. ... skoro na sto procent Hotei byl kulatý a veselý chlapík a že podle něho vznikaly ty sošky, možná tehdy jejich autoři ani ve snu nezamýšleli vytvořit sošku Buddhy, ale později se nějak omylem stalo, že se tyhle sošky začaly považovat za Buddhu a už to tak zůstalo. K základnímu vzdělání by ale mělo patrřit, že střídmý a původně asketický Buddha opravdu sotva byl ten veselý obtloustlý Číňan, a je taky známo, že Indové nevypadají jako Číňani.

A Buddha, ať už Gautama nebo Hotei nebyli hinduisté. ....

Problém je závažný.
Nedávno jsem psal o záchovném opozičním reflexu - kdo nesnese koukat se na obraz askéty, tomu vyhoví břichatý vzor.
Nutno uvést věc na správnou míru. Buddha Gautama došel ke zlaté střední cestě. Extrémy jsou: mnoho jídla vede ke mdlosti ducha, nedostatek jídla trápí , obojí překáží v cestě.

Vzdávám se vysvětlení, které jsem sestavil rozumovou úvahou o opozičním reflexu v buddhismu.
Nikoli u křesťanství, tam sice v ranné době existovaly vzory, vyobrazení Ježíše jako učitele, lékaře a vítěze (viz oltář Vyšebrodský), ale byly zatlačeny a zapomenuty vzorem nahého Ježíše na kříži a v Byzanci také jako nebeského Vševládce (Pantokrátora).

Zpět k Buddhovi: dvojakost vyobrazení je veliký problém, větší než se na pohled zdá. Ale "pouze pravda vede ke šťastnému osudu".
Rozšířit mezi lidmi bez rozporů vědomost, že nejde o totožný vzor, je úkol téměř nadlidský, když se přitom chceme vyvarovat nepochopení, údivu, zmatků a posměchu.

Nebo si ponecháme vědomost "pro sebe" a budeme menšinou esoteriků, kteří "vědí více" a nechám davy bloudit v omylu.

Ach ano, myslet bolí a osvětová práce je nebezpečná, Ježíše za ni potrestali.

To, že Buddha Šakjamuni nebyl hinduista, ale bráhmanista, je malé zjednodušení. O hinduismu se mluví že trvá od cca XV. století.
Buddha jistě byl vzdělaný ve Védách, Upanišádách a dalších věděních a jistě plnil obřady a zvyky, než odešel k askezi.Jak toto období jeho života nazvat? Snad tradiční, nebo bráhmanismus.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod nop » sob 11. čer 2016 0:54:49

ryunin píše:Tak když už se bavíme o Buddhovi a soškách buddhy, ..... je dost nepravděpodobné, že by Hotei byl vymyšlená postava, a že by byl hubený, čili ... se nějak omylem stalo, že se tyhle sošky začaly považovat za Buddhu .....

Zobrazení buddhy s vyčnívajícími žebry a Hotei s bříškem.
Ty postavičky zobrazují myši s pytlem rýže, to dohromady značí dostatek a spokojenost doma.
Přílohy
Buddha_Gandhara,ed86.jpg
buddha_hotei-statue-near-kannon-sendai-big.jpg
buddha_hotei-statue.jpg
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod nop » sob 11. čer 2016 1:00:35

arikiran píše:Budsdha na hrad!!!
Tlustý nebo hubený,
snad jenom Probuzený
by doved rozptýlit
té politiky smrad!!!
..................................

Na Hradě je potřeba také finance, a kdo přeje lidem peníze?
Bohové nebeské bytosti s dobrým srdcem, rozdávají.
Přílohy
buddha,Happy-Buddha-with-coins-1024x1024.jpg
laksmi1.jpg
buddha_Hotei-s-mincemi.jpg
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod nop » sob 11. čer 2016 10:48:40

Kdyby "na Hradě" byl další Buddha, nebo Lakšmí, nic by se pro lidi neztratilo, naopak by se kumulovalo, bohatství a prosperita,
ani by vládce nekradl, a bohatstvím Lakšmí je její dobrota a krása.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 11. čer 2016 11:07:07

Jak můžeš říkat takovouto hloupost,

Asi jaký bohatství by se kumulovalo )otazník)

To si jako představuješ, že Budha bude vybírat všelijaké daně )otazník)


Budha není mafián, aby násilím vybíral od lidí peníze,
jako činí stát,
a pak je přerozděloval...

to si pleteš asi Budhu s Jánošíkem,
o tom lidová připitomnělost vymyslela,

ŽE BOHATÝM BRAL A CHUDÝM DÁVAL...

A nejspíše si dle lidové pitomosti nic pro sebe nenechal.... :D
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod nop » sob 11. čer 2016 17:11:52

vostalpetr píše:Jak můžeš říkat takovouto hloupost,

Asi jaký bohatství by se kumulovalo )otazník)

To si jako představuješ, že Budha bude vybírat všelijaké daně )otazník)


Budha není mafián, aby násilím vybíral od lidí peníze,
jako činí stát,
a pak je přerozděloval...... :D

Buddha by láskyplně obeznámil lidi s programem nelpění, s ahinsou a dobrosrdečností, lidé by nepropíjeli peníze, neokrádali stát, ani osoby, zavládl by mír a mírnost a tudíž by nastala větší kumulace peněz místo rozhazování za chlast a drogy aj.

Nikdo by nenechal protékat cizí peníze svou kapsou. Nic by se nepromarnilo. Zvýšil by se blahobyt.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod quarnum » ned 12. čer 2016 2:14:24

nop píše:
arikiran píše:Budsdha na hrad!!!
Tlustý nebo hubený,
snad jenom Probuzený
by doved rozptýlit
té politiky smrad!!!
..................................

Na Hradě je potřeba také finance, a kdo přeje lidem peníze?
Bohové nebeské bytosti s dobrým srdcem, rozdávají.

Jsem za Lakšmí, a dodržení parity žen ve vládě, ale s osvobozením poslankyň od umývání nádobí doma.
Jejich muži by pak měli dostávat kompenzaci za ušlý zisk v čase stráveném při úklidu doma.
Uživatelský avatar
quarnum
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned 04. zář 2011 22:58:24

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod Jana » ned 12. čer 2016 5:18:54

vostalpetr píše:...jejich nablblá učení vedla spíše k rozdělení a válkám...


Ani to nejlepší učení nenese v sobě záruku, že nebude nablble pochopeno a použito. Tedy i když sem napíšeš cokoliv v dobré víře, že to je to nejlepší, co se dá sdělit, stejně bude možné si to nablble vyložit a použít to proti Tobě.

Je zajímavé zkoumat, jestli existuje něco, kde na nějakou nablblost nelze narazit. To místo je ve mně, kde je jen pouhá radost z existence, jen radost, že je to, co je.

A když z tohohle místa poznávám, kdo jsi, je tu jen radost, že existuješ, k té radosti není třeba si nic víc o Tobě myslet, nic víc představovat, nic víc chtít. A takhle je možné poznávat všechno a každého, jako malé dítě.

Obrázek

Z pohledu inteligenta je to bezesporu to nejnablblejší, co je možné. Ale k čemu to je, řešit pohledy, ve kterých lze nalézat nablblost?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Přirozený budhismus

Nový příspěvekod vostalpetr » ned 12. čer 2016 7:31:47

A takhle je možné poznávat všechno a každého, jako malé dítě.


Takto poznávají ovšem větší děti,

malé dítě poznává jinak,

ale nakonec, kdo si to má pamatovat, že,

člověk si prostě spíše pamatuje stav, když už je vytvořeno ego,

štastné ego ...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38


Zpět na OTEVŘENÝ PROSTOR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků