Potřeba poučovat druhé

Pouze pro registrované členy, je zde psaní bez jakýchkoliv pravidel a bez mazání příspěvků.

Potřeba poučovat druhé

Nový příspěvekod miroslav » úte 15. led 2019 22:56:01

Linda píše (cituje):
Pýcha je ostražitá, protože je zranitelná, a vysoce viditelná. Její nevýhodou je závist, soupeření, žárlivost, a její následky jako nenávist, zloba a pomstychtivost. Křehkost pýchy pochází z jejího narcistického jádra, které vidí jako hrozbu ztrátu statusu. Tak narcismus vede k citlivosti na ústrky a srovnávání, které dále vedou ke strachu z napadení a k sociální paranoie s jejím rodícím se nepřátelstvím, které může na sebe rychle vzít otevřenou formu. Tato tendence se projevuje společensky v „nenávisti vůdce“ nebo v nenávisti k úspěchu...
Řekl bych, že se tady na poradně pýcha moc neprojevuje, ale hlavně ta potřeba udržování si statusu, což není ani tak moc pýcha, ale jen obava nepřijít o ten svůj status. A z toho vychází autocenzura, obava psát, co mne zrovna napadá, ale psát (nebo citovat) jen to, co odpovídá tomu, na co si moje ego hraje a co je pro moje ego svaté (moje představa, jak by se měli chovat a myslet realizovaní).
To, aby se neznesvětilo, co je mi svaté, se projevuje například tím, že zamykám, to co píši, nebo cituji. A proč to sem vlastně zamknuté dávám? No přece aby se druzí z toho poučili. To chápu, pramení to často ze soucitu s druhými, ale když to zamykám, tak se asi bojím reakcí, které by to, pro mne "svaté" znehodnotily, rozředily. Dřív mi to také vadilo (třeba reakce Jany nebo Vostála), dnes už mi to nevadí. :)
Nemám žádné poslání - prostě s druhými diskutuji, povídám si s nimi a nebojím se jejich reakcí, ani je neodsuzuji, nebojím se o nějaký můj status správného nebo realizovaného. Nemám žádná posuzovací měřítka správnosti či realizace. Píšu jen, co na srdci to na jazyku a každá reakce druhých je pro mne cenná, je mi to milé a často poučné. Každý, kdo se upřímně projeví, je mi milý.
Hlas lidu hlas Boží - co jiného by to mohlo být?
MĚLO BY TO BÝT NĚJAK JINAK?
Rád se poučím.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3399
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Potřeba poučovat druhé

Nový příspěvekod Linda » úte 15. led 2019 23:46:33

miroslav píše:Linda píše (cituje):
Pýcha je ostražitá, protože je zranitelná, a vysoce viditelná. Její nevýhodou je závist, soupeření, žárlivost, a její následky jako nenávist, zloba a pomstychtivost. Křehkost pýchy pochází z jejího narcistického jádra, které vidí jako hrozbu ztrátu statusu. Tak narcismus vede k citlivosti na ústrky a srovnávání, které dále vedou ke strachu z napadení a k sociální paranoie s jejím rodícím se nepřátelstvím, které může na sebe rychle vzít otevřenou formu. Tato tendence se projevuje společensky v „nenávisti vůdce“ nebo v nenávisti k úspěchu...
Řekl bych, že se tady na poradně pýcha moc neprojevuje, ale hlavně ta potřeba udržování si statusu, což není ani tak moc pýcha, ale jen obava nepřijít o ten svůj status. A z toho vychází autocenzura, obava psát, co mne zrovna napadá, ale psát jen to, co odpovídá tomu, na co si moje ego hraje a co je pro moje ego svaté (moje představa, jak by se měli chovat a myslet realizovaní).
To, aby se neznesvětilo, co je mi svaté, se projevuje například tím, že zamykám, to co píši, nebo cituji. A proč to sem vlastně zamknuté dávám? No přece aby se druzí z toho poučili. To chápu, pramení to často ze soucitu s druhými, ale když to zamykám, tak se asi bojím reakcí, které by to pro mne "svaté" znehodnotily, rozředily. Dřív mi to také vadilo, dnes už mi to nevadí.

Každý uvažuje podle vlastních zkušeností, má jiné priority - a totéž zřejmě předpokládá u druhých.

Mně docela vyhovuje, když si můžu přečíst něco ze zkušeností Probuzených bez narušování nejrůznějšími osobními reakcemi diskutujících. To oč se ve svých knihách s námi dělí vnímám jako skutečně nápomocné a už dost dlouho si z originálů jejich knih překládám to, co mě oslovilo a co mi pomáhá. A tak jsem se naivně domnívala, že by to mohlo být obdobně užitečné i řadě dalších lidí (stačí se občas podívat na zdejší sledovanost) při řešení jejich životních situací a neuspokojivých zkušeností - pokud to nebude neustále narušované zpochybňováním citovaných výroků diskutujícími oponenty, někdy i naprosto nevybíravými slovy a napadáním všech, kteří mají odlišný názor. Což je ve veřejně přístupných diskusích poměrně běžné.

Po dlouholetých zkušenostech s rozmělňováním citací a témat v diskusích vnímám proto jako docela užitečné, že je možné vlákna zamknout, a docela by mě potěšilo, kdyby tuhle možnost využívali i ti, kteří mají zájem se v diskusi s námi ostatními podělit o svoje zkušenosti bez rozmělňování reakcemi, které s tím nesouvisejí. Zkušenosti na cestě k Poznání bývají u každého trochu jiné, závisí to na jeho vnitřním naprogramování, a mohou proto být i nám ostatním docela užitečné.

:)

PS. Diskusi k tématům na zamknutých vláknech by to neomezilo. Pokud by některý diskutující měl zájem zareagovat na něco ze zamknutých vláken, může i nepřihlášený zkopírovat to, co ho zaujalo, a napsat svou reakci na to kdekoliv jinde. Může se tam pak rozběhnout i další diskuse k tomu...
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47


Zpět na OTEVŘENÝ PROSTOR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků