Mozek vidí to, co chce videt

Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod irulan » pát 13. úno 2015 22:57:23

Jak lehce zmást druhého? Kdo chce co vidět, to vidí.

23.05.2008 20:06


Tak tohle opravdu funguje v praxi. Jednou jsme sousedovi nalili rum do lahve od whisky, taky byl nadšen tím skvělým nápojem, který pije. Taky whisky za totality, to bylo něco......

A už je z toho vědecká teorie:

Zákeřné domněnky
Lidové noviny, 23. května 2008


Proč nám víc chutná dražší nápoj? Protože je dražší.

A teď ti ukážu největší puch, co znám,“ říkám kamarádce Vilmě v parfumerii, vedu ji k vitríně a stříkám voňavku z broušené lahvičky na testovací papírek. „Ble, hrůza,“ souhlasí, když si přičichne. Pak vycházíme s několika dalšími navoněnými papírky z obchodu a já jí strčím jeden z nich k obličeji – hele. „Hmm, a to je jako která z těch vůní?“ ptá se kamarádka se zájmem a přivírá okouzleně oči. „No to je ten smrad, přece!“ napovídám jí. „Aha. No fuj,“ šklebí se a ruka jí letí ke znechucenému nosu.

Vilma se domnívala, že ucítí libou vůni, tak ji ucítila.

Když zjistila, že je to ta, kterou již jednou odsoudila jako něco, co připomíná možná tak opičí sekret, opravila se. Idiotské? Ne, logické. To, jak vnímáme věci kolem sebe na základě svých očekávání, už dlouho zkoumají psychologové.

Naše hlavy jsou totiž napěchované domněnkami, které realitě nastavují pořádně křivé zrcadlo.

Vědci z americké Standfordské univerzity například nabídli pár set lidem víno s informací, že budou ochutnávat různé vzorky – vzorky z lahví, které v obchodě stojí od pěti až do devadesáti dolarů. Ve skutečnosti byla všechna vína stejná. Ta, která respondenti obdrželi v plastových tubách se štítkem 90 $, byla hodnocena nejlépe. Respondenti dovolili vědcům, aby při ochutnávání sledovali činnost jejich mozku: když měl člověk ochutnávat domněle drahé víno, zvýšila se aktivita v tom zákoutí mozku, jež zachycuje naše zkušenosti s potěšením. Pokud se dopředu domníváme, že dražší zboží je lepší, není potom divu, že nám připadá, že značkový aspirin zabírá lépe než ten prachobyčejný, i když jejich účinek je úplně stejný. A na stejném principu se klaníme spíše Coca-Cole než levnějším neznačkovým kolám, i když většina konzumentů není v tzv. slepých testech s to rozeznat jednu od druhé.

Očekáváním je dokonce ovlivněn i pocit bolesti. Neurolog z Kolumbijské univerzity Tor Wager dal dobrovolníkům rychtu v podobě slabých elektrických šoků. Přitom skenoval pochody v jejich mozcích. Polovina lidí byla ale ovlivněna placebo efektem – vědci jim řekli, že je před testem potřou bolest tišícím krémem, přitom šlo o obyčejný krém na ruce. Přesto tato polovina tvrdila, že cítila menší bolest než ta, kteří žádnou „výpomoc“ nedostala.

A co víc, nedokážeme ani říct, co nás učiní šťastnými nebo nešťastnými, třebaže bychom přísahali, že to víme naprosto dokonale. Že budeme skákat dva metry do stropu, když si pořídíme jachtu, a naopak – že se budeme věšet, pokud nám shoří dům? Kdepak, naši předvídavost matou vrozené předsudky, které fungují stejně jako třeba optické klamy omezující náš zrak. Tvrdí to alespoň Daniel Gilbert z americké Harvardské univerzity, který je autorem knihy Škobrtnout o štěstí a kterému se také přezdívá „profesor Štěstí“. Tvrdí, že si budoucnost představujeme stejně mylně, jako vzpomínáme na minulost (jak známo, máme tendenci vynechávat nepříjemné a nostalgicky si připomínat hlavně světlé chvilky). Gilbert dává řadu příkladů: domníváme se třeba, že bychom „nepřežili“, kdyby nás opustil manžel – pak se to stane a zjistíme, že to vcelku rychle překonáme a jdeme dál. Člověk se totiž nové situaci přizpůsobí mnohem rychleji, než by do sebe řekl. Je to způsobeno tím, že homo sapiens má sklon k tomu být „mírně šťastný“, ať už se v životě semele prakticky cokoliv. Náš organismus má zkrátka sklon po prožité trýzni se co nejrychleji vrátit do normálu.

Jde také o to, že své domněnky o tom, zda budeme v budoucnu šťastni, stavíme na vnímání člověka, kterým jsme dnes. Jenže, jak často opakuje dalajlama, další známý odborník na štěstí, my se neustále měníme. Zítra, za rok, za deset let budeme už někdo jiný, i když se stejným jménem. „Dobrá zpráva je, že když oslepneme, neučiní nás to tak nešťastnými, jak bychom si mysleli. Ta špatná je, že výhra v loterii nás rovněž neudělá tak šťastné, jak bychom doufali,“ říká profesor Gilbert.

Lidé jsou posedlí zjišťováním informací, které by jim pomohly nahlédnout do budoucnosti. Nějak se totiž domnívají, že věštby, analýzy, výhledy, plány jim pomohou ke štěstí. Bohužel! Nezáleží na tom, co se děje kolem nás, ale co se děje uvnitř. A to se předpovídá těžko.

Za pár týdnů přišla Vilma na naši pravidelnou úterní schůzku s „opičím“ parfémem ve vlasech. Už jí nesmrdí. Dostala ho totiž od svého aktuálního nápadníka.

Linda Kholová

http://sv-sidonie.webnode.cz/news/jak-lehce-zmast-druheho-kdo-chce-co-videt-to-vidi/
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod nop » sob 14. úno 2015 1:43:00

Pokusy s vnímáním kvality u zákazníků vykonala v Americe už jedna uzenářská továrna se salámem.
Stejný salám zabalili ve zkušební serii do tří druhů papíru, do krásného ozdobeného s lesklým proužkem, do obyčejného a do hrubého hnědého. Zákaznící oceňovali salám podle obalu, ačkoliv salám byl pokaždé stejný. Bylo to na začátku XX. století a dokonce se to dostalo někam do beletrie, tady do románu, autor to neváhal použít do svého díla. Vzpomínám, že snad to byl Sinclair Lewis.
=
Máme sklon usadit si mysl v mírně laděném pocitu, že "to je dobré". V psychologii se také zkoumal vliv školního známkování na spokojenost u učňů. Výsledek byl zajímavý.
U učňů s průměrnými známkami od tří do čtyřech byli učni spokojení, že to není horší. I ti se čtyřkami byli spokojení, že to nejsou pětky. I ti s pětkou se všelijak utěšovali.
Naopak ti s dvojkami měli přitom přání mít jedničky. A ti s jedničkami byli také nespokojení, byli by raději chtěli jedničky s plusem, nebo něco ještě lepšího, kdyby to exisovalo, resp. být pochválení nebo vynikat.
Závěr čtyřsestránkové práce byl ten, že pocit spokojenost je relativní.
Také se dítě časem může posunout do lepší nebo horší úrovně. Ale potom při posunu žáka do jiné úrovně se zase objeví další obdobné přání nebo spokojenost, tedy nestálost.
Spokojenost nelze vztáhnout k pevné úrovni, ale k momentálně dosáhnuté úrovni.
*
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 14. úno 2015 12:52:48

Obrázek


Jsem zatřásla hlavou a nedopatřením jsem to Miroslavovi smázla.
Návštěvník
 

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod .Petra » sob 14. úno 2015 13:24:32

irulan píše:
Jak lehce zmást druhého? Kdo chce co vidět, to vidí.

23.05.2008 20:06




Ano, existuji lide, kterym je mozne nabulikovat vsechno mozne. Ale neni jich mnoho.
:)
.Petra
 

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod .Petra » sob 14. úno 2015 13:36:43

.Petra píše:
irulan píše:
Jak lehce zmást druhého? Kdo chce co vidět, to vidí.

23.05.2008 20:06




Ano, existuji lide, kterym je mozne nabulikovat vsechno mozne. Ale neni jich mnoho.
:)


Charakterovy problem vidim ovsem v tech, kteri chteji druhym neco nabulikovat. Zneuzivani duverivosti ci snadne ovlivnovatelnosti.
Jak uz rikal Lenin: Duverovat, ale proverovat.
:)
.Petra
 

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod irulan » sob 14. úno 2015 16:31:06

.Petra píše:
irulan píše:
Jak lehce zmást druhého? Kdo chce co vidět, to vidí.

23.05.2008 20:06




Ano, existuji lide, kterym je mozne nabulikovat vsechno mozne. Ale neni jich mnoho.
:)

Ja si myslím naopak, ze jsme vsichni do urcite míry a podle sklonu osobnosti pristupní k nabulikovani. Protože spolu interagujeme a vytváříme si sympatie a antipatie podle podobnosti (nebo podobnosti svých ideálů), nechavame se ovlivnit "hotovymi" nazory jeste pred tim, nez bychom si je mohli vytvořit nezaujatě a bez sklonů. Ale ono to asi ani nejde, byt objektivní a nenechat se ovlivnit sympatiemi a antipatiemi, zvláště kdyz sve sklony ani nedokážeme (nebo nechceme) odhalovat. Navic je to tak trosku pohodlnější, kolektivní názor je lépe akceptovany a stokrát opakovaný a potvrzovaný názor se stava "pravdou". Podle myho to souvisi se sociálním chováním. Neprijetim obecně platných pravd se stavas tak trochu vydedencem, mozna si najdeš skupinu vydedencu a svoji socializaci tak napravis, jenze spadnes do další potenciální "platné pravdy". Jsme proste sociální tvorové, kvůli spolecenstvi vedomky nebo nevědomky obetujeme kritické mysleni.
Názornym příkladem je napr. móda, davové nadšenecké ci protestní projevy, ovlivnitelnost médii...
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod .Petra » sob 14. úno 2015 17:17:57

irulan píše:
.Petra píše:
irulan píše:


Ano, existuji lide, kterym je mozne nabulikovat vsechno mozne. Ale neni jich mnoho.
:)

Ja si myslím naopak, ze jsme vsichni do urcite míry a podle sklonu osobnosti pristupní k nabulikovani.


To se neda prehlednout, ze si to myslis.
Mas piercing a nechala jsi se tetovat?
:)
.Petra
 

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod irulan » sob 14. úno 2015 18:20:51

.Petra píše:To se neda prehlednout, ze si to myslis.
Mas piercing a nechala jsi se tetovat?
:)

Ani ne. Ty jo? (Proti gustu zadnej disputat :D )
A co ty, znáš nejake neovlivnitelne lidi?
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod nop » sob 14. úno 2015 19:35:24

irulan píše:
.Petra píše:To se neda prehlednout, ze si to myslis.
Mas piercing a nechala jsi se tetovat? :)

Ani ne. Ty jo? (Proti gustu zadnej disputat :D )
A co ty, znáš nejake neovlivnitelne lidi?

Já jsem značně neposlušný bývalý žák. Také díky Jehovistům a marxismu, navykl jsem si neovlivovat sebe.
Ztratil jsem tak také některé příležitosti k lepšímu zaměstnání a někdy jsem přivedl některé lidi k odporu (více mužů) a některé k slzám.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod jaosiva1 » sob 14. úno 2015 20:31:19

Pokus se kazdy zde odhadnout miru sve "nabulikovatelnosti" = miru sve sugestibility
V rozmezi 0 - 100...0=zadna nabulikovatelnost...100= da se mi nabulikovat vse
...x...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod .Petra » ned 15. úno 2015 7:09:11

irulan píše:
.Petra píše:To se neda prehlednout, ze si to myslis.
Mas piercing a nechala jsi se tetovat?
:)

Ani ne. Ty jo? (Proti gustu zadnej disputat :D )
A co ty, znáš nejake neovlivnitelne lidi?


Tahle otazka ve mne nevznika.
Uvidis sama, kolik lidi se ti podari ovlivnit svoji pravdou pravdouci o kritickem mysleni.
:)
.Petra
 

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod .Petra » ned 15. úno 2015 8:20:46

jaosiva1 píše:Pokus se kazdy zde odhadnout miru sve "nabulikovatelnosti" = miru sve sugestibility
V rozmezi 0 - 100...0=zadna nabulikovatelnost...100= da se mi nabulikovat vse
...x...


Ovlivnivatelnost byl jeden ze sedmi bodu, na kterem jsem pred mnoha lety - po precteni knihy Zasveceni od E. Haichove - vedome "pracovala". Mela jsem stupnici od 10 do 0 = nulova ovlivnivatelnost.
Zaprve bylo nutne si svou ovlivnivatelnost uvedomit, ohodnotit jeji stupen a potom ji vedome pozorovat.

Po precteni toho clanku, co tady Irulan ocitovala, nevidim Vilmin problem v ovlivnivatelnosti, ale v choulostivosti (dalsi ze 7 bodu, na kterem jsem pracovala). Malokdo si totiz troufne rict, ze jemu to voni - kdyz mu predtim nekdo (koho povazuje za jistou autoritu) rekl, ze je to priserny puch. Nechce si zadat, zesmesnit se. Ale kdo si ten clanek pozorne precte, pozna, ze ji ten parfem jiz od zacatku vonel.
Kazdopadne bych Vilme doporucovala si najit jinou "kamaradku".
Zrovna tak jako Vilma pred svoji kamaradkou, nechteli se ochutnavaci vina zesmesnit pred vedci.
Kdyz si lide koupi neco draheho a kvalita neodpovida cene, tak si to vetsina z nich "prizna" - minimalne sami pred sebou a pred temi, pred kterymi nemaji strach se zesmesnit.
:)
.Petra
 

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod Petra » ned 15. úno 2015 8:34:29

:)
Bud se clovek necha zmanipulovat tim, co se mu autorka clanku snazi podsunout jako fakt, nebo si ho pozorne precte a udela si vlastni mineni.
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod Petra » ned 15. úno 2015 8:48:54

irulan píše:
.Petra píše:To se neda prehlednout, ze si to myslis.
Mas piercing a nechala jsi se tetovat?
:)

Ani ne. Ty jo? (Proti gustu zadnej disputat :D )


Kdysi davno, kdyz to nebylo jeste v mode, jsem nad tim premyslela. Po precteni jedne detektivky od Ed McBaina. Krasna hluchonema manzelka Steveho Carelly si necha na rameni vytetovat maleho motylka. Tenkrat se mi zdalo, ze by to mohlo byt hezke - mala jemna pavucinka nebo motylek vytetovany na rameni. Ale to jde asi jen v predstave. Dneska je tetovany kdekdo, ale nic tak hezkeho, jak jsem si to kdysi predstavovala, jsem jeste nevidela.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod irulan » ned 15. úno 2015 9:40:14

.Petra píše:
irulan píše:A co ty, znáš nejake neovlivnitelne lidi?


Tahle otazka ve mne nevznika.
Uvidis sama, kolik lidi se ti podari ovlivnit svoji pravdou pravdouci o kritickem mysleni.
:)

:) jo, diky, trefila ses do černého
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod jaosiva1 » ned 15. úno 2015 9:55:38

Vidim to tak,
ze kdyz vnimam hory a krajinu kolem...
kdyz slysim ptaky...
Kdyz Slunce je nade mnou a Luna de do novu..
Zkratka, kdyz to vse kolem...vcetne tzv mych myslenek citim a vnimam...
Taxem 100% ne sugestibilni...
...x...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod jaosiva1 » ned 15. úno 2015 14:42:45

Pardon, oprava
Vsim sem si, ze bez hacku nad e...100% ne...se toto ne da priradit k sugestibilni...a muj vyrok vyzni uplne naopak

Tedy:
Kdyz vnimam hory, doly, ptaky, lidi!...tj Vse kolem I ve mne...taxem plne sugestibilni...plne zhypnotizovan globalnimi halucinacemi...kterym prece uz davno se rika...ILUZE

A protoze 100% skoro meho denniho vnimani je vnimani tohoto typu, mohu si akorat polozit otazku:
Kdo mi to vsechno kolem nabulikoval ci soustavne bulikuje?
( tolik oprava)
Vlastne, muj hlavni zajem je spis objevit pravidla toho bulikovani...protoze tusim, ze bulikovatelem neni nikdo jiny, nez muj Mistr...takova HRA mezi nami...
...x...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. úno 2015 15:38:37

Jana píše:
jaosiva1 píše:Pokus se kazdy zde odhadnout miru sve "nabulikovatelnosti" = miru sve sugestibility
V rozmezi 0 - 100...0=zadna nabulikovatelnost...100= da se mi nabulikovat vse
...x...


To, co je ve mně proměnlivé je na 100 % ovlivnitelné a to, co je ve mně statické, je 100% neovlivnitelné.

A míra ztotožnění s tím proměnlivým pak určuje míru sugestibility. Tedy když budeš plakat, tak ve mně může být tendence s Tebou plakat, když se budeš smát, tak se s Tebou budu smát

a když ve mně bude vědomé to, kým jsem, tak se mnou nic nehne.

A vzájemně se to ani nemusí vylučovat.

:)



Nedáš si za žádnou cenu nabulíkovat, že data uvedená v červené duchovní literatuře by mohla být aspoň trochu pravdivá, jak jsem si mohla všimnout... :)
Ufologie a archeo-astronautika tě také nijak neuchvátila, nic ti nedokázala nabulíkovat.... :)

Jsi opravdu odolná, vůči ideologiím, co jsou ti cizí...... :D
Návštěvník
 

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. úno 2015 16:59:59

Jana píše:Nic proti ufíkům nemám.

Ale jelikož se s nimi nesetkávám, tak nemám tu čest být jimi uchvácena.

:D

Sci-fi o mimouších jsem s oblibou četla už v padesátých letech, v polovině šedesátých let jsem prvně viděla barevné diapozitivy s mimoušskými plavidly, které zde v Čechách promítal na svých přednáškách jeden Japonec Hiroši Masuda, v devadesách letech jsem prvně viděla létající disk na vlastní oči a triedr, v novém tisíciletí jsem mimoušká válcovitá plavidla nalezla na několika svých digi fotkách, a občas jsem "viděla" dosud nepopsané mimozemské technologie ve svých meditacích ....a sem tam se mi o nich i zdálo....(jestli to ovšem byly sny..)


:)
Návštěvník
 

Re: Mozek vidí to, co chce videt

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. úno 2015 17:30:14

Jana píše:Umím být také docela pěkný mimouš.

:D



Se máš, já mimoušem být neumím, furt jsem nemotorným pozemšťanem. :(
Návštěvník
 

Další

Zpět na Irulan

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků