O bibli vážně i nevážně

Re: O bibli vážně i nevážně

Nový příspěvekod nop » čtv 13. úno 2014 18:17:24

irulan píše:.....
V gnozi je Jehova nazýván demiurgem, vládcem světa, bohem stvorenym a tvořícím, narokujicim si uctívání sebe jako jediného (rozuměla bych potom, proc je bohem zarlivym). Je stvořen takovým "nedopatřením" pomocí Pistis Sofie, jak jsem to pochopila, moudrého principu, ktery se snaží ten stav jeho nadvlády zase vracet k puvodnosti. Člověk je ta část, která tomu má pomoci, ale upadá demiurgovou lstí pod jeho nadvladu.
Tyhle výklady čerpají z gnostickych spisů nalezených v Nag Hammadi, nekteré z textu se obsahově kryjí s biblickymi a apokryfnimi, nekteré jsou dost originální a neznámé.
Moje vysvětlení je určitě hodně zjednodusene a primitivni, tak jak jsem tyhle spisy a jejich výklady četla. Každopádně, gnosticismus byl a je hereze (i např. Ježíš jako osoba je učitelem, ne nadpřirozenou bytosti, Mari Magdalena ma významnou roli atd..).a církev se bude snažit, aby se tyhle teorie moc nesirily.

Je možné v češtině číst o gnosticích, psali o tom Petr Pokorný, "Píseň o perle",
a Zdeněk Kratochvíl: "Prolínání světů : středoplatónská filosofie v náboženských proudech pozdní antiky"
(také Tomáš Halík vydal knihu s názvem Prolínání světů, ale ta se týká věr a náboženství dneška).
Gnóstikové tvořili v období mezi roky 200 před Kristem a 200 po Kristu. Používali pojem „božstvo Člověk“, myslím, že tím mysleli projevené Átman v člověku. Je to jiné názvosloví.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Irulan

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků