Dál, mimo rozum - Isha Judd

Moderátor: konec zvonec

Dál, mimo rozum - Isha Judd

Nový příspěvekod konec zvonec » pon 16. pro 2013 16:16:12

Dál, mimo rozum

Japonský zenový mistr jednou přijal univerzitního profesora, který se přišel informovat o Zenu. Mistr podával čaj. Japonský čajový obřad je dlouhý a komplexní a vědec byl čím dál více netrpělivý jak mistr klidně procházel všemi 54 kroky obřadu. Když byl čaj hotový, začal jej nalévat do návštěvníkova šálku. Když byl šálek plný, pokračoval v nalévání.
Čaj začal přetékat a profesor se už neudržel. „Už je plný. Víc už se tam nevejde!“
„Jako tento šálek“, řekl mistr, „jsi i ty plný svých vlastních názorů a myšlenek. Jak tě mohu něco naučit, když nejdříve nevyprázdníš svůj šálek?“
Lidský rozum je neuvěřitelná věc. Rodí se v něm myriády objevů, vymožeností a vynálezů, které pomáhají vylepšovat svět, ve kterém žijeme. Současné technologické pokroky jsou fascinující a vytvářejí způsob života, který by před pár dekádami vypadal jako vědecká fikce. Přesto ale, ve své úžasné komplexnosti, pracuje rozum v limitech duality. Hodný zlý, správný špatný, světlý tmavý, nahoře dole; to jsou principy na kterých je rozum založen.
Pro rozum je nemožné nahlédnout dál, za své vlastní omezení; rozum nepochopí, například, lásku. Může provést pokus, možná, popsat pocit, možná vysvětlí chemické reakce, které vytvářejí prožitek lásky, ale láska sama o sobě nemůže být roumem plně pochopena.
Pokud si přejeme prožít uvědomění, musíme překročit říši rozumu. Musíme opustit to, co známe a vydat se do ničím neohraničené nicoty. Zdi, které jsme si vybudovali nás udržují v bezpečí našich omezení, ale tyto zdi nás také udržují ve vězení naší nespokojenosti. Naše přirozená zvědavost nás vždy nepříjemně vytáhne z podvědomí a dodá nám odvahu posunout se mimo naše zvyky a hledat něco víc.
Rozum je oceňován ze všeho nejvíce v západní společnosti, přesto že je v tolika směrech velmi omezující. Naštěstí to tak je, protože kdybychom znali všechno, přišli bychom o tajemství, které činí ze života dobrodružství. Je to ta nejistota, která přivádí do života zápletky a vzrušení. Jak velmi nudným by se všechno brzy stalo, kdybychom znali odpovědi na všechny otázky.
Isha Judd

http://probuzeni.blogspot.cz/search/label/Isha%20Judd
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: Dál, mimo rozum - Isha Judd

Nový příspěvekod nop » pon 16. pro 2013 19:41:37

Josef píše:Dál, mimo rozum.... pracuje rozum v limitech duality. Hodný zlý, správný špatný, světlý tmavý, nahoře dole; to jsou principy na kterých je rozum založen.
Pro rozum je nemožné nahlédnout dál, za své vlastní omezení;

I přes ta omezení, rozum je praktická věc. Umožňuje mi použít zkušenost, přijmout rady a umožňuje mi nejméně to, abych rozlišil potraviny na poživatelné a nepoživatelné. A za tyto služby "v realitě", i za to, abych je kohouta nebál ale tygra bál, jsem vděčný.
Až na to, že tady je řeč o duchovnu. Pardon, je třeba něco pohanět, od něčeho se distancovat a odnese to schopnost uvažovat.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Dál, mimo rozum - Isha Judd

Nový příspěvekod kalimero » pon 16. pro 2013 22:03:20

I přes ta omezení, rozum je praktická věc. Umožňuje mi použít zkušenost, přijmout rady a umožňuje mi nejméně to, abych rozlišil potraviny na poživatelné a nepoživatelné


Přesně tak, nejdřív čuchnu, pak ochutnám, a když je to OK, bez obav konzumuji. V opačném případě mi rozum potvrdí, že štítek s datem spotřeby občas napoví, že jsem si ten rituál mohl odpustit.


i za to, abych je kohouta nebál ale tygra bál, jsem vděčný.

No máme husy, housera jsem se nikdy nebál, ale poslední dobou se dostává do ráže. Předevčírem jsme se v chlívě poprali, odneslo to rozbitý okno a jeho křídlo. Ale je to frajer, bít mě chce pořád. Teď je totiž doba, kdy se musí před holkama předvádět a pro mě čas, kdy se ho musím bát a jít mu z cesty-to dá rozum, ne? ;) A na jaře budeme zase kámoši a z holek snad budou maminy. A zato ten strach stojí :)
kalimero
 

Re: Dál, mimo rozum - Isha Judd

Nový příspěvekod irulan » úte 17. pro 2013 14:48:03

nop píše:
Josef píše:Dál, mimo rozum.... pracuje rozum v limitech duality. Hodný zlý, správný špatný, světlý tmavý, nahoře dole; to jsou principy na kterých je rozum založen.
Pro rozum je nemožné nahlédnout dál, za své vlastní omezení;

I přes ta omezení, rozum je praktická věc. Umožňuje mi použít zkušenost, přijmout rady a umožňuje mi nejméně to, abych rozlišil potraviny na poživatelné a nepoživatelné. A za tyto služby "v realitě", i za to, abych je kohouta nebál ale tygra bál, jsem vděčný.
Až na to, že tady je řeč o duchovnu. Pardon, je třeba něco pohanět, od něčeho se distancovat a odnese to schopnost uvažovat.

Nic se nemá přehánět, ani ten rozum, ani nerozum. Muze byt dobrý sluha nebo spatny pan. Kdo ma "rozumu moc", muze mu chybět odvaha překračovat svoje meze. O tom je myslím ten článek.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Dál, mimo rozum - Isha Judd

Nový příspěvekod irulan » úte 17. pro 2013 14:55:00

kalimero píše:No máme husy, housera jsem se nikdy nebál, ale poslední dobou se dostává do ráže. Předevčírem jsme se v chlívě poprali, odneslo to rozbitý okno a jeho křídlo. Ale je to frajer, bít mě chce pořád. Teď je totiž doba, kdy se musí před holkama předvádět a pro mě čas, kdy se ho musím bát a jít mu z cesty-to dá rozum, ne? ;) A na jaře budeme zase kámoši a z holek snad budou maminy. A zato ten strach stojí :)

Ahoj Kalimero, ale stejne je hezky, ze jste do tohohle šli s tvoji ženou krasne nerozumne. :D spousta lidi zůstane jen u těch myšlenek takhle vypadnout z města na farmu a vítězi jen ten "rozum" nad odvahou změnit radikálně zivot :) .
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Dál, mimo rozum - Isha Judd

Nový příspěvekod malpan » úte 17. pro 2013 18:02:12

I tady platí harmonie. Nejprve rozum odkládame, abychom se k jeho používaní mohli vrátit a brát jej už ne jako dogma, ale jako nástroj. Harmonie rozumu a citu neboli přemýšlení srdcem :0)
Dokud jej neumíme odložit, nedokážeme jej překročit...
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: Dál, mimo rozum - Isha Judd

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 17. pro 2013 18:42:36

Jana píše:Paradoxně je to přesně obráceně, než by člověk čekal. Když se ten osobní omezený rozum překročí, tak díky tomu, že je mysl čistá, osvícená, je všechno jasné.

To jsem měla při každé meditaci - věděla jsem při ní úplně ale úplně všechno, vše mi bylo jasné, nebyl s ničím žádný problém.
Po skončení meditace jsem jen věděla, že jsem všechno věděla a že mi všechno bylo jasné, ale co konkrétně jsem věděla a co mi bylo jasné, to jsem pak zapomněla... :what:
Návštěvník
 

Re: Dál, mimo rozum - Isha Judd

Nový příspěvekod kalimero » úte 17. pro 2013 23:11:35

irulan píše:Ahoj Kalimero, ale stejne je hezky, ze jste do tohohle šli s tvoji ženou krasne nerozumne. :D spousta lidi zůstane jen u těch myšlenek takhle vypadnout z města na farmu a vítězi jen ten "rozum" nad odvahou změnit radikálně zivot :) .


Ahoj Iru,
to víš, každej rozumnej člověk ví, že nejhorší smrt je smrt vyděšením. Když dám proti sobě touhu srdce a rozum, tak musí ten moudřejší rozum hold ustoupit. :D
Fakt nelitujeme, člověk si aspoň ten svůj lidský život obohatí. Vždyť je to jen hra. To důležité je uvnitř v nás. :) Myslím :D
kalimero
 

Re: Dál, mimo rozum - Isha Judd

Nový příspěvekod nop » stř 18. pro 2013 14:28:07

Návštěvník píše:
Jana píše:Paradoxně je to přesně obráceně, než by člověk čekal. Když se ten osobní omezený rozum překročí, tak díky tomu, že je mysl čistá, osvícená, je všechno jasné.

To jsem měla při každé meditaci - věděla jsem při ní úplně ale úplně všechno, vše mi bylo jasné, nebyl s ničím žádný problém.
Po skončení meditace jsem jen věděla, že jsem všechno věděla a že mi všechno bylo jasné, ale co konkrétně jsem věděla a co mi bylo jasné, to jsem pak zapomněla... :what:

Snad nebude na škodu uvést jeden příklad.
Dcera přivedla na návštěvu spolužačku, která byla věřící a jako osoba byla příjemná. Zapředl jsem s ní debatu, trvala pět hodin, se vším jsme si rozuměli, ale druhý den jsem si nevybavoval o čem jsme spolu hovořili. Zůstalo jen to, že je jehovistka a zanedlouho se bude vdávat. Tak jsem přemýšlel, proč z rozhovoru nic nevím. Došel jsem k tomu:
Věty plynuly rychle, myšlenky plynule navazovaly, u žádné jsme se nepozdrželi, netvořili jsme definice a závěry.
Kdybychom se pozastavili a utvořili projednávané body (jako uvědomění o čem je jednáno, vždy na pár vteřin), kdyby byla polemika se zastávkami, nebo protiargumenty, bylo by si co pamatovat.
Nebylo porovnávání, nebyly spory, řešení, zápis o schůzi, seznam diskutovaných myšlenek a postojů. Kdyby něco z těch momentů "zatavení" bylo, pak by se něco udrželo v paměti. Takto v souhlasu obou střídala myšlenka hned myšlenku, následovaly jako perly na náhrdelníku bez mezery, a nebylo zastavení, voda v řečišti řeči plynula hladce a proto jsem si nakonec den potom nic nepamatoval.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha


Zpět na Josef

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník