Na konci všeho.

Moderátor: konec zvonec

Re: Na konci všeho.

Nový příspěvekod konec zvonec » stř 27. lis 2013 16:31:18

Jana píše:Jozífku !

Tak mám z Tebe takovou radost, řekla bych, že tím smíchem se dostáváme na začátek všeho.

:D


:)
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: Na konci všeho.

Nový příspěvekod irulan » stř 27. lis 2013 20:00:53

:D
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Na konci všeho.

Nový příspěvekod Kirby » stř 27. lis 2013 20:03:36

Na konci všeho stojí práh,
ať v lesích, městech, na horách.
I ptá se prahu jednou den,
"Už byl jsi někdy překročen?"
"Jak moh' bych brácho,"
říká práh, "vždyť jsem
jak kůže na nohách,
jak dotek země každý krok,
to jméno dal mi asi cvok."
Kirby
 

Re: Na konci všeho.

Nový příspěvekod Andegard » stř 27. lis 2013 21:27:47

Kirby píše:Na konci všeho stojí práh,
ať v lesích, městech, na horách.
I ptá se prahu jednou den,
"Už byl jsi někdy překročen?"
"Jak moh' bych brácho,"
říká práh, "vždyť jsem
jak kůže na nohách,
jak dotek země každý krok,
to jméno dal mi asi cvok."


Pěkná... :.)
Uživatelský avatar
Andegard
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát 07. čer 2013 13:35:27

Re: Na konci všeho.

Nový příspěvekod jumbo » čtv 28. lis 2013 9:58:56

Jsou slova za kterými je klid, ale mohou se jevit i bouřlivě (mraky se rozestupují a mizí).
A jsou slova za kterými je bouře, ale mohou se jevit i poklidně (mraky se seskupují)
...
Nakolik je pro koho internet, stejně tak svět, adrenalinovou drogou
či v druhém extrému sedativem, si musí každý zodpovědět sám.
jumbo
 

Re: Na konci všeho.

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 28. lis 2013 12:01:26

Alaja. píše:Probuzené To v Probuzeném chce dát najevo lidem kolem, těm neprobuzeným, že je, že existuje.
Je to tak odjakživa a bude to tak stále, dokud bude někde nějaký neprobuzený, byť by byl jediný, poslední.
A ten poslední Probuzený bude mít smůlu....nebude mít komu vyprávět své poznání o svém Probuzení.
Všude kolem něho budou pouze samí Probuzení....



:(

Tak si přijde pokecat sem na Poradnu.
:D
Návštěvník
 

Re: Na konci všeho.

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 28. lis 2013 12:08:41

Josef píše:
Toho bych se nebál, slunce dle astrofyziků zanikne už za pět miliard let... :D


... nebo zitra. :D

Vše je tady a teď.
:D
Návštěvník
 

Re: Na konci všeho.

Nový příspěvekod konec zvonec » čtv 28. lis 2013 12:17:40

Návštěvník píše:
Josef píše:
Toho bych se nebál, slunce dle astrofyziků zanikne už za pět miliard let... :D


... nebo zitra. :D

Vše je tady a teď.
:D


... pak už zaniklo. :D :D
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: Na konci všeho.

Nový příspěvekod střevo » čtv 28. lis 2013 12:20:31

Návštěvník píše:
Josef píše:
Toho bych se nebál, slunce dle astrofyziků zanikne už za pět miliard let... :D


... nebo zitra. :D

Vše je tady a teď.
:D

Ano, např. před pár miliardami let taky vše bylo tady a teď... jen probuzených, probouzejících se i neprobuzených - zkrátka života - nikde nět. :D
střevo
 

Re: Na konci všeho.

Nový příspěvekod Alaja. » čtv 28. lis 2013 12:25:39

Buddhu následovaly zástupy a obklopila jej nadšená skupina žáků. Jeho poselství překračuje všechny rozměry bytí. Buddha předal všem následujícím generacím nejen hluboké filozofické učení, ale také důslednou praxi – dokonalý sed, v němž dospěl k osvícení. Právě v tomto sedu pochopil, že cyklus bytí, plný utrpení nemá žádnou podstatu ani podklad. Odmítl ztrácet čas pokusy o proniknutí do tajemství počátků a konce bytí: stačilo, že pochopil jeho bolestnou prázdnotu, vytvořil metodu a učil ji více než čtyřicet let.

Jednoho večera v malé vesnici na severu Indie seděl Buddha Šákjamuni obklopen svými žáky. Konec jeho pozemského života se blížil. Ánanda, jeho oblíbený žák se jej zeptal: „Mistře, léta následujeme Vaše učení. Můžete nám říci, co je jeho podstatou?” A všichni čekali na odpověď. Ale Buddha beze slova utrhnul květinu, která byla před ním, zdvihnul ji do výšky a usmál se. Jediný žák, Mahákášjapa, intuitivně pochopil smysl této němé odpovědi, a stal se prvním patriarchou zenu. Protože zen odvozuje svou tradici od tohoto nádherného setkání květiny a Buddhova úsměvu.

Buddha byl filozof, lékař mysli a zakladatel náboženského hnutí, které obsáhlo celou Asii a které následují po dobu dvaceti pěti století milióny lidí na celém světě. Univerzální sed, v němž dospěl Buddha k osvícení je předáván z mistra na žáka po sedm století v Indii, sedm v Číně a sedm století v Japonsku. V této originální pozici zazen dosáhli ti, kteří ji cvičili probuzení a tím osvobození od utrpení. Tato původní pozice je předávána v nepřerušené linii Buddhů a patriarchů po dobu 2500 let až dodnes.
http://www.sotozen.cz/zen/buddha/
Alaja.
 

Re: Na konci všeho.

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 28. lis 2013 13:00:14

Vše jsem už viděl.
Vše jsem už slyšel.
Není nic dalšího co bych přidal k tomu co vím.
Není nic co bych ještě mohl přečíst.
V mé mysli se objevují a mizí myšlenky o tom jak to celé je. Spousta představ. Spousta myšlenek.

Prima, když všechno víš, všechno znáš, tak mi povyprávěj o mimozemšťanech. Alespoň o těch, co žijí v naší galaxii.
Zajímá mne to.


Jsem na konci všeho ... stojím před nicotou ... ničím ... prázdnotou.
Jsem sám a plný strachu ... strachu o svůj život ... a plný touhy dojít konce hledání.

Já ... má představa já ... se kterou jsem tak spjatý ... tak ztotožněný.
Tak bytostně věřím tomu, že má existence je závislá na existenci téhle představy ... tak moc tomu věřím ... že tenhle sen je realita.

Nic co jsem dělal ... všechny ty meditace, knihy ... stohy knih ... přednášky ... učitelé ... meditace ... knihy ... mě dovedly ... nikam.

Jsem na konci všeho toho hledání ... v úplný prdeli ... všechny ty myšlenky a představy ... jsou za mnou na jedný hromadě ... jedno velký smetiště ... jedna velká hromada odpadků.
Není nic co bych mohl najít ... nebo hledat ...

... jsem zde jen já a nicota ... jen my dva ... na konci duality ... na konci smyslu čehokoliv.

No já nevím, tam kde ty nacházíš jen sebe a nicotu, tam je přece duchovní internet a místo, kudy vedou mimouši své časoprostorové tunely, nulový prostor, jo a je tam spousta dalších meditujících....pěkně pospolu...jen si jich všimnout.. :D


... a mezi mnou a nicotou ... je jen tenká slupka strachu ... tak průsvitná ... a tam za ní ... je smrt ... konec ... nic.

O té slupce K.M. tvrdí, že je to Strážce prahu....máš-li ještě nějakou slabinu, on , Strážce Prahu, si ji tady rychle najde...

Je jen jedna cesta ... jeden směr ... jsem ten který čeká ...
... na co? ... nevím.
... na smrt? ... nevím.
... na život? ... nevím.

... je zde jen čistá esence čekání ... v místě kde není čas ani prostor ...
... vše je v nekonečném momentu nehybnosti ... naplněno očekáváním ...

... už není kam jít a není kam dojít ... jsem na konci všeho ... ... ... umírám

To jako, že vypneš i své vnímání? To snad néé.
Právě naopak, tady by jsi měl být nejvšímavější, jak jsi kdy byl....
Návštěvník
 

Re: Na konci všeho.

Nový příspěvekod Alf » pát 29. lis 2013 10:54:41

Ano, např. před pár miliardami let taky vše bylo tady a teď... jen probuzených, probouzejících se i neprobuzených - zkrátka života - nikde nět. :D


Tajemstvi nekonečného okamžiku. :D
Alf
 

Re: Na konci všeho.

Nový příspěvekod nop » pát 06. pro 2013 12:36:00

Alaja. píše:
Buddhu následovaly zástupy a obklopila jej nadšená skupina žáků....
Jednoho večera v malé vesnici na severu Indie seděl Buddha Šákjamuni obklopen svými žáky. Konec jeho pozemského života se blížil. Ánanda, jeho oblíbený žák se jej zeptal: „Mistře, léta následujeme Vaše učení. Můžete nám říci, co je jeho podstatou?” A všichni čekali na odpověď. Ale Buddha beze slova utrhnul květinu, která byla před ním, zdvihnul ji do výšky a usmál se. Jediný žák, Mahákášjapa, intuitivně pochopil smysl této němé odpovědi, a stal se prvním patriarchou zenu. Protože zen odvozuje svou tradici od tohoto nádherného setkání květiny a Buddhova úsměvu.....//www.sotozen.cz/zen/buddha/

Poněkud jinak jsem to jinde četl já.
Žák v jedné chvíli dospěl k nejvyššímu poznání. Viděl květ v ruce Gautamy a usmál se. Budha z jeho úsměvu pochopil stav a řekl žákům, že u žáka došlo právě k poznání, které je nepochopitelné pro jiné a je také nesdělitelné.
Nebylo to kázání ani odpověď, ani zdvíhání květiny, kterou neutrhl, ale už ji v ruce měl (učitelé v Indii mívají v ruce květinu), bylo to komentování právě došlého stavu žáka.
Nalézám rozdíly mezi učením podle textů "z jihu" (Ceylonu a Indie) a textů ze severu, včetně Čny. Je to asi důsledek dlouhé linie přenášení učení ve slovech z jihu na sever. Na té cestě, dlouhé tisíce mil a celá staletí mohly vznikat drobné odchyky, ale vedou k nepochopení.
Ani nešlo o "otočení květinou", ale o Buddhova slova -o komentář k úsměvu u žáka, který právě uviděl květinu v mistrově ruce a nějakým způsobem, nepopsatelným, v té chvíli nalezl pochopení.
A kdy a kde vznikl zen? Až v Číně po více staletích.
Zaujal mne také výraz, že Buddha "otočil květinou". Jak jsem to jinde četl já, Buddha květinu jen držel, nešlo o otočení. Ale může jít o obrat "na to Buddha odpověděl". Ve francouzštině se říká "a son tour", což není "v jeho otočce", ale že na něho přišla řada k promluvení. V germánských ságách se říká podobně v rozhovoru:
"v odpověď Hagen pěl: ... (následují jeho slova),
v odpověď jemu ctná Gudrun pěla (následují její slova),
v odpověď Hagen pěl: ... (následují jeho slova)" atd.
Na slovech a jejich chápání záleží mnoho. Proto se učení Buddhy po 150 let nezapsalo, ale udržovalo se po částech v paměti učedníků a nový žák dostal na stezce svého vývoje vždy přesnou dávku vědomostí na potřebném stupni poznání, kde právě byl.
Slova Buddhy byla zapsána ve třech sbírkách ("Tři koše") jen z toho důvodu, že na Ceylonu vypukla občanské válka a bratři se obávali, aby nešťastnou nehodou nezahynul poslední, kdo znal úplné učení a tím by se ztratilo. Byla to pojistka kvůli neklidným časům, podobně jako Archimédes zahynul na Sicilii oštěpem vojáka, který vnikl do jeho domu a učenec skloněný nad podlahou s pískem, kde kreslil, mu jen řekl "neruš mé kruhy". A teď z toho zápisu učedníků je kánon. Všichni jsou rádi. Jen se stává, že opisováním a v překladech jinam se občas najde odchylka.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Na konci všeho.

Nový příspěvekod Malý Vlk » sob 28. pro 2013 15:24:01

Sy_ píše:Josef je plnej odpovědí, který v něm postupně stvořily spoustu otázek, které by bez těch odpovědí ani neměl... takže řešení není v tom najít správnou odpověď. Vyřešení otázky je její totální zmizení, né přiblížení se pravděpodobné a hezky znějící odpovědi, což je asi to jediné, k čemu tu dochází.


Ha!
Dík!
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Předchozí

Zpět na Josef

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků