Anthony de Mello - Čirá radost

Moderátor: konec zvonec

Anthony de Mello - Čirá radost

Nový příspěvekod konec zvonec » stř 19. čer 2013 16:02:30

Anthony de Mello - Čirá radost
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

POČÁTEK SVOBODY

Nový příspěvekod konec zvonec » stř 19. čer 2013 16:03:31

To, co vám dnes nabízím, je začátek. Nepotřebujete nikoho jiného, kdo by vám ukázal cestu. Budete-li se tím řídit, pokud jen koutkem oka prohlédnete a budete pokračovat, naleznete cestu a dříve či později objevíte, co to znamená, Jste připoutáni k věcem, které neexistují.
Je jeden příběh o učedníkovi, který přijde za mistrem, a mistr se ptá: „Proč jsi přišel?“ A učedník řekne: „Mokša.“ Mokša je sanskrtský výraz pro svobodu. „Přišel jsem pro svobodu.“ „Ach, svoboda,“ říká mistr.
„Hm, tak běž a zjisti, kdo tě svázal.“ Učedník tedy odejde, týden medituje, pak se vrátí a říká: „Nikdo mě nesvázal.“ „Tak proč tedy chceš svobodu?“ říká mistr. V tu chvíli se učedníkovy oči otevřou a on získá svobodu. Dosáhne osvobození.
„Proč jsi sem přišel?“ „Pro svobodu.“ „Běž a zjisti, kdo tě svázal.“ „Nikdo mě nesvázal.“ „Tak proč chceš svobodu?“ Už jste svobodní, proč tedy svobodu hledáte? Ale vy to nechápete, protože jste se svázali všemi možnými pomyslnými řetězy.
Myslím, že to byl John Lennon, kdo řekl: „Život je něco, co se nám přihodí, zatímco se zabýváme něčím jiným.“ Ach, to je krásné. Ve skutečnosti je to ale ještě horší: „Život je něco, co se nám přihodí, zatímco se trápíme všemi možnými jinými věcmi.“
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

UTRPENÍ A SKLÍČENOST

Nový příspěvekod konec zvonec » stř 19. čer 2013 16:05:02

OT:
Hodně jste hovořil o schopnosti prožívat utrpení a sklíčenost, a přesto se od nich odpoutat. Snažím se to pochopit, ale cítím velký rozpor v tom, že člověk může být šťastný a současně sklíčený, protože jsem se vždycky učil, že sklíčenost je nepřítomnost spokojenosti i štěstí. Mohl byste to trochu vysvětlit?
ODP:
To je dobrá otázka. Cožpak sklíčenost a štěstí nejsou dva protichůdné stavy? Myslím, že se ptáte právě na toto, že? Ano i ne. Pokud štěstí pro vás znamená vzrušení, zábavu a rozkoš, pak ano, tyto stavy jsou rozporuplné. Ale vzrušení, zábava a rozkoš, to není štěstí. Tak co to vlastně je? Je to jenom vzrušení, zábava a rozkoš. Není to štěstí. Štěstí je stav nepřipoutanosti.
Po mnoho let mě ani nenapadlo, že něco takového existuje. Být šťastný pro mě znamenalo dobře se bavit. Být šťastný znamenalo vyhrát, získat to, co jsem chtěl. Takto lidé běžně chápou „štěstí“. Ve většině kultur chápou štěstí tak, že získáte to, co chcete. Víte, jak to je: Ano, získal jsem, co jsem chtěl, jsem šťastný. To však není štěstí. To je vzrušení. To znamená dostat to, co chcete.
Sklíčenost se často - ne vždy - dostaví, když nedostanete to, co chcete. Je protikladem vzrušení. Pokud jste závislí na vzrušení, pak vás čeká i sklíčenost. Je to prostě jen opačná poloha kyvadla. Budete se nad tím muset vážně zamyslet. Ke sklíčenosti tedy přispívá i vzrušení. Sklíčenost má samozřejmě i fyzické příčiny. Takže chápejte, že za štěstí nepovažuji vzrušení, zábavu a rozkoš. Mluvím o takovém štěstí, kdy je člověk nad věcí. Je vyrovnaný. Není závislý na tom, co přichází a odchází.
Ještě bych chtěl dodat jednu věc: čím více bojujete se sklíčeností, tím horší to bude. Nebraňte se zlu. Když vás někdo udeří do tváře, nastavte druhou. Když odstraníte jedno zlo, objeví se sedm dalších. Jak se tedy má člověk s těmito věcmi vypořádat, když s nimi nebojuje? Čím více s nimi bojujete, tím víc je posilujete.
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: Anthony de Mello - Čirá radost

Nový příspěvekod papadev » stř 19. čer 2013 18:53:57

jako obvykle v polaritách...

1-vytýčí se dva poly:bojovat--přijímat

2-jeden pol se označí jako kýžený a hodný získání:přijímat

3-paxe začnou kupit příklady a ilustrace,které "dokazují" správnost autorovy volby...

4-ani náznak možnosti,že někdy je správné to--a jindy to,či třetí,čtvrté a dalších možností a řešení..s tolerancí pro všechny..a s ukázkou,jak všechny mohou(i nemusí)pomáhat..a svýhledem na transcendenci a povznesení nad svět polarit...

... ... ...
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 447
Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

Re: Anthony de Mello - Čirá radost

Nový příspěvekod papadev » stř 19. čer 2013 19:57:52

Ahoj Jani
Reagoval sem na Josefuv /prispevek... ... ...tam se jednalo o boj x prijeti... ... ...
V teorii polarit,kterou zastavam,je polu vice druhu'napr neco jineho je-maly-velky.......a neco jineho je leva-pravy...

Boj x vzdani se,je neco trochu jineho nez davqni x prijlimani

Ale I tak bych moh rict
Jaxe dostanu k porozumeni davni?
Tak ze odvrhnu prijimani.?
A uprednostnim jen davani?

Zajiste nikoli,studiem a praxi obeho ono porozumeni ziskam,a paxe mi I propoji vhled,ze bez davani neni brani... ... ...

Jaxem uz zde kdesi napsal
Sam sobe sebe sameho davam a sam sama sebe od sebe sameho prijimam....

... ... ...
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 447
Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

Re: Anthony de Mello - Čirá radost

Nový příspěvekod papadev » čtv 20. čer 2013 3:00:59

:)
--- --- ---
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 447
Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

Re: Anthony de Mello - Čirá radost

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 18. čer 2017 16:03:53

Návštěvník
 


Zpět na Josef

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků