PRAVDA JE

Re: PRAVDA JE

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 08. čer 2023 16:23:11

Obrázek

Je nemožné reprodukovat atmosféru Papajiho satsangu na stránkách knihy. Je to skvělý herec a performer, který svou přítomností, gesty, mimikou a dramatickými pauzami vytváří intenzivní atmosféru – to vše v pouhém přepisu chybí.
Stejně tak není možné znovu vytvořit Papajiho mimořádný rozsah reakcí a reakcí na různé problémy, které jsou před ním postaveny. Dokáže být hrubý i vulgární, vážný i hluboký, drsný i konfrontační a vtipně zábavný – to vše během půl hodiny.
Říká, že zrcadlí mysl lidí, kteří se před ním objevují, takže jeho postoje a reakce se mohou měnit od člověka k člověku a od okamžiku k okamžiku. Některé dny se zdá být naprosto neschopný brát něčí otázky vážně; jindy dokáže dávat dlouhé, podrobné odpovědi, které jsou vznešeně mystické. Jeho slova, říká, vycházejí z ticha, ve kterém vždy setrvává.
Před několika lety řekl návštěvníkovi, který pochyboval o vhodnosti některých jeho poznámek: „Tato slova pocházejí z ticha. Ticho vždy dělá správné poznámky ve správný čas. Celý život jsem žil v tom tichu a naučil jsem se věřit všemu, co říká.“
Další vhled do jeho verbálního učení jsem získal před několika lety, když jsem se ho zeptal na řadu sanskrtských výrazů, které naznačovaly, jak dobře může být Brahman znám. Řekl: „Není žádný znalec Brahmanu. Existuje jediný Brahman. Když Brahman mluví, slova samotná jsou Brahman, ale není nikdo, kdo by je vyslovoval, nikdo, kdo by jim naslouchal, a nikdo, kdo si je pamatuje.

*David Godman*
Návštěvník
 

Zpět na Poonja (Púndža, Papadží)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník