jak medituješ??

Moderátor: rafael

jak medituješ??

Nový příspěvekod rafael » čtv 02. říj 2014 16:11:14

je mnoho směrů a meditací.. a mnohkráte sme probrali jak meditovat a kdo a jak medituje.. jak medituješ teď?? každý ať napíše podle sebe jak to má u sebe..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod jaosiva1 » čtv 02. říj 2014 19:42:41

Aby byl videt vyvoj:
1-1990 - 1998 asi....koncentace na cosi....predmet,myslenka,nic...moc usilovne...spis me to vysilovalo a znervoznovalo, bo spravny vysledek--tj bezmyslenkovy stav vetsinou nebyl dosazen

2- 1998 - 2003 asi....pozorovani cehosi...myslenkoveho proudu, okoli...koncentrace vymenena za bdelost,daleko vic mi to vyhovovalo...osahavani tzv Vjemoveho pole

3- 2000 - 2006 asi....meditace na basne,texty,obrazy a hudbu wingmakeru....zajimava/zkusenost...obrat k hledani Duse sve...

4- 2006 - 2011....budovani noveho paradigmatu sve mentalni magie...od formalniho meditovani prechod k meditovani pri necem...pri vareni,pri uklidu,pri sledovani tv...atp

5- 2011 - 2014 20.5. samanska nemoc...aspon taxem si ten stav vylozil

6- 20. 5. 2014 - doted....asi 130 dnu Magicke Cesty...dalo by se rict...ja sem to,o cem je meditovano....
...

Dik,ze sem se moh takhle chronologicky zamysle a formulovat ty rozdily
...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod Alaja » čtv 02. říj 2014 22:27:01

rafael píše:je mnoho směrů a meditací.. a mnohkráte sme probrali jak meditovat a kdo a jak medituje.. jak medituješ teď?? každý ať napíše podle sebe jak to má u sebe..

Od 1990 meditace na vnitřní světlo - savikalpa samadhi, vnitřní světlo občas vyšperkované viděním očima jiných živých tvorů, telepatickými vjemy, vnímání na dálku různých vůní, chutí, sluchových vjemů, pocitů jiných lidí a pod....
Jednou i nirvikalpa samadhi.
Prostě nic moc....
:D
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: sob 19. říj 2013 23:50:36

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod irulan » sob 04. říj 2014 19:32:59

rafael píše:je mnoho směrů a meditací.. a mnohkráte sme probrali jak meditovat a kdo a jak medituje.. jak medituješ teď?? každý ať napíše podle sebe jak to má u sebe..

Tak nevím, jestli to, do čeho jsem se vedome a cíleně navadela, byla meditace. Bylo to následovaní technik k tomu, abych navodila "stav zmeneneho vedomi". Po pravdě receno, to se nedělo, ale naučilo me to zklidnění a ztiseni, aby myšlenky proudily v klidu jedna za druhou, ne o překot. Muzu sama sebe pozorovat. Nebo tam žádné myšlenky nejsou a jen se dívám ven.
Myslela jsem, ze vím co je meditace a "praktikovala" tu v sedě a vleze, v pohybu pri taichi, pri procházce se psem...vlastne ted musím říct, ze nevím, co je meditace a nic takového cíleně uz nedělám. Normálně ziju, obcas pohrouzena do myšlenek a emocí a obcas sama sebe pozorující. Nic, k čemu bych se nutila a k čemu bych mela nejake důvody. Jen me baví poznávat. Všímat si i věcí, ktere jsem driv neviděla a ktere jsem možna ani vidět nechtěla. Nemůžu změnit nic venku, ale muzu změnit svůj pohled. Kdyz se vybodnu na ten navyklý. Na ten pevný bod.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod malpan » ned 05. říj 2014 12:59:47

:yes:
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod jaosiva1 » ned 05. říj 2014 13:08:23

Tady je u iru pekne videt souvislosti:
Vsichni se---jakoby--divame VEN
ale vidime jen to,co nam prinasi NAS POHLED

nekteri chcou svemu Pohledu dodat opodstatneni-realnost-ze tedy skutecne vidi,co je "venku"--nebo aspon jejich,to pisu vcetne me, pohled je skutecnejsi...
jini uznavaji subjektivitu-vcetne me-sveho pohledu

Jde tedy o problem INTERPRETACI toho,co vidim a toho,co z tohoto videni vyvozuji

Zmena--at uz touzim po Klidu, ci Svetle, ci Vhledu do Souvislosti...se muze nazvat zmenenym stavem Vedomi...a je dana tim,ze prave ony Interpretacni mechanismy--se pohnou--a tudiz I pohled pak prinese neco jineho...

To,ze si,iru,napsala,ze k Zmenenemu stavu nedoslo, znamena,podle me, ze nebyly naplneny ty veci, ktere si od akce ocekavala, presto myslim, ze k zmenam-a vybornym-doslo...nebo klid, touha poznavat...se nepocita? Myslim,ze pocita..a hodne

Touha poznavat a klid sou soucasti onoho Postoje, o kterem pisu jinde...tedy nejen Vysledkem = ovocem akce,klidne ji mohu oznacit jako meditace

Cim lepsi Postoj-tim lepsi vysledky a cim lepsi vysledky,tim lepsi Postoj...a vse ovlivnuje touhu poznavat a vse pomaha Poznani k rustu---az je dosazeno limitni urovne, ktera prinese takovou Zmenu--zmenu stavu Vedomi, ktera bude postrehnutelna a ohodnocena jako funkcni a aplikovatelne disponovani Silou

Neco mi vadi,usiluji o Zmenu,nejde to,menim svuj postoj,prestava mi to vadit,protoze to lepe chapu,a v momente ,kdy diky Postoji, je me chapani vysoke, zmeni se ta vec
( toto prosim berte s rezervou, v tomhle svete radu veci,co mi vadi-jednoduse odstranim a necekam,az me vysoke chapani zmeni spinave ruce na ciste...ale prece jen...mam I na tu necistotu...jiny pohled...jakoz I na cistotu a zkratka na vse...dik)
...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod rafael » ned 05. říj 2014 17:47:58

u mě je to tak že nemedituji.. když mysl stojí není kdo by meditoval, není kdo by meditaci pojmenoval, není kdo by meditaci hodnotil..at už člověk používá jakoukoliv praxi, pokud se objeví myšlenka jakákoliv, touha, potřeba, chtíč, sex, láska.. vnitřní pozorností zaměřuji na to dané a vše co jsem popsal se rozpustí trvale a nikdy se nevrátí.. co je pak výsledek..?? hlubší a hlubší ticho..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod rafael » ned 05. říj 2014 21:01:07

a co dokážete říci o úsilí při meditaci??
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod Alaja » ned 05. říj 2014 21:19:14

rafael píše:a co dokážete říci o úsilí při meditaci??


O úsilí při meditaci ti asi nic nenapíšu, jde to jaksi samo, neb má mysl byla již od raného mládí učena vytvářet kvalitní výrobky při pletení, háčkování, vyšívání i šití. Prostě jsem jen tuto metodu pozornosti později přenesla i do meditací. ( jak napsal E.Tomáš - správné utahování a povolování materiálu při pletení bráhmanské šňůrky..)


:D
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: sob 19. říj 2013 23:50:36

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod jaosiva1 » pon 06. říj 2014 7:19:59

Jo...Peta poukazal na Spontannost...dalo by se dal rict..Improvizace,Kreativita,Intuitivnost, Empatie...je chumel vlastnosti,kere usilim spis ponicime

To ale nezmamena ,ze se to neda naucit...myslim,ze da..akorat jinak, nez zatim je delano...
...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 06. říj 2014 7:45:00

..jak medituješ teď??

Naše komentáře jako odpověď nestačí?



:)
Jarda Malej
 

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod jaosiva1 » úte 07. říj 2014 6:48:11

Ahoj
Peto
Pochopit te-je ukol, ktery me zrejme teprv ceka
napsal jsem : Peta zminil spontannost...to je vse
a ja o spontannosti napsal , jak situaci vidim ja
a jo,tusim,ze ji vidim jinak, nez ty

ty jako priklad Spontannosti uvadis plynuti Casu
Po nedeli spontanne pride tusim pondeli,ok
Vlastnosti toho procesu:
Neusili

Ja namitam:
Po nedeli nemuze prijit nic jineho,nez pondeli...tudiz cely proces je pevne stanoven, otrocka funkce jakehosi mechanismu tvoriciho casoprostorove vlastnosti...

Takze: 1- kdo vi,zda ten mechanismus pracuje bez usili,vubec
a 2- neni to spontanni

Jako priklad spontanniho konani bych uvedl let vlastovky
Vlastnosti:
Nepredvidatelny--tj pravy opak tveho prikladu
S tim usilim nevim, asi nejake je, ale vlastovka sama to asi jako usili, je-li zdrava, nevnima
...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod rafael » úte 07. říj 2014 17:30:08

právě že jde zde o diskuzi kdo jak medituje, jak používá sebe, svou představu meditace, svůj způsob meditace.. nejde o hodnocení kdo jak co umí líp.. jde o způsob praxe.. o druh praxe..není zde myšleno jak kdo může být daleko..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 10. říj 2014 16:10:37

mám podobný vývoj, jako papadev ...

1) silová koncentrační cvičení (konkrétně na plamen svíčky v setmělé místnosti)

důsledek:

- zvýšená schopnost soutředění na jednu věc provázená zvyšováním koncentrační síly
- schopnost manipulovat s lidmi co nemaji tuto schopnost vycvičenou, pronikat do podstaty zacíleného předmětu, silově manipulovat s předměty koncentrace dle osobní vůle, schopnost cíleně ovládat některé procesy probíhající v těle
- zvýšená citlivost vnímání
- různé formy mystických vytržení (samovolně se objevovaly a mizely i mimo koncentrační cvičení)
- různé projevy mimosmyslového vnímání (samovolně se objevovaly a mizely i mimo koncentrační cvičení)
- mimořádný nárůst sebevědomí a egocentrismu se snahou dostávat vše pod vlastní osobní kontrolu
- a díky tomu následná vyčerpanost, přecitlivělost a vzrůstající napěti v celé bytosti s vyplavováním nečistot z podvědomí

silová koncentrační cvičení jsem kombinovala s půsty, s pránajámou a různými rituálními obřady pod vedením Roberta Nového

můj psychický a posléze i zdravotní stav se začal prudce zhoršovat, až jednoho dne při nočním koncentračním cvičení se objevila vize obrovské kosmické postavy mnicha v kápi, který zařval DOST a přetáhl mne jakousi holí přes záda. upadla jsem do krátkého bezvědomí, když jsem se probrala, tak svíčka byla zhasnutá a záda mne bolela, jakoby mne přejel buldozer, byla jsem totálně vyčerpaná a doslova vymazaná, jako prázdná nádoba ... šla jsem spát a ráno jsem se vzbudila a všechno bylo jako před tím než jsem s začala se silovými koncentracemi, vrátilo se mi běžné otupělé denní vědomí (veškeré mimosmyslové vnímání a vize byly v tahu - zaplať bůh). postupně jsem se začala dávat dopořádku psychicky (přecitlivělost zmizela) i fyzicky, pomohlo mi velmi cvičení tai-chi, které shodou okolností začal v Praze vyučovat jeden známý a vedl ho formou více tělesnou než energetickou, což mi napomohlo k řádnému zakotvení opět zde na zemi :D od Roberta Nového jsem odešla a nebyla jsem sama, odešlo nás několik z jeho úzké skupiny, kterou prakticky vedl.

poučení -

díky za zkušenost - to každopádně :yes: , silová koncentrační cvičení, cílené manipulace s energiemi, natož manipulace s druhými podle toho co se mi zdálo osobně nejlepší, včetně šťourání se do záležitostí, kde nemám do dělat, přenechám s radostí jiným :) Vesmír mi jasně ukázal, že pro mne tudy cesta dál nevede :crazy: ale užila jsem si těch pár let, to zase fakt jo :)

2) následovalo období, kdy slovo duchovno bylo pro mne doslova sprostým slovem a nechtěla jsem mít nic společného ani s duchovničením ani s lidmi co se tím zabývají. všechny knihy letěly do kouta, některé do koše, nechala jsem si akorát to co jsem měla od Květoslava Minaříka. žádný koncentrace, žádný meditace, hodně jsem se věnovala rodině, pracovní kariéře, jezdila do přírody na čundry, tam mi bylo velmi dobře a cvičila tai-chi. snažila jsem se žít poctivě a morálně, jak to nejvíce šlo a být dobrým člověkem.

pak jsme mi tato představa jednoho dne zhroutila, jako mávnutím kouzelného proutku a v naprostém zoufalství mne to opět přivedlo ke hledání mezi duchovňáky a mimo jiné i na JZ

3) jako účinná rada mi byla doporučena bdělá pozornost a zároveň dostat opět své emoce a mysl pod kontrolu. vrátilo mne to tak nechtěně na starou cestu a místo uvolněné meditace,opěk ke koncetraci provázené potlačováním emočních hnutí a myšlenkové činnosti. usilovnou praxí zaměřenou na absolutní sebekontrolu, bděle uhlídat a ukočírovat sebemenší hnutí, se velmi rychle zvrtlo do pravého opaku. místo zklidnění se doslova vyvalily vlny nezpracovaných emocí a vnitřního pnutí a vodopády myšlenek. velkou pomocí v tomto mi pak byla praxe systemických konstelací, kde jsem pochopila, že potlačování a odmítání čehokoli vede akorát k tomu, že systém se to na druhé straně snaží o to více zpřítomnit a zviditelnit, protože jeho cílem je zachovávat rovnovážnou harmonii celistvosti. konstelace mne naučily s těmito projevy pracovat a nechávat je přirozeným způsobem odeznít a to přímým procítěním v sobě. ne potlačováním a eliminací, ale přímým uvolněným procítěním.

v důsledku usilovné snahy o sebekontrolu a stabilizování v pozici neutrálního svědka se jednoho dne dostavilo cosi jako totální prázdnota. bylo to vzhledem k tomu prožívání silných emočních hnutí a myšlenkových proudů, velmi úlevné. najednou nic ... nic jsem necítila, vnímala jsem všechno totálně odosobněně, jen jako pouhé záznamy na kameře mého uvědomění. kdyby přede mnou někdo umlátil mojí dceru, tak to se mnou absolutně nepohnulo. zdál se to kýžený stav. prázdné nic ... totálně prázdné, naprosto nepohnuté. žádné obavy, žádné představy, žádné emoce, myšlenky přicházely pouze když jsem potřebovala něco řešit.

jinak prázdno ... v podstatě totálně mrtvo. fungovala jsem jako živý mrtvý robot. žádný pociťování, jen monitorování toho co probíhalo. ano, bylo to osvobozující, ovšem kdesi ve mně hluboko uvnitř blikala červená kontrolka ...

rodina a přátelé si brzy všimli, že se mnou něco děje, ztratila jsem takový ten punc vřelosti a spontánnosti a jak mi později říkali, jiskru v očích. snažili se mne nějak zprovoznit, ale nemělo to valného úspěchu, protože já ani neměla žádnou potřebu se tím nějak zabývat. monitoring a to bylo všechno. trvalo to cca dva a půl měsíce. pak za mnou přijel kamarád z Brna a domluvil se naší společnou dobrou známou a sešli jsme se u ní doma. ona je velmi věřící křestaňka a jejím vzorem je sv. Terezka od Dítěte Ježíšova. půjčovala mi hodně knih o ní i její deníky. tenkrát přinesla právě něco z jejich autentických poznámek - velmi emotivně laděných. začala mi pomalu předčítat a oba sledovali moje reakce, ale žádné na to nebyly, opět jen monitoring. pak mne dali tu knihu do ruky a prosili mne, abych zase předčítala já. četla jsem to a bylo to jako když člověk odsypává hrách. byla to pro mne jen skupina čárek, kroužků napsaných na papíru, která vyjadřovala psaný text, asi jako když si sepisují položky na nákup nebo čtete nějakou zprávu z výkazu ke které se zaujímá naprosto neutrální postoj. kamarádka z toho byla tak hotová, že se rozplakala a odešla do ložnice a tam byla asi půl hodiny. později jsem se dozvěděla, že se tam modlila ke sv. Terezce za to, aby mne vytrhla z té totální odosobněné letargie. pak se vrátila a udělala nám kafe a znovu zalistovala tou knihou a našla tam nějakou pasáž ze které přečetla velmi pomalu a procítěně jeden odstavec. a ve mně to najednou přecvaklo a vyhrkly mi z očí slzy a začala jsem něco maličko zase cítit. dala mi tu knihu sebou domů a zapřísahala mne, abych si jí pomalu každý den kousíček četla. a to jsem skutečně dělala a ono se mi postupně začala schopnost cítění vracet. zhruba měsíc to trvalo, než jsem zase obživla. pohádky o zkamenělém srdci mají tedy reálný základ.

od té doby vím a přesvědčila jsem se doslova na vlastní kůži, že nejde o to, aby člověk přestal cítit a vnímat a jen vše zaznamenával, ale že vědomí je naopak velmi cituplné a vnímavé a ta nehnutost, že nepramení z toho, že se od všeho distancuje v pouhém pozorování, ale naopak, že se ničemu tomu co se v něm odehrává nebrání a všechno v sobě vítá, protože schopnost uvědomění není ničím z toho co je uvědomováno narušena ani omezena. že je vědomé vědomí, jak tu furt Jana píše teďko dokola, skutečně láskyplným prostorem pro všechno co potřebuje být a jak to potřebuje být, takovou nekonečnou náručí pro vše a to že je láskou. ne tedy nějaký vztahem někoho k něčemu, jako obvykle chápeme lásku, ale samotnou a jedinečnou láskou projeveného bytí.

o tom stavu tzv. neosobního monitoringu, kdy jsme doslova odstřiženi od toho co je vnímáno a nejsme schopni vůbec s tím sdílet intimitu, tedy místo abychom jako prožívající indiviualita zmizela v jednotě s tím a zůstalo pouhé vnímání, jsem se následně dočetla, jak v knize Květoslava Minaříka, který před touto rádoby osvícenou neosobností varuje, je to i v kabale jako úskalí cesty levé strany a měla jsem možnost si promluvit i s několika lidmi, co se jim cosi podobného přihodilo. jeden kluk v tom setrvával několik let a také o tom psal jeden z žáků Tomášových ve svých pamětech mystika na JZ. o tomto jevu se mezi duchovňáky téměř nemluví, je to ale zaznamenáno v příběhu o Kukurípovi.

3) poslední pokusy o dělání nějaké formální praxe a meditacích proběhly ve formě vizualizačních meditací, které vedla kamarádka mojí kamarádky, jmenuje se Andul a protože ona je skutečnou Mistriní meditací, přinášely doslova očistu a klid na duši a probouzely schopnost uvnitřnění. velmi léčivá záležitost sama o sobě, protože po očišťující a vizualizační fázi následovalo hloubkové uvolnění v totálním relaxu, kdy moje mysl začala konečně doceňovat to, že může totálně a vědomě vypnout a zmizet ... že je to skutečně úlevné a fajn, nabere tak sílu a když potřebuje nebo má chuť něco vytvářet tak je čilá a odpočinutá a může volně tvořit nebo sdělovat, tak jak to dělá zrovna teď.

tisíkrát jsem četla od Balsekara, že problém není mysl jako taková, ale její přemítavá část a to si myslím, že tak skutečně je. protože chaoticky rozjetý kolotoč přeskakujících myšlenek sem tam beze smyslu, provázeným emočními záchvaty nadějí, obav a neustálého vyhodnocování dobře, špatně, mělo by, aby a není proto a co budeme dělat - je neskutečným žroutem životní energie a je to vyčerpávající, únavné a stresující.

jinak mysl je fajn přítel, který nám umožňuje spoustu úžasných věcí a já jsem vděčná, že jako lidské bytosti jí můžeme využívat a rozvíjet.

4) fáze kde jsem dneska je už jen o jednom a to je, prostě vědomě vnímat, prociťovat to co je a jak je a žít naplno a doslova naholo, protože každá chvíle je svým způsobem vzácná a neopakovatelná a stejně nic jiného než to co je a jak je v té chvíli není. v hloubce tohoto uvědomění, jsem konečně našla to co jsem tak nekonečně dlouho a usilovně hledala a to je pokoj a mír. nemůžu tomu ale říkat provádění meditace. Vostál má hodně pravdy v tom, že je to o totálním uvolnění se.

jinak jsem před tím prošla velmi intenzívní fází doslova prožitku vlastního těla a jeho funkcí a zjistila jsem, že skutečně to tělo, od kterého se spousta duchovňáků distancuje, stejně jako od mysli, je skutečně svou podstatou blažené :) protože je vyjádřením skutečnosti a ne nějakou fatamorgánou, iluzí ... stejně jako tento svět není ničím jiným než skutečnost vyjadřující sebe sama

a na závěr :)

proč to tady píšu ???

je to odpověď rafaela na otázku jak medituješ ? a zároveň podobně jako papadev mne ta jeho otázka dovedla k jakémusi mého zcela osobníhu zúčtování :D tak díky za tuto možnost :)
Návštěvník
 

„Ten, který nepřebývá“

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 10. říj 2014 16:40:49

Návštěvník píše:
v důsledku usilovné snahy o sebekontrolu a stabilizování v pozici neutrálního svědka se jednoho dne dostavilo cosi jako totální prázdnota. bylo to vzhledem k tomu prožívání silných emočních hnutí a myšlenkových proudů, velmi úlevné. najednou nic ... nic jsem necítila, vnímala jsem všechno totálně odosobněně, jen jako pouhé záznamy na kameře mého uvědomění. kdyby přede mnou někdo umlátil mojí dceru, tak to se mnou absolutně nepohnulo. zdál se to kýžený stav. prázdné nic ... totálně prázdné, naprosto nepohnuté. žádné obavy, žádné představy, žádné emoce, myšlenky přicházely pouze když jsem potřebovala něco řešit.

jinak prázdno ... v podstatě totálně mrtvo. fungovala jsem jako živý mrtvý robot. žádný pociťování, jen monitorování toho co probíhalo. ano, bylo to osvobozující, ovšem kdesi ve mně hluboko uvnitř blikala červená kontrolka ...

rodina a přátelé si brzy všimli, že se mnou něco děje, ztratila jsem takový ten punc vřelosti a spontánnosti a jak mi později říkali, jiskru v očích.


takto tento stav popisuje V. Chodora na stránkách JZ v Záznamech mystika

"Byl jsem svobodný a prázdný. Emoce a vztahy se vyprázdnily. Má osobnost byla jen jako smluvní. Nebyl jsem zažívajícím ani přebývajícím. Když jsem trávil čas s dětmi, marně se pokoušely najít nějaký odlesk emoce. Honzík z toho byl zoufalý – věnoval jsem jim sice veškerou pečlivou pozornost, jenže něco tam postrádali – ten kdo není, nehřeje. A to byla ta věc, která mne odlišovala od těch, kteří to snad měli obdobně, ale tolik jinak, od Míly, Eduarda, Saši.

Ten stav se asi nejvíce dá popsat názvem „Ten, který nepřebývá“. Nejenom, že jsem nebyl ani tady , ani tam, ale nebyl jsem ani nikde navíc – nepřebýval jsem. Jasně jsem rozuměl co myslí mudrci technikou „je to jako když v sobě obrátíš zrcadlo“. Trvalo to asi třičtvrtě roku. Pak jsem byl náhodným svědkem toho, že si žena s níž jsem prožil deset let našla nového partnera a to byla věc, která mne vytáhla zpět do osobnosti.

Kde jsem učinil chybu? Při zpětném pohledu mne napadá, že tam možná chyběl aspekt lásky . Je možné, že by při odevzdání byly určující motivy?"

http://www.jitrnizeme.cz/view.php?nazev ... 2008010004
Návštěvník
 

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod Jarda Malej » pát 10. říj 2014 17:22:00

1.
"v důsledku usilovné snahy o sebekontrolu a stabilizování v pozici neutrálního svědka se jednoho dne dostavilo cosi jako totální prázdnota."

2.
"Při zpětném pohledu mne napadá, že tam možná chyběl aspekt lásky"


3.
"Je možné, že by při odevzdání byly určující motivy?"

Ano je to možné.
K vědomí svědka se nelze uchýlit usilovnou snahou o sebekontrolu, protože se to vzájemně vylučuje.
Lépe je dovolit mysli aby se sama pročišťovala prostým zaznamenáváním jejího pohybu,
což ovšem postupně nechá vyplouvat z podvědomí i ony motivy,
k čemuž ne vždycky bývá /z pochopitelných důvodů/ochota.
Tohle nezbytné pročišťování je věcí právě onoho svědka.
Láska při tom asistuje zpočátku jakoby skrytě, postupně pociťována intenzivněji, ve své neosobní podobě.
Tedy nejde ani tak o to, zkoušet tam vrazit jako že chybějící aspekt lásky,
jako spíše kultivovat bdělost /když pochopím co to ta bdělost vlastně je/.. a nikam nespěchat.
Když pozoruji život /svojí mysl/, všechno se řeší samo.
Bůh vlastně čeká jen na to až se zklidníme, "až ho k tomu taky pustíme."

:)
Jarda Malej
 

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod papadev » pát 10. říj 2014 19:09:23

ahoj, moc pěkně napsáno, a nevynechala jsi ani krize, které já nonšalantně vypustil...dík za sdílení s námi..

vzpomínám na R. Nového, kterého knihy svého času vybočovaly z obvyklých a tudíž mě-rebela-přitahovaly a vzpomínám na hodiny poslechu nějakých jeho přednášek---než-asi naštěstí-mě to přestalo bavit...

docela rád bych věděl, jak to s ním pokračovalo, je to už přes 10 let a co dělá ted, nevím, i když jsem to zkoušel vyguglit...tak jesli něco víš, napiš prosím

bylo víc těch osobností,které mě ovlivnily

...
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 447
Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod rafael » ned 12. říj 2014 15:08:58

založil jsem tohle téma, aby lidé napsali podle sebe jak meditují.. každý to dělá po svém a svým způsobem.. níže přikládám video o meditaci a meditujícím.. určitě je tam i popis úsilí a neúsilí, o kterém často disktujume

prosím uživatele, aby nehodnotili kdo je na videu, aby neřešili jaký mají duchovní směr, ale video shlédli a zamysleli se sami nad sebou a našli důvod kdo medituje a proč.. to byl jediný cíl tohoto vlákna..


Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod Alaja. » ned 12. říj 2014 15:27:22

důvod kdo medituje a proč


Já jsem jen chtěla vědět, co se mi to přihodilo, za jakých podmínek k tomu dochází a k čemu to vůbec je vhodné....vhodné téma na dlouhodobý soukromý výzkum sama na sobě..... :D
Alaja.
 

Re: jak medituješ??

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 28. úno 2019 15:54:25

Jak meditovat a co nám pravidelná meditace přináší?

Meditace je zklidnění, ztišení, pohroužení do vlastního nitra, uvědomění si sama sebe jinak, než jsme zvyklí. Meditace je zastavení neustálého toku našich myšlenek, přerušení nekonečného vnitřního monologu s přenesením pozornosti hlouběji do našeho nitra.

Obrázek

Co je meditace?

Meditace je také bytí v přítomnosti. Jakkoli to může znít banálně, je velice těžké být plně celou bytostí a pozorností tady a teď, v přítomném okamžiku. Naše mysl, která nám vládne, se neustále pohybuje mezi minulostí a budoucností. Ale skutečné bytí se odehrává pouze tady a teď. To je skutečná povaha našeho bytí, nicméně povaha naší mysli je taková, že se nás snaží od přítomného okamžiku odvádět.

Co nám meditace přináší?

Meditace působí velice kladně nejen na naši psychiku, ale i na naše tělo a fyzické problémy. Signálům našeho těla a jeho hlasům můžeme také naslouchat jen teď. Uvědomění si svého těla a toho, jak se naše tělo cítí, nám může zprostředkovat důležité informace o tom, co se uvnitř nás samých děje a můžeme tak být lépe ve spojení s našimi pocity.

Pravidelná meditace přináší do našich životů více radosti, vnitřní vyrovnanosti a hlubší uvědomění si sama sebe a podstaty vlastního bytí. Cílem meditace je odpoutání se od našeho ega, neboť v meditaci se ego na chvíli vytratí a my si můžeme uvědomit, že nejsme toto „Já“. V meditaci můžeme prožít zkušenost opačnou, a to zkušenost prožitku „Ne-Já“. A to pak přímo vede ke splynutí s Nejvyšší pravdou a Božskou podstatou celého světa.

Jak meditovat?

A zde je jednoduchý návod, jak meditovat:

Najděte si příjemné a klidné místo, kde vám je dobře (doma nebo v přírodě)
Zajistěte, aby vás v průběhu meditace nikdo nerušil
Meditujeme vsedě (za zemi, ale klidně i na židli), páteř je vzpřímená, nohy můžeme zkřížit do „tureckého sedu“ nebo přímo do klasické meditační polohy – „lotosového sedu“. Ruce opřeme o kolena dlaněmi vzhůru. Můžeme spojit palce a ukazováčky.
Naše tělo by se mělo cítit pohodlně a relaxovaně.
Zklidníme dech a soustředíme se na to, jak dýcháme. Svou pozornost můžeme zaměřit na naše nosní dírky, kudy do našeho nosu vzduch proudí a odkud vychází.
Dech neusměrňujeme násilím, dýcháme volně a dech jen pozorujeme, bez ovlivňování.
Mysl by měla být koncentrována na pozorování dýchání, uvědomujeme si každý nádech a výdech. Na nic jiného nemyslíme. Nerozptylujeme se žádnými dalšími vjemy. Při takovém nehodnotícím pozorování dechu se naše vnitřní vibrace mysli zpomalí a tím můžeme lépe vnímat přítomný okamžik.
Dech se sám pomalu prohloubí, zpomalí a naše mysl začíná být tichá a klidná.
Dech můžeme pozorovat i v oblasti hrudníku. Soustředíme se na to, jak se hrudník rozpíná a stahuje. Pozornost je v tomto okamžiku zaměřena více dovnitř našeho těla a zároveň také se nachází v místě našeho srdce.
A dále? To je vše. Jen jsme. Během meditace nic neděláme, jen nenásilně vnímáme přítomnost bytí.

Je zcela přirozené, že zpočátku nám naše myšlenky budou utíkat a my se přistihneme, že místo meditace a bytí v přítomném okamžiku řešíme nějaký úkol, který nám vnutila naše mysl. Ale to je povaha naší mysli. Je to v pořádku. My se postupem času naučíme nevěnovat ševelení mysli takovou pozornost, a čím déle budeme meditovat, tím lépe se naučíme od naší mysli odpoutat a spočinout tam, kde již myšlenky nejsou. Vždy se znovu a bez výčitek vrátíme zpět k pozorování našeho dechu.

Ukončení meditace

V souladu s naší vírou či vyznáním si můžeme každý na konci meditace udělat svůj vlastní rituál. Pokud chceme, můžeme meditaci zakončit modlitbou. Můžeme Bohu vyjádřit svůj vděk za vše, čím nás v našem životě obdaroval. Můžeme se chvíli soustředit na Boží lásku, na to láskyplné světlo, které nás chrání a které je stále s námi. Nebo můžeme využít metodu vizualizace a představit si, že to, co chceme, již máme…můžeme si představit a procítit, jaké to je, když jsme zdraví, když jsme šťastní, když jsme zamilovaní, když nám nic nechybí. Můžeme si sami sebe představit jako radostnou milující bytost plnou nevyčerpatelné energie. Našim představám se žádné meze nekladou. Nebo můžete poděkovat i svému tělu, které vám umožňuje žít na této planetě, a které má s vámi často velkou trpělivost.

Co je účelem meditace?

Pravým účelem meditace není jen spočinout na dvacet minut denně v nějakém příjemném relaxovaném stavu. Smyslem meditace je přenesení tohoto stavu do každodenního života. Meditace by neměla sloužit jen k útěku od reality a každodenních starostí. Naopak meditace by nás měla naučit, jak porozumět životu a sama sobě. Když jednou spatříme pravou podstatu bytí, na události a problémy všedních dnů se díváme jinak, s nadhledem a pochopením. Naše emoční hladina se tak často a hluboce nerozvíří, starosti a konflikty s námi už tolik necloumají. Emoce se postupně a nenásilně dostávají pod kontrolu a my jim nepřisuzujeme takový význam, jako dříve. Víme, že myšlenky a emoce přicházejí a odcházejí. Jsou nestálé a nevypovídají nic o tom, kdo jsem Já, protože Já jsem to, co zůstane, když myšlenky a emoce ustanou…

Proto buďme bdělí, žijme tady a nyní každý den a každý okamžik, ať nám život neuteče mezi prsty. Minulost již nezměníme a budoucnost teprve vytváříme. Naši budoucnost vytváříme kdy jindy, než tady a teď! Jaké jsou naše myšlenky dnes, takový bude náš život zítra.

Být přítomen v tomto okamžiku. To je meditace v každodenním životě. Tak můžeme naše životy skutečně změnit. Tak dochází k léčení těla i mysli.

„Jak meditovat“ není tou stěžejní otázkou. Způsobů je celá řada. Rozhodující je, jak meditaci přeneseme do běžného života.

Meditace pohybem aneb jak meditovat, když nám klasická meditace nevyhovuje?
Jsou lidé, kterým sezení při meditaci nevyhovuje. A není jich málo. Spousta mladých lidí, kteří mají hodně energie, nebo ti, kteří nedokáží v klidu zkrotit své myšlenky a mysl zastavit, mohou potřebovat jiné techniky meditace.

Je omyl se domnívat, že stavu spojení se skutečným bytím můžeme dosáhnout jen při klasické meditaci, jakou provádí buddhističtí mniši. Jsou i meditace dynamické, plné pohybu a tance. Při těchto meditacích není takovým problémem zkrotit svou mysl, neboť jsme ponořeni celou bytostí do svého pohybu, celá naše osobnost vnímá své tělo, je jen svým tělem a neodbíhá od přítomného okamžiku. Pohyb, zpěv a tanec sám udržuje naši pozornost v přítomném okamžiku.

Meditace dynamickým způsobem

Dynamická meditace pohybem

K dynamické meditaci můžeme využít různých nahrávek. Můžeme provádět např. tanec do čaker, čakrové zpívání s tančením, kundalini meditaci a mnoho dalších. Dynamickými meditacemi byl proslulý např. OSHO. Oshovy meditace kombinují velmi dynamický pohyb s následnou relaxací. Výhodou je, že tyto meditace nemusíme dělat o samotě. Těchto meditací je možné účastnit se v různých kurzech po celé republice.

Dynamická meditace zpěvem - mantry

V meditačním stavu se můžeme udržovat také zpěvem. K takové meditaci jsou určeny mantry. Mantry jsou zpívané svaté texty v sanskrtu. Existuje celá řada melodických písní tohoto druhu, které učiní meditaci zábavnější, pokud rádi zpíváme. V tomto případě se ale soustředíme pouze na zpěv, na každé vyslovené slovo. Zpěv manter se nesmí stát mechanickým opakováním textu. Tím by mysl znovu získala prostor ke své aktivitě.

Súfijské cvičení

Můžeme se pustit také do Súfijského cvičení. To je také skvělá meditace pohybem. Je založené na súfijské tradici tance a súfijské filosofii staré stovky let. Sestává z jednoduchých opakovaných cvičení a tato cvičení jsou vhodná i pro starší lidi. Cvičení není náročné na pohybový aparát a přitom je dynamické.

Meditace pohybem je skvělý způsob meditace a relaxace zároveň. Můžeme využít i autentického naprosto spontánního pohybu bez využití jakýchkoli nahrávek. Můžeme si pustit hudbu, která se nám líbí a tančit přirozeně, jak nám naše tělo velí. Jsme v těle, staneme se pohybem a celý prostor a Vesmír zaplníme naším pohybem, naší energií. Na nic nemyslíme. Jen tančíme. Staneme se tancem. Splyneme s ním v jedno.

Jak meditovat v každodenním životě?

Meditovat můžeme kdykoli. Meditujte při chůzi. Jak meditovat při chůzi? Soustřeďte se na každý krok. Buďte přítomni celou pozorností ve svém těle, ve svých nohou. Staňte se kráčejícím celou svou bytostí. Meditujte při jídle. Jak meditovat při jídle? Soustřeďte se jen na jídlo. Na nic jiného. Nemluvte, jen žvýkejte a celou svoji pozornost zaměřte na rozmělňování potravy v ústech, na chuť. Nehodnoťte své vjemy. Jen je vnímejte celou svojí bytostí.

Tímto způsobem můžeme meditovat při každé mechanické činnosti, která nevyžaduje výrazné zapojení naší mysli. Mysl tak může jít na chvíli stranou a my se ocitáme uprostřed života. Jsme přímo tam, kde se život odehrává. V tomto okamžiku.
http://www.spektrumzdravi.cz/wellness/j ... ce-prinasi
Návštěvník
 


Zpět na Rafael

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků