jak vzniklo ego?? ramana maháriši

Moderátor: rafael

jak vzniklo ego?? ramana maháriši

Nový příspěvekod rafael » pon 07. dub 2014 20:38:34

Jak vzniklo ego?

Odp.: Ego neexistuje. Nebo snad připouštíte dvě já? Jak může existovat nevědomost, není-li ego? Začnete-li to zkoumat, zjistíte, že avidja (nevědomost),která už neexistuje, tu není nebo řeknete, že zmizela. Ego předpokládá nevědomost. Proč myslíte na ego a proč trpíte? Ještě jednou - co je to nevědomost? Je to to, co neexistuje. Život na světě však hypotézu nevědomosti potřebuje. Avidja je jen naše nevědomost a nic jiného. Je to nevědomost neboli zapomenutí Já. Může na slunci existovat tma? A podobně, může před sebe-vědomým a samozářícím Já existovat nevědomost? Kdybyste znal Já, neexistovala by nevědomost ani utrpení. Je to mysl, která pociťuje trápení a bídu. Tma nikdy nepřichází ani neodchází. Spatřujte slunce a tma nebude existovat. Podobně spatřujte Já a shledáte, že neexistuje avidja. [8]

Ot.: Jak vzniklo neskutečné? Může neskutečné vzniknout ze skutečného?

Odp.: Zjistěte, zda vzniklo. Z jiného hlediska nic takového jako je neskutečnostost neexistuje. Existuje pouze Já. Když se snažíte vystopovat ego, které je základem vnímání světa a všeho ostatního, zjistíte, že ego vůbec neexistuje, stejně jako neexistuje všechno toto stvoření, jež vidíte. [9]

Ot.: Je to kruté od boží líla, že činí poznání Já tak obtížným.

Odp.: Poznání Já je bytím Já a bytí znamená existenci, vlastní existenci člověka. Nikdo svou existenci nepopírá o nic víc než své oči, i když je nemůže vidět. Potíž tkví ve vaší touze Já objektivizovat, stejně jako objektivizujete své oči, pohlížíte-li na ně v zrcadle. Jste na objektivitu tak zvyklý, že jste poznání sebe ztratil jednoduše proto, že Já objektivizováno být nemůže. Kdo má poznávat Já? Může je poznat necitlivé tělo? Stále hovoříte a uvažujete o svém „já“, ale jste-li dotázáni, popíráte, že byste je znali. Jste Já a přesto se ptáte, jak Já poznat. Kde je potom boží líla a kde je její krutost? Protože lidé Já popírají, mluví písma o máji, líle atd. [10]

Ot.: Pomáhá má realizace ostatním?

Odp.: Ano, zajisté. Je to nejlepší možná pomoc. Ačkoli ve skutečnosti žádní ostatní, kterým by se mělo pomáhat, neexistují. Protože realizované bytí spatřuje pouze Já, podobně jako zlatník vidí ve všech špercích jen zlato. Ztotožníteli se s tělem, pak existují jen formy a tvary. Jestliže však své tělo překročíte, zmizí ostatní spolu s vaším tělesným vědomím.

Ot.: Platí to i pro rostliny, stromy atd.?

Odp.: Existují vůbec odděleně od Já? Zjistěte to. Myslíte si, že je vidíte. Tato myšlenka prýští z Já. Najděte, kde vzniká. Myšlenky pak vznikat přestanou a přetrvá jen samotné Já.
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: jak vzniklo ego?? ramana maháriši

Nový příspěvekod Petra » pon 07. dub 2014 22:08:03

Když se snažíte vystopovat ego, které je základem vnímání světa a všeho ostatního, zjistíte, že ego vůbec neexistuje, stejně jako neexistuje všechno toto stvoření, jež vidíte.

Bez ega se nedá vnímat svět.
Ego je stejně neskutečné jako všechno stvořené.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: jak vzniklo ego?? ramana maháriši

Nový příspěvekod Petra » pon 07. dub 2014 22:24:29

.
Tazatel: Jak se zničí "já"?

Ramana:
Nejdříve ho najděte a potom se ptejte, jak ho zničit.
Kdo se to ptá? To je to "já". Bude-li kdy ochotno zničit samo sebe? Vaše otázka vede k dalšímu posílení tohoto "já". Ale když ho budete hledat, zjistíte, že neexistuje; to je ta cesta, jak ho zničit.


:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: jak vzniklo ego?? ramana maháriši

Nový příspěvekod Petra » pon 07. dub 2014 22:26:22

vostalpetr píše:A co boží vůle, co se s ní stane, kde pak bude boží náručí a ta kráása kterou si mohu užívat ???


Myslíš tu neskutečnou, neexistující kráásu?
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: jak vzniklo ego?? ramana maháriši

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. dub 2014 22:27:07

Jak vzniklo ego?

Odp.: Ego neexistuje.

Ego existuje, není ale skutečné.

Stejně jako existuje fata morgana: vidíme krajiny s horami, docela zřetelně, a ve skutečnosti tam nejsou.
Návštěvník
 

Re: jak vzniklo ego?? ramana maháriši

Nový příspěvekod Petra » pon 07. dub 2014 22:31:20

Návštěvník píše:
Jak vzniklo ego?

Odp.: Ego neexistuje.

Ego existuje, není ale skutečné.

Stejně jako existuje fata morgana: vidíme krajiny s horami, docela zřetelně, a ve skutečnosti tam nejsou.


Co je ego?

Ego je velmi elastický obojživelník. Když se díváš do světa, sdružuje se s myšlenkami, když provádíš introspekci, přestává být vstřebáváno myšlenkami světa, případně hmotou a buď pozvolna nebo i rychle se změní ve vědomí Jáství.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: jak vzniklo ego?? ramana maháriši

Nový příspěvekod rafael » pon 07. dub 2014 22:50:30

vostalpetr píše:
Ego existuje, není ale skutečné.

Stejně jako existuje fata morgana: vidíme krajiny s horami, docela zřetelně, a ve skutečnosti tam nejsou.


Tak...



jako fata morgána je iluze tak ego je taky iluze.. proto není skutečné
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: jak vzniklo ego?? ramana maháriši

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. dub 2014 23:17:17

rafael píše:
vostalpetr píše:
Ego existuje, není ale skutečné.

Stejně jako existuje fata morgana: vidíme krajiny s horami, docela zřetelně, a ve skutečnosti tam nejsou.


Tak...



jako fata morgána je iluze tak ego je taky iluze.. proto není skutečné

a přesto existuje. Stejně jako fata morgana.
Návštěvník
 

Re: jak vzniklo ego?? ramana maháriši

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. dub 2014 23:26:01

vostalpetr píše:A stejně jako fata morgána je vyvolána nějakými fyzikálními podmínkami,

tak i ego vzniká díky nějakým podmínkám

a když ty podmínky ustanou, ego zaniká.
Návštěvník
 

Re: jak vzniklo ego?? ramana maháriši

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. dub 2014 23:29:35

vostalpetr píše:Jaké jsou ty podmínky si lze vyzkoušet v praxi,
když si vytvoříte nějaký snový svět a uvědomíte se v něm coby osoba,
tam je to velmi dobře vidět....

Tohle je jedna z dalších možností:

Začneme tím, že necháme všech osobních úvah a ponoříme se do odlišného hlediska. Je to obratnost, která přichází zkušeností. Postavíme se do mentálního postoje člověka, který se právě probudil ze sna a uvědomuje si, že nejen hrál ve snu činnou roli, ale zůstával také nepohnutým svědkem své snové postavy. Stejně i teď se postavíme stranou všeho, co se kolem nás děje, dokonce i stranou vlastní osobnosti, která patří do okolí, a jsme zcela vzdálení jejích záležitostí, potíží nebo radostí.

Uvědomíme si, že za všemi myšlenkami, které se neustále mění, zůstává vědomí, které je pozoruje, statické, nehybné a neměnné; že v celém tom toku zakoušených událostí a věcí existuje stálý prvek vědomí. Ztotožníme se s tímto neomezeným vědomím.

Pomůže nám, vybavíme-li si vztah člověka probuzeného ze sna k člověku spícímu, který má sen. Trochu pomoci může také v úvaha o kinematografickém plátně, na kterém se objevují obrázky, výjevy, přecházejí přes něj, a plátno zůstává nehybné. Plátno tady představuje neměnného svědka-Já, obrázky představují stále se měnící osobní dojmy, pocity, zkušenosti. Právě tak jako obrázky nepůsobí ve skutečnosti na plátno, vnímané dění nepůsobí ve skutečnosti na vědomí, jehož působením jedině existují.

Jakmile je nám tento vztah jasný, uvědomíme si, že zatímco všechny zkušenosti zaujímají tvar v prostoru a postupně následují v čase, tento pozorující prvek sám je beztvarý a bezčasý. Důležité je, aby intenzita, se kterou vyklouzneme ze světa času, byla stoprocentní. Nakonec necháme svou existenci v čase pohltit existencí bezčasou.

PB.
Návštěvník
 

Re: jak vzniklo ego?? ramana maháriši

Nový příspěvekod Petra » úte 08. dub 2014 7:23:21

926.

Když je realizována Pravda, může ego ještě stále pracovat?

Samozřejmě.

Myslel jsem, že ego Poznáním je rozplynuto, resp. vstřebáno.

To je pravda, hlavně však je pochopeno, ale proto ještě nemusí být nečinné.

Jak tedy pracuje, když je vstřebáváno Pravdou?

Pracuje v Pravdě samé, nebot není mezi nimi rozdílu, ale pracuje vědomě, to znamená, že si je tohoto faktu plně vědomo. Jeho jednání je však provždy osvícené.


...
Bez ega by nebyly možné rozhovory. Bez ega by nebyl svět.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: jak vzniklo ego?? ramana maháriši

Nový příspěvekod Petra » úte 08. dub 2014 7:30:49

Návštěvník píše:
vostalpetr píše:A stejně jako fata morgána je vyvolána nějakými fyzikálními podmínkami,

tak i ego vzniká díky nějakým podmínkám

a když ty podmínky ustanou, ego zaniká.


V hlubokém spánku se rozplyne ve svém Zdroji - nevědomě.
V nirvikalpě samadhi se rozplyne ve svém Zdroji - vědomě.

A pak zase povstane - buď nepozměněné (z hlubokého spánku) nebo více či méně oslabené (nirvikalpou).
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09


Zpět na Rafael

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků