přehrání a přezpívání hudby

přehrání a přezpívání hudby

Nový příspěvekod Ell » úte 26. kvě 2015 17:58:58

Ahoj, chtěla bych přezpívat písničku (konkrétně Memory od Webbera). Nemám problém s nahráním ani s přezpíváním. Spíš se bojím, že když zveřejním svoji verzi poruším autorská práva. Proto bych se chtěla zeptat, jestli je potřeba nějaké povolení os autora nebo od kohokoli jiného a jak to vlastně funguje. Hledala jsem to na netu celkem dlouho ale žádné informace jsem nenašla.
Díky moc
Ell
 

Re: přehrání a přezpívání hudby

Nový příspěvekod nop » úte 26. kvě 2015 20:52:24

Ell píše:Ahoj, chtěla bych přezpívat písničku (konkrétně Memory od Webbera). Nemám problém s nahráním ani s přezpíváním. Spíš se bojím, že když zveřejním svoji verzi poruším autorská práva. Proto bych se chtěla zeptat, jestli je potřeba nějaké povolení os autora nebo od kohokoli jiného a jak to vlastně funguje. Hledala jsem to na netu celkem dlouho ale žádné informace jsem nenašla.
Díky moc

Nevím, ale více by měla vědět organizase OSA (ochranný svaz autorský nebo tak nějak).
Pokud na tom nevyděláš, je to lepší. Myslím zpívat cizí píseň na koncertě se vstupenkami, nebo vydat a prodat desku nebo CD.
Na druhé straně, proč potlačovat interpretační tvořivost?
No, pátrej dále.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1750
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: přehrání a přezpívání hudby

Nový příspěvekod Ell » sob 06. čer 2015 20:22:27

no zkusím se ještě někde podívat....... jinak vostalpetr díky, ale písničky si většinou skládám sama :D :D
Ell
 

Re: Hudba

Nový příspěvekod dodo » stř 05. srp 2015 9:33:27

dodo
 
Příspěvky: 680
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Hudba

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 20. čer 2018 15:08:52

Vliv hudby na lidské zdraví I:

Co říkají o hudbě náboženství a myslitelé


Obrázek

Pokud chcete najít tajemství vesmíru, berte v potaz vše, co se týká energie, frekvence a vibrace.

- Nikola Tesla

Ucho je cesta. Tak tvrdili staří Číňané i Indové. A skutečně, zatímco oko je těkavé a hledající, ucho je soustředěné a nalézá. 55 procent naší pozornosti je věnováno právě sluchovým vjemům.

Člověk slyší zvuk v rozsahu 15 – 20 000 Hz, ale vnímá i ultrazvuk (nad touto hranicí) a infrazvuk (pod ní). Kmitočty od 2 do 15 Hz byly donedávna považovány za nejškodlivější, protože prý vyvolávaly „chorobné příznaky v ústní dutině, hltanu, močovém měchýři a tlustém střevě“.

Hudba z pohledu náboženství a duchovních nauk

Čínský systém hudební teorie byl úzce spojen s filosofií a je neuvěřitelně propracovaný. Hudba je podle starých Číňanů darem z nebes, její řád pochází z harmonie vesmíru a na člověka má silný vliv.

Odtud pochází symbolika spojující každý hudební tón s určitými představami. Dvanáct stupňů jako dvanáct měsíců, dvanáct hodin dne. Šest lichých tónů představuje aktivní mužský prvek jang a sudé tóny pasivní ženský prvek jin. Hudba byla brána jako součást vesmírné harmonie a byla společně se zpěvem součástí taoistických obřadů.

Čínská pětitónová stupnice (pentatonika) je spojená s teorií tchaj-čchi, v níž jsou základem vesmíru dvě protichůdné energie jin a jang. Tyto dvě energie se poté vzájemně kombinují a vytvářejí pět prvků, které se navzájem zrozují a potlačují, čímž vzniká pohyb, koloběh podobný oběhu lidského metabolismu. Pět tónů stupnice souvisí s pěti lidskými orgány a pěti smysly, pěti náladami, ročními obdobími, barvami i planetami.

Tibeťané říkají, že zvuky hudebních nástrojů vytváří protipól zvukům těla. Dokážeme-li ztlumit zvuky okolního světa, uslyšíme tlukot vlastního srdce, šumění krve, zkušení mniši slyší i vibrace jednotlivých orgánů. Podle původního tibetského náboženství bön, které splynulo s buddhismem, má každá bytost i každá věc svůj zvuk, který se mění v závislosti na jejím momentálním stavu. Vše se skládá z atomů a ty „tančí“, vibrují a produkují tak zvuk. Všechno bylo podle nich stvořeno kombinací zvuků a existuje-li tvůrčí zvuk, pak musí existovat i zvuk destrukční. Kdo zvuk ovládá, dokáže zničit všechno, a také vše znovu vystavět.

Známé jsou tibetské mísy a kartále nebo tingšá, což jsou malé činelky. Mísy i činelky jsou vyráběny ze slitiny sedmi kovů, každý z nich symbolizuje určitou planetu. Zlato - Slunce, stříbro - Měsíc, rtuť - Merkur, měď - Venuši, železo - Mars, cín - Jupiter a olovo - Saturn. Mísa má být prostředníkem mezi člověkem a harmonií vesmíru, protože železo v ní je meteorického původu. Každý z kovů má svůj vlastní zvuk, vytváří se tím charakteristický bohatý zvuk, který má pode Tibeťanů synchronizovat činnost mozkových hemisfér a dodávat pocit klidu.

Tibetské mísy, činelky tingšá a trouby dung jsou také nástroji produkujícími zvuk bohatý na alikvótní tóny. Zvuk je vibrace a vibrace se velice snadno šíří vodou. Téměř 70 procent našeho těla tvoří voda, zvuk mís je tedy jakousi vnitřní masáží.

Tibeťané říkají: „Poslouchej zvuk mísy, a když přestane, poslouchej dál“. Jak už bylo řečeno, každý orgán funguje svým rytmem, vibrace je možnou cestou jak nemocnému orgánu, který má porušený rytmus, vrátit ten správný.

Tingšá jsou používány na začátku a na konci meditace. Jejich zvuk má meditující zbavit všeho, co mají v mysli, uvědomit si přítomnost a dosáhnout stavu: teď a tady.

Aboridžinci (původní obyvatelé Austrálie) mají pro změnu pověst, která říká, že velký duch Biame stvořil nejprve muže a ženu a ti pak svými písněmi stvořili duše ptáků a zvířat, zvukem didgeridoo pak jejich skutečné podoby.

Prví ze šesti šamanských základních pravidel zní: „Zvuk je základem všeho“. A skutečně, šamani používali tzv. šamanské bubny (produkující tóny velice nízkých frekvencí) a různá chřestidla (tóny vysokých frekvencí). Byli tak schopni, podle nauky o různých vibracích lidských orgánů, ovlivnit celé tělo. Hluboké tóny podle šamanů ovlivňují dlouhé kosti a větší části těla, zatímco vysoké působí na jednotlivé buňky a neurony.

V indické hudbě se můžeme setkat se sítárem. Je to strunný nástroj, hraje se na čtyři až sedm hlavních strun a další (je jich pod hlavními sedm až devatenáct) znějí původním tónem. Má pohyblivé pražce, aby bylo možno ho přeladit podle příslušné rágy pro příslušnou denní hodinu nebo roční dobu. Tabla jsou indické bubny, jejichž rytmika je snad jednou z nejsložitějších na světě. Jsou složeny ze dvou bubnů, basového a dřevěného, který je naladěn do příslušného tónu rágy.

V příběhu od J.R.R.Tolkiena nazvaném Silmarillion je původcem dějin vesmíru také zvuk. Bytosti Valar, jak je Tolkien nazval, zde podle not nejvyššího pána Ilúvatara předzpívaly dějiny světa.


Závěr

V souladu s tvrzením různých náboženství a filosofických směrů lze odvodit, že hudební zvuk je fyzický jev, a proto také vyvolává fyzické změny v organismech. Umělecká hudba tedy, podle některých teorií ale i praxí, působí regulačně na akustickou bioenergii člověka neboli vibrace jeho těla.

Terapeutické schopnosti hudby pomáhají v praxi léčit různá onemocnění v psychické i fyzické sféře. Hudba spojená s pohybem má podle výzkumů též kladný vliv na celou soustavu psychofyzického rozvoje dětí a mládeže.

http://www.epochtimes.cz/2014042322039/ ... itele.html
Návštěvník
 

Re: Hudba

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 21. čer 2018 9:09:38

Vliv hudby na lidské zdraví II:

Hudba jako terapeutická metoda


„Pokud strunu napneš příliš, praskne. Pokud ji napneš málo, nebude hrát.“
Rozhovor učitele hudby s žákem, který zaslechl Sidhárta Gautama – Buddha. Z něho pochopil moudrost o zlaté střední cestě. Střední cesta je spojnicí mezi mnoha extrémy a vede k osvícení.

Vliv frekvence hudby na lidský mozek

Abychom pochopili složitost mozku, je možné (i když ani toto přirovnání není přesné) ho přirovnat k počítači, který by měl 1 x 1012 paralelních procesorů. Podle vědců mezi sebou neurony lidského mozku komunikují na frekvencích v rozpětí 0,5 – 40 Hz.

Obrázek

Vlny beta (13-30 Hz), které se v mozku objevují, jsou jakýmsi vnějším ukazatelem bdělého stavu vědomí. Vyšší hladina beta charakterizuje podrážděnost a stresové situace. Setrvání v této rovině představuje pro organismus velkou zátěž, zhoršuje regeneraci tkání a kvalitu fungování metabolismu.

Vlny alfa (7-12 Hz) podle vědců indikují zklidněný stav dosahovaný při meditaci nebo těsně před usnutím. Je to stav relaxace, odpočinku duše i těla. Tento stav je také spojen s větší produkcí endorfinů, jež ovlivňují mentální stav člověka. Setrvání v něm posiluje imunitní systém a regeneruje všechny životní funkce.

Mozkové vlny theta (4-7 Hz) a delta (0,5-3 Hz) jsou západní medicínou považovány za nebezpečné. Studie vědců zabývajících se výzkumem lidí zkušených v meditačních cvičeních ukázaly, že je možné se pohybovat v rozmezí theta, dokonce i delta, bez ztráty vědomí. Hladina theta je podle některých studií stavem útlumu všech funkcí, dochází na ní k uvolnění obrazových informací z podvědomé paměti. Delta je naprostým útlumem všech funkcí, některé studie uvádějí, že na ní dochází k úplné regeneraci a hromadění energetických rezerv.

Zpěv a hlas

Existuje metoda terapie zvaná bioakustika. Klientův hlas je při ní počítačem rozložen na jednotlivé frekvence, které náležejí různým orgánům. Většinou se ukáže, že určité frekvence člověku chybí, a když jsou tělu dodány právě tyto tóny, dochází k léčbě. Kde tyto frekvence získat? Například pomocí hudby a zpěvu.

Hlasivky jsou nejcitlivějšími a nejpohyblivějšími svaly lidského těla. Ukázalo se, že při sborovém zpěvu dochází k tzv. myotransferu, což je přenos elektromagnetických energií mezi hlasivkami jednotlivých zpěváků. Hlasivky jsou také úzce spojeny s emočním chováním, například při trémě se stáhnou, dojde-li k uvolnění hlasivek, dojde k uvolnění celého těla.

Ono vzájemné působení zpěváků se tedy nevztahuje pouze na hlasivky, ale na celé lidské tělo. Uvolní-li se jeden, pomůže tak i ostatním. Stejně tak působí i na posluchače, každý koncert by tedy měl být léčivý. Proto jednoznačně v blahodárném vlivu vítězí živá vystoupení – opera, sbory nebo věhlasní pěvci.

Zpěv a k němu patřící dýchání stimuluje mozek, uvolňuje hlasivky a s nimi i duševní stav, harmonizuje krevní tlak a tep srdce.

Je také zajímavé, jak řeč, kterou člověk od narození mluví, ovlivňuje rozsah jeho slyšení. Například francouzština má rozsah 1 000-2 000 Hz. Francouzi tak mají problém s britskou angličtinou, jejíž rozsah je 2 000-12 000 Hz.

Dva druhy zvuků

Dr. Tomatis, ušní specialista, tvrdí, že existují dva základní druhy zvuku. Ty, které člověka vybíjejí, a ty, které ho nabíjejí. Spolehlivě prý nabíjí matčin hlas, dále také Mozart nebo gregoriánský chorál.

Sluch je pro nás prvním smyslem, který funguje již několik měsíců před porodem. Ucho je podle některých studií hlavním zdrojem energie pro mozek. Podle jedné z teorií mozek získává energii smyslovými stimulacemi a sluch mu dodává přibližně sedm desetin. Ve vnitřním uchu je asi 35 000 vláskových buněk, z nichž jen některé se orientují na frekvence řeči. Vysoké frekvence stimulují velké množství těchto buněk (přibližně dvě třetiny) a můžou tak účinně „dobíjet mozek".

Dr. Tomatis zjistil, že každý člověk má dominantní jedno z uší. Lidé, kteří poslouchají více pravým uchem, jsou extrovertnější, spontánnější, méně propadají frustracím, úzkostem a agresi.

Rytmus

Nejzákladnějším rytmem v životě každého člověka je rytmus tepu vlastního srdce. V mnoha porodnicích pouštějí novorozencům rytmus srdce jejich matky. Tep člověka je v úplně klidném stavu 60 tepů za minutu, průměrný tep je 72 tepů za minutu.

V přírodě má všechno svůj rytmus, ptáci i ryby se pohybují ve stejném rytmu, dáme-li vedle sebe dvě buňky, budou se za chvíli pohybovat ve stejném rytmu. Každý orgán našeho těla má svůj rytmus, mozkové neurony si vyměňují signály také v určitých rytmech.

I planeta Země má svůj rytmus a vibrace, elektrické pole mezi zemí a ionosférou vibruje na frekvenci 7,83 Hz, tato frekvence je shodná s vlnami alfa, ve kterých je náš mozek nejklidnější.

Závěr

Podle mého názoru lidé v současné době trpí nedostatkem určitých frekvencí. Je to v důsledku tzv. temperovaného ladění (ladění, při kterém jsou některé čisté intervaly záměrně rozladěny, aby se docílilo přesnějšího naladění intervalů jiných), které je použito, aby bylo možno sladit například velké orchestry. Intervaly v tomto ladění jsou uměle zkracovány oproti těm přirozeným a například současná moderní hudba tak neposkytuje dostatečnou šíři frekvenčního spektra.

Podívejme se pro zajímavost na videozáznam pokusu znázorňujícího, jak se chová voda, když změníme frekvenci o jeden kmitočet z 24 Hz na 25 Hz a dále na 23 Hz. Rozdíl je opravdu velký. Pokud si uvědomíme, že člověk se skládá z více než dvou třetin z vody, je z pokusu patrné, jak zásadní vliv mají vibrace na lidské tělo.

http://www.epochtimes.cz/2014042822044/ ... etoda.html
Návštěvník
 

Re: Hudba

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 21. čer 2018 18:07:24

Podívejme se pro zajímavost na videozáznam pokusu znázorňujícího, jak se chová voda, když změníme frekvenci o jeden kmitočet z 24 Hz na 25 Hz a dále na 23 Hz.

Návštěvník
 

Re: Hudba

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 23. čer 2018 6:54:27

Vliv hudby na lidské zdraví III:

Je rozdíl v hudbě laděné na frekvenci 440 Hz a 432 Hz?


Celý Vesmír se skládá z vibrací, a to i slyšitelných tonů. Dnešní hudba je zpravidla založená na základním tonu A 440 Hz. Někteří výzkumníci uvádějí, že frekvence hudby, tedy frekvence na níž jsou hudební nástroje laděny, má různé efekty na asociální chování člověka, jeho vědomí, harmonii celého organismu a jeho zdraví.

Podle některých výzkumů, byla dříve používaná frekvence 432 Hz pro člověka příznivější, než je dnešní ladění na 440 Hz.

Největší hudebníci světa, jakými byli například Mozart nebo Verdi, komponovali svou hudbu na frekvenci "A = 432 Hz", protože před rokem 1939 byla hudba obecně laděná na tuto frekvenci. Zde je příkladná ukázka Mozartovy symfonie s názvem Requiem, která je laděná na frekvenci 432Hz.



Názory na frekvenci 432 Hz

Podle hudebníka a výzkumníka Briana T. Collinse, který komponuje hudbu na frekvenci 432 Hz, je tzv. standardní výška (A=440 Hz) ve své podstatě disharmonická. Jeho kampaň na podporu hudby laděné na frekvenci 432 Hz jako náhrady za 440 Hz mu získala celosvětové uznání v komunitě podporující tuto frekvenci.

Dnes je většina hudby západního světa naladěna na A 440Hz, protože Mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO) ji schválila v roce 1955, po předchozím doporučení roku 1939 mluvčím nacistické strany Josephem Goebbelsem. Původ standardizace této frekvence vzbuzuje přirozeně další vlnu odporu. Ve Francii v roce 1955 protestovalo proti standardizaci frekvence A 440Hz více než 20 000 hudebníků.

Jiná studie říká, že 440Hz není negativní stav. Jen stimuluje levou hemisféru, (kde je uloženo naše EGO ) smysl pro detail, matematiku, logiku a materialismus ve smyslu ,,co vidím/slyším, to musí být pravda“. 432Hz je údajně blíže přirozenému zvuku (zpěv ptáků, lidský zpěv) a je příjemnější na poslech a stimuluje pravou hemisféru (cit, empatie, intuice).

Boje o prosazení té nebo oné frekvence vedly až k vytváření konspiračních teorií o manipulování celého lidstva.

Závěr


V předchozích článcích jsme si řekli, že v náboženstvích a jiných duchovních směrech byla hudba používána ke zklidnění, řešení zdravotních a psychických potíží a jako metoda pronikání člověka k hlubším úrovním vědomí. Naši předkové si byli vědomi toho, že frekvence a vibrace jednotlivých tónů má nemalý vliv na člověka ať už negativní, nebo pozitivní.

Hudba a její tóny se používají jako prostředek k léčení těla a ducha i v dnešní době - tomuto oboru se říká muzikoterapie. Je možné, že frekvence hudby laděné na 440 Hz je opravdu pro lidi do jisté míry škodlivá, tak jak to říkají někteří hudebníci a odborníci, kteří se hudbou zabývají, nebo má tato škodlivost na lidské zdraví a psychiku zanedbatelný či žádný vliv a o škodlivosti nemůže být ani řeč?

Je možné říci, že hudba o různé frekvenci skutečně může mít na člověka odlišné účinky. O tom, která frekvence je pro člověka nejlepší, se mezi výzkumníky někdy vedou zcela zásadní debaty a spory.
http://www.epochtimes.cz/2014051522087/ ... 32-Hz.html
Návštěvník
 

Re: Hudba

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 23. čer 2018 7:01:55

Frekvence zvuku ve vodě 432 Hz a 440 Hz.

Návštěvník
 

Re: Hudba

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 23. čer 2018 7:10:29

432Hz

Návštěvník
 


Zpět na Hudba

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků