k zamyšlení... nad skladbou stravy

Re: k zamyšlení... nad skladbou stravy

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 12. srp 2015 16:17:46

.Petra píše:A zřejmě nedokážeš rozlišit mezi informací a agitací. Sleduju to už leta, jak vegetariáni rádi agitují a jdou tím ne-vegetariánům na nervy.

:)

Když myslíš :)

Jsem vegetarián už víc než třicet let, ale nikdo z mých známých to neví. Jen několik přátel, kteří u mě občas poobědvají - bylo jim divné, že v těch dobrůtkách chybí maso, tak se mě na to nakonec sami zeptali :)
Návštěvník
 

Re: k zamyšlení... nad skladbou stravy

Nový příspěvekod .Petra » stř 12. srp 2015 16:18:57

nop píše:
.Petra píše:.
Mimochodem: Říká tam něco, čím mají vegetariáni živit své psy? Na žrádlo pro psy a kočky je také jistě zabíjena spousta zvířat. :)

Mohli bychom se zeptat Indů. Tam prý jak jsem slyšel, i psi žijí jako vegetariáni.
Naše kočky dostávaly z naší vařené stravy, a zadělávanou fazolí nepohrdly.


V Indií ted prý začalo čím dál tím víc lidí jíst maso. Přizpůsobují se západnímu světu, protože si finančně polepšili a mohou si tedy dovolit jíst maso.

Právě jsem si přečetla studii od veganů, kteří krmí nebo začali krmit své psy vegansky/vegetariánsky) a jeden článek o veganské výživě psů. Musí se jim dodávat taurin a ještě nějaké enzymy, jinak dostávájí problémy se srdcem. Majitelé psů by si v tomto ohledu měli obstarat informace a převychovávat psy na vegánskou stravu pod dohledem veterináře. Vegánství u koček není doporučováno.

:)
.Petra
 

Re: k zamyšlení... nad skladbou stravy

Nový příspěvekod Petra » stř 12. srp 2015 16:37:54

Návštěvník píše:Nejspíš je pro tělo snadnější, když nemusí trávit maso,
protože člověk má od přírody střeva jako býložravci, ne jako masožravci :)



Kráva má několik žaludků a musí přežvykovat. Střeva byložravců jsou dlouhá, masožravců krátká. Pokud vím, tak člověk patří mezi všežravce - má tedy k tomu přizpůsobena střeva.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: k zamyšlení... nad skladbou stravy

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 12. srp 2015 16:49:04

.Petra píše:Vegetariánům nabizím vegetariánskou stravu, ostatním s masem.

Taky jsem dost let vařila dvojí jídlo - pro sebe bezmasé a pro manžela s masem. Občas ochutnal i to moje a nakonec mi řekl (doslova): "Hele dávej mi to, co sobě, když budu chtít, tak si ty mrtvoly udělám sám" (byl docela šikovný a uměl trochu vařit z dob, kdy o prázdninách vedl nějaký skautský tábor). Od té doby když dostal chuť na maso, udělal si hemenex, nebo si dal špekáčky, a já měla míň práce.

Nikdy by mě nenapadlo někomu doporučovat vegetariánskou stravu. Když se člověk k tomu nerozhodne sám, jeho energie se bezmasou stravou nezmění, i když maso nejí. A má-li k bezmasé stravě nechuť a přesto se stane vegetariánem (třeba protože mu to doporučil někdo, kdo je pro něj autoritou), může se jeho zažívání i zhoršit. Protože tělo zareaguje na to, co skutečně cítíme.

:)
Návštěvník
 

Re: k zamyšlení... nad skladbou stravy

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 12. srp 2015 16:56:29

.Petra píše:Pokud vím, tak člověk patří mezi všežravce - má tedy k tomu přizpůsobena střeva.

Dočetla jsem se kdysi informaci, že máme stejně dlouhé tenké střevo jako býložravci, a na základě toho tenkrát v nějakém pojednání biologové usoudili, že člověk má blíž k býložravcům. Byla to pro mě informace, která se mi tehdy dostala do rukou náhodou, ale to nebyl důvod, proč jsem se pro bezmasou stravu rozhodla. Jak to tedy po biologické stránce je nebo není mě vcelku nechává v klidu.
Návštěvník
 

Re: k zamyšlení... nad skladbou stravy

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 12. srp 2015 16:58:24

Já zase nesnáším sóju, tedy můj žaludek ji nesnáší. Před asi tak 20 lety přišel manžel s nápadem, že vyzkouší to sójové maso - kostky, plátky, granule - co nabízely obchody. Zkoušel to na mnohý způsob a dokonce jsme nějaký ten sójový oběd snědli u kamarádky...ale pokaždé jsme dostali průjem. Já tu sójovou módu rychle vzdala, manžel to ještě občas zkoušel. nějak věřil reklamě, že je to zdravé...i pro něho....ale nebylo.... :(
Návštěvník
 

Re: k zamyšlení... nad skladbou stravy

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 12. srp 2015 17:00:17

Návštěvník píše:Já zase nesnáším sóju, tedy můj žaludek ji nesnáší. Před asi tak 20 lety přišel manžel s nápadem, že vyzkouší to sójové maso - kostky, plátky, granule - co nabízely obchody. Zkoušel to na mnohý způsob a dokonce jsme nějaký ten sójový oběd snědli u kamarádky...ale pokaždé jsme dostali průjem. Já tu sójovou módu rychle vzdala, manžel to ještě občas zkoušel. nějak věřil reklamě, že je to zdravé...i pro něho....ale nebylo.... :(

Mám stejnou zkušenost. Nakonec jsem sójové maso úplně vynechala.
Návštěvník
 

Re: k zamyšlení... nad skladbou stravy

Nový příspěvekod malpan » stř 12. srp 2015 17:09:53

...i o délce střev se v té přednášce zmiňuje...

aj to, že i ze sóji, tofu...atd se dají vařit jak blafy, tak i dobrá jídla. Mě osobně sója chutná (záleží na úpravě), ale jako každý býložravec po ní musím víc větrat :D
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: k zamyšlení... nad skladbou stravy

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 12. srp 2015 17:10:11

Pár informací ze současnosti (z podrobného rozboru z oblasti fyziologie a fungování lidských i zvířecích organizmů, z článku "Srovnání vnějších a vnitřních znaků masožravců, býložravců, všežravců a člověka" - závěr:)

...Lidské tenké střevo je dlouhé, dosahující v průměru 10 až 11 délek těla. Naše tenké střevo je průměrně dlouhé 6,7 - 9,1m. Délka lidského těla se měří od vrcholku hlavy ke konci páteře a pohybuje se v průměru mezi 60 a 90 cm.

Lidské tlusté střevo se vykazuje vakovitou strukturou, která je vlastní býložravcům. Roztažitelné tlusté střevo je silnější než tenké střevo a je poměrně dlouhé. Je zodpovědné za vstřebávání vody a elektrolytů a výrobu a vstřebávání vitamínů. Dochází zde také k bakteriální fermentaci vláknitých rostlinných materiálů, s výrobou a pohlcováním energie pocházející ze stravy (krátkořetězcové mastné kyseliny) v závislosti na obsahu vlákniny v potravě.

Struktura trávicího traktu lidských bytostí je strukturou býložravce. Lidstvo nevykazuje smíšené rysy všežravců jako jsou medvědi a mývalové. Ze srovnání trávicího ústrojí lidí a masožravců, býložravců a všežravců je zřejmé, že lidský zažívací trakt je ustrojen k přijímání čistě rostlinné stavy.

Člověk je přirozený býložravec, který se v případě nouze může živit i masem, není to však optimální typ potravy pro jeho organismus. Člověk nemá instinkty dravce. K masité stravě ho donutil nedostatek jiných zdrojů potravy způsobený klimatickými změnami a následná pohodlnost, zvyk a tradice.

Celý článek: http://maso.skrabalek.cz/
Návštěvník
 

Re: k zamyšlení... nad skladbou stravy

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 12. srp 2015 17:41:02

Žaludek

(řecky: gaster nebo stomachos; latinsky: ventriculus) je vakovitý, dutý orgán, který je součástí trávicí soustavy a jehož funkcí je mechanický (peristaltika) a chemický (enzymatická úprava) rozklad tráveniny. Dále zpracování, smíšení a promíchání potravy před jejím přesunem do střeva.

Stavba žaludku se může u různých druhů podstatně lišit. Rozeznáváme žaludky jednokomorové a vícekomorové, kde jsou vytvořeny předžaludky, jako například u skotu. Podle typu sliznice uvnitř samotného žaludku rozlišujeme žaludek jednoduchý a složitý. Složitý žaludek, jaký mají kůň nebo prase, má uvnitř dva typy sliznice – žláznatou a bezžláznatou. Jednoduchý žaludek masožravců a člověka je vyplněn pouze žláznatou sliznicí. Lidský žaludek je tedy jednokomorový jednoduchý žaludek.

Obecně lze říci, že býložravci mají mnohem složitější žaludek (vůbec celou trávicí soustavu) než masožravci.
....

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDaludek
Návštěvník
 

Re: k zamyšlení... nad skladbou stravy

Nový příspěvekod Petra » stř 12. srp 2015 17:50:45

http://tvorobeznik.cz/anato.html

Jsme všežravci?
Ve škole nás učili, že jsme všežravci. Lékař Milton Mills předkládá fakta, která tomu nenasvědčují. Otázkou ovšem je, zda to (vše) jsou opravdu fakta. Biochemik Tomáš Dráb některá zpochybňuje.



:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: k zamyšlení... nad skladbou stravy

Nový příspěvekod Petra » stř 12. srp 2015 18:13:10

:)
V podstatě je mi jedno, jestli je člověk "autoritami" začleněn mezi všežravce nebo ne. Fakt je, že člověk jí skoro všechno. Někdo se dokáže živit i trávou.

Podle Bible měl jíst před potopou vegetariánsky, po ní směl jíst i maso.

Podle mě at se každý živí tak, jak mu to vyhovuje.
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: k zamyšlení... nad skladbou stravy

Nový příspěvekod nop » čtv 13. srp 2015 13:49:08

Petra píše:
Návštěvník píše:Nejspíš je pro tělo snadnější, když nemusí trávit maso,
protože člověk má od přírody střeva jako býložravci, ne jako masožravci :)


Kráva má několik žaludků a musí přežvykovat. Střeva byložravců jsou dlouhá, masožravců krátká. Pokud vím, tak člověk patří mezi všežravce - má tedy k tomu přizpůsobena střeva.
:)

V poměru "délka střev ku délce těla" má prý člověk výrazně delší střevo než pes. Potrava u masožravce se prý netráví jako u nás, ale hnije, čímž se změkčuje a je ve vhodném čase rozkladu vypuzeno, někdy i zvracením.
=
střeva člověka mají záhadné slepé střevo podobné zajícovi. A v něm je užitečné lymfatické tkanivo, takže není zbytečné, i když se žije také bez něho.
=
mořské korály jsou živočichové přisedlí ke kameni, který se nastavuje po vrstvách, takže korálový trs spolu "tvrdne pod nohama" a minerální část roste. Tvoří celé skály.
Trs tvoří desítky malých individuí, která mají svá individuální ústa a okolo nich brvy, které přihánějí vodu obsahující potravu (plankton) k ústečkám. Ale trubička od úst vyúsťuje uvnitř těla do jedné trávicí trubice, která je společným žaludkem.
Krásný popis je v knize Geologická minulost Země. Autor: DVOŘÁK, Josef
Vysokoškolská učebnice pro posluchače i učitele geologie. 1966 a 1972
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Malpan

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků