Co se rozumí v buddhismu „probuzením“ ?

Moderátor: Malý Vlk

Co se rozumí v buddhismu „probuzením“ ?

Nový příspěvekod Malý Vlk » čtv 12. dub 2012 6:34:06

Článek převzatý z Jitřní země.
http://www.jitrnizeme.cz/view.php?cislo ... 2011010004


_______________________________________________________________________________________
Co se rozumí v buddhismu „probuzením“ ?

Blog Matthieu Ricarda zveřejněný 8.12.2010 na http://www.matthieuricard.org

Probuzením končí všechno neporozumění povaze skutečnosti, tento konec neporozumění je doprovázený nekonečným soucitem. Probuzení není jako ve vědě akumulace faktů, ale je pochopením jak modality relativní existence (způsobu, jakým se nám věci jeví), tak poslední skutečnosti (skutečné povahy věcí) našeho ducha a světa. Toto vědění je zásadní protijed k nevědomosti a utrpení.

Nevědomost se tu nechápe jako prostý nedostatek informací, ale jako falešné vidění skutečnosti, jež nás nutí věřit, že věci jsou trvalé a solidní, a že naše já skutečně existuje – kvůli falešnému vidění skutečnosti zaměňujeme pomíjivé radosti nebo chvíli uvolnění z utrpení za trvalé štěstí. Je to zároveň tato nevědomost, která nás pudí budovat své štěstí na utrpení druhých.

Upoutáváme se na to, co může uspokojit naše já a pociťujeme odpor ke všemu, co se nám zdá, že by mu mohlo škodit. Jako na niti se řadí mentální události, a jak se řetězí, zasévají stále více zmatku do našeho ducha až vyústí v totálně egocentrickém chování. Nevědomost se trvale zpevňuje a náš vnitřní klid je zničen.
Vědění, o němž hovoří buddhismus, je konečný lék proti utrpení. Z tohoto hlediska je třeba uznat, že vědění o světelnosti hvězd nebo o vzdálenosti mezi nimi nepředstavuje absolutní užitek a dokonce nás ani neučí, jak se stát lepšími lidskými bytostmi.

Cituje se případ kohosi, kdo se Buddhy dotazoval na jisté záležitosti kosmologie. Buddha nabral hrst listí a otázal se návštěvníka: „Je více listí v mých rukou nebo v lese?“ „Více listí je samozřejmě v lese“, odvětil muž. Buddha pokračoval: „Dobrá, takže listí, které držím v ruce, představuje vědění, jež vede k likvidaci utrpení.“

Překlad: A. Servanska
_______________________________________________________________________________________
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Re: Co se rozumí v buddhismu „probuzením“ ?

Nový příspěvekod teonik » čtv 12. dub 2012 8:43:42

Probuzením končí všechno neporozumění povaze skutečnosti


moje cesta probouzením je nekončící,porozumění Skutečnosti je stále a stále se prohlubující

Probuzení není jako ve vědě akumulace faktů, ale je pochopením jak modality relativní existence (způsobu, jakým se nám věci jeví), tak poslední skutečnosti (skutečné povahy věcí) našeho ducha a světa.


způsob,jakým se mi věci jeví,je proměnlivý
věřím,že existuje ona poslední Skutečnost a že je mou skutečnou povahou,stejně tak ,jako všeho ostatního-já i Ona sama se ale neustále rozvíjíme,přestože jsme dokonalost sama...

Vědění, o němž hovoří buddhismus, je konečný lék proti utrpení.


utrpení je jeden s hlavních problémů lidské úrovně,ale na jiných úrovních je neznámo-překonáním lidské úrovně utrpení automaticky odpadne,pochopením že jsme víc než jen lidé se také utrpení může zmenšit..

jak se stát lepšími lidskými bytostmi...


tak jistě to jde,stát se lepší lidskou bytostí,
ale proč?
je to jako by housenka chtěla stát se lepší housenkou a ne motýlem

tyto poznámky nejsou kritikou,pouze ukazují rozdíly mezi mým pochopením a pochopením budhismu

jinak chápu budhismus jako docela dobrou filosofii,nemají křižáky,inkvizici,pedofily,atd
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 7:18:16
Bydliště: havířov

Re: Co se rozumí v buddhismu „probuzením“ ?

Nový příspěvekod teonik » čtv 12. dub 2012 11:40:01

a co se stane s tebou,Petře,když se probudím?
anebo,proboha,co se stane se mnou,když se probudíš ty?
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 7:18:16
Bydliště: havířov

Re: Co se rozumí v buddhismu „probuzením“ ?

Nový příspěvekod Dan » čtv 12. dub 2012 13:20:19

Záleží na tom vůbec co tím ostatní lidé myslí?
----->>>Lidské zvíře- Pád <<<-----
Dan
 
Příspěvky: 134
Registrován: čtv 13. říj 2011 6:56:20

Re: Co se rozumí v buddhismu „probuzením“ ?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 12. dub 2012 13:40:03

Dan píše:Záleží na tom vůbec co tím ostatní lidé myslí?

Když člověku nezáleží na tom, co tím kterým slovem myslí jiní, OK.
Pak ale těžko může s nimi komunikovat prostřednictvím slov na diskusním fóru :)
Návštěvník
 

Re: Co se rozumí v buddhismu „probuzením“ ?

Nový příspěvekod teonik » čtv 12. dub 2012 13:44:56

ahoj Dane

Záleží na tom vůbec co tím ostatní lidé myslí?


určitě myslím,že nijak zvlášt

stejně jako nijak zvlášt nezáleží na tom,co si myslí jakýsi tiberion o přežití

jen se tady tak bavíme,každý prostě se svýma hračkama...
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 7:18:16
Bydliště: havířov

Re: Co se rozumí v buddhismu „probuzením“ ?

Nový příspěvekod Dan » čtv 12. dub 2012 14:09:55

Návštěvník píše:Pak ale těžko může s nimi komunikovat prostřednictvím slov na diskusním fóru :)

Jo, jo, já vím. Diskuzní forum. Jenom mě zajímalo proč je přínosnější si o tom číst a hádat se s ostatníma co přesně znamená to a tamto, než to pochopit sám.


teonik píše:ahoj Dane

Záleží na tom vůbec co tím ostatní lidé myslí?


určitě myslím,že nijak zvlášt

stejně jako nijak zvlášt nezáleží na tom,co si myslí jakýsi tiberion o přežití


Haha :)
----->>>Lidské zvíře- Pád <<<-----
Dan
 
Příspěvky: 134
Registrován: čtv 13. říj 2011 6:56:20

Re: Co se rozumí v buddhismu „probuzením“ ?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 12. dub 2012 14:32:16

Dan píše:
Návštěvník píše:Pak ale těžko může s nimi komunikovat prostřednictvím slov na diskusním fóru :)

Jo, jo, já vím. Diskuzní forum. Jenom mě zajímalo proč je přínosnější si o tom číst a hádat se s ostatníma co přesně znamená to a tamto, než to pochopit sám.

Někdo se rád hádá, ale jsou i takoví, kteří si rádi vyměňují zkušenosti. Můžu napsat, co se momentálně osvědčuje mně, můžu porovnáváním našich zkušeností objevit, co v mé praxi nemusí být OK, můžu se dozvědět, co se osvědčuje někomu jinému. Záleží na každém, jestli vnímá fóra jako arénu k utvrzování se ve vlastních názorech, nebo jako příležitost setkávat se i s jinými pohledy a s trochu odlišným druhem zkušeností na cestě k probuzení.
No a pak existují účastníci, kteří si prostě rádi zablbnou a zaskotačí :)
Návštěvník
 


Zpět na Malý Vlk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník