Stín

Pouze pro registrované členy, je zde psaní bez jakýchkoliv pravidel a bez mazání příspěvků.

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. dub 2019 9:18:01

Návštěvník
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. dub 2019 9:24:16

Archetyp

Struktura psychiky

Podle C. G. Junga můžeme psychiku rozdělit na několik vrstev. Pod úrovní běžného vědomí se nachází vrstva osobního nevědomí, ta však spočívá ještě na hlubší vrstvě, nazvané kolektivní nevědomí. Modernější pojmenování pro tuto vrstvu zní objektivní psýché. Obsahem této vrstvy jsou způsoby chování, které jsou společné všem individuím, proto Jung volí označení kolektivní nevědomí. Pojem objektivní psýché vyjadřuje totéž: univerzální strukturu lidského druhu. Můžeme je používat jako synonyma. Protipólem kolektivního nevědomí je kolektivní vědomí: kulturní svět sdílených hodnot a norem.

O obsahu nevědomí můžeme hovořit jen potud, pokud jsme schopni prokázat jeho obsahy. (Jung) Zatímco obsahy osobního vědomí jsou citově zabarvené komplexy, obsahy kolektivného nevědomí jsou archetypy. Archetypy jsou "vrozené vzorce imaginace a cítění"


Archetypy:

Persona
Budeme-li postupovat od povrchu směrem do hloubky, setkáme se nejprve s archetypem persony. Persona je jednoduše řečeno naší maskou, kterou sice nejsme, ale domníváme se, že jí jsme a naše okolí se to domnívá také. Persona je mostem mezi námi a společností (světem kolektivního vědomí). Odpovídá naší společenské roli, s níž se více či méně identifikujeme.

Anima a animus
Komplementárním protikladem persony je dvojice archetpyů Anima / Animus. Komplementární proto, že zatímco persona představuje most k vnějšímu světu, anima (v případě muže) a animus (v případě ženy) představují spojení s nitrem a nevědomím. Jedná se o obraz ženství v psýché muže a obraz mužství v psýché ženy, který poznáváme skrze projekci na osobu opačného pohlaví.

Persona, animus a anima jsou struktury vztahů. Struktury identity tvoří já a stín.

Já a Stín
Já odpovídá naší identitě: sebeobrazu, s kterým se ztotožňujeme, zatímco stín tomu, co bylo výchovou zavrženo jako neslučitelné s představou já, tudíž to, s čím se identifikovat nechceme. Přesto obě části tvoří komplementární dvojici protikladů, z nichž jedna byla vynešena na "světlo vědomí" a druhá "zavržena do tmy." Stín může obsahovat i potenciálně přínosné kvality, které jáskému sebeobrazu chybí.

Dítě
Za předznamenání Bytostného Já můžeme považovat achetyp dítěte. Je to symbol nadčasové, potenciální celosti, která je tváří v tvář moci přírody nepatrná a zranitelná, má však nekonečný potenciál - jako hořčičné semínko (nekonečně malé a nekonečně velké). Je to symbol počátku a konce, toho co je nebo bylo, než vzniklo "já" a toho, co je nebo bude, až "já" zanikne. Tento paradox se zjevuje mýtem o věčném návratu nebo o cestě hrdiny tam a zase zpátky (Tolkienův Hobit).

Hrdina
Hrdina je archetypem vítězství vědomí nad nevědomím, světla nad temnotou. Můžeme jej považovat za aktualizaci potenciálu, které v sobě nese archetyp dítěte, který však vyžaduje hrdinský čin, konflikt s protichůdnými silami nevědomí, které na sebe v pohádkách berou podobu příšer nebo osudových překážek (Odysseus navracející se do rodné Ithaky). Nad nimi musí zvítězit důvtipem a odvahou.

Koré
K tomu, aby hrdina procitl z dítěte a vypravil se na svou hrdinskou pouť, potřebuje povzbuzení a pokyn od archetypu Koré (puer, panny). Kóré je pro muže součástí jeho animy (tudíž ji většinou poznává jen jako projekci), pro ženu je však součástí její hlubší ženské podstaty, která tvoří komplementární dvojici s archetypem matky (Démétér - Koré, matka - dcera, stáří - mládí). Tato ženská dyáda je metaforou nekonečného řetězu života, která z ženy snímá pocit tíže a izolace a poskytuje jí pocit katarze a znovuzrození.


Stařec a Matka
O tom, kam hrdina směřuje, jaký je smysl jeho cesty, je poučen archetypem moudrého starce, personifikací neomezeného ducha, moudrosti a životního smyslu. K archetypu starce je komplementární archetyp matky, milující a starostlivý, ale také divoký a nespoutaný zdroj všeho života a veškeré mnohotvárnosti psychiky: ochraňuje, ale i pohlcuje, jako bohyně Kálí život dává i bere. Matka jakoby říkala "odkud", stařec "kam". Pokud matka představuje zemi, hmotu a genetickou nebo osudovou dannost, pak stařec představuje nebe, transcendenci, moudrost a neomezenou svobodu ducha. V grafologii odpovídá archetyp matky symbolicky vlevo (odkud) a stařec vpravo (kam).

Bytostné Já

Ústředním, pořádajícím archetypem, k němuž hrdina směřuje, je Bytostné Já, centrální archetyp řádu, který se může promítat jako slunce nebo Bůh. Jeho typickým zobrazením je kruhovitá mandala, často obsahující symboliku kvaternity (čtvernosti). Tento archetyp je nejméně empiricky doložitelný, avšak pojmově nenahraditelný z hlediska popisu obecné struktury psýché a archetypů. Je spojen s nejvyšší mírou numinozity.

http://ografologii.blogspot.com/2008/05/archetypy.html
Návštěvník
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. dub 2019 9:52:00

Návštěvník píše:
Archetyp

Struktura psychiky

Já a Stín
Já odpovídá naší identitě: sebeobrazu, s kterým se ztotožňujeme, zatímco stín tomu, co bylo výchovou zavrženo jako neslučitelné s představou já, tudíž to, s čím se identifikovat nechceme. Přesto obě části tvoří komplementární dvojici protikladů, z nichž jedna byla vynešena na "světlo vědomí" a druhá "zavržena do tmy." Stín může obsahovat i potenciálně přínosné kvality, které jáskému sebeobrazu chybí.




:yes:
Návštěvník
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. dub 2019 12:42:17

Linda píše:Taře:

Někomu vadí, když se dělím o svoje zkušenosti, o to, co mi pomáhá,
někomu ne a projeví o to co píšu zájem - třeba v sz.


Obrázek


A i kdyby to pomohlo jen jedinému, který je už tak daleko, že to umí použít, tak se to vyplatilo.
Obdobně to popisuje Nisargadatta. Když se setrvává v "já jsem", tak začnou lízt všechny ty podvědomé, zastrčené obsahy nahoru - do vědomí. Má se to přijmout, pozorovat, prozkoumat. Bez stálé vědomé pozornosti to podle něj nejde. Tedy to samé, co vás učili Tomášovi.
:)
Návštěvník
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Linda » čtv 11. dub 2019 19:41:08

Integrování stínů není příjímáním negativního hodnocení těch druhých, ani sebe sama, je to prosvětlování stínů láskyplností.

Z Hawkinsovy knihy
Dissolving the Ego, Realizing the Self
Rozpouštění ega, realizace JÁ

Jak lze integrovat svoje negativní pocity a zvyšovat tak vibrační úroveň, na které se právě nacházíme?
Plným uvědoměním si každého negativního pocitu, který se v nás právě objevil, jeho přijetím a pokojným pozorováním:

Z Hawkinsovy knihy
Letting Go: The Pathway of Surrender
Neulpívat: cesta odevzdávání


Tazatel:
Jsem učitel a studenti mě někdy obtěžují. Jako jejich učitel chci tu svou rozmrzelost překonat, abych jim mohl být užitečný. Co doporučujete?

Dr. Hawkins:
Za prvé přijmout fakt, že jste naštvaný a že je v pořádku být otrávený. Je to cena za lidské vědomí. Nechte rozmrzelost plně vyvstat, aniž byste ji nějak nazýval nebo ji vztahoval k určité osobě. Místo abyste ji odmítal, můžete požádat, aby se jí objevilo víc. Vnímejte, že je to prostě energie negativity. Toto pozorování ji odosobní. Pak se sám sebe zeptejte, jestli jste ochotný od této energie upustit? Energie se tím přesune do vyšších vibrací.

Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Stín

Nový příspěvekod vostal petr » pát 12. dub 2019 0:38:34

Jana píše:
Návštěvník píše:
Neosobní pozorování není aktivitou osobního já, ale pozorujícího prázdného vědomí, které tak rozpouští v sobě to, co ze Sebe sama promítá


= rozpouští pozorovaný stín.


Opravdu?

Když tady není žádné ztotožnění s falešným já a je tady jen pravé Já, kde by se tady vzal nějaký stín, který by bylo třeba rozpouštět?


To víš,

lidi rádi zaměnují osobní za neosobní,

osobní pozorování za neosobní pozorování,

lásku za Lásku,

jenže ono se to pozná,

jenoduše podle toho, ŽE O TOM FURT TA JEJICH VOSOBA MELE ROKY STÁLE DOKOLA....



jednoduchý, že.... :D
vostal petr
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Jana » pát 12. dub 2019 5:33:26

vostal petr píše:
jenže ono se to pozná,

jenoduše podle toho, ŽE O TOM FURT TA JEJICH VOSOBA MELE ROKY STÁLE DOKOLA....



jednoduchý, že.... :D


Ano přesně tak, všichni tady o tom melou, jen já jsem zticha.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 12. dub 2019 5:43:23

Linda píše:Jak lze integrovat svoje negativní pocity a zvyšovat tak vibrační úroveň, na které se právě nacházíme?
Plným uvědoměním si každého negativního pocitu, který se v nás právě objevil, jeho přijetím a pokojným pozorováním:




Podle Nisargadatty je především účinné, když se přijímá bolest.

Nisargadatta: "Radost se přijímá velmi ochotně, zatímco proti bolesti se osobní Já vší mocí brání. Protože přijímání bolesti znamená popření osobního Já a toto Já stojí v cestě opravdovému štěstí, otevírá bezpodmínečné přijímání bolesti dveře ke štěstí."

To se dá zde dobře pozorovat v diskuzích. Když se někdo - především místní muži - otevře bolesti a přijímá ji, začnou mít jejich zkušenosti, o které se zde dělí, opravdou hloubku. Ale jak se to uzavře, tak je to zase jen takové povrchní klábosení o tom, kdo "to" má větší a vzájemé kritizování. :(

:)
Návštěvník
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Jana » pát 12. dub 2019 6:11:56

Návštěvník píše:
Linda píše:Jak lze integrovat svoje negativní pocity a zvyšovat tak vibrační úroveň, na které se právě nacházíme?
Plným uvědoměním si každého negativního pocitu, který se v nás právě objevil, jeho přijetím a pokojným pozorováním:




Podle Nisargadatty je především účinné, když se přijímá bolest.

Nisargadatta: "Radost se přijímá velmi ochotně, zatímco proti bolesti se osobní Já vší mocí brání. Protože přijímání bolesti znamená popření osobního Já a toto Já stojí v cestě opravdovému štěstí, otevírá bezpodmínečné přijímání bolesti dveře ke štěstí."

To se dá zde dobře pozorovat v diskuzích. Když se někdo - především místní muži - otevře bolesti a přijímá ji, začnou mít jejich zkušenosti, o které se zde dělí, opravdou hloubku. Ale jak se to uzavře, tak je to zase jen takové povrchní klábosení o tom, kdo "to" má větší a vzájemé kritizování. :(

:)

Nepíšu o cestě, ale o poznávání sebe v každé bytosti.

Samo sebou se můžeš na druhého dívat přes své nejtemnější stíny v mysli, vidět ho jako to nejhorší, dát mu to najevo, způsobit mu tím případnou bolest a čelit tomu, že přijmeš bolest, až Ti to vrátí, ale tohle celé je přece z té nejtemnější nevědomosti, kým jsme.

Nicméně přijetí všeho včetně bolesti, poznávání všeho, jako dobré, uvolňuje z připoutanosti k tělu a mysli, uvolňuje z pozice ega a umožňuje poznávání pravého Já.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 12. dub 2019 6:19:05

Jana píše:Samo sebou se můžeš na druhého dívat přes své nejtemnější stíny v mysli, dát mu to najevo, způsobit mu tím případnou bolest a čelit tomu, že přijmeš bolest, až Ti to vrátí, ale tohle celé je přece z té nejtemnější nevědomosti, kým jsme.



Dělat si takovéhle představy o druhém nemá s bezpodmínečným přijímáním bolesti nic společného.
:)
Návštěvník
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Jana » pát 12. dub 2019 6:33:01

Návštěvník píše:
Jana píše:Samo sebou se můžeš na druhého dívat přes své nejtemnější stíny v mysli, dát mu to najevo, způsobit mu tím případnou bolest a čelit tomu, že přijmeš bolest, až Ti to vrátí, ale tohle celé je přece z té nejtemnější nevědomosti, kým jsme.



Dělat si takovéhle představy o druhém nemá s bezpodmínečným přijímáním bolesti nic společného.
:)


S vědomím kým jsi, kým jsme, čím to všechno je, tedy když druhá bytost je Tvým vlastním já v jiné formě, je působení bolesti druhému prakticky tímtéž, jako působení bolesti sobě, je to stejné. Tedy působení a přijímání bolesti je také stejné.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 12. dub 2019 7:51:32

Jana píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:Samo sebou se můžeš na druhého dívat přes své nejtemnější stíny v mysli, dát mu to najevo, způsobit mu tím případnou bolest a čelit tomu, že přijmeš bolest, až Ti to vrátí, ale tohle celé je přece z té nejtemnější nevědomosti, kým jsme.



Dělat si takovéhle představy o druhém nemá s bezpodmínečným přijímáním bolesti nic společného.
:)


S vědomím kým jsi, kým jsme, čím to všechno je, tedy když druhá bytost je Tvým vlastním já v jiné formě, je působení bolesti druhému prakticky tímtéž, jako působení bolesti sobě, je to stejné. Tedy působení a přijímání bolesti je také stejné.


Tomu se říká soucit. Dotaženo do dokonalosti, stává se pro nás bolestí i bolest působená jiným bytostem jejich nevědomostí, že naše samotná nevinná existence může v jiných bytostech podle úrovně jejich pohledu na nás, probouzet odpor: stud, vinu, beznaděj, zármutek, strach, touhu, hněv, pýchu....

A tady je to místo, kde pro nás jako konatele je konečná. Soucit něco takového nedovoluje. Proto s poznáním skutečného soucitu z děje mizíme jako konatel, jako osoba, která může být příčinou něčeho takového a vpouštíme na své místo Boha, který stvořil vše dobré a nic zlého nepůsobí. Zůstává tady jen láska, která je Bohem a všemi těmi bytostmi, ať už je jejich projev jakýkoliv.
Návštěvník
 

Re: Stín

Nový příspěvekod vostal petr » pát 12. dub 2019 8:19:12

Jana píše:
vostal petr píše:
jenže ono se to pozná,

jenoduše podle toho, ŽE O TOM FURT TA JEJICH VOSOBA MELE ROKY STÁLE DOKOLA....



jednoduchý, že.... :D


Ano přesně tak, všichni tady o tom melou, jen já jsem zticha.


Já si z ticha nedělám cíl,

to bych vo tom pak tady roky mlel stále dokola jako ty nebo Lída a další,

je totiž spousta věcí kterých lze dosáhnout osobním záměrem a snahou a věnováním pozornosti

a na straně druhé jsou věci, kterých nelze dosáhnout osobním záměrem a snahou a věnováním pozornosti,

a ticho je jedním z nich,

ty další jsem tady už mnohokráte vyjmenovával....
vostal petr
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 12. dub 2019 8:20:13

Jana píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:Samo sebou se můžeš na druhého dívat přes své nejtemnější stíny v mysli, dát mu to najevo, způsobit mu tím případnou bolest a čelit tomu, že přijmeš bolest, až Ti to vrátí, ale tohle celé je přece z té nejtemnější nevědomosti, kým jsme.



Dělat si takovéhle představy o druhém nemá s bezpodmínečným přijímáním bolesti nic společného.
:)


S vědomím kým jsi,


Lída otevřela to vlákno pro hledající = tedy pro ty, co nemají vědomí, kým jsou. Učí zde velmi důležitou práci se stínem, kterou prošel např. Nisargadatta, když setrvával v "já jsem".
Obdobně pak učil, že bezpodmínečné přijímání bolesti vede ke skutečnému štěstí.

Co je na tom špatně, Jano? Proč to musíš mazat a mne kvůli tomu banovat?
Návštěvník
 

Re: Stín

Nový příspěvekod vostal petr » pát 12. dub 2019 8:31:59

Učí zde velmi důležitou práci se stínem, kterou prošel např. Nisargadatta, když setrvával v "já jsem".


Jaká pak práce ???

Prostě jen zůstaval v klidu, klid je to co rozpouští připoutanosti,

pokud někdo k tomu potřebuje nějakou znalost postupu, najde si ji v dzogčhenu,

to je popis toho jak přirozeně funguje relaxace (tedy jak je dualita spontánně přijímána do Vědomí)


Nejspíše vo tom bude muset Lída založit v nejbližšších letech alespon každý rok pět nových vláken vo stínu

a sepsat nám vše, co vo tom kdejakej psycholog kdy sepsal a vybádal....
vostal petr
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Linda » pát 12. dub 2019 8:36:07

Jana píše:Z mého pohledu je stínem myšlenka, která brání možnosti vidět ostatní bytosti jako naše vlastní já v jiné formě.

Není. Koho to zajímá, snadno zjistí, že stín jsou naše neuvědomované pocity a emoce, které nás ovládají z důvodů, o nichž nemáme ani tušení, a rozhodují, jak zareagujeme na to, co se právě děje.

Jana píše: Tedy stínem, který brání poznávat naše pravé Já, je víra, že víme, co je špatně.

Opět omyl. Stín je to, co v nás vyvolává neuvědomovanou potřebu podléhát svým domněnkám a z nich vyplývajícímu přesvědčení, které můžeme mít i v tom nejlepším, naprosto pozitivním úmyslu.

Jana píše:Tím nevědomým stínem je pak víra, že ten stín špatnosti v naší vlastní mysli se týká někoho druhého.

Do třetice omyl.

Žádný stín špatnosti neexistuje. To co C.G.Jung a současná psychologie označuje jako stín je souhrn všech našich nerozpoznaných a neuvědomovaných motivací, tj. příčin, důvodů, proč na to co se děje zareagujeme v sebeklamu a neuvědomované sebeobraně, ať už zareagujeme pozitivně, nebo negativně.

Když pochopíme, co je stín, a objeví se v nás zájem zjistit něco víc o nejrůznějších způsobech, kterými nás skrze naše neuvědomované motivace ovládá naše podvědomí, můžeme se o tom dozvědět spoustu zajímavých a užitečných informací.

A dokud se ten zájem neobjeví?

Budeme dál existenci stínu ignorovat, až nás nakonec život přinutí začít si v sobě ty doteď nevnímané reakce uvědomovat. Jestli to bude v téhle inkarnaci nebo až v některé další závisí zřejmě i na naší karmě.

Asi nezbývá než popřát si navzájem dar Milosti, který přináší pokoru a ochotu učit se ze všeho, včetně důsledků vlastního jednání Obrázek


Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 12. dub 2019 8:43:04

vostal petr píše:
Učí zde velmi důležitou práci se stínem, kterou prošel např. Nisargadatta, když setrvával v "já jsem".


Jaká pak práce ???



Řekl, že při setrvávání v "já jsem" začaly z podvědomí vycházet potlačené obsahy do vědomí a že je potřeba je přijmout, pozorovat a prozkoumat. Tím přijímáním se objevují další a další a že se tím uvolní spousta energie, která je pak člověku k dispozici.
:)
Návštěvník
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 12. dub 2019 8:49:29

Linda píše:
Jana píše:Z mého pohledu je stínem myšlenka, která brání možnosti vidět ostatní bytosti jako naše vlastní já v jiné formě.

Není. Koho to zajímá, snadno zjistí, že stín jsou naše neuvědomované pocity a emoce, které nás ovládají z důvodů, o nichž nemáme ani tušení, a rozhodují, jak zareagujeme na to, co se právě děje.



Obvykle jsou potlačované. A toto potlačování spotřebovává spousty energie, která pak chybí k něčemu důležitějšímu.
:)
Návštěvník
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Jana » pát 12. dub 2019 8:57:28

Linda píše:
Jana píše:Z mého pohledu je stínem myšlenka, která brání možnosti vidět ostatní bytosti jako naše vlastní já v jiné formě.

Není. Koho to zajímá, snadno zjistí, že stín jsou naše neuvědomované pocity a emoce, které nás ovládají z důvodů, o nichž nemáme ani tušení, a rozhodují, jak zareagujeme na to, co se právě děje.

To prvotní je připoutanost k mysli, připoutanost k tělu je až následkem toho, i když při osvobozování se jeví jako prvotní pocity, emoce. V nevědomém podvědomí je víra v něco nedobrého, v podobě připoutanosti k myšlence. Kdyby v podvědomí byla víra jen v dobré, tak žádná připoutanost nevzniká. Vědomí je uvolněné, otevřené.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 12. dub 2019 9:04:22

Jana píše: Kdyby v podvědomí byla víra jen v dobré,


To je právě funkce pod-vědomí, že se do něj ukládají (= potlačují) obsahy, o kterých byl člověk učen, že nejsou dobré = stín. Všechno ostatní je ve vědomí - tedy i jakákoliv víra.
:)
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na OTEVŘENÝ PROSTOR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků