Vůle

Vůle

Nový příspěvekod miroslav » pát 12. říj 2018 13:53:49

Na Wikipedii píší toto:

Vůle může být:
vůle (úmysl) – chtění, záměr, úmysl, snaha o dosažení nějakého cíle, zájem na jeho dosažení, výsledek rozhodování, svoboda rozhodování
dobrá vůle, zlá vůle, žít s někým v dobré vůli (v dobrých vztazích)
vůle (psychická vlastnost) – schopnost jednat podle vlastního úmyslu (podle vlastní vůle), schopnost se rozhodnout
poruchy vůle:
hyperbulie – extrémně silná vůle, kterou člověk vykonává k dosažení nepřiměřených cílů
hypobulie – chorobně oslabená vůle realizovat své cíle


Mně vůle nepřipadá jako něco duchovně škodlivého, jako Vostálovi, který to často píše a vytýká Mistrům. Naopak vůle je prostředek, inteligence schopnost života podobně jako zrak, sluch, cit, představivost, paměť atd. Je to tedy ve své podstatě čistý nástroj. Duchovně omezující může být, když se s tou svojí vůlí identifikujeme, stejně jako se svými myšlenkami, představami,pocity atd.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Vůle

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. říj 2018 4:39:15

Dokud řídí život člověka ego, tak tady osobní vůle musí být. Ztráta osobní vůle by znamenala apatii, rezignaci na život.
Při Probuzení osobní vůle zmizí a je nahrazena vůlí všeobsažné lásky.

Probouzení se může se životem jedince různým způsobem zamávat. Při cestě vhledu, džňány, poznání, že tady není nikdo, kdo by mohl svou osobní vůlí něco řídit, může dojít na čas k vyřazení z provozu, třeba i k bezdomovectví. Probouzející pak "sedí Bohu na klíně", dokud se s ním zcela nesjednotí, dokud iluze osoby nevyprchá. Při cestě lásky, bhakti, zase může docházet k sebeobětovávání se pro blaho druhých. Ostatní jsou láskou a probouzející si začíná uvědomovat, že sám není nic. Vysvobozením je uvědomění, že ani on není ničím jiným, než ostatní, že i on je láskou.

V tomto mezidobí může docházet k různým psychospirituálním krizím, kdy se vedle neschopnosti používat osobní vůli může objevovat strach ze ztráty osobní vůle. Mohou se objevit bolesti hlavy, deprese, mimořádné stavy vědomí, mystické, paranormální či jiné neobvyklé zážitky, mohou se dostavovat potíže se zvládáním každodenního života. Může se objevovat mimosmyslového vnímání, předpovídání budoucnosti, zážitky existence mimo vlastní tělo, kontakt s duchy, svatými. Ve vědomí se mohou objevovat mytologická témata a člověk může mít pocit, že je vyvoleným, spasitelem lidstva, nebo třeba i ďáblem.
Návštěvník
 

Re: Vůle

Nový příspěvekod miroslav » úte 16. říj 2018 18:39:31

Návštěvník píše:Dokud řídí život člověka ego, tak tady osobní vůle musí být. Ztráta osobní vůle by znamenala apatii, rezignaci na život.
Při Probuzení osobní vůle zmizí a je nahrazena vůlí všeobsažné lásky.

Probouzení se může se životem jedince různým způsobem zamávat. Při cestě vhledu, džňány, poznání, že tady není nikdo, kdo by mohl svou osobní vůlí něco řídit, může dojít na čas k vyřazení z provozu, třeba i k bezdomovectví. Probouzející pak "sedí Bohu na klíně", dokud se s ním zcela nesjednotí, dokud iluze osoby nevyprchá. Při cestě lásky, bhakti, zase může docházet k sebeobětovávání se pro blaho druhých. Ostatní jsou láskou a probouzející si začíná uvědomovat, že sám není nic. Vysvobozením je uvědomění, že ani on není ničím jiným, než ostatní, že i on je láskou.

V tomto mezidobí může docházet k různým psychospirituálním krizím, kdy se vedle neschopnosti používat osobní vůli může objevovat strach ze ztráty osobní vůle. Mohou se objevit bolesti hlavy, deprese, mimořádné stavy vědomí, mystické, paranormální či jiné neobvyklé zážitky, mohou se dostavovat potíže se zvládáním každodenního života. Může se objevovat mimosmyslového vnímání, předpovídání budoucnosti, zážitky existence mimo vlastní tělo, kontakt s duchy, svatými. Ve vědomí se mohou objevovat mytologická témata a člověk může mít pocit, že je vyvoleným, spasitelem lidstva, nebo třeba i ďáblem.


Tohle je pěkné shrnutí, ale jaksi jenom "zvenku", popisně.
Mne zajímá jak kdo vidí, cítí co to je vůle jako taková. Každý ji máme, používáme, co to tedy v nás je? Co to je ta vůle. Jedno jestli osobní nebo neosobní. Osobní pouze znamená, že se s vůlí člověk identifikuje.
Jsou různé pojmy vztahující se k vůli - Boží vůle, nebo třeba Shopenhauer ji definuje jako jeden ze základních zdrojů světa - "Svět jako vůle a představa". S vůlí souvisí úsilí - to opět může být sebestředné, nebo neosobní. Kdo žije v zajetí osoby, ten si může myslet, že příčinou k úsilí může být jenom osobní chtění a že probuzenému vůle a úsilí mizí. Mizí jenom sebestředná deformace, omezení.

Mne k té otázce vůle inspiroval Vostál, který za vším vidí "voluntarismus". Tedy že vůle je něco špatně. Nejspíš proto že to je jediné, s čím má duchovní zkušenost, je relaxace.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Vůle

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 17. říj 2018 7:50:52

Co to je vůle jako taková?
Definice z wiki:

vůle (úmysl) – chtění, záměr, úmysl, snaha o dosažení nějakého cíle, zájem na jeho dosažení, výsledek rozhodování, svoboda rozhodování

vůle (psychická vlastnost)
– schopnost jednat podle vlastního úmyslu (podle vlastní vůle), schopnost se rozhodnout

Vůle k životu může vypadat třeba i takhle:
Obrázek

Co je to Boží vůle?
Nejspíš to, že všechno je takové, jaké to je.
Návštěvník
 

Re: Vůle

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 20. říj 2018 8:26:27

„Jediný způsob, jak někoho změnit, je změnit to, co si o něm myslíš.“
Will Bowen
Návštěvník
 

Re: Vůle

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 20. říj 2018 8:59:04

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Vůle

Nový příspěvekod vostal petr » sob 20. říj 2018 9:35:23

Re: Zenové příběhy

Příspěvekod Tara » čtv 18. říj 2018 8:47:26
Jeden zvláště horlivý novic se dnem i nocí cvičil v zazenu, snad ani nespal a jedl pramálo.
Mistr si ho povolal k sobě a radil mu, aby omezil své usilování a bral větší ohled na své zdraví.
"Ale já hledám vysvobození a nechci ztrácet čas," vysvětloval novic.
"A odkud víš." zeptal se ho mistr, "že osvícení běží před tebou a ty musíš za ním utíkat? Třeba je za tebou, pospíchá za tebou, a jen tě při tvém tempu nedokáže dohonit."
vostal petr
 

Re: Vůle

Nový příspěvekod Tara » sob 20. říj 2018 11:19:23

Já se teda přiznám, já mám slabou vůli :-)
Např., vím, že bych neměla....., vím, že bych měla...., abych byla zdravější, štíhlejší, tím i krásnější, možná i šťastnější, :-) ale ....

Není mi vlastní něco tlačit přes pilu, násilně, s omezováním a tím vyvoláváním těchto nepříjemných pocitů absťáku a tak nějak mám vyzkoušeno, že to stejně k ničemu nevedlo, viz. můj boj s kouřením. Až když jsem ten boj vzdala, absolutně to (se) vzdala, kouření ode mne odpadlo samo a vůbec nevím, jak se to tak mohlo stát, samo, ale stalo se.

Tak nějak by to mělo, mohlo ? fungovat i s jinými neřestmi, ale zatím teda výsledek nejistý :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Vůle

Nový příspěvekod Tara » sob 20. říj 2018 11:23:41

Už ta vůůůůůůůl e :-) někdy ráno vstanout a jít, no teď spíše belhat se do práce :-)

To je zajímavé vůl e

vůl eeee

:-)

No, to se Miroslavovi nebude líbit, on je ten praktikující a určitě s pevnou vůlí, chjo... :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Vůle

Nový příspěvekod Mrkev » sob 20. říj 2018 13:15:12

Mistr pravil: " pokud máš pocit osobní vůle, tak ji použij, pokud ne, tak ne"

No a co říct k vůli boží tedy absolutní a vesmírné:
Pro mě je to spontánní pohyb. Vůle či touha po projevu, kdy nehybné se dává do pohybu, aniž by přestalo být nehybným. Bohužel k popisu takových věcí jsou k dispozici, jen slova běžně popisují relativní (osobní) jevy. A to pak svádí k mylným představám.
Kosmická vůle je tady bez toho, aby jí někdo vládl (disponoval), což už asi podle slovníku jsme mimo definici vůle.
Ono je pak asi lepší obrátit se k básnickým obratům, např. je to Tanec Nejvyššího.
:)
Mrkev
 

Re: Vůle

Nový příspěvekod vostal petr » sob 20. říj 2018 14:13:05

Pro mě je to spontánní pohyb. Vůle či touha po projevu, kdy nehybné se dává do pohybu, aniž by přestalo být nehybným.


To je OK,

ale to podstatný je, že je to konání bez záměru, cíle a zisku
vostal petr
 

Re: Vůle

Nový příspěvekod Mrkev » sob 20. říj 2018 15:58:54

vostal petr píše:
Pro mě je to spontánní pohyb. Vůle či touha po projevu, kdy nehybné se dává do pohybu, aniž by přestalo být nehybným.


To je OK,

ale to podstatný je, že je to konání bez záměru, cíle a zisku


Podstatný je, že je to pohyb Já. Tanec Nejvyššího.
Je bez záměru, cíle a zisku.

Kosmický tanec v sobě zahrnuje i pohyb miliard individuí, která se pohybují tělesně, emočně, myšlenkově, tak že to tvoří snahu i relaxaci. Doporučení snažit se i doporučení relaxovat. Přilnutí ke konceptu a jeho opuštění.
Mrkev
 

Re: Vůle

Nový příspěvekod vostal petr » sob 20. říj 2018 16:25:35

Kosmický tanec


To je pouze hudba či melodie,

ale, jak kdo tancuje, to je už jeho věc

a každej pak tancuje jinak...
vostal petr
 

Re: Vůle

Nový příspěvekod občasný čtenář » sob 20. říj 2018 16:33:57

Podstatný je, že je to pohyb Já. Tanec Nejvyššího.
Je bez záměru, cíle a zisku.

Kosmický tanec v sobě zahrnuje i pohyb miliard individuí, která se pohybují tělesně, emočně, myšlenkově, tak že to tvoří snahu i relaxaci. Doporučení snažit se i doporučení relaxovat. Přilnutí ke konceptu a jeho opuštění.


yes
občasný čtenář
 

Re: Vůle

Nový příspěvekod vostal petr » sob 20. říj 2018 16:44:30

vostal petr
 

Re: Vůle

Nový příspěvekod vostal petr » sob 20. říj 2018 16:48:24

.


























vostal petr
 

Re: Vůle

Nový příspěvekod vostal petr » ned 21. říj 2018 8:04:06

Pro mě má slovo "vůle" jisté negativní zabarvení. Vnímám ji víc jako volbu a úsilí, které může být bezohledné k ostatním a jít proti jejich zájmům. Nemám ten pojem spojený s dialogem a kompromisem v rámci nějaké skupiny lidí a beru ho víc jako osobní cílené směřování. Myslím si, že to takhle mohou mít i další lidé včetně vostalpetra.

Začíná to někde u Nietzscheho a pokračuje nacistickým Německem, tam někde byl ten termín zneužit.

Co je dobré ? - Všechno, co v Člověku zvyšuje cit m
oci, vůli k moci, moc samotnou.
Co je špatné ? - Všechno, co pochází ze slabosti.
Co je štěstí ? - Cítit, že moc vzrůstá - že překoná
váme překážku. Ne spokojenost, ale vůle k moci; ne
mír, ale
válka; ne ctnost, ale zdatnost (ctnost v renesanční
m stylu, virtu, ctnost bez moralínu).
Slabí a nezdařilí mají zahynout : první věta naší l
ásky k člověku. A má se jím k tomu ještě pomáhat.
Co je škodlivější než jakákoliv neřest ? Účinná sou
strast se všemi nezdařilými a slabými - křesťanství
...
- ANTIKRIST, Friedrich Nietzche


To je přece popis přirozeného instinktu, pudu sebezáchovy na kterém funguje celá živá příroda,

tedy popis evoluce a přirozeného výběru (silnější pes jebe)

takže každý druh rozvíjí to, co jej charakteristické,

pro člověka je to tedy nejen cítění a myšlení ale také

intuice a individualismus,

tedy specifické naprogramování jedince (karma)

Pokud se do toho nezasahuje planým moralizováním a omezováním vůle (výchova, škola, stát)

pak nedochází k rozdvojování vůle (dvojí mysli)

a každý člověk pak zcela přirozeně rozvíjí svůj talent,

a to je celá jeho duchovní cesta na principu vůle...
vostal petr
 

Re: Vůle

Nový příspěvekod dodo » ned 21. říj 2018 10:07:23

vostal petr píše:
Pro mě má slovo "vůle" jisté negativní zabarvení. Vnímám ji víc jako volbu a úsilí, které může být bezohledné k ostatním a jít proti jejich zájmům. Nemám ten pojem spojený s dialogem a kompromisem v rámci nějaké skupiny lidí a beru ho víc jako osobní cílené směřování. Myslím si, že to takhle mohou mít i další lidé včetně vostalpetra.

Začíná to někde u Nietzscheho a pokračuje nacistickým Německem, tam někde byl ten termín zneužit.

Co je dobré ? - Všechno, co v Člověku zvyšuje cit m
oci, vůli k moci, moc samotnou.
Co je špatné ? - Všechno, co pochází ze slabosti.
Co je štěstí ? - Cítit, že moc vzrůstá - že překoná
váme překážku. Ne spokojenost, ale vůle k moci; ne
mír, ale
válka; ne ctnost, ale zdatnost (ctnost v renesanční
m stylu, virtu, ctnost bez moralínu).
Slabí a nezdařilí mají zahynout : první věta naší l
ásky k člověku. A má se jím k tomu ještě pomáhat.
Co je škodlivější než jakákoliv neřest ? Účinná sou
strast se všemi nezdařilými a slabými - křesťanství
...
- ANTIKRIST, Friedrich Nietzche


To je přece popis přirozeného instinktu, pudu sebezáchovy na kterém funguje celá živá příroda,

tedy popis evoluce a přirozeného výběru (silnější pes jebe)

takže každý druh rozvíjí to, co jej charakteristické,

pro člověka je to tedy nejen cítění a myšlení ale také

intuice a individualismus,

tedy specifické naprogramování jedince (karma)

Pokud se do toho nezasahuje planým moralizováním a omezováním vůle (výchova, škola, stát)

pak nedochází k rozdvojování vůle (dvojí mysli)

a každý člověk pak zcela přirozeně rozvíjí svůj talent,

a to je celá jeho duchovní cesta na principu vůle...¨



Pravá duchovná cesta je cestou silných, ktorí sa „odvážili“ odolávať prírode manifestujúcej sa v každej bytosti jej bytostnými sklonmi (karme).

To je odolávať vlastným vnútorným tendenciám, rôzne strhávajúcim bytosť do rôznych stavov.

Nie je to teda cesta biednych živočíchov slepo podliehajúcich zákonom prírody, večného kolobehu rodenia sa, starnutia a smrti, furt dookola.

Z nepochopenia toho, potom plynú len nedorozumenia a konflikty.

Konflikty vnútorné aj vonkajšie, so všetkým čo k tomu patrí.

Bezvýhradné podliehanie bytostným silám a tendenciám je hnacou silou prírody. Silní jej rôznym spôsobom (podľa rôznych duchovných náuk) odolávajú,

aby sa z nej nakoniec úplne vymanili, čo je vlastne to oslobodenie či spása, najvyššie poznanie, prebudenie a t.d... a slabosi jej bezvýhradne podliehajú.

Je úplne fuk, že sa navonok okoliu aj slabosi javia ako silní, keď sa vnútri ustavične chvejú neistotou...
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Vůle

Nový příspěvekod dodo » ned 21. říj 2018 14:54:40

P.S.

Nechať veci byť tak ako sú, alebo odovzdať sa do vôle Božej, možno tiež za daných okolností chápať ako čin aktívny,

ktorým odporujujem vlastným bytostným skolonom, teda egu.

Pre vyhranenú osobnosť - ego, hnané bytostnými sklonmi je totiž vždy neprijateľné, nechávať veci byť tak ako sú, alebo odovzdať sa Bohu.

Pochopiteľne. To by predsa znamenalo jeho koniec.

:D
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Vůle

Nový příspěvekod občasný čtenář » ned 21. říj 2018 15:10:49

dodo píše:P.S.

odovzdať sa do vôle Božej, možno tiež za daných okolností chápať ako čin aktívny,

ktorým odporujujem vlastným bytostným skolonom, teda egu.


Moje zkušenost je, že každé odevzdání sebe, toho co se mi děje nebo svého momentálně aktivního sklonu do vůle Boží nemá sobě vůbec žádné odporování, ale naopak vděčnost a úlevu. Jako když odevzdáme svoje problémy s řešením nějaké pro nás podstatné záležitosti odborníkovi, který přesně ví, co je v dané situaci třeba.

Obrázek
občasný čtenář
 

Další

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků