Vůle

Vůle

Nový příspěvekod miroslav » pát 12. říj 2018 13:53:49

Zkopírováno i Inspiruj, kde ten, o kom se tu mluví, je tam prý zabanovaný

Trini píše:
armin píše:
vostal petr píše:relaxace je stav mimo vůli, mimo ano a ne a vede ke stavu mimo já...

PS.
Tam kde je záměr a cíl, tam je ego,

proto wu wei je konání bez záměru konání a bez cíle či zisku

Bylo by dobré pochopit, co je to vůle - jak vzniká, jak zaniká.

Vostál s uplatňováním vůle má evidentně problém u druhých. Ale uplatňování vlastní vůle nevidí a tak mu ani nevadí :)
A wu wei znamená pravě opačný postoj.

Vostálpetr problém nemá. Jen si tak blbne a občas je v tom perla. Asi jako ten motýl v Posledním jednorožci.
Zato ostatní mají obvykle problém s ním.

Mimochodem: Proč jsi to dal sem, kde je zřejmě Vostalpetr zabanovaný a nemůže tedy na to reagovat? Že bys měl problém s jeho případnou reakcí? ;)

Nevím, co si každý pod pojmem "vůle" představuje. Pro mě je "vůle", když se nutím dělat něco, co se mi vůbec nechce. Aspon tak mi to v dětství vysvětlili. "Musíš mít vůli!" Ale mně se nechce. :roll: "Musíš chtít." :sek: "Musíš!"

:)

Netušil jsem, že je tady zabanovaný. Tak to otevřu i na poradně.
Na Wikipedii píší toto:

Vůle může být:
vůle (úmysl) – chtění, záměr, úmysl, snaha o dosažení nějakého cíle, zájem na jeho dosažení, výsledek rozhodování, svoboda rozhodování
dobrá vůle, zlá vůle, žít s někým v dobré vůli (v dobrých vztazích)
vůle (psychická vlastnost) – schopnost jednat podle vlastního úmyslu (podle vlastní vůle), schopnost se rozhodnout
poruchy vůle:
hyperbulie – extrémně silná vůle, kterou člověk vykonává k dosažení nepřiměřených cílů
hypobulie – chorobně oslabená vůle realizovat své cíle

Mně vůle nepřipadá jako něco duchovně škodlivého, jako Vostálovi, který to často píše a vytýká Mistrům. Naopak vůle je prostředek, inteligence schopnost života podobně jako zrak, sluch, cit, představivost, paměť atd. Je to tedy ve své podstatě čistý nástroj. Duchovně omezující může být, když se s tou svojí vůlí identifikujeme, stejně jako se svými myšlenkami, představami,pocity atd.
miroslav

Re: Vůle

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. říj 2018 4:39:15

Dokud řídí život člověka ego, tak tady osobní vůle musí být. Ztráta osobní vůle by znamenala apatii, rezignaci na život.
Při Probuzení osobní vůle zmizí a je nahrazena vůlí všeobsažné lásky.

Probouzení se může se životem jedince různým způsobem zamávat. Při cestě vhledu, džňány, poznání, že tady není nikdo, kdo by mohl svou osobní vůlí něco řídit, může dojít na čas k vyřazení z provozu, třeba i k bezdomovectví. Probouzející pak "sedí Bohu na klíně", dokud se s ním zcela nesjednotí, dokud iluze osoby nevyprchá. Při cestě lásky, bhakti, zase může docházet k sebeobětovávání se pro blaho druhých. Ostatní jsou láskou a probouzející si začíná uvědomovat, že sám není nic. Vysvobozením je uvědomění, že ani on není ničím jiným, než ostatní, že i on je láskou.

V tomto mezidobí může docházet k různým psychospirituálním krizím, kdy se vedle neschopnosti používat osobní vůli může objevovat strach ze ztráty osobní vůle. Mohou se objevit bolesti hlavy, deprese, mimořádné stavy vědomí, mystické, paranormální či jiné neobvyklé zážitky, mohou se dostavovat potíže se zvládáním každodenního života. Může se objevovat mimosmyslového vnímání, předpovídání budoucnosti, zážitky existence mimo vlastní tělo, kontakt s duchy, svatými. Ve vědomí se mohou objevovat mytologická témata a člověk může mít pocit, že je vyvoleným, spasitelem lidstva, nebo třeba i ďáblem.
Návštěvník

Nový příspěvekod miroslav » úte 16. říj 2018 18:39:31

Návštěvník píše:Dokud řídí život člověka ego, tak tady osobní vůle musí být. Ztráta osobní vůle by znamenala apatii, rezignaci na život.
Při Probuzení osobní vůle zmizí a je nahrazena vůlí všeobsažné lásky.

Probouzení se může se životem jedince různým způsobem zamávat. Při cestě vhledu, džňány, poznání, že tady není nikdo, kdo by mohl svou osobní vůlí něco řídit, může dojít na čas k vyřazení z provozu, třeba i k bezdomovectví. Probouzející pak "sedí Bohu na klíně", dokud se s ním zcela nesjednotí, dokud iluze osoby nevyprchá. Při cestě lásky, bhakti, zase může docházet k sebeobětovávání se pro blaho druhých. Ostatní jsou láskou a probouzející si začíná uvědomovat, že sám není nic. Vysvobozením je uvědomění, že ani on není ničím jiným, než ostatní, že i on je láskou.

V tomto mezidobí může docházet k různým psychospirituálním krizím, kdy se vedle neschopnosti používat osobní vůli může objevovat strach ze ztráty osobní vůle. Mohou se objevit bolesti hlavy, deprese, mimořádné stavy vědomí, mystické, paranormální či jiné neobvyklé zážitky, mohou se dostavovat potíže se zvládáním každodenního života. Může se objevovat mimosmyslového vnímání, předpovídání budoucnosti, zážitky existence mimo vlastní tělo, kontakt s duchy, svatými. Ve vědomí se mohou objevovat mytologická témata a člověk může mít pocit, že je vyvoleným, spasitelem lidstva, nebo třeba i ďáblem.

Tohle je pěkné shrnutí, ale jaksi jenom "zvenku", popisně.
Mne zajímá jak kdo vidí, cítí co to je vůle jako taková. Každý ji máme, používáme, co to tedy v nás je? Co to je ta vůle. Jedno jestli osobní nebo neosobní. Osobní pouze znamená, že se s vůlí člověk identifikuje.
Jsou různé pojmy vztahující se k vůli - Boží vůle, nebo třeba Shopenhauer ji definuje jako jeden ze základních zdrojů světa - "Svět jako vůle a představa". S vůlí souvisí úsilí - to opět může být sebestředné, nebo neosobní. Kdo žije v zajetí osoby, ten si může myslet, že příčinou k úsilí může být jenom osobní chtění a že probuzenému vůle a úsilí mizí. Mizí jenom sebestředná deformace, omezení.

Mne k té otázce vůle inspiroval Vostál, který za vším vidí "voluntarismus". Tedy že vůle je něco špatně. Nejspíš proto že to je jediné, s čím má duchovní zkušenost, je relaxace.
miroslav

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 17. říj 2018 7:50:52

Co to je vůle jako taková?
Definice z wiki:

vůle (úmysl) – chtění, záměr, úmysl, snaha o dosažení nějakého cíle, zájem na jeho dosažení, výsledek rozhodování, svoboda rozhodování

vůle (psychická vlastnost)
– schopnost jednat podle vlastního úmyslu (podle vlastní vůle), schopnost se rozhodnout

Vůle k životu může vypadat třeba i takhle:
Obrázek

Co je to Boží vůle?
Nejspíš to, že všechno je takové, jaké to je.
Návštěvník

Nový příspěvekod vostal petr » sob 20. říj 2018 7:58:06

S vůlí přece není žádnej problém,

problém je pouze s vopicema, ty totiž nemaj vlastní vůli....

Měl by sis přečíst k tomu A.S. ještě Nietzeho, i když von taky neobjevil nic nového stejně jako A.S.

jeden vobšlehl Upanišády a druhej taoismus...
vostal petr

Nový příspěvekod vostal petr » sob 20. říj 2018 8:09:00

Nejspíš proto že to je jediné, s čím má duchovní zkušenost, je relaxace.

Především mám duchovní zkušenost s vopicema jako jsi ty nebo Jana,

takže pak dobře vidím, jak ta převzatá vůle co jste si nechali nalejt do hlavy vám mrdá v těch vašich blbejch vopičích hlavách...
vostal petr

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 20. říj 2018 8:26:27

vostal petr píše:problém je pouze s vopicema, ty totiž nemaj vlastní vůli....
...

„Jediný způsob, jak někoho změnit, je změnit to, co si o něm myslíš.“
Will Bowen
Návštěvník

Nový příspěvekod vostal petr » sob 20. říj 2018 8:29:29

Vostál s uplatňováním vůle má evidentně problém u druhých. Ale uplatňování vlastní vůle nevidí a tak mu ani nevadí :)
A wu wei znamená pravě opačný postoj.

Proč si doprdele něco vo tom taoismu nepřečteš ???

Taoisté jsou individualisté a anarchisté, takže jsou propagátoři vlastní individuální vůle,

a ne nějakých převzatých sraček vod Tomášů,

proto taky skrze vlastní vůli (talent) jsou schopni vobjevit to wu wei,

vo kterým většina těch mistrů nemá ani šajnu,

nebot jsou to kolektivistický vopice...

Já vím, je to hrozný když po tobě chci abys byl "svůj" a přestal jsi se hrabat v cizích sračkách,

jenže

ty už nic jinýho než ty převzatý sračky neznáš...
vostal petr

Nový příspěvekod vostal petr » sob 20. říj 2018 8:33:57

Návštěvník píše:
vostal petr píše:problém je pouze s vopicema, ty totiž nemaj vlastní vůli....
...

„Jediný způsob, jak někoho změnit, je změnit to, co si o něm myslíš.“
Will Bowen

Běž s tím někam, ty mysliteli..
vostal petr

Nový příspěvekod vostal petr » sob 20. říj 2018 8:53:05

Je nesmyslné měnit myšlení tak, aby ostatní nevadili, když se potřebuje, aby vadili.

Nic se nepotřebuje, kolektivistickej blbe,

jednota je dána bojem protikladů,

takže k tomu nic nepotřebuješ...
vostal petr

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 20. říj 2018 8:56:28

tak bojuj inteligente
Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 20. říj 2018 8:59:04

Obrázek
Návštěvník

Nový příspěvekod vostal petr » sob 20. říj 2018 9:32:56

Návštěvník píše:tak bojuj inteligente

Neměj vobavu,

von se vždycky najde kdo tlačí posedle na pilu

a komu lze zatlačit proti...

Jo kdyby si třeba někdo strkal mrkev do prdele, páč ho to baví a uspokojuje

tak proti této individuální vůli nic nemám,

ale když někdo tlačí převzatá kolektivistická hovna,

tak mu zatlačím rád...
vostal petr

Nový příspěvekod vostal petr » sob 20. říj 2018 9:35:23

Re: Zenové příběhy

Příspěvekod Tara » čtv 18. říj 2018 8:47:26
Jeden zvláště horlivý novic se dnem i nocí cvičil v zazenu, snad ani nespal a jedl pramálo.
Mistr si ho povolal k sobě a radil mu, aby omezil své usilování a bral větší ohled na své zdraví.
"Ale já hledám vysvobození a nechci ztrácet čas," vysvětloval novic.
"A odkud víš." zeptal se ho mistr, "že osvícení běží před tebou a ty musíš za ním utíkat? Třeba je za tebou, pospíchá za tebou, a jen tě při tvém tempu nedokáže dohonit."
vostal petr

Re: PRO ALAJU

Nový příspěvekod vostal petr » sob 20. říj 2018 9:55:09

Jo, Petr netlachá ani na Stokách, takže je asi mimo internet...

Jo, tam už chodit nebudu,

protože pokud někdo argumentuje v diskuzi tím, že je vlastníkem fora a míní vyhazovat lidi,

tak má u mě po píči, páč je debil,

to lze tolerovat jedině na duchovních webech, nebot duchovnáci by měli vědět, že "já" a "moje"

jsou klamné pocity a lze tedy o tom hovořit,

ovšem s debily co jsou vlastníky hoven je lépe ignorovat..

Takže tenhle web ignoruju...
vostal petr

Další

Zpět na Inspirativní myšlenky