Je svět skutečný?

Re: Je svět skutečný?

Nový příspěvekod miroslav » pát 29. kvě 2015 18:31:26

Tara píše:
Obrazně řečeno, dokud nevidíte očima druhého člověka, dokud neprožíváte jeho svět - jeho představu světa, je to znakem, že jste stále uzavřeni jen ve svém nepatrném individuálním vědomí a jeho prožívaných představách o tom jaký ten svět je nebo není.

Koukám, že to vyjádření zvedlo vlnu emocí.
Možná by stálo za to, Miroslave, přiblížit, co myslíš tím "vidět očima druhého člověka". Že to není o vidění např. toho, co drží v ruce nebo co právě dělá...

No to koukám, co taková docela neosobní úvaha s některými lidmi dělá.

Představovat si to primitivně, že vidím, co držím v ruce, tomu se nedivím.

Tato docela jasná úvaha (kterou mi připomněl Petřin citát) mne vedla už dávno k tomu, že jsem začal hledat "absolutní" vztah, tedy vztah, který skutečně překročí tělesnou a individuální oddělenost dvou bytostí, jejich myslí i jejich smrti a potvrdí (mně i tomu druhému) tak reálnost duchovních zkušeností. Aby člověk neprožil život jen ve víře ve skutečnost a blaženost nějakých duchovních představ, jak tomu bohužel v duchovnosti většinou je.

Něco na způsob lásky která překoná čas, prostor i smrt a to doopravdy, nejen v představě.
Skutečné setkání a sjednocení dvou skutečných bytostí - nejen setkání dvou momentálních představ o sobě a o tom druhém, jak tomu často bývá.

Ne jen dokud nás smrt nerozdělí...
miroslav

Nový příspěvekod Honzam » pát 29. kvě 2015 19:01:47

miroslav píše:Tato docela jasná úvaha (kterou mi připomněl Petřin citát) mne vedla už dávno k tomu, že jsem začal hledat "absolutní" vztah, tedy vztah, který skutečně překročí tělesnou a individuální oddělenost dvou bytostí, jejich myslí i jejich smrti a potvrdí (mně i tomu druhému) tak reálnost duchovních zkušeností. Aby člověk neprožil život jen ve víře ve skutečnost a blaženost nějakých duchovních představ, jak tomu bohužel v duchovnosti většinou je.

Něco na způsob lásky která překoná čas, prostor i smrt a to doopravdy, nejen v představě.
Skutečné setkání a sjednocení dvou skutečných bytostí - nejen setkání dvou momentálních představ o sobě a o tom druhém, jak tomu často bývá.

Díky, že jsi mi potvrdil reálnost mých duchovních zkušeností. :)

Obě ty bytosti žijí spolu ve Tvém lidském těle, stejně jako předtím žily v jiných tělech, do kterých se spolu zrodily. Je to hadí dívka a hadí kluk a moc se milují. Všechny milostné vztahy, které znáš jsou jen převlekem tohoto jednoho, který pokračuje, dokud se znovu rodíš. Až se v lásce spojí, už nebudou mít důvod nalézat se stále dokola v lidském životě.

Vím to, protože jsem jejich teta.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Honzam

Nový příspěvekod miroslav » sob 30. kvě 2015 7:14:16

Tak jsem to sem překopíroval sám, protože je to přímo k tématu :)

.Petra píše:Nisargadatta:

Máme pocit, že svět je skutečný, protože máme pocit, že naše těla jsou skutečná, a obráceně.

Toto je základní iluze:

Lidé se domnívají, že svět je velmi starý.
Ale ve skutečnosti vzniká s naším vědomím.

Nebo-li:

E. Tomáš: ...Kdyby lidé uvažovali dost hluboko a dovedli si představit, že jejich tělo i svět kolem nich jsou - tak, jak oni je vidí - neskutečné a že jsou dokonce velmi podobné snu, měli by velmi blízko k Pravdě, která jediná je skutečná. Jíinak je tento svět příliš poutá...

To bych si např. já nikdy nedovedla představit, ale na štěstí to nebylo nutné, nebot zkušenost to "ukázala".
Nepíší to do Miroslavova vlákna, protože nechci riskovat, že to smaže.

:)
miroslav

Nový příspěvekod Tara » sob 30. kvě 2015 9:03:13

Obrazně řečeno, dokud nevidíte očima druhého člověka, dokud neprožíváte jeho svět - jeho představu světa, je to znakem, že jste stále uzavřeni jen ve svém nepatrném individuálním vědomí a jeho prožívaných představách o tom jaký ten svět je nebo není.

Tato docela jasná úvaha (kterou mi připomněl Petřin citát) mne vedla už dávno k tomu, že jsem začal hledat "absolutní" vztah, tedy vztah, který skutečně překročí tělesnou a individuální oddělenost dvou bytostí, jejich myslí i jejich smrti a potvrdí (mně i tomu druhému) tak reálnost duchovních zkušeností. Aby člověk neprožil život jen ve víře ve skutečnost a blaženost nějakých duchovních představ, jak tomu bohužel v duchovnosti většinou je.

Popravdě to původní tvé vyjádření o vidění očima a prožívání světa druhého člověka je trošku nešťastné, proto jsem chtěla, ať to více přiblížíš...

A našel jsi takového druhého člověka, se kterým bys "měl" takový absolutní vztah? Že to víš jistě, že tomu tak je...
Tara

Nový příspěvekod miroslav » sob 30. kvě 2015 10:17:53

Tara píše:

Popravdě to původní tvé vyjádření o vidění očima a prožívání světa druhého člověka je trošku nešťastné, proto jsem chtěla, ať to více přiblížíš...

A našel jsi takového druhého člověka, se kterým bys "měl" takový absolutní vztah? Že to víš jistě, že tomu tak je...

Pracuje je to k tomu :) teď už samo a asi nezadržitelně.

O této cestě se nikde moc nedočteš. Zmiňuje se o ní Marpa v Tomášově Milarepovi jako o zakázané cestě.

Zakázaná je proto, protože vystoupení z ochranného omezení individuální mysli není lidské kolektivní duši zatím přirozená a nezralého, nepřipraveného jedince přivede spíše k šílenství než k hlubšímu poznání a osvobození. Hluboký vztah mezi dvěma skutečnými bytostmi, jak jsem ho popsal, je jen jeden "způsob" kdy může dojít k prolomení ochranného omezení individuální mysli.

S prolomením ochranného omezení individuální mysli se totiž otevře nezměrný svět kolektivní lidské duše se všemi jejími světlými i nejtemnějšími stránkami a tendencemi. A duši která není schopna stát naprosto nezávisle a neohroženě a zároveň v nejhlubší pokoře k Pravdě, to více či méně semele, pomate než ji to vyhodí zpět do původní omezenosti. A dotyčný může napáchat ve světě mnoho zlého poháněn obrovskou energií genialitou a vůlí pocházející z temné říše neznámého.
Hitler například působí, že je to takový případ.

V jedné knížečce jsem narazil např. na tento text údajně z nějakého starého zápisníku určeného pro budoucího nálezce zápisníku - trochu romantické okolnosti :)
"...Je to opatrné neustálé prozkoumávání terénu pomocí citu a železné rozhodnutí současně.
To je všechno, co ti k tomu mohu říci.Každá rada, kterou ti k tomu zápasu dá, je jed.
Zde je úskalí, přes které ti nepomůže nikdo jiný, než ty sám.

Pokud jsi dosáhl tohoto stádia, blíží se říše strašidel, o které jsem ti říkal.
Zjeví se ti strašlivé i zářící postavy a budou se ti snažit namluvit, že jsou bytostmi z jiného světa.
Jsou to jen myšlenky ve viditelné podobě nad kterými ještě nemáš úplnou moc!
Čím vznešeněji se budou tvářit, tím zhoubnější jsou, pamatuj si to!
Leckterá bludná víra byla vybudována na takových zjeveních a strhla lidstvo zpátky do temnot."

K této oblasti "přičichl" napříklat C.G.Jung a zapsal a zakreslil své zkušenosti do jeho Červené knihy.
Obrázek

A proč o tom tedy vůbec píšu?
Protože bych rád naznačil, že ty koncepty existence či neexistence světa, realizace a podobně, které se zdají některým být konečné, jsou Mistry sdělovány jako pracovní, jako doporučená cvičení mysli a postojů k vyrovnání její zatím jednostranné sebestřednosti. Nejsou popisem světa, cesty, smyslu a cílů lidské duše.
Tedy nemarnit drahocenný čas jen přemíláním konceptů a názorů.

Drahocenný čas :D :D :D
vždyť ve skutečnosti žádný čas neexistuje :knock:

To je jen příklad, jak tohle přemílání slov Mistrů může člověka duchovně paralyzovat. :)
miroslav

Nový příspěvekod Tara » sob 30. kvě 2015 10:42:02

Díky Miroslave...., zajímá mě to, o čem píšeš a ano, cítím v tom jakési tajemno (pro mne), které láká ale i děsí... nemám s tím žádné zkušenosti a ani nikoho, kdo by o tom věděl více... a..... času je dost, že, celé další příští životy...

grrrrrrr...

já vím, no....
Tara

Nový příspěvekod irulan » sob 30. kvě 2015 10:50:47

To Miroslav:
Taky jsem mela takovy sen, skoncil :what: . Je mi to po pravde celkem sympaticky, to co tu píšeš, ale s temi slovy o zralosti/neznalosti, nepripravenosti atd nejak nesouhlasím. Nebo se duše rodí jako díte a pak dozrává a dozrává a až je zralá, dojde k nejake dokonale situaci? Kazdej si mysli, ze je zralej. No a asi je, k něčemu, ne ke všemu.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
irulan

Nový příspěvekod miroslav » sob 30. kvě 2015 10:52:51

vostalpetr píše:No vždyt i toto může být pracovní koncept,
proti oblíbenému konceptu ega,

Ano je to tak a je to dobré tak vnímat jako pracovní koncept a ne se na tom usadit, stejně jako před tím na tom opačném.
Tím nemyslím tebe, že bys to zrovna ty takhle dělal.

Spěch je samozřejmě stejně chybný jako duchovní lenost.
A v tom naplnění "drahocenného času" nejde o strach ze smrti ani o strach z něčeho jiného.
miroslav

Nový příspěvekod Tara » sob 30. kvě 2015 11:20:50

irulan píše:To Miroslav:
Taky jsem mela takovy sen, skoncil :what: . Je mi to po pravde celkem sympaticky, to co tu píšeš, ale s temi slovy o zralosti/neznalosti, nepripravenosti atd nejak nesouhlasím. Nebo se duše rodí jako díte a pak dozrává a dozrává a až je zralá, dojde k nejake dokonale situaci? Kazdej si mysli, ze je zralej. No a asi je, k něčemu, ne ke všemu.

V knize Zasvěcení od Elizabeth Haich je také psáno, že při použití, spíše zneužití energie dojde ke spálení neurovláken, které vede k předčasné smrti těla, popř. k poškození neurosystému, že se člověk pomate atd. Takže to je o té zralosti nebo nezralosti = připravenosti nebo nepřipravenosti setkat se s vyšší energií a proto nic se nemá uspěchat...

Jen já su člověk netrpělivý, ale ctím to..., resp. mě to samo nepustí :-) a ctí to i Miroslav :-), za což mu děkuju, ale ale ale ale!!!! :-)
Tara

Nový příspěvekod .Petra » sob 30. kvě 2015 11:26:56

Na Miroslavovi se dá dobře pozorovat, jak hledající přitahuje to složité a komplikované. Ale proč tím nepromrhávat "drahocenný" čas? Proč jednoduše, když to jde složitě...

Nisargadatta: Většina se cítí být přitahována tím, co je těžké a komplikované.

Ale jak správně píše Tara, času je dost a dost, tak proč si nezahrávat.
:)
.Petra

PředchozíDalší

Zpět na Inspirativní myšlenky