KE SVOBODĚ JE DLOUHÉ PUTOVÁNÍ

KE SVOBODĚ JE DLOUHÉ PUTOVÁNÍ

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 30. črc 2014 12:15:57

"Abrahám Lincoln kdysi pronesl myšlenku, že svoboda není možná bez
poslušnosti. Ta slova zní jako protiklad, protože základní slovníkový význam slova
svoboda je stav volného bytí, nepřítomnost fyzické, psychické nebo jiné
spoutanosti. Jak se tedy pojí svoboda s poslušností? Může ten, kdo je poslušný,
být svobodný? A naopak musí ten, kdo je svobodný, být poslušný, je poslušnost
nutná k bytí svobodným? Drak na provázku, který na podzim létá ve větru nad
poli, je tento drak svobodný?

Vzpomínám si na scénu z jedné restaurace, kde èíšník napomínal opilého a
hlučného hosta, který násilnicky obtěžoval druhé hosty. Nepomáhala nic jeho
slova, a tak číšník zavolal policii. Když ta opilce odváděla, vykřikoval: “To je
demogracie ? Já jsem svobodný člověk a můžu si dělat co chci!” “Nemůžeš,” chtělo
se mi říct mu, “tvoje svoboda končí přesně tam, kde porušuje svobodu mou.”

Svoboda má pochopitelně mnoho významů, forem a podob. Hovoříme o
svobodě jako o právu na sebeurčení, svobodě pohybu, svobodě slova, víry a
vyznání; hovoříme o svobodě fyzické, psychické nebo duchovní. Svoboda je
zvláštní věc: za jakýchkoliv okolností ji můžeme ztratit, za jakýchkoliv okolností ji
můžeme vlastnit. Vězeň v koncentračním táboře se může cítit svobodný, bohatec
obklopený penězi a bohatstvím se může cítit spoutaný.

Lidé podléhají mnoha předsudkům a naivním představám o svobodě.
Usilují o peníze a o moc v domnění, že jim dají svobodu, že je učiní svobodnějšími,
odmítají a popírají odpovědnost. Chtějí být individualisté, jsou ve vleku iluze, že
nepotřebují druhé lidi, společenství a pospolitost, že si vystačí sami. Nechápou, že
pravou svobodou není svoboda od něčeho (od zákonů, zodpovědnosti, atd.), že to
není nezávislost na něčem, nýbrž že je to soulad s řádem.

My lidé si myslíme, že máme svobodu kácet deštné pralesy, nechat tát
ledovce, vyčerpat z hlubin Země všechny neobnovitelné zdroje a zanést ovzduší
popílkem a chemickými zplodinami. Lidstvo je v tomto smyslu jako ten arogantní
host v restauraci, který vykřikoval, že má svobodu a může si dělat co chce.

My všichni jdeme po cestě za svobodou, všichni po ní toužíme, všichni se ji
snažíme uchopit a vnést do našeho života. My všichni jdeme ke svobodě, ke
Svobodě nejvyšší, které někteří z nás říkají Bůh, jiní ji zvou Řádem bytí. K té
Svobodě je dlouhé putování. A tolik různých pout, tolik závor nám v cestě brání...

Svoboda je úžasná věc, krásný ideál. Ale není možná bez poslušnosti řádu
věcí. Drak na provázku má svobodu, vznáší se volně a velkolepě v povětří. Ale to
jen do té doby, než přeříznete provázek. Pak se stane obětí větru, který ho rozláme
a roztříští o koruny stromů. A tak je to i s člověkem. Má svobodu, ale jen v rámci
řádu věcí. Ten mu svobodu neubírá, naopak mu umožňuje svobodu žít.

Nechť se nám daří nacházet svobodu, nechť se nám daří rozlamovat pouta a
závory, které nám v cestě brání. A nechť se nám daří vnímat ten neviditelný
provázek, který nás spojuje s tajuplným řádem věcí všech."

Rev. Dr. Petr Samojský

http://www.sirsispolecenstvi.cz/texty/p ... tovani.pdf
Návštěvník
 

Re: KE SVOBODĚ JE DLOUHÉ PUTOVÁNÍ

Nový příspěvekod nop » stř 30. črc 2014 13:53:50

z odkazu se dá dostat na stránku http://www.sirsispolecenstvi.cz/kdo_jsme.htm,
tam jsou povzbudivá slova:
Obec širšího společenství slouží potřebám všem, kteří se nemohou zúčastňovat života našich obcí. Bez ohledu na místo bydliště nabízí zázemí a duchovní domov v rámci českého unitářství všem, kteří se zajímají o duchovní otázky.

Ať žijete na jakémkoliv místě v České republice nebo ve světě, Širší společenství Vám nabízí inspiraci k obohacení Vašeho života. Unitářství jako životní filozofie a duchovní cesta je otevřené lidem různých názorů. Protože mnozí z nás se nemohou účastnit života v našich obcích, využívají Obce širšího společenství, které jim pravidelný kontakt s druhými může usnadnit či zprostředkovat. Ať z důvodů zdravotních, velké vzdálenosti nebo jiných, unitářské širší společenství je Vám otevřeno v duchu slov Richarda Gilberta:

Buď vítán ty, kdo přicházíš do našeho shromáždění s unavenou duší hledat odpočinek, kdo přicházíš s potížemi, které jsou pro tebe příliš velké, kdo přicházíš zraněný a se strachem.

Buď vítán ty, kdo přicházíš s nadějí v srdci, kdo přicházíš s očekáváním v každém kroku, kdo přicházíš hrdý a radostný.

Buď vítán ty, kdo přicházíš při hledání nové víry, kdo přicházíš zkoumat a pátrat, kdo se přicházíš učit.

Buď vítán ty, kdo do této síně vstupuješ, jako by ses vracel domů, kdo jsi tu našel místo pro svého ducha, kdo pokládáš toto společenství za část své rodiny.

Ať už jsi kdokoli, ať už jsi kýmkoli a ať už jsi na své cestě kdekoli, buď vítán.

Jako unitářské společenství svou činnost odvozujeme od našich principů, přijatých Sněmem NSČU v roce 2004:

1. Svoboda svědomí a přesvědčení.
2. Tolerance a porozumění druhým.
3. Používání kritického rozumu i v náboženství.
4. Harmonický rozvoj osobnosti.
5. Soucítění, rovnost a spravedlnost v mezilidských vztazích.
6. Respektování hodnoty a důstojnosti každého člověka.
7. Pomoc druhým a sociální odpovědnost.
8. Úcta k životu a přírodě.
9. Demokratický způsob rozhodování.

O unitářských principech i o unitářství se dozvíte více na stránkách NSČU. Rádi Vám rovněž poskytneme i další informace o unitářské spiritualitě, historii, způsobu života i o dalších věcech, které Vás budou zajímat.

Jako Obec širšího společenství s ohledem na někdy i velké vzdálenosti využíváme internetu, emailu či poštovní služby ke komunikaci, diskusi a výměně životních zkušeností. Kde je to možné, nabízíme programy a příležitostné či pravidelné schůzky v místech podle bydliště členů.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: KE SVOBODĚ JE DLOUHÉ PUTOVÁNÍ

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 23. čer 2017 13:45:27

Obrázek

V angličtině někdy používáme na popis absolutna slovo "prázdnota," ale slovo "prázdnota" naznačuje "nedostatek něčeho" a to absolutno nebo prázdnota není; je to něco, ale není to něco, co si dokážeme představit. V kabalistické terminologii se jedná o nestvořené světlo, čistý potenciál mimo jakékoli formy měření; nezaniká ani se nerodí. V hebrejštině tomu říkáme "neomezené světlo": Ein Sof Ór (Ain Soph Aur). Toto neomezené světlo nebo neomezený prostor, který je Ein Sof (Ain Soph), je základní podstatou všeho.

V tibetském buddhismu to nazývají "jasné světlo." V hinduismu to nazývají Prakrti, Božská Matka prostor. Božská Matka prostor, protože z tohoto prostoru se všechno rodí, a to je důvod, proč Buddha říká, že je "matkou všech Buddhů."

Výraz "budha" znamená "probuzen." Stát se Buddhou znamená být probuzen jako vědomí. Správně definovaný výraz Buddha znamená, že osoba je probuzena v pravdě a je schopná vnímat Ein Sof; skutečně ho vidět, a to ne v budoucnosti, ale právě teď. Buddha dokáže vidět prázdnotu ve všech věcech. Vidět všechny projevující se prvky, jako jsou těla, města, země, světy, planety, slunce, vesmíry, ve své podstatě prázdné, znamená mít v srdci Ein Sof.

Náš intelekt to nemůže pochopit, a naše fyzické oči to nedokážou vidět. K tomu potřebujeme jiné oči, oči vědomí, oči ducha. No tyto oči musí být probuzeny, musí být otevřeny skrze přesnou vědu, kterou nazýváme gnóze, kterou na východě volají dharma.

Dharma znamená zákon, učení, pravdu, něco, co je pravda, něco základního. Dharma neznamená plané přesvědčení nebo kroky chování, které je třeba napodobovat; to není dharma. V dnešní době si lidé myslí, že když studují dharmu, tak prostě mají napodobovat své učitele a dodržovat určité kroky. To není dharma, to je imitace. Totéž se děje v každém náboženství a skupině, a to i v gnóze. Lidé si myslí: "Teď jsem gnostik, tak musím jednat určitým způsobem: dělat určité věci, navštěvovat určitá místa, a dělat určité cvičení, a to mě dělá gnostikem." Ne, to vás nedělá gnostikem, ale imitátorem.

Co dělá z člověka gnostika je mít gnózi: poznání ze zkušenosti.

Buddha řekl: "Transcendentní moudrost je nepopsatelná a nepředstavitelná." To znamená, že v intelektu nemůže být o tom žádný koncept. To znamená, že se to nedá vyjádřit pomocí slov. To je proto, že skutečné poznání, nelze vyjádřit.

Můžete vyjádřit někomu chuť medu? Můžete vyjádřit někomu zkušenost porodu dítěte? Nemůžete. Jedná se o zkušenosti, které člověk musí prožít, a na základě těchto zkušeností, máte pochopení, které sdílíte s ostatními, kteří měli stejnou zkušenost. To je gnóze na smyslové úrovni. Zkušenosti z Ein Sof na vyšších úrovních jsou stejné; nelze je vyjádřit. Nemůžete si to ani představit, protože samotná zkušenost je to, co předává poznání, gnózi.

Buddha řekl: "nerodí se a nekončí, má povahu prostoru." Absolutno je základní půdou všeho kdekoliv a kdykoliv. V sanskrtu studujeme kosmické dny a noci - manvantary a pralaje - nebo velké kosmické dny a velké kosmické nocí (Mahá-manvantary a Mahá-pralaje). Jsou to obrovské kosmické věky miliardy let, a v těchto kosmických věků, vesmíry a nekonečna se vynořují ven z Prakrti jako dech Boží, jak se píše v kabale. Vše vzniká s Božím výdechem. S Božím nádechem se zase vše stěhuje zpět do tohoto lůna přírody, kterým je absolutno, nicota, nestvořené světlo.

To je to, co je symbolizováno na vrcholu stromu života, ten stav potenciální existence. Když se existence začne rozvíjet, všechny dimenze přírody vznikají kvůli karmě - příčině a následku - a pokud je karma naplněna a věk se chýlí ke konci, to vše je staženo zpět do absolutna.

Toto jsou cykly na úrovni bohů, život a smrt vesmírů. Vše, co existuje, vše, co se dá poznat se stáhne zpět do neznáma. Nerodí se to, nekončí to, je to bez charakteristických vlastností.

Pokud tento pojem aplikujeme na sebe, pak se musíme podívat do sebe a uvědomit si, že celý tento strom života, který mapuje vnější svět také mapuje náš vnitřní svět.

http://www.gnoza.cz/Czech-html/kurzy/Pa ... ozeni.html
Návštěvník
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. bře 2022 20:03:20

Návštěvník
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Prdro » úte 23. srp 2022 5:20:40

Svoboda je klec, která není
Vše se zprvu vztahuje k individualitě
Páč je to pro ní, pro koho jiného, že áno.
Universum osvobození nepotřebuje
Potřebuje ho osobnost
Potřebuje ho to, co neví
Že žádné oddělení já od vesmíru
Tu není. Ovšem, jak psal jeden starý bard
Ten závoj, kterým tě to přikrylo
Zas jen ono samo sejmout může.
Zda se to však stane nebo ne,
Je jen na tvé touze obyčejného človíčka
Je-li dost silná, probudí to, co v tobě spalo, za tvého bdění.
A to tu touhu uspí, neb tě naplní světlem
Prdro
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Pedro » úte 23. srp 2022 6:38:40

A kde je Dodo?
Pedro
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Pedro » úte 23. srp 2022 6:47:24

A kde je Dodo? Já chci Doda! Třeba zas nedopíšeme, co jsme načali, třeba to dopíšeme včil, třeba ne..
Pedro
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Pedro » úte 23. srp 2022 6:59:10

Jo už si vzpomínám kvantová mechanika, poetika...
Tak jsou tu struny, žejo
Kvarky mají vúně, viď
Ale nej je vakuum

Prázdnota

A to je ale objev, že ve vakuuu vznikaj jen tak fotony, že je plné fotonů,
Zajímavé ne? že to, co je prázdné, je plné světla..
Pedro
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Prdroza » úte 23. srp 2022 8:16:02

Zvolený uživatel neexistuje.. takže hovno Veil ale já neexistuji
Prdroza
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Prdro » úte 23. srp 2022 8:21:28

Díky ale neřeš, už to nepátrej. Vážím si toho
Prdro
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Pedro » úte 23. srp 2022 8:29:22

Potřebuju vyzáhnout jeden zapomenutý steh, ne že by vadil, ale znervozňuje mě. A vy jste všichni zdravotníci daleko... je to jen ruka, ale jen pravačkou se mi do toho ďoubat nechce.
Pedro
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 23. srp 2022 8:35:30

Tak jdi k doktorovi
Návštěvník
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Pedro » úte 23. srp 2022 8:38:17

Ne, stačilo.. potřebuju jen přesné ruce.
A nebo nic.
Pedro
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Pedro » úte 23. srp 2022 8:43:55

Už je venku. Duchyně je mimo, takže vše je ok,
doufám že i u vás
Ahoj bando!
Pedro
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Vostálník » ned 28. srp 2022 10:49:08

To je trouba,

pocit bytí rozhodně není Bytí (Já)

navíc,

přichází to z venku,

pokud to přichází ze vnitř, vznikají problémy s venkem a mysl se stále něčeho chytá,

at už v ně či v mysli...
Vostálník
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Pedro » sob 08. říj 2022 18:11:14

To je moje oblíbená poloha :-)
Jen nejsem vyholen do hladka.
Kurtu bych měl ještě někde mít.
Divím se že nemá bindi na čele...
A kdo že to je?
Pedro
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Ranní jitřenka » čtv 03. lis 2022 16:20:56

Lidi přiďte bude pohoda
dej dvěstěpadesát
těšilo mě
Martin Láska Svoboda
Ranní jitřenka
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. lis 2022 16:29:00

:D :D :D
Návštěvník
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod VOSTÁLNÍK » pon 07. srp 2023 20:40:46

Když si uvědomíš, že ty a neměnnost jste jedno,

pak si můžeš užívat proměnlivého beze strachu.


Tak to není,

To neměnné je neustále proměnné,

proto i já nejsem neměnný ale proměný,

takže ted jsem zrovínka já...

A takto jsem "doma"

ne jako neměnné Já,

ale proměnné já...

Jak kdysi řekl Renz :

"jsem tady protože tady nemohu nebýt"
VOSTÁLNÍK
 

Re: Svoboda

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 08. srp 2023 4:54:14

VOSTÁLNÍK píše:Jak kdysi řekl Renz :

"jsem tady protože tady nemohu nebýt"


Absolutno je pořád stejné absolutno, proto je neměnné. Proměnlivé je ego, to tady může chvíli být a pak zase nebýt.
Možná, když tady nemůžeš nebýt, tak jsi absolutno a nejsi ego.
Návštěvník
 

Další

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron