Naho Owada

Naho Owada

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 06. dub 2018 10:29:20

Návštěvník
 

Re: Naho Owada

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 26. led 2020 16:35:46

Žijeme ve snu, žijme s lehkostí

Byl to zcela obyčejný den, když se Naho Owada vydala na nákup a z ničeho nic zažila okamžik prozření smývající veškerou iluzi. Díky němu pochopila, že neexistuje oddělené já, nýbrž všichni a všechno na tomto světě splývá v jedno a dostala tím odpověď na příčinu úzkostí, které ji trápily od dětství. Od této chvíle Naho začala po celém světě šířit revoluční zprávu o nedvojnosti a pomáhá k lidem pochopit význam bezpodmínečné lásky, která každého z nás vede zpět „domů“.

Obrázek

Už ve třech letech vás provázely podivné zážitky a intenzivně jste vnímala utrpení lidí. Pamatujete si na to?
Ano. Z hlediska neduality to byl už tehdy vlastně jen příběh, který ve skutečnosti nikdy neexistoval, ale v rámci příběhu to malé děvče zažívalo zvláštní pocity z lidí a z tohoto světa. Necítilo se pohodlně a bylo plné strachu. Vnímalo, že něco není v pořádku.

Jak jste trávila dětství? Hrála jste si normálně s kamarády?
Vídala jsem se s ostatními dětmi, a když jsme si hrály, bylo to hezké. Kamarádi mě ale dokázali jen na chvíli vytrhnout z toho, co jsem neustále zažívala a co mi bylo nepříjemné. Záblesky utrpení se mi vracely zpátky.

Povídala jste si o tom s rodiči?
Ano, ale oni sami nerozuměli tomu, co se mi dělo. Bylo to pro ně zvláštní.

Hledala jste v dospívání odpovědi na to, čím jste si procházela?
Tehdy jsem neměla o spiritualitě žádné ponětí. Snažila jsem se sama sebe změnit a mou schopnost vnímat utrpení druhých lidí v sobě potlačit a zastavit ji. Nikdy se mi to nepovedlo. Říkala jsem si, že bych si nejraději s někým vyměnila hlavu. Rozhodla jsem opustit Japonsko a najít zemi, kde bych se cítila bezpečně.

Myslela jste si, že najdete klid v jiné zemi?
Ano, když jsem byla mladá, myslela jsem si, že ten problém vychází z Japonska, z naší kultury, kde jsou lidé nešťastní. Japonské tradice a kultura jsou velmi striktní v mnoha ohledech, chtěla jsem změnu.

Kdy a kde se odehrálo vaše probuzení do jednoty?
Měla jsem přes dvacet a stalo se to v Paříži. Byl to zcela obyčejný den, kdy jsem vyrazila na trh s biopotravinami. Při cestě na nákup se mi v jednom okamžiku přihodilo, že všechno jakoby zmizelo a zůstala jen jednota. Vše bylo náhle zřejmé, Naho Owada se zcela rozplynula a ukázalo se, že nikdy neexistovala. Ve skutečnosti z toho vyplynulo, že není nikdo, kdo by nedualitu zažíval, protože nikdo z nás neexistuje. Zvuk se objevuje, ale nikdo ve skutečnosti nemluví. Lidé si myslí, že někdo mluví, ale to je pouze iluze.

Je těžké myslí pochopit váš zážitek, který v podstatě myslí ani pochopit nelze…
Je nemožné tomu porozumět, protože moje zkušenost přesahuje hranice běžného vnímání. Proto je tato zpráva tak šokující. Mluvíme o kompletně odlišné realitě. Žijeme ve světě snů, kde si myslíme, že jsme od sebe vzájemně oddělení, přitom nic takového ve skutečnosti neexistuje. Nikdo nic nezažívá, protože v nedualitě neexistují dva, všichni jsme jedno.

Po tomto zážitku si vás mnichové z buddhistických klášterů zvali na přednášky. Jak vaši zkušenost chápali oni?
Jeden z mých přátel, vysoce postavený buddhista, mě pozval, abych přišla k nim do kláštera a o mé zkušenosti popovídala. Představte si, že se jim nelíbilo, co slyšeli! (směje se) Paradoxně jejich učení vede k podobnému závěru, ale váže se k tomu spousta metod a technik, které musíte plnit. Měli byste podle nich dělat toto nebo tamto a celé učení stojí na systému odměny. Když se žáci dobře učí a meditují, dostanou pochvalu, povýšení nebo certifikát. To mi přijde legrační. Je to pouze sen.

Co si tedy myslíte o náboženstvích a duchovních učeních obecně?
Neexistuje žádné místo, kam se máme dostat. Existuje pouze to, co se děje, a není nic, co by mělo někam vést. Kam bychom se měli vypracovat? Všechno je to jen pohádka, protože ve skutečnosti jsme tam, kde máme být. Všechny praktiky a učení jsou stejné. Nezáleží, zdali jste před vstoupením do nějakého učení nebo v jeho průběhu, nedualita je stále tady. To, že jsme individuální a máme tělo, je pouze sen. Jako když se vám něco v noci zdá a vy vidíte konkrétní postavy, cítíte emoce, prožíváte celý sen, a pak se vzbudíte a zjistíte, že nic z toho se nestalo. Podobně je to s našimi životy, existujeme tady pouze ve velké iluzi. Naho Owada se zjevuje jako snový charakter, který právě zažívá život, ale nic z toho se ve skutečnosti neděje.

Když dáváte na toto téma přednášky, co je pro vaše publikum nejtěžší pochopit?
Lidé dokážou porozumět tomu, že tu není žádné já a nikdo neexistuje, ale zároveň nemohou toto sdělení opravdu přijmout, protože se dostáváme za hranice lidského chápání. Život se nám zjevuje jako sled mnoha různých událostí včetně chození do školy, do práce a podobně. Lidé věří, že prochází touto zkušeností, ale celé je to pouze iluze. Nikdo z nás neexistuje, všichni jsme jedno.

Jaký pak dává význam hledání smyslu života a snaha být lepším člověkem?
Opět je to iluze. Není rozdílu mezi dobrým a špatným. Je pouze to, co je. Nemůžeme změnit život, ten je takový, jak se děje, a myšlenka, že něco může být lepší, je pouze sen.

Co pro vás znamená žít v přítomném okamžiku?
Není žádný přítomný okamžik. Kdyby někdo měl pocit, že teď má být v přítomném okamžiku, tak se přesně odděluje od toho, co je všudypřítomné. V nedualitě neexistuje nic než to, co je. Žádný čas. Žádné oddělení.

Je smrt koncem tohoto snu, ve kterém žijeme?
Smrt reprezentuje konec jednoho příběhu, ale ve skutečnosti nikdo neumírá.

Vstoupíme po smrti opět do jiného snového příběhu?
Možná. (směje se). To nikdo neví. Jen se objevují různé příběhy a zase mizí.

Mnoho z nás podobný moment prozření jako vy nikdy nezažije. Jakým způsobem alespoň radíte lidem, aby dokázali zmírnit své utrpení, které jste v nich odmalička spatřovala?
Říkám všem, aby si zkusili uvědomit, že opravdu žijeme ve snu a nebrali život tak vážně. Díky tomu se lidé trošku uvolní. Jsme příliš seriózní, protože si myslíme, že tohle je realita a ztotožňujeme se s ní. Když budeme brát vše, co se nám děje vážně, povede to dalšímu utrpení. Věřím, že je to těžké pochopit, ale je to tak.

Takže bychom měli brát život s lehkostí?
Ano, protože ve skutečnosti se nic z toho, co prožíváme, neděje. Když se iluze stane naší jedinou realitou, pak vážnost převezme roli v našem životě a přepadnou nás strachy a úzkosti. Ani emoce nejsme my, nemusíme se s nimi ztotožňovat. Emoce přicházejí a odcházejí, ale nejsme to my. Emoce nepředstavují problém. Problémem se stávají, pokud se s nimi ztotožníme.

Vy máte emoce?
Nikdo nemá emoce. Emoce volně vyvstávají, ale ve světě neduality není, kdo by je zažíval, protože tam nikdo individuální neexistuje.

Kolik je vám let?
Čtyřiačtyřicet.

Stále cestujete po světě. Přibývá podle vás lidí, kteří se o toto téma zajímají?
Minulý měsíc jsem navštívila Indii a měla s ní moc hezkou zkušenost. Poznala jsem díky ní novou komunitu lidí. Když například mluvím v Japonsku, lidé jsou velice seriózní a hledají odpovědi na to, jak ukončit jejich utrpení, která denně zažívají. Každý chce rozluštit svůj vlastní příběh. Kdežto v Indii se mne nikdo na podobné otázky neptal. Šlo z nich cítit, že chtějí pouze nalézt pravdu. Nebyli tak vážní, spíš naslouchali.

Vydala jste tři knihy o nedualitě. Plánujete v psaní a přednáškách pokračovat?
Nemám žádné plány, uvidím. Teď přednáším a zatím jsme domluvili další semináře o nedualitě v Kalifornii a v Londýně.

A co Česká republika?
U vás jsem byla před několika lety a moc se mi líbila Praha. Kdo ví, třeba ji opět navštívím.

Naho Owada se narodila a prožila své dětství v Japonsku. V dospělosti se přestěhovala do Francie, kde zažila zlomový okamžik probuzení, který předurčil její budoucí životní cestu a poslání. Naho pořádá po celém světě přednášky o nedulitě a na stejné téma vydala tři knihy, z čehož jedno dílo, Between the lines, bylo přeloženo do angličtiny. Autorka svým sdělením inspiruje publikum bez rozdílu národnosti i vyznání. Sděluje, jak se zbavit lidského utrpení způsobeného iluzí, ve které žijeme.

Rozhovor vedla a pro zivotvpritomnosti.cz připravila: Lenka Nechvátalová (Jóga Divoši).
Návštěvník
 


Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků