Věčná blaženost - eternal infinite Bliss

Věčná blaženost - eternal infinite Bliss

Nový příspěvekod Jana » pon 30. čer 2014 18:30:12

Sri Ramana Maharshi

Happiness is your nature.
It is not wrong to desire it.
What is wrong is seeking it outside
when it is inside.

'That inner Self, as the primeval Spirit,
Eternal, ever effulgent, full and infinite Bliss,
Single, indivisible, whole and living,
Shines in everyone as the witnessing awareness.
That self in its splendour, shining in the cavity of the heart
This self is neither born nor dies,
Neither grows nor decays,
Nor does it suffer any change.
When a pot is broken, the space within it is not,
And similarly, when the body dies the Self in it remains eternal.
http://peacefulrivers.homestead.com/Maharshi.html

Štěstí je vaše přirozenost.
Není špatné si ho přát.
Co je špatně, je hledat ho venku,
když je uvnitř.

To je vnitřní Já, jako prvotní Duch,
Věčná, zářící, plná a nekonečné Blaženost,
Jednota nedělitelná, celé bytí,
Svítí ve všem jako vědomý svědek.
To Já ve své kráse, září v dutině srdce
To já se nerodí a ani neumírá,
Neroste a ani se nerozkládá,
Ani to netrpí žádnou změnu.
Pokud je hrnec rozbit, prostor v něm rozbit není.
A podobně, když tělo zemře, Já zůstává věčným.
Jana
moderátor

Re: Věčná blaženost - eternal infinite Bliss

Nový příspěvekod rafael » pon 30. čer 2014 19:03:13

dokonalé..

ale každý realizovaný člověk popisuje osvícení jinak pro mysl každého člověka.. prakticky je to neppsatelné myslí dost dobře protože mysl v osvícení neexistuje.. možná by měl člověk zaměřit úsilí ke zkoumání a porovnání spíše k odstranění toho kdo zkoumá a hledá a shoduje..

každopádně čtení o realizaci je pro lidi jako motor v meditaci a z počátku je opravdu nutné hledat a srovnávat..
rafael

Nový příspěvekod Jana » úte 01. črc 2014 10:18:03

Nejlepší způsob, jak poznat věčné štěstí pravého Já
je dovolit si milovat Boha, protože není jiné pravé Já, než Bůh.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Jana » úte 01. črc 2014 10:34:01

T: A co je to smrt?

M: Je to změna v životním procesu určitého těla. Sjednocení končí a nastupuje rozklad.

T: Ale co poznávající? Zmizí se zmizením těla i poznávající?

M: Tak jako se při narození objeví v těle ten, kdo poznává, tak při smrti zase poznávající zmizí.

T: A nic nezůstává?

M: Život zůstává. Vědomí potřebuje ke svému projevení prostředek či nástroj. Jakmile život vytvoří další tělo, začíná existovat další poznávající.

T: Existuje mezi po sobě jdoucími soustavami těla a poznávajícího, čili soustavami těla a mysli, nějaké kauzální spojení?

M: Ano, je zde něco, co lze nazvat jako paměťové nebo příčinné tělo, jakýsi záznam toho, co bylo myšleno, chtěno a uděláno. Je to jako mrak představ a obrazů, které drží pohromadě.

T: Jaký je smysl oddělené existence?

M: Je to odraz jediné skutečnosti v odděleném těle. V tomto odrazu je neomezené a omezené pomícháno a považováno za totožné. Účelem jógy je odstranit tento zmatek.

T: Není toto zmatení odstraněno smrtí?

M: Ve smrti umírá pouze tělo. Život neumírá, vědomí neumírá, skuteč­nost neumírá. A život není nikdy tak živý, jako po smrti.

Maharadž

Tělo zemře a to, co zůstává, je život - Bůh.
Neexistuje jiný Bůh, než život.
Neexistuje jiné pravé Já, než Bůh.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 01. črc 2014 11:17:54

Maharadž:
Jestliže kontemplujete na přirozenost Paramátman, splynete se svou vlastní přirozeností. Před tím, než dosáhnete Absolutno, je zde Blaženost. Jakmile dojdete do tohoto bodu, všechny pochybnosti, sny a mentální konstrukce se rozpustí. Toto dosažení Absolutna je dokonalou Blažeností (Ánanda). Nelze jej dokonce ani pojmenovat jako Blaženost.

viewtopic.php?f=145&t=3125&p=61057#p60924

Andrew Cohen"
Adža: Nedá se to popsat. Dá se to jen vnímat a pochopit, ale ne protože by měli co říci. Není možné popsat stav blaženosti, dokonalého štěstí.. Prožíváš-li to, pak je to tvoje zkušenost, ale nedá se o tom mluvit. Prožitek a popis prožitku není totéž. Slova ukazují to, co je manifestováno, ale slova nejsou To. Má zkušenost je zkušenost univerzální duše, která je energií, světlem a silou. Je součástí evoluce a vyvíjí se.

viewtopic.php?f=285&t=3539#p78025

Mooji:
Opravdové já je neměnné pozadí, podkládající měnící se svět jevů. Je to jen neosobní Vědomí, neměnné a blažené. V zakusitelném stavu září jako čistý, subjektivní, vědomý pocit "já jsem".

viewtopic.php?f=285&t=3539#p78026

Osho:
Dokud osvícení nepoznáš, nezačínej o něm přemýšlet jako o myšlence. To není myšlenka. Je to realita, tvoje opravdová realita. A realita je tak ohromná, nesmírná, tak krásná , tak plná blaženosti - celý vesmír je menší než ona.

viewtopic.php?f=285&t=3539#p78033

Osvícení je tvoje vědomá blaženost, rozkvět nepopsatelné vůně - nevyčerpatelný. Můžeš ho sdílet s celým světem. Jsi tak blažený , můžeš ho sdílet s celým světem. Jsi tak blažený , můžeš oblažit celou existenci. A to říkám z pozice člověka, který ho dosáhl.

http://osviceni.unas.cz/texty/osho.html

Jari :
Z mého cítění je osvícení stav, kdy bytost splyne s pohybem, s plynutím života. Protože již nemá kdo hodnotit, přemítat, plánovat, uvědomovat si, navrhovat, protože je všechno naprosto jedno a vše je tak, jak má být. Prostě není to „naše“ věc, dochází k ohromujícímu uvolnění. Starosti, ale i intenzivní radosti, mizí a tím se probouzí to, co v sobě odjakživa máme. Blaženost, radost, bezstarostnost, úleva. Tomu se říká probuzení.

viewtopic.php?f=285&t=3539&start=10#p78085

Michael Milner:
Všechno to, co zůstalo uvnitř mne byla prázdnota a ticho s blažeností a jemným rozvíjením se ve středu, něco, co zůstává se mnou trvale.
Musíme také porozumět tomu, že slovo „blaženost“ je někdy špatně chápáno jako jen stav intoxikace extrémní radostí a extází. Synonymem pro slovo „blaženost“ je jednoduše „příjemný“ nebo „pokojné, klidné přijetí“. V probuzeném stavu se jednoduše děje prožitek toho „co je“ bez konfliktu a vzdoru. Výsledkem toho je mír, vnitřní ticho a úspora energie, která byla předtím konzumována na zápasy mysli. Tento přebytek energie může vyústit v extázi a největší radost nebo ve stav tichosti a čistoty, kdy moudrost a soucit srdce rozzáří pevnost. To je blaženost.

viewtopic.php?f=285&t=3539&start=20#p78086

Sri Chinmoy
Ponoříme-li se do nevědomosti hlouběji, uvidíme, že je to celé hra nevědomí. Zklamání v našem životě se můžeme zcela vyhnout pouze tehdy, když vstoupíme do Zdroje veškerého bytí. Když vstoupíme do Zdroje své vlastní existence a existence světa, přibližujeme se ke Skutečnosti. Tato Skutečnost je naší neustálou Blažeností a Blaženost je Dechem Boha.

viewtopic.php?f=285&t=3539&start=20#p78087

Ramana Mahariši:

"Blaženost není přidávána k vaší přirozenosti,
je pouze odhalena jako váš pravý a přirozený stav,
věčný a nehynoucí."

http://www.astro-aura.cz/news/sri-raman ... lazenosti/

Bhagavadgita

21. Člověk, který neulpívá na smyslových vjemech z vnějšího světa, zažívá blaženost ve vlastním nitru. A ještě v tomto životě okusí štěstí nesmrtelnosti.

http://osviceni.unas.cz/texty/bhagavadgita.html
Návštěvník

Nový příspěvekod Jana » úte 01. črc 2014 11:37:32

Návštěvník píše: Potrvá vědomí, díky jemuž víte, že jste, navěky?

Věčné Vědomí pravého Já nepotřebuje vůbec nic vědět. A přeci je ta věčná nikdy nekončící Blaženost vědomá.

:)
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 01. črc 2014 11:49:06

Jana píše:
Návštěvník píše: Potrvá vědomí, díky jemuž víte, že jste, navěky?

Věčné Vědomí pravého Já nepotřebuje vůbec nic vědět. A přeci je ta věčná nikdy nekončící Blaženost vědomá.

:)

akorát tu musí být NĚKDO aby mohl tvrdit o věčné nikdy nekončící vědomé Blaženosti :D :D :D a tak jsme zase na začátku - KDOPAK TEN HLÁSAJÍCÍ to může být, když v podstatě přirozenosti (Absolutnu) neexistuje modifikace typu „já jsem“ nebo „já nejsem“. " natož já jsem NĚKDO prožívající NĚCO tedy já jsem věčnou vědomou BLAŽENOSTÍ :D :D :D
Návštěvník

Nový příspěvekod Jana » úte 01. črc 2014 16:40:19

Návštěvník píše:
akorát tu musí být NĚKDO aby mohl tvrdit o věčné nikdy nekončící vědomé Blaženosti :D :D :D a tak jsme zase na začátku - KDOPAK TEN HLÁSAJÍCÍ to může být,

:D
Že by Mahariši ? Můžu najít citace i od dalších.

když v podstatě přirozenosti (Absolutnu) neexistuje modifikace typu „já jsem“ nebo „já nejsem“. " natož já jsem NĚKDO prožívající NĚCO tedy já jsem věčnou vědomou BLAŽENOSTÍ :D :D :D

No, sat-čit-ananda je vědomá existence Blaženosti, nebo chceš-li vědomé blažené Bytí.

A je v tom vědomí věčnosti, tedy že to není nijak časoprostorově omezené.

Bůh je věčný, Vědomí je věčné, pravé Já je věčné, v Kristu je život věčný. Všechno je jedno a totéž.
Nicméně skrz projekci časoprostoru se jeví budoucnost věčné blažené existence nejistá.

:D
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 01. črc 2014 17:20:25

sat-čit-ananda je pokus popsat atributy esence prvotního uvědomění existence sebe sama - tedy toho já jsem :) a pokud je tu neverbální realizace vjemu já jsem, tak můžeš zkonstatovat, že anánda značí naprostou spokojenost, která nepotřebuje sama o sobě nic a je plně dostačující, že jen je :) přeložil to někdo jako blaženost a tak se to tak předává :what: lidi to mate, protože mají představu, že člověk realizuje božství v sobě a dosáhne nějakého zvláštního stavu, kde bude prožívat věčnou blaženost :what:

ale člověk nerealizuje božství v sobě, naopak bůh se realizuje v člověku a v dalších objektech, protože tím sám sebe objektivizuje v mnoholičných projevech

blaženost prvotního uvědomění se dá přirovnat ke spokojenosti, když nic nechybí a zároveň nic nepřebývá

takové okamžiky zažíváme i běžně v životě, když ustanou aspoň na okamžik naše touhy :) samozřejmě, že je to proti frustraci z toho, že pořád něco chceme a pořád něco nechceme a něčeho se bojíme a druhé se snažíme udržet - blažené :crazy: ale jedná se o prostou SPOKOJENOST - KLID a MÍR, prostě bezdůvodné šánti ...

jsem zvědavá jestli někdo zde přispívajících by to mohl potvrdit že i on to takto vnímá ?
Návštěvník

Nový příspěvekod irulan » úte 01. črc 2014 18:17:28

Návštěvník píše:
blaženost prvotního uvědomění se dá přirovnat ke spokojenosti, když nic nechybí a zároveň nic nepřebývá

takové okamžiky zažíváme i běžně v životě, když ustanou aspoň na okamžik naše touhy :) samozřejmě, že je to proti frustraci z toho, že pořád něco chceme a pořád něco nechceme a něčeho se bojíme a druhé se snažíme udržet - blažené :crazy: ale jedná se o prostou SPOKOJENOST - KLID a MÍR, prostě bezdůvodné šánti ...

jsem zvědavá jestli někdo zde přispívajících by to mohl potvrdit že i on to takto vnímá ?

Vsadím se ze vsichni ;)
Taky bych nepoužila slovo "blazenost", možna tim, ze se běžně spojuje spíše s popisem extáze. Ta je pro me takovým synonymem k něčemu jako výbuch či var energie, maximalni projev. Ten klid je naopak minimalni projev, neprojev.

Mam takovou ideu, jakoby se byti střídalo s nebytím, myšlenky s klidem. Obcas se tady nakousne "nemysli, jen bud", ale kdo v te chvíli je? Jestliže tam neni ZADNA myšlenka, opravdu ZADNA, jak mohl někdo říct, ze byl? Neni myšlenka, neni bytí, nikdo a nic tam neni. To až s první myšlenkou to muze byt popsáno jako čiré bytí (ktere je možna zrovna nebytim :D )
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
irulan

Další

Zpět na Inspirativní myšlenky