Strach

Re: Strach

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. led 2019 13:50:45

Návštěvník
 

Re: Strach

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. led 2019 14:10:27

Strach
Strach je emoce, vznikající jako reakce na hrozící nebezpečí. Doprovázejí ho neurovegetativními projevy, zpravidla zblednutí, chvění, zrychlené dýchání, bušení srdce, zvýšení krevního tlaku, někdy husí kůže. Jde o normální reakci na skutečné nebezpečí nebo ohrožení, která má jedince připravit na útěk, únik nebo obranu. Strach motivuje k vyhnutí se nebezpečí nebo k útěku před ním. Kde to není možné, tam se často strach mění na agresi.

Strach může mít různé stupně podle intenzity:

obava, bázeň je méně intenzivní strach, který lze poměrně snadno překonat
hrůza, děs, zděšení je velmi intenzivní strach vystupňovaný v afekt

Strach je třeba odlišovat od úzkosti, která má zpravidla delší trvání a nemá jasné zacílení – člověk trpící úzkostí nedokáže přesně vyjádřit, čeho se bojí. Zvláštní formou strachu je tréma, strach z neúspěchu a veřejného ponížení.

Strach jako emoce je velmi snadno přenosný, například při požáru ve velké zalidněné prostoře (v divadle apod.) se strach rychle rozšíří i na další lidi a vypukne panika. Lidé pak často prchají, aniž by věděli, před čím. Strach také podporuje sugestibilitu, člověka, který má strach, snadno oklamou jeho smysly, takže věří, že vidí nebo slyší něco hrůzného – rčení říká, že strach má velké oči. Právě sugestibilita strachu je jedním z hlavních kořenů vzniku různých pověstí, strašidelných příběhů, historek o zjevení apod.

Existují také chorobné formy strachu – nepotlačitelný strach z konkrétních předmětů a situací se označuje jako fobie (klaustrofobie – strach z malých uzavřených prostor, arachnofobie – strach z pavouků atd.).

Společenská role strachu

Strach se vyvíjí s věkem, od jednoduchých úlekových reakcí kojence, k reakcím na složitější situace (neznámé prostředí, nečekaný smyslový podnět). Strach se postupně mění s prožitými zkušenostmi a více se váže na představivost.


https://cs.wikipedia.org/wiki/Strach


Nejde jen o obavy „v hlavě“, ale o jakýsi poplach v celém těle...

https://www.kafe.cz/laska-a-vztahy/ziju ... 23982.html
Návštěvník
 

Re: Strach

Nový příspěvekod vostal petr » pon 07. led 2019 17:05:49

No ale není to pěkný, když vám vlasy stojej na hlavě hrůzou, po zádech vám běhá mráz či snad totálně vytuhnete jak ta Lotova žena v Sodomě...

Když jsem jednou takhle jako malej kluk vytuh strachy, tak mě to úplně fascinovla, že se vůbec nemohu pohnout, koukal jsem co to mý tělo dělá a vono bylo ztuhlý jak kuře na mrazáku...

Já bych se tedy strachu nebál, je zajímavej...
vostal petr
 

Předchozí

Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník