Utrpení

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 28. led 2018 12:51:37

dodo píše:Zatváraním očí a zapchávaním uší, si nepomôžeš.

:)

:yes:
Návštěvník
 

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 28. led 2018 20:09:19

Jak zastavit utrpení?
Rozpouštěním příčin, které mají za následek utrpení.

Jak je rozpustit?
Když se rozpoznají, uvědomují se a tiše se pozorují, rozpouštějí se samy.

Jak je to možné?
Kdykoliv je tu jen jejich pozorování čistým vědomím, automaticky se rozpouštějí,
jelikož zmizelo automatické ztotožňování vědomí s iluzorním zažívajícím/trpícím já...
Návštěvník
 

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 29. led 2018 8:49:19

Možná zmizí ztotožňování s trpícím já, ale kdo za něj zaplatí složenky?
Návštěvník
 

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 29. led 2018 9:07:13

Návštěvník píše:Možná zmizí ztotožňování s trpícím já, ale kdo za něj zaplatí složenky?

Složenky se dají platit i bez trpícího já. Stejně jako se bez něj dá dělat i všechno ostatní, co je potřeba.
Návštěvník
 

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 30. led 2018 10:01:43

Že by se někdo nad mým trpícím já smiloval a zaplatil složenky beze mě?
Návštěvník
 

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Jana » úte 30. led 2018 16:32:34

Netuším, jestli Tě nenamíchnu tím, co o tomhle říkávají mudrcové, že jakmile poznáš, kdo jsi, tak zmizí všechny problémy a Vesmír se stará.

Nebo také slovy Bible:

Hledejte především jeho království a spravedlnost, a všechno ostatní vám bude přidáno.
( Matouš 6,33. 33)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod vostal petr » pon 05. úno 2018 18:07:10

Ale zároveň je tu vždy bytí. Bytí tu je. Je k dispozici v každém okamžiku. Ať už sebetvoření probíhá či ne, bytí je prvotním kontextem. Když začne mysl spočívat na bytí, místo na „já“, tak konečně spočine. Spočívá na něčem, co je spolehlivé. I když je „zaneprázdněná a činná“, je tu klid.

Vcelku OK,

až tedy na to bytí, to co je k dispozici není bytí, ale neustálý pocit bytí, tedy ne neustálý, stačí se na něj zaměřit a pak zde je k dispozici,

ostatně tak jako všechno, na co zaměříme pozornost...

Nejdřív by tu muselo být něco, co by mohlo být svázáno. Já tvrdím, že jsme ničím (no-thing), které ani svázat nelze. Představa, že jsme něčím, tímto tělem, je tím, k čemu je mysl sebetvořením přivázána. Zájem a pozornost krouží kolem nás jako kolem hlavní postavy příběhu života.


A pak taky, to neustále sebetvoření také nevytváří náký ego, ale vytváří to univerzální mysl (vědomí),

proto to také může rozpustit leda ten kdo to stvořil a stále tvoří, tedy univerzální mysl (vědomí)

tudíž pokud se do toho pustí náký nadšený ego,

tak prostě pohoří...
vostal petr
 

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod vostal petr » pon 05. úno 2018 18:17:11

Vono taky to, co je svázané není ego,

ale uni. vědomí jenž svázalo sebe samou sebou samým,

to jen ego vo sobě vypráví, že je ničím,

a fakt nevím, k čemu je to tomu egu asi tak dobrý, leda tak k ničemnostem...

zatímco u. vědomí o sobě hovoří jako o vědomí, jenž se omezilo...
vostal petr
 

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 24. bře 2018 13:31:26

Nezrozené

„Je zde, bhikkhuové, nezrozené, nevzniklé, nestvořené a nezformované. Kdyby zde nebylo toto nezrozené, nevzniklé, nestvořené a nezformované, nebylo by možno rozeznat únik od toho, co je zrozené, vzniklé, stvořené a zformované.
Ale jelikož zde je nezrozené, nevzniklé, nestvořené a nezformované, je možno rozeznat únik od toho, co je zrozené, vzniklé, stvořené a zformované.“

„To, co je zrozené, vzniklé, vyvstalé, stvořené, zformované a pomíjivé,
obsahuje stárnutí a smrt, je hnízdem nemocí, podléhající rozpadu,
vzniklé z výživy a [toužení], které vede [k dalšímu bytí] –
z toho se nelze těšit.
Únikem od toho je mír, ležící mimo oblast pouhého rozumování,
trvalý, nezrozený, nevyvstalý,
neposkvrněný stav bez trápení,
ustání strastných jevů, utišení formací, blaženost.“

Buddha
Návštěvník
 

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod nop » ned 25. bře 2018 17:45:08

Návštěvník píše:Nezrozené

„Je zde, bhikkhuové, nezrozené, nevzniklé, nestvořené a nezformované. Kdyby zde nebylo toto nezrozené, nevzniklé, nestvořené a nezformované, nebylo by možno rozeznat únik od toho, co je zrozené, vzniklé, stvořené a zformované.
Ale jelikož zde je nezrozené, nevzniklé, nestvořené a nezformované, je možno rozeznat únik od toho, co je zrozené, vzniklé, stvořené a zformované.“

Buddha


Svědectví Buddhovo je od něho.
Otázka: máme také svědectví zaznamenané v „naší“ (středozemní) literatuře?
Něco by bylo,
A/ v NZ se popisuje světlo, které v byzantské oblasti nazývají „světlo nestvořené“, o něm v hésychatském hnutí psal Gregorios Palamas. Lze je poznat po dvoutýdenním soustředění v samotě, ale nejlépe s učitelem. Je to světlo, kterým byl oblit Ježíš ve svém zjevení na hoře Tábor. Tomu se říká proměnění Páně.
U Marka 9:3: 2 „A po šesti dnech pojal Ježíš Petra a Jakuba a Jana, i uvedl je na horu vysokou v soukromí samy, a proměnil se před nimi.
3 A stali se roucho jeho skvoucí a bílé velmi jako sníh, ježto tak bílého bělič na zemi učiniti nemůže.
4 I uzřeli Eliáše s Mojžíšem, jak s Ježíšem mluví.
5 A promluviv Petr, řekl Ježíšovi: "Mistře, dobré jest nám tuto býti. Protož udělejme tři stánky, tobě jeden, Mojžíšovi jeden, a Eliášovi jeden."
6 Neboť nevěděl, co mluví; byli zajisté zmateni.
7 I povstal se oblak zastěňující je, a přišel hlas z oblaku, řkoucí: Tento jest ten Syn můj milý, jeho poslouchejte.
8 A hned obezřevše se, žádného víc neviděli než samého Ježíše se sebou.
9 A když sestupovali s hory, přikázal jim, aby toho žádnému nevypravovali, co viděli, než až Syn člověka z mrtvých vstane.
10 I zachovali tu věc u sebe, tážíce se mezi sebou, co by to bylo z mrtvých vstáti“.

Toto světlo označuje Palamas „nestvořené“.

B/ v Egyptě bůh Thovt „ je tím nestvořeným, co existuje ve vesmíru, je moudrostí, mírou všech věcí“ (Wikipedia)
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 26. bře 2018 21:19:28

Návštěvník píše:Jak zastavit utrpení?
Rozpouštěním příčin, které mají za následek utrpení.

Jak je rozpustit?
Když se rozpoznají, uvědomují se a tiše se pozorují, rozpouštějí se samy.

Jak je to možné?
Kdykoliv je tu jen jejich pozorování čistým vědomím, automaticky se rozpouštějí,
jelikož zmizelo automatické ztotožňování vědomí s iluzorním zažívajícím/trpícím já...

Potíž je v tom, že na nižších vibračních úrovních - když osobní já reaguje pod vlivem svých navyklých postojů k tomu, co se děje - si na možnost uvědomovat si ty příčiny v sobě a pozorovat je čistým vědomím ani nevzpomeneme. Jako by taková možnost vůbec neexistovala.
Návštěvník
 

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 27. bře 2018 7:32:55

co s tím, když jsem mezi lidmi na nízkých vibračních úrovních, kteří se chovají jako idioti?
Návštěvník
 

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Jana » pát 06. dub 2018 19:15:27

Návštěvník píše:Návštěvník píše:
co s tím, když jsem mezi lidmi na nízkých vibračních úrovních, kteří se chovají jako idioti?

Odporem, který k těm lidem cítíme, snižujeme svou vlastní vibrační úroveň. Co s tím?


Návštěvník píše:
Ve stavu vlastní spokojenosti totiž automaticky reagujeme a vnímáme druhé na daleko vyšší vibrační úrovni.




Obrázek
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 06. dub 2018 19:38:10

A to je přesně ten kámen úrazu, vnímat někoho jako vyšší nebo nižší úroveň.
Návštěvník
 

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 06. dub 2018 19:51:17

Návštěvník píše:A to je přesně ten kámen úrazu, vnímat někoho jako vyšší nebo nižší úroveň.

Vnímat není totéž co posuzovat nebo odsuzovat.

Když vnímáme, jak se druhý projevuje, včetně úrovně, na které reaguje, neznamená to ještě, že ho odsuzujeme a spadneme tak automaticky na nižší úroveň.

Vnímat znamená klidně, neosobně se dívat a díky tomu i vycítit úroveň, na které někdo druhý reaguje. Díky této schopnosti rozlišovat v nás vyvstane tiché pochopení, jestli v dané situaci má smysl na něj zareagovat, nebo ne. A pokud je to nezbytné, tak jaká reakce by byla za dané situace optimální.
Návštěvník
 

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 06. dub 2018 20:54:58

Vnímat znamená klidně, neosobně se dívat a díky tomu i vycítit úroveň, na které někdo druhý reaguje.

Je v tom plné soucítění jak s druhým, tak se sebou.

Aby tahle zkušenost mohla nastat, je ale třeba se naučit zpracovávat svoje emoční reakce, dokud se nějaké objevují: pozorovat, jak vyvstávají, nechat je proběhnout... až nastane vnitřní klid, který je přirozeně prostoupený plným pochopením.

Pokud se s emocemi ztotožňujeme, probíhá v nás neustálé hodnocení, odsuzování, preferování a zamítání...
Návštěvník
 

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 06. dub 2018 20:57:41

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Jak zastavit utrpení?
Rozpouštěním příčin, které mají za následek utrpení.

Jak je rozpustit?
Když se rozpoznají, uvědomují se a tiše se pozorují, rozpouštějí se samy.

Jak je to možné?
Kdykoliv je tu jen jejich pozorování čistým vědomím, automaticky se rozpouštějí,
jelikož zmizelo automatické ztotožňování vědomí s iluzorním zažívajícím/trpícím já...

Potíž je v tom, že na nižších vibračních úrovních - když osobní já reaguje pod vlivem svých navyklých postojů k tomu, co se děje - si na možnost uvědomovat si ty příčiny v sobě a pozorovat je čistým vědomím ani nevzpomeneme. Jako by taková možnost vůbec neexistovala.

Asi závisí na míře, ve které je člověk ochotný vzdávat se svých navyklých posudků, aby si na tuhle možnost vůbec vzpomněl.
Návštěvník
 

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Jana » sob 07. dub 2018 6:19:18

Návštěvník píše:A to je přesně ten kámen úrazu, vnímat někoho jako vyšší nebo nižší úroveň.


Osvobozující je poznání jednoty celé existence, ale to je možné jen tehdy, když se vyjasní poznání, kým skutečně jsme. A to vyjasňování může mít různé úrovně, jak píše Návštěvník tady.

V nejhlubší temnotě nevědomosti není vědomá žádná spojitost mezi existencí toho, co si myslíme, že nejsme a mezi tím, kým si myslíme, že jsme. Jako by tady neexistovalo žádné spojení.

Z těch nejtemnějších hlubin nevědomosti je možné vidět ty druhé jako nemožné idioty, kteří se se vůči nám nějak provinili, kterým je potřeba něco vrátit, kteří si nezaslouží být láskou, ale při úplném vyjasnění je tu klid a vidíme každého jako naše vlastní já v jiné formě.

Každá bytost je ve své podstatě stejným božstvím, její existence je stejnou bezpodmínečnou láskou.

A ten, koho poznáváme jako Lásku, je z našeho pohledu na té nejvyšší možné úrovni existence.

Je pro nás vším.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod nop » sob 07. dub 2018 7:50:45

Jana píše:
Návštěvník píše:A to je přesně ten kámen úrazu, vnímat někoho jako vyšší nebo nižší úroveň.


Osvobozující je poznání jednoty celé existence, ale to je možné jen tehdy, když se vyjasní poznání, kým skutečně jsme. A to vyjasňování může mít různé úrovně, jak píše Návštěvník tady.
....

Každá bytost je ve své podstatě stejným božstvím, její existence je stejnou bezpodmínečnou láskou. ....

vědění, že v člověku sídlí božství se naplno říkalo v období gnoze (200 př.Kr. až 200 po K.)
Jinak se u Židů předpokládalo, že člověk je podřízený Bohu a o "jiskře v člověku" se nevědělo. Takže Ježíšovo poselství někteří nepochopili, měli vztah k bohu jako je vztah otroka.
Proto došlo ke konfliktu u apoštola Štěpána, který už chápal božství v člověku.
spis Skutky apoštolské 8: 55 On pak pln jsa Ducha svatého, pohleděv do nebe, uzřel slávu Boží a Ježíše stojícího na pravici Boží.
56 I řekl: Aj, vidím, nebesa otevřená a Syna člověka stojícího na pravici Boží.
57 A oni vzkřikše hlasem velikým, zacpali uši své, a obořili se jednomyslně na něj.
58 A vyvedše jej z města, kamenovali [ho.]
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Jak zastavit utrpení?

Nový příspěvekod Jana » sob 07. dub 2018 8:01:00

Ono se na různých místech říká všechno možné, stejně tak jako z pohledu různých mentálních úrovní se pravda o tom, kým jsme, může jevit různě a je možné o tom donekonečna spekulovat.

Pravdu o tom, kdo JSME, kým je Bůh, jaká je vzdálenost mezi tím Božským JSEM, KTERÝ JSEM a mezi vlastním skutečným JSEM, KTERÝ JSEM, které není zkresleno žádnými představami, si musí zjistit každý sám.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků