ODKAZY

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: ODKAZY

Nový příspěvekod vostalpetr » pát 13. pro 2013 14:33:20

Tazatel: Hluboký spánek je stav nevědění. Absolutno je za poznáním sebe sama a za stavem nevědí. Nerozumím tomu.

Maharadž: Začněte s tímto, narodí se dítě: toto dítě nezná samo sebe, dochází k pocitu hladu a žízně atd. Toto jsou fyzické záležitosti (věci týkající se těla), jež jsou spojeny se životem, ale uvnitř se však nevyvinulo poznání sebe sama, nebo zatím ještě nedozrálo. Po jednom či dvou letech začne dítě poznávat samo sebe, matku atd. V momentu co si dítě uvědomí samo sebe, začíná si uvědomovat vše okolo.

Před tím tu byla nevědomost, třebaže je to nevědění, nevědomost to je. Poté dítě získá poznání Já jsem: neví kým je, ale ví, že je něčím. Později začne dítě shromažďovat koncepty a představy o sobě samém, jimiž jej zásobují všichni okolo něj (rodiče, učitelé ve škole, přátelé, atd.) Na základě toho si začne vytvářet představu o sobě a o druhých.

Mysl se vyvinula. V průběhu dne dochází ke stavům hlubokého spánku a bdění. V bdělém stavu nebo ve stavu snění, jste si vědomi světa spolu s nahromaděnými koncepty a poté upadnete do hlubokého spánku. Teď, čistě technicky, můžete nazývat hluboký spánek stavem nevědění. Toto ale není ten stejný stav nevědění, za nímž se nachází Absolutno.

Vraťme se ještě jednou k narozenému dítěti. Nejprve je tu nevědomost, poté poznání sebe sama, následuje shromažďování konceptů, které vyvrcholí v setkání se s Guruem. Guru vám řekne: "Odhoďte všechny koncepty, a buďte sami sebou." Když jste, tak prostě jen buďte. To je první krok - přebývat ve vědomí, ve kterém jste, beze slov - to je čiré poznání. Když začalo dítě poznávat samo sebe, šlo tam také o poznání - ale to bylo obecné poznávání, což je stejné u všech lidských bytostí. Z čirého poznání se nyní stává duchovní poznání. Hledající, který pochopí to, co mu Guru sdělil, odhodí všechny koncepty, což je první krok, následuje spočívání a prohlubování v Já jsem, v čirém bytí.
Základem všeho je znalost Já jsem, beze slov. Po uvědomění si poznání sebe sama dochází k uvědomění si světa. Nyní, když se hledající noří do meditace, toto poznání sebe sama přechází do stavu nevědění (zapomnění sebe sama). Toto je ten nejvyšší stav v posloupnosti, kdy je tu aspekt těla, protože toto poznání sebe sama a stav nevědění jsou aspekty těla, a tělo znamená vědomí a v oblasti vědomí existují i tyto dva stavy. (poznání sebe sama a nevědění)

Absolutno transcenduje stav poznání sebe sama i stav nevědění. Proto, stav nevědění je nejvyšším stavem v duchovní posloupnosti, ale cílem je transcedence obou těchto stavů.


Tazatel: Myslel jsem si, že stav nevědění je Absolutno.

Maharadž: Poznání sebe sama a stav nevědění jsou jen vyjádřením tělesného vědomí. Když je tento potravinový nástroj, tělo, spolu s vědomím v konečné fázi transcendován - to, co zůstává, je Absolutno.

Je tu světlo, je tu tma, ale co je pozadí? Prostor. Prostor, který tu je, není světlý ani tmavý, prostě je. Na to, abyste spočívali v prostoru, musíte nejprve transcendovat světlo a tmu. Když dojdete do tohoto stavu, pozorujete vědění i nevědomí. To se nazývá přirozené samádhi, nebo sahadža samádhi.
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: ODKAZY

Nový příspěvekod vostalpetr » pát 03. led 2014 11:55:08

Když nevyžadujete nic od světa ani od Boha,
když nic nechcete, nic nehledáte, nic neočekáváte,
objeví se náhle Svrchovaný stav, zcela neočekáván, nezván.
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: ODKAZY

Nový příspěvekod vostalpetr » pát 21. úno 2014 1:29:24

TICHO















Ticho není absence zvuků,


ticho je prostor vyplněný živoucím prázdnem.




Věčným bytím.






















.
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: ODKAZY

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 22. úno 2014 13:20:44

Z knihy život podle Bhagavána:


Pro Bhagavánův daršan přišli nějací lidé z jihu. Byl mezi nimi malý pětiletý chlapec. Položil se v pozdravu na zem, pak se přiblížil k Bhagavánovi a upřel na něj svůj milující pohled. Bhagaván mu dal levou ruku na hlavu a zeptal se ho co si přeje. Chlapec naprosto pevně odpověděl:"Já nechci nic." "Ohó,"řekl Bhagaván "ty patříš k nám." Pak se obrátil na lidi se kterými chlapec přišel a dodal:"Pokud zůstane ve stavu nechci nic, všechno k němu přijde."
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: ODKAZY

Nový příspěvekod vostalpetr » stř 19. bře 2014 19:08:29

Stav univerzálního vědomí

Otázka: Slyšel jsem, že prý evoluce lidstva směřuje od "já" k "my". Tedy, že individuální vědomí se stane univerzálním vědomím. Je to pravda?

Maharadž: Ve skutečnosti je to jen omyl, kvůli kterému si myslíte, že jste nějakou oddělenou entitou. Každý funguje ve vědomí (vědění). Vy také. Pokud pochopíte, že nejste tělo, tak se vaše vědomí stane univerzálním. Všechna omezení zmizí. Pokud rozbijete vázu, tak prostor, který byl uvnitř vázy, se stane tak velkým jako prostor v místnosti. A pokud strhnete zdi, tak se stane vesmírným prostorem, mahádakaš. Stejným způsobem, pokud je vědomí ega (Já jsem to nebo ono atd.) zlomeno, tak se stanete univerzálním vědomím, stanete se Vším. Ale musíte pochopit, že toto vědomí je také stále jen iluze, nevědomost. Ve výsledku je nevědomost zdrojem vědomí či vědění. Takže zdroj samotného vědomí je nevědomost či zapomenutí na konečnou skutečnost. Stanete se absolutním stvořením, vědomím (věděním) světa, ale to je stále jen iluze. Ego, které se stane univerzálním vědomím, je nejhorší ego. "Já jsem stvořitelem světa, jsem všemocný atd." Jenže tento stvořitel stvořil jen iluzi, tak k čemu to je? Vědění vytváří jen víc iluze. Toto pochopení musí s pomocí Gurua uzrát a samotné toto vědění bude vstřebáno do reality.

V konečné realitě není ani vědomí (vědění), ani nevědomost. Tím jste vy, to je vaše pravá přirozenost. Jen kvůli nevědomosti říkáte: "Já jsem to nebo ono." A opět jen kvůli nevědomosti říkáte: "Já jsem vědomí." To je překážka na cestě ke skutečnosti. Takže tvrzení "Individuální vědomí se musí stát univerzálním" je správné. Ale musíte ho zcela pochopit. Pokud řeknete "Já nejsem toto malinké stvoření, jsem všudypřítomný," tak přemýšlejte "Kde nejsem?" Jste stejně v lidech nevědomých i v těch, co mají vědění. Každé stvoření na světě má toto vědomí (vědění). Tak proč bych měl říkat "já vím, já jsem realizoval atd."? To jenom krmí iluzi. Je správně řečeno, že individuální vědomí se musí stát univerzálním. Ale mysl či ego je pro vás překážkou, protože nechce zemřít. Zbořte hranice, které jste si sami sobě vytvořili vlastním myšlením. Pociťujte, že jste stvořitelem světa a že ho tedy můžete také zničit. Zbořte hranice, které na vás uvalila iluze a stanete se skutečností. To je jednota, ne-dualita, bez mysli. Proč by se měl oceán trápit bublinkami na svém povrchu? Ví, že bublinky nejsou nic jiného než oceán, a oceán nic nezískává nebo neztrácí, když tu bubliny jsou nebo nejsou.

Stejně tak ani konečná skutečnost není ovlivněna ničím. Nic se jí nemůže stát. Nemůže být menší nebo větší. Jenom iluze ega ji před vámi skrývá. Slunce se nemusí znepokojovat mraky, protože mu nemohou zabránit ve svícení. Stejně tak, skutečnost nemá nic společného s iluzí ega, která vás učinila tak malými. Promítací plátno se nestará o to, jestli je promítaný film dobrý nebo špatný. Pro toho, kdo se dostal z kruhu nevědomosti, neexistuje ani dobro ani zlo. Realizovaná bytost žije ve světě, ale ten se ji nijak nedotýká. Proč se jí nedotýká? Protože ví, že to je iluze. Jak se vás může dotknout něco, co není skutečné? Jen kvůli nevědomosti říkáte, že se vás svět může dotknout. Ale pokud se probudíte, nic vás nebude obtěžovat nebo ovlivňovat. Ve snu vidíte lva a bojíte se ho, ale pak se vzbudíte. Kam se poděl ten strach? Stejným způsobem pláčete, když je zraněno vaše ego. Ale když se vzbudíte, tak všechno najednou zmizí. Ve skutečnosti, když je vaše ego zraněno, tak postupujete na cestě k realitě. Nevědomý pláče, když se zboří jeho dům, ale realizovaný si řekne: "Teď je celý svět můj, můžu spát, kde se mi zachce." Všechna omezení a pouta zmizí z vaší mysli.

Být univerzálním vědomím (a tedy univerzální myslí) je dobré znamení. Ale zde vědění znamená, že jste ve všech bytostech a věcech. Pokud například zkusíte využít tuto sílu ke čtení myšlenek druhých lidí, tak upadnete zpět do iluze. Nevědomí lidé budou okouzleni vaší schopností předpovídat nebo číst myšlenky a ego se tak stane silnějším a bude říkat: "Já mám vědění, ostatní jsou nevědomí." Proto pochopte, že univerzální vědomí vám v tomto případě přinese víc problémů, protože přirozeností vědomí je expanze, vědět stále víc a víc. Chápejte, že jste univerzálním vědomím, ale nezkoušejte použít tyto síly nebo se ego vrátí s ještě větší silou, a ačkoli jste byli blízko skutečnosti, tak na tom budete hůře, než kdybyste byli nevědomí.

Jakmile máte k dispozici sílu, tak mysl sílí a dychtí jí použít. "Mohu udělat to nebo ono. Mohu vidět to nebo ono. Mohu způsobit déšť atd." Když se vám toto otevření stane, tak víte "já jsem stvořitel, to je má vůle" atd. Ale pokud se vaše pochopení nachází na úrovni "já", tak je to ego. Takže ať už k vám přijdou jakékoli síly, nepoužívejte je. Realizovaná bytost říká: "Vím, že nic nevím." Pokud řeknete "já jsem všechno, znám mysl všech lidí", tak je to stále ego. A když je tady síla, tak každý vždy touží ji použít. Na této úrovni musíte být velice bdělí. Nepřijměte ego síly. Mít univerzální vědomí je dobrým znamením, ale vězte, že univerzální bytost je také stále jen iluze. Nebezpečí tkví v tom, že si člověk myslí, že je všemocný. Nechte všechny tyto věci být a pochopte, že nic není. Univerzální vědomí znamená "velká iluze". Přijmout velkou iluzi znamená získat mnoho problémů. Ten, kdo má korunu, nese váhu problémů.

Proč vládnout iluzi? Iluze je nic, takže jste pánem ničeho. Kde je pak vládnutí? Tak k čemu je univerzální vědomí? Vězte, že je nic. Všechno je nic. Vědomí samotné není skutečné. Potopte své ego, nebojte se toho. Ten, kdo říká "jsem všemocný", jen troubí trumpetou na poušti.

Běžte ven z ega. Nebuďte příliš velký, nebo prasknete jako přefouknutý balón. Kdykoli mysl prohlašuje "Je to pravda", postavte se proti tomu a řekněte "Ne, to není pravda". Nenechte svého nepřítele vejít k sobě domů. Jakmile sami sebe otevřete vědění, tak máte pocit, že můžete vědět všechno. Ale buďte pozorní. Nejdříve pochopte svou vlastní mysl, nebo zapomenete sami sebe. Budete jakoby pod vlivem silné emoce. Budete dělat horší věci, než jste si kdy mysleli, že můžete udělat.

Slyšel jsem o světci z Bombaje, který prováděl zázraky. Uměl chodit po vodě nebo skrze oheň bez toho, aniž by se popálil atd. Ale jednoho dne, a takový den vždy přijde, přestaly jeho síly fungovat a lidé se mu začali tak vysmívat, až nakonec spáchal sebevraždu. Nevědomí lidé mohou dohnat mudrce k zbláznění. Stal se jejich kořistí. Nevědomí lidé rozšiřují všemožné smyšlenky o světcích. Například, že světec by neměl cítit bolest. Ale světec je živý. Není to mrtvola. Musí proto cítit popálení po styku s ohněm. Světec cítí bolest, ale ví, že jí cítí tělo ne on sám, protože se neztotožňuje s tělem. Ale pokud tak zvaný světec říká, že necítí bolest, tak to stále mluví jeho ego. Toto tělo není mrtvola, je živé, a proto musí cítit bolest. Tak dlouho svítí žárovka, dokud je připojená elektřina. Stejně tak se to má s tělem. Dokud je k tělu připojena síla, tak musí cítit bolest nebo něco jiného. Někteří světci spadnou do této pasti, pokud si opravdu myslí, že nemají cítit vůbec nic.


Přeložil: David
Zdroj: Šrí Randžit Maharadž: Iluze vs. realita. Shri Sadguru Siddharameshwae Adhyarma Kendra 1999, str. 15 - 20.
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: ODKAZY

Nový příspěvekod vostalpetr » ned 06. dub 2014 17:42:19

KLID











Čím víc chcete zastavit pohyb,


aby jste dosáhli klidu,


tím neklidnější bude váš klid.







Seng-Chao
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: ODKAZY

Nový příspěvekod vostalpetr » ned 06. dub 2014 18:19:03

"Co je v celém podnebesí nejměkčí, přemůže to,
co je v celém podnebesí nejtvrdší.

Co nic nemá, to pronikce i tam,
kde není jakákoli mezera.

Proto vím, že může prospívat a rozhojňuje ten, kdo ničeho nečiní.
Zřídkakdy se v podnebesí dosáhne naučení beze slov, prospění bez činu,"


LAO-C











Naplňujeme to, co držíme
až bylo by lépe to nechat být:



brousíme špice
až je nemůžem nadlouho uchovat ostré,
plníme domy zlatem a drahokamy
ač nikdo je nedokáže uhlídat
nestoudný v zámožnosti a v postavení
sám na sebe svolává pohromu
po skončeném díle
sám odcházej –
neboť to je Cesta nebe!
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: ODKAZY

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. srp 2017 17:00:57

"Miluj a dělej co chceš" (sv. Augustin)

Obrázek

„Když mlčíš, mlč z lásky.
Když mluvíš, mluv z lásky.
Když napomínáš, napomínej z lásky.
Když pomáháš, pomáhej z lásky.
Láska, ať ve Tvém srdci zakoření
a vzejde z ní jen dobré.“

(sv. Augustin)
Návštěvník
 

Re: ODKAZY

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 06. srp 2017 8:09:57

"Jsem rád, že jsem poznal a pochopil Boha s podobou, a jsem rád, že jsem poznal Boha bez podoby.

Přijď, kdo chceš, a napij se vody, které jedni říkají ,,jal“, druzí ,,pani“ a třetí ,,Wasser“.

Ale neříkej, že ta voda není ,,jal“, nýbrž ,,pani“ nebo ,,Wasser“. Tím si zahradíš cestu k poznání."

Rámakršna
Návštěvník
 

Předchozí

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: miroslav a 19 návštevníků