Mistr

Re: Staň se mistrem svého života

Nový příspěvekod Jana » ned 24. črc 2016 15:02:52

Nemůžeš to číst bděle, protože jako správný antisrdcař nesmíš mít o něčem takovém šajn.

Ten ráj si jen představuješ v labyrintu mysli, proto píšeš o té bedně, a on je zatím v srdci.

ON TADY JE, ale v labyrintu mysli se jeví jako hámotina, jako něco, co tady není.

Obrázek
Jana
moderátor

Nový příspěvekod vostalpetr » ned 24. črc 2016 18:14:07

Stejně tak nemám potřebu stokrát za den psát, že jsem ego,

to jen díky tvé potřebě stokrát za den psát že jsi Já...

Nepotřebuji nikterak popírat srdce či Já....

Ale co bych pro tebe neudělal,

rád ti napíšu pravý opak tvých konceptů...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 16. srp 2017 18:50:07

Film Pokojný bojovník
Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 16. srp 2017 19:03:27

Myslete na teď a tady.

Mentor Dan Millman zná recept na spokojený život

Obrázek

Mrknul na plastovou židli, která stála u cihlové zdi, a chystal se na ní udělat stojku. Nakonec ale zavrtěl hlavou a znovu si oblékl sako. „Ne, tahle by určitě praskla,“ omlouval se Dan Millman.

Napadlo mě, že se před fotografem Forbesu jen vytahuje. Udělat v jednasedmdesáti letech na židli stojku? Ne, to je hloupost. Jenže o den později, na své přednášce v rámci programu Meltingpot na letošním hudebním festivalu Colours of Ostrava přesně tenhle kousek na pódiu předvedl.

Zaplněný sál vítkovického Gongu nadšeně tleskal, ale důvod, proč se tady stovky lidí tísnily, aby viděli vitálního Američana, nebyla ona stojka. Vlastně si přišli poslechnout, co se svým životem.

Millman, v mládí úspěšný gymnasta s olympijskými ambicemi, kterému ale život převrátila naruby dopravní nehoda, je totiž spisovatel, mentor a tak trochu i mentální kouč, kterého se vyplatí poslouchat. V roce 1980 napsal poloautobiografický román Cesta pokojného bojovníka, který byl přeložen už do 29 jazyků a v roce 2006 se dočkal i filmového zpracování.

Jeho autor v něm rozvíjí životní filozofii, která vychází z konceptu „teď a tady“ – svým fanouškům v ní radí, jak se zabývat pocity, emocemi a rozhodnutími, kterým čelíme právě teď, a jak se nestresovat tím, co nás čeká. Millman od svého bestselleru napsal dalších 16 úspěšných knih, které se ale znovu točí kolem myšlenek pokojného bojovníka.

„Všichni hledáme mír v srdci a jak být méně stresovaní. Ale zároveň jsou v životě každého z nás momenty, kdy potřebujeme mít i schopnosti bojovníka. Každý z nás to hluboko uvnitř sebe má, jen jsme to někdy zapomněli,“ vypráví Millman v rozhovoru pro Forbes.

Nechme ale mluvit přímo samotného autora:

Co to znamená žít jako pokojný bojovník? Vysvětlím to na příkladu bojových umění. Ve sportu je ve hře bod nebo zápas, je to jeho podstata. Jenže v bojových uměních máte na výběr jen ze dvou možností. Život nebo smrt. A to je druh rizika, jaké vám žádný sport nenabídne. Tenis nehrajete o život. A staří japonští bojovníci věděli, že fyzický trénink je důležitý, ale pokud se nebudou věnovat i tréninku mysli a tomu, jak se naučit ustát emoční bouře, fyzické síly by nestačily.

Tohle uvažování je hodně zaměřeno na samotnou akci. Dneska je hodně populární mluvit o tom, jak je důležité myslet pozitivně, mít ty správné myšlenky, myslet si, že všechno bude v pohodě, být sebevědomý, pozitivní – a pak budete žít spokojeně a šťastně.

Ale přístup, který používám já, je jiný. Máme totiž jen malou vědomou kontrolu nad tím, jaké emoce námi procházejí. Emoce jsou jako počasí – jen kolem nás procházejí. Nemůžeme sami sebe přinutit necítit to, co cítíme. Nemáme žádný spam filtr v naší hlavě. Proto když se podíváme na naše životy, jsem přesvědčený, že jsou mnohem víc ovlivněny tím, co jsme prožili, než tím, co si v danou chvíli myslíme.

To je jeden ze základů myšlení pokojného bojovníka – zaměřit se na to, co budeme dělat právě teď. Říká se, že hrdinové i ti, co stojí v koutě, cítí přesně ten stejný strach. Každý ale jedná úplně jinak. Proto je mnohem důležitější nesoustředit se na to, abych byl v pohodě a cítil se spokojený, ale mnohem důležitější je soustředit se na to, co musím udělat právě teď. Bez ohledu na to, jak se cítím.

Není nic jako budoucí štěstí. Buď jste šťastný teď, nebo nejste. Takže když si říkáte: Zítra budu šťastný, je to k ničemu. Pokojný bojovník myslí na to, co je teď. Není to žádný klub, do kterého se můžete přihlásit. Musíte to jen trénovat – a nejlepší trénink je meditace.

Obrázek

Pro mě je vlastně meditace něco jako příprava na smrt. Je to proces, při kterém se vzdáváme všeho, o co přijdeme po smrti. O čas, všechny věci, které na nás působí, vztahy, emoce. Možná se mě zeptáte, proč byste se měli učit meditovat o umírání… Jde o to, že smrt dává našemu životu smysl. Bez ní by smysl neměl. A díky ní máme možnost být vděční za možnost narodit se jako lidé na planetě Zemi.

Všichni jednou ztratíme své blízké, život je prostě hořko-sladký. Jeden chytrý mistr zenu řekl: Přišel jsem na tento svět křičící a kopající, a pravděpodobně stejně i odejdu. Takže iluze o pokojné a tiché smrti je stejná jako iluze o pokojném a tichém porodu. Všichni zkrátka jednou umřeme. A pokud se v duchu na smrt připravíme, nebudeme se smrti bát. Protože člověk se bojí toho, co nezná. Vyrovnat se se smrtí je základní lidská dovednost.

Ve své knize vyprávím příběh muže, kterého honil tygr. Doběhl na kraj útesu, skočil a zachytil se o větev. Zachránil se před tím tygrem, ale když se podíval dolů, uviděl pod sebou dalšího tygra. Na té větvi seděla myš, která ji postupně ohlodávala, že byla tenčí a tenčí. V tom ten muž uviděl vedle sebe zralou jahodu. Utrhl ji, strčil ji do pusy a pomyslel si: Tohle je ta nejsladší jahoda. To je přece ono! Žijte teď a tady.

Čím víc se ve svém životě soustředím na to, co se děje teď, tím víc je můj život jednodušší. Spousta lidí se probudí a už přemýšlí, co všechno budou muset ten den udělat. Ne, to je špatně. V té chvíli musí udělat jen jednu věc. Otevřít oči. A to je to podstatné.

Říká se, že důležitější než cíl je cesta samotná. Ano, ale bez toho cíle by ani nebyla ta cesta, jen tak bychom bezcílně bloumali. A já věřím, že právě ten cíl a naše cesta k němu je pro spoustu lidí něco jako štěstí. To, že k něčemu směřujeme, dělá z našeho života něco smysluplného. A klidně u toho můžeme občas cítit smutek.

Spousta lidí sní o velkém domě, o tom, že z nich budou miliardáři. Jednoduše proto, že chtějí, aby příjemné emoce převažovaly nad těmi nepříjemnými. Ale já štěstí nepovažuji za emoci. Pokud bychom byli neustále šťastní, jak bychom věděli, že jsme šťastní? Nevěřím, že cílem lidské evoluce je chodit po světě a neustále se usmívat. Spíš je to přirozená touha žít s pocitem naplněnosti. Není to jen o štěstí. Mnohem důležitější je pocit, že váš život má smysl, že tady nejsme zbytečně.

Obrázek

Když žijeme dobrý život, ani nás nenapadne se ptát, jestli jsme šťastní. Mám pocit, že právě ti nejvíc nejnešťastnější lidé se mě neustále ptají, jestli jsem šťastný.

Jedna z největších výzev v lidském životě je přetavit to, co víme, v to, co skutečně děláme. Lidé hledají triky, jak se motivovat, dělat to, co chtějí, jak být víc disciplinovaný. Přitom to nejjednodušší, co radím, je, aby lidé měli velké sny, ale začali malými věcmi. Spousta z nás ty velké sny má, ale stejně to nefunguje. Dáte si za cíl, že budete denně cvičit hodinu, ale postupně zjistíte, že to nestíháte, takže se na to vykašlete. Ale když denně cvičíte čtyři minuty, je to snazší.

Věřte svému životu, že bude O.K. A i kdyby vám přišlo, že není, pořád je to součást procesu našeho učení, takže je to v pořádku. Držte se toho. Těžkosti jste už jednou zvládli, tak je zvládnete i teď.

Druhá věc – nehoňte se neustále za pozitivními myšlenkami. Prostě se smiřte a přijměte ty, které k vám přišly právě teď. Umírá vám někdo blízký? Neutíkejte od toho, nesnažte se před smutkem obrnit – prostě to přijměte jako fakt a poperte se s tím. Smrt je naprosto přirozená.
http://www.forbes.cz/myslete-na-ted-a-t ... eny-zivot/
Návštěvník

Nový příspěvekod nop » stř 16. srp 2017 19:18:38

Návštěvník píše:Štěstí, radost, spokojenost, blaženost – čtyři zdroje štěstí

Lidé, kteří mluví a píšou o štěstí, používají slova štěstí, radost, spokojenost, blaženost … míchají při tom dohromady jablka a hrušky.....

Spokojenost....
Spokojenost je „zvířecí“ stádium štěstí. Člověk má zvířecí tělo a je v pořádku být spokojený. Ale nestačí to.
.....
Blaženost to je jiný kalibr štěstí. Blaženost je pocit, který přichází z duše. Blaženost zažívá ten, kdo zažívá spojení své duše s Bohem, Světlem, Dokonalostí, Zdrojem, Vesmírem, Nebem.

"Člověk žije jako rostlina,
cítí jako zvíře,
myslí jako člověk
a poznává jako anděl." (mistr Eckhart)
nop

Nový příspěvekod Jana » stř 16. srp 2017 19:39:03

Nope, díky.

:)

Ta Dokonalost, která je podstatou nás všech, i těch , kteří považují druhé za nedokonalé a tím spíš těch, kteří považují za nedokonalé sebe,

tady je,

všichni jsme děti Vesmíru, Nebe

:)
Jana
moderátor

Nový příspěvekod nop » stř 16. srp 2017 20:11:24

rosada píše:
teonik píše:no a nejsou fanatici úplně bez pochyb?

Řekla bych, že nejsou. Sice budou tvrdit, že si jsou jisti svou pravdou, ale co odpoví na otázku: je vše v pořádku?
Silný postoj navenek často jako tvrdá slupka chrání nejisté jádro.

Mohou být také jiné vlivy, dobové, tradiční.

Něco z nich ovlivnilo např.sněmy křesťanské církve v několika stoletích, stručně:

a) pravda může být nalezena v debatě všech, srovnáním stanovisek,
b) správný je jen jeden názor, k němu dojdeme,

c) dojdeme k pravdě už nyní (proto některé sněmy se táhly měsíce i roky),
d) závěr platí pro všechny ve všech zemích,

e) byly i případy neposlušnosti odbojných místních frakcí duchovenstva a ty jsou dvojí:
e1: kacířství (hereze), názor je v rozporu s Písmem,
e2: odštěpení skupiny teologů (schisma), když naopak odchylný názor lze podepřít z Písma (což je mrzutá věc pro ostatní),

f) nikdo by nevěřil, že by se něco ponechalo k řešení do budoucna pro ta budoucí pokolení. Směm sebe pokládal za plně kompetentní pro konečné vyřešení.

g) občas se braly do úvahy osobní postoje silných jedinců, i vojenské poměry.
=
a jak to souvisí s fanatismem?
Vyjmenoval jsem důvody pro vznik kolektivního fanatismu, ovlivněného motivy houfu.
nop

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 18. srp 2017 11:58:27

I nepříjemné emoce mohou být součástí šťastného života

Většina laiků se domnívá, že šťastný život znamená mít neustále pozitivní neboli příjemné emoce a stavy. Ale vědci z Izraele tvrdí, že i smutek, truchlení, bolest či zoufalost mohou být součástí života velmi šťastných lidí. Pokud odpovídají dané situaci a jsou adekvátní reakcí. Lidé mohou být spokojení a šťastní, i když nejsou veselí a mají nepříjemné pocity.

Obrázek

„Štěstí je víc než jednoduše cítit potěšení a vyhýbat se bolesti. Štěstí spočívá v tom, že máme zážitky a zkušenosti, které jsou smysluplné a hodnotné, včetně emocí, které jsou podle nás v tu danou chvíli odpovídající. Všechny emoce mohou být pozitivní v určitých kontextech a negativní v jiných, nejde přitom o fakt, jestli jsou příjemné či nepříjemné,“ tvrdí profesorka Maya Tamir z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

Během výzkumu mezi vysokoškolskými studenty zjistila, že ti jedinci, kteří jsou nejvíce spokojeni se svým životem a mají nejméně depresivních symptomů, jsou také těmi, kteří prožívají emoce, které si prožívat přejí, nikoli ti, kteří prožívají většinově příjemné emoce. Mnozí studenti byli spokojeni s tím, že občas cítí hněv a zlobu.

„Lidé se chtějí cítit neustále velmi dobře, zvláště v západních kulturách a nejvíce v USA. I když se cítí dobře většinu času, pořád si mohou myslet, že by se měli cítit ještě lépe, což je ale může celkově činit méně spokojenými a šťastnými,“ dodává profesorka Tamir.

Tréninkem ke štěstí?

Jak být vlastně šťastný? Psychologové z prestižní Kliniky Mayo v Minnesotě tvrdí, že štěstí je vlastně volba. Člověk si může zvolit, že se na svět bude dívat pozitivně. A kdo to neumí, toho jsou schopni to za pár týdnů naučit. Vytvořili dokonce techniku zvanou 5-3-2, která do deseti týdnů pomůže člověku začít myslet pozitivně a zažívat pocit štěstí každý den.

Doktor Amit Sood tvrdí, že je potřeba postupovat ve čtyřech krocích.

☻ Prvním z nich je trénink pozornosti. K tomu je dobré vstávat ráno a opakovat si, za co vše je člověk vděčný, pobývat v přírodě, vědomě odmítat neustálé posuzování něčeho a vyjadřování svého názoru, ale naopak je dobré vyjadřovat druhým svou vlídnost.

☻ Druhým krokem je emocionální odolnost. „Když se věci nedaří, snažte se zaměřit na to, co je v tu chvíli dobré v tom, co se zrovna nedaří. Na všem něco najedete,“ tvrdí doktor Sood. Navíc je v tu chvíli potřeba posilovat vděčnost, soucit, toleranci a odpuštění.

☻Třetím krokem je propojení mysli a těla. Toho lze dosáhnout čtením, cvičením, hudbou, uměleckou tvorbou, meditací, jógou a hlubokým dýcháním.

☻Čtvrtým krokem jsou zdravé návyky. Zjednodušte si život, vypusťte zbytečnosti, cvičte, jezte zdravě, nebojujte, pokud to není nezbytně nutné a prosvětlete svůj život humorem.

☻Dalším krokem je procvičování techniky 5-3-2. „Každý den pomyslete ihned po probuzení s vděčností na 5 lidí, kteří jsou ve vašem životě nejdůležitější. První 3 minuty na návštěvě rodiny tyto lidi přivítejte jako dlouho ztraceného, velmi dobrého kamaráda, nijak ho neposuzujte a nesnažte se ho nijak měnit. A první 2 sekundy při setkání s neznámým člověkem si tiše v duchu řekněte: ‚Přeji ti dobro,‘“ radí ve své knize Sood.
Návštěvník

Re: Mistr

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 10. úno 2019 14:11:53

Návštěvník

Předchozí

Zpět na Inspirativní myšlenky