Bhakti jóga

Re: Bhakti jóga

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 28. zář 2016 12:48:22

Rudolf Skarnitzl BHAKTI JÓGA

To vše vrhá nové světlo na cestu oddanosti. Pravá oddanost je hodně vzdálená od toho, když
si sádhak neuvědomuje přítomnost Boha v projevu. Když si Ho v sobě a ve všech bytostech uvědomí
a když mu slouží službou lidství, pak získává skutečnou oddanost. Vtělená bytost nemůže zůstat ani na
okamžik nečinná. Veškerá její činnost by tedy měla být směřována ke službě člověku – projevu Boha
na zemi. Takové ladění velmi zrychluje pokrok sádhaka na cestě. Zkusíme-li totiž prakticky procítit, že
totéž Božství, které tak milujeme v sobě, je i ve všech lidech, získáme k nim ihned jiný vztah.


Poslední text k bhakti józe pochází od Šrí Ramany Mahárišiho: „Bhakti znamená přebývat jako
svrchované Já. Tím jsme stále.

Bůh to realizuje prostředky, které si zvolí.

Co je Bhakti?

Myšlení na Boha! To znamená, že převládá jenom jediná myšlenka, za vyloučení všech ostatních myšlenek. Ta
myšlenka je buď svrchované Já, nebo já podrobené Bohu.

Jestliže se vás Bůh ujal, nemůže vás už nic ranit.

Nepřítomnost myšlenek je bhakti. Metodou džňány je vičára – zkoumání. To je svrchovaná
oddanost neboli para bhakti.

Rozdíl je pouze ve slovech.

Myslíte si, že bhakti je meditace o Svrchované Bytosti. Dokud, existuje vibhúti (pocit
oddělenosti), dotud usilujeme o bhakti (spojení).

Když je pocit oddělenosti ztracen a objekt meditace nebo meditující subjekt je zanechán, aniž by cokoli jiného věděl – to je džňána.“

Ramana Maháriši říká, že existuje jenom svrchované Já – neuznává jinou skutečnost mimo Já – Boha; Já je Bůh.

Myslet na Boha, na Já, je svrchovanou para bhakti, neboť ta vylučuje všechny ostatní myšlenky.
Návštěvník
 

Re: Bhakti jóga

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 13. úno 2024 11:35:13

Návštěvník
 

Re: Bhakti jóga

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 13. úno 2024 11:43:06

E. Tomáš: " Stav jogína, který je orientován láskou, je prostá bezúsilnost, zatímco jiní v jiném směru musí vždycky vyvinovat úsilí k introverzi, to jest pohledu do nitra, bhakta nemusí dělat nic, a taky nedělá, jen klidně dovolí, aby jeho láska k Božskému principu Bytí, Vědomí a Blaženosti pronikla v něm co nejhlouběji...."
Návštěvník
 


Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků